Եթե շտապում ես. հակիրճ՝ նյութի մասինՕրերս Միջազգային քրեական դատարանը Ուկրաինայում Ռուսաստանի ձեռնարկած պատերազմի համատեքստում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ձերբակալելու որոշում կայացրեց: Օրեր անց հայտնի դարձավ, որ ՀՀ ՍԴ-ն դատարանի հիմքում ընկած Հռոմի ստատուտը Սահմանադրությանը համապատասխան է ճանաչել: «Փաստերի ստուգման հարթակը» ներկայացնում է որոշ մանրամասներ՝ ստատուտի և ՄՔԴ մասին, որ երկրներն են միացել դրան, ինչու է Հայաստանը ստորագրելուց հետո շուրջ 25 տարի հետո այն սահմանադրական ճանաչում: |
Հայաստանի իշխանությունները Կանոնադրության սահմանադրականությունը որոշելու համար ՍԴ դիմել էին նախորդ տարվա դեկտեմբերին, իսկ ՍԴ-ն հարցը վարույթ էր ընդունել այս տարվա հունվարի սկզբին՝ դատաքննության օր նշանակելով փետրվարի 14-ը։
Մարտի 24-ին Հայաստանի Սահմանադրական դատարանն արդեն հայտարարեց, որ Միջազգային քրեական դատարանի հիմք հանդիսացող Հռոմի ստատուտը համապատասխանում է երկրի Սահմանադրությանը և Հայաստանի կառավարությունը կարող է շարունակել համաձայնագրի վավերացման գործընթացը։
ՍԴ որոշումից հետո Հայաստանի կառավարությունն ունի երեք ամիս՝ ստատուտի վավերացման հարցը խորհրդարան ուղարկելու համար
Հայաստանի իշխանությունները դեռևս չեն հայտարարել, թե երբ են պատրաստվում հարցը խորհրդարան ուղարկել կամ արդյոք պատրաստվում են դա անել, թե ոչ։ Ստատուտի վավերացմամբ Հայաստանը հասանելիություն կստանա Միջազգային քրեական դատարանին (ՄՔԴ կամ ICC), և մասնավորապես վերջին տարիներին Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի հարցերը կարող են քննվել դատարանում։
ՍԴ որոշումից օրեր առաջ Միջազգային քրեական դատարանը կայացրեց որոշում՝ պահանջելով Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ձերբակալումը։ Հատկանշական է, որ Հայաստանի կառավարությունը ստատուտի սահմանադրականության հարցը որոշելու համար ՍԴ դիմել էր նախորդ տարվա դեկտեմբերին, իսկ դատարանը հարցը վարույթ ընդունել էր այս տարվա հունվարի 10-ին։
Հաշվի առնելով, որ այս երկու իրադարձություններն ակտիվորեն շրջանառվում և քննարկվում են հայկական մեդիայում և սոցիալական ցանցերում, «Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց ուսումնասիրել Հռոմի ստատուտը, պարզել, թե ինչ է իրենից ներկայացնում այն, որ երկրներն են վավերացրել և Հայաստանի՝ համաձայնագրի ստորագրման և վավերացման պատմությունը։
Միջազգային քրեական դատարանը
Միջազգային քրեական դատարանը հիմնադրվել է 1998 թվականին ընդունված Հռոմի ստատուտի հիման վրա և իր աշխատանքները սկսել է 2002 թվականին։ Դատարանի իրավասության սահմաններում են ցեղասպանության, ռազմական հանցագործությունների, մարդկության դեմ հանցագործությունների, ինչպես նաև ռազմական ագրեսիայի համար պատասխանատու անձանց հետապնդումները։
ՄՔԴ-ի կողմից քրեական գործերի հարցման հիմնական եղանակը ներքին դատախազությունն է, որը սկսում է հետաքննել հնարավոր այն հանցանքները, որոնք ՄՔԴ իրավասության սահմաններում են և ունեն բավարար ապացույցներ։ Հանցանքների մասին դատախազությանը կարող են տեղեկացնել կա՛մ դատարանի մասնակից (անդամ) երկրները, կա՛մ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը։ ՄՔԴ-ն, սակայն, ՄԱԿ կառույցների մաս չի կազմում, ի տարբերություն ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի (Հաագայի դատարան), որում արդեն ընթանում է Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի և Ադրբեջանն ընդդեմ Հայաստանի գործի քննությունը։
ՄՔԴ իրավասության սահմանները վերաբերում են հանցանքներին, որոնք կատարվել են անդամ երկրի կողմից, անդամ երկրի տարածքում կամ այն երկրում, որը ընդունել է դատարանի իրավազորությունը։
Մինչ օրս Հռոմի ստատուտը ստորագրել է 139 պետություն, վավերացրել են 123-ը։
Հայաստանի հարևաններից Վրաստանը ստորագրել և վավերացրել է պայմանագիրը շուրջ երկու տասնամյակ առաջ, Իրանը ստորագրել է, սակայն չի վավերացրել, իսկ Ադրբեջանը և Թուրքիան ո՛չ ստորագրել են, ո՛չ վավերացրել այն։
Հայաստանը և դատարանը
Հայաստանը ստորագրել է Հռոմի ստատուտը դեռ 1999 թվականին, սակայն չի վավերացրել այն, քանի որ 2004 թվականին՝ դատարանի հիմնադրումից երկու տարի անց, Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը համաձայնագիրը մասնակիորեն հակասահմանադրական էր ճանաչել։ Հետագայում Հայաստանը ձեռնարկել էր Սահմանադրական փոփոխություններ, ըստ իրավաբանների, սակայն, այն հոդվածները, որոնց հետ հակասություններ ուներ Կանոնադրությունը, լուրջ փոփոխությունների չեն ենթարկվել։
2004 թվականին Սահմանադրական դատարանն իր եզրակացության մեջ նշել էր, որ ՄՔԴ-ի լիազորություններով սահմանված այն հոդվածը, ըստ որի՝ Միջազգային քրեական դատարանը լրացնում է ներպետական դատական ատյաններին, չի համապատասխանում երկրի Սահմանադրությանը։
«Արդարադատության իրականացումը հանդիսանում է դատարանների բացառիկ իրավասությունը: Ներպետական դատական համակարգի առնչությամբ ՀՀ Սահմանադրության 91 հոդվածի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետությունում արդարադատություն իրականացնում են միայն դատարանները` Սահմանադրությանը և օրենքներին համապատասխան: Սահմանադրության 92 հոդվածի համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության ընդհանուր իրավասության, այդ թվում նաև քրեական իրավազորություն իրականացնող դատարաններն են առաջին ատյանի դատարանները, վերաքննիչ դատարանները և վճռաբեկ դատարանը»։
Սահմանադրական դատարանը երկրի Սահմանադրությանն անհամապատասխան էր ճանաչել նաև Միջազգային քրեական դատարանի կանոնադրության 105 հոդվածը, որով «բացառվում է դատապարտված անձանց ներպետական ընթացակարգով ներման իրավունքի և համաներման հնարավորության իրացումը»։ Ըստ ՍԴ որոշման, այս կետը հակասում է Սահմանադրության 40 հոդվածի, 55 հոդվածի 17 կետի, 81 հոդվածի 1-ին կետի պահանջներին:
2023-ի մարտի 28-ին Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը հրապարակեց նաև նոր որոշման տեքստը՝ անդրադառնալով նաև 2004 թվականի որոշմանը, գրելով, որ «Կանոնադրության ու Կանոնադրության՝ 2004 թվականի օգոստոսի 13-ի ՍԴՈ-502 որոշմամբ նշված անվանումների միջև առկա է տարբերություն», սակայն այդ տարբերության պատճառը Կանոնադրության՝ 2004 թվականի (ըստ որի՝ Կանոնադրությունը նշված է՝ «1998 թ. հուլիսի 17-ին Հռոմում ստորագրված` Միջազգային քրեական դատարանի կանոնադրության մասին համաձայնագիր») և 2023 թվականի հայերեն թարգմանության պաշտոնական տեքստերի միջև եղած տարբերությունն է, և այդ անհամապատասխանությունը քննության նպատակների համար իրավական տարբերություն չի ստեղծում։
ՍԴ-ն չի մանրամասնում է, թե կոնկրետ ինչ թարգմանական նրբությունների մասին է խոսքը։
Ո՞ր երկրները չեն վավերացրել ստատուտը
Ի թիվս Հռոմի ստատուտը չվավերացրած բազմաթիվ երկրների, մի քանի երկրների կողմից դրա չվավերացումը հատկապես քննարկման թեմա է դառնում։
Այսպես, պայմանագիրը չեն վավերացրել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հինգ մշտական անդամներից երեքը՝ Ռուսաստանը, Չինաստանը և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները։ Ֆրանսիան և Մեծ Բրիտանիան վավերացրել են պայմանագիրը։
Ռուսաստանը ստորագրել է Հռոմի ստատուտը, բայց չի վավերացրել այն։ 2016 թվականին, սակայն, երկիրը որոշեց չեղարկել իր ստորագրությունը ևս, այն բանից հետո, երբ Միջազգային քրեական դատարանը Ռուսաստանի՝ Ղրիմում իրականացրած գործողությունները որակեց որպես «օկուպացիա»։ Նույն թվականին դատարանը թույլատրել էր հետաքննել ենթադրյալ ագրեսիայի և պատերազմական հանցագործությունների դեպքերը 2008 թվականի ռուս-վրացական պատերազմի ընթացքում։
Դատարանի կողմից «Ռուսաստանի դեմ» քայլերից հետո երկիրը մեղադրում էր դատարանին կողմնակալ լինելու մեջ։
Մարտի 17-ին ՄՔԴ-ն կայացրեց Ռուսաստանի և դրա նախագահ Վլադիմիր Պուտինի դեմ ևս մեկ որոշում՝ կարգադրելով ձերբակալել Պուտինին՝ ուկրաինացի երեխաների բռնի տեղահանման հիմքով։
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները մեծ դեր է խաղացել Միջազգային քրեական դատարանի և Հռոմի ստատուտի ընդունման մեջ և ընթացքում ու ստորագրել է այն, սակայն հայտարարել է, որ չի պատրաստվում վավերացնել պայմանագիրը։ ԱՄՆ-ն Մասնակից երկրների խորհրդարանում դիտորդի կարգավիճակ ունի։
ԱՄՆ-ՄՔԴ հարաբերությունները, սակայն, միշտ չէ, որ դրական են եղել։ ԱՄՆ նախագահ Ջորջ Բուշն ակտիվորեն փորձում էր համոզել պետություններին ԱՄՆ քաղաքացիներին Քրեական դատարանին չհանձնել։
Չնայած մի շարք հակասություններին՝ Հռոմի ստատուտում ներկայացված մի շարք հանցանքներ դարձել են ԱՄՆ տեղական օրենքների մաս և քննվում են ռազմական կամ քաղաքացիական դատարաններում։ Հռոմի ստատուտը նաև չի համապատասխանում երկրի Սահմանադրությանը, ըստ որի, Միացյալ Նահանգների քաղաքացիների կողմից ԱՄՆ տարածքում կատարված հանցանքները կարող են քննվել միայն երկրի դատարանների կողմից։
Մյուս կողմից, ԱՄՆ-ն զգայուն է Աֆղանստանում ամերիկացի զինվորականների գործած պատերազմական հանցագործությունների հարցում և բազմիցս քննադատել է ՄՔԴ-ին այս հանցագործությունների հնարավոր քննության համատեքստում։ 2020 թվականին Դոնալդ Թրամփի վարչակազմն անգամ մուտքի սահմանափակման պատժամիջոցներ է կիրառել ՄՔԴ այն պաշտոնյաների նկատմամբ, որոնք ներգրավված են եղել ԱՄՆ զորքերի դեմ գործի քննության «ջանքերի» մեջ։

Римский статут, МУС и Армения
На днях Международный уголовный суд (МУС) выдал ордер на арест президента России Владимира Путина в контексте развязанной Россией войной на Украине. Через несколько дней стало известно, что Конституционный суд Армении признал Римский статут, который лежит в основе суда, не противоречащим Конституции. «Платформа проверки фактов» представляет некоторые подробности о Римском статуте и МУС, о том, какие страны к нему присоединились, почему Армения признала его не противоречащим Конституции спустя почти 25 лет после его подписания.
Власти Армении обратились в Конституционный суд (КС) для определения конституционности Римского статута в декабре прошлого года, а в начале января этого года КС принял обращение в производство, назначив ​​судебное заседание на 14 февраля.
Уже 24 марта Конституционный суд Армении заявил, что Римский статут, являющийся основой Международного уголовного суда, соответствует Конституции страны и правительство Армении может продолжить процесс ратификации соглашения.
После решения КС у правительства Армении есть три месяца, чтобы направить Римский статут в парламент для ратификации.
Власти Армении пока не объявили, когда они собираются направить вопрос в парламент и собираются ли они это делать. С ратификацией Римского Статута Армения получит доступ к Международному уголовному суду (МУС или ICC), и, в частности, в суде могут быть рассмотрены вопросы агрессии Азербайджана против Армении в последние годы.
За несколько дней до решения Конституционного суда Международный уголовный суд выдал ордер на арест президента России Владимира Путина. Примечательно, что правительство Армении обратилось в КС для определения конституционности Римского статута в декабре прошлого года, а суд принял вопрос в производство 10 января этого года.
Принимая во внимание, что эти два события активно тиражируются и обсуждаются в армянских СМИ и социальных сетях, «Платформа проверки фактов» решила изучить Римский статут, выяснить, что он из себя представляет, какие страны его ратифицировали, и историю подписания и ратификации соглашения со стороны Армении.
Международный уголовный суд
Международный уголовный суд был учрежден на основе Римского статута, принятого в 1998 году, и начал свою работу в 2002 году. В компетенцию МУС входит преследование лиц, ответственных за геноцид, преступления против человечности, военные преступления.
Основным органом, осуществляющим расследования уголовных дел МУС, является внутренняя прокуратура, которая приступает к расследованию возможных преступлений, подпадающих под юрисдикцию МУС и обоснованных достаточными доказательствами.
Информировать прокуратуру о преступлениях могут либо страны-участницы (члены), либо Совет безопасности ООН. Однако МУС не является частью структур ООН, в отличие от Международного суда ООН (Гаагского суда), в котором уже расследуются дела «Армения против Азербайджана» и «Азербайджан против Армении».
Под юрисдикцию МУС попадают преступления, совершенные государством-членом, на территории государства-члена или в стране, принявшей юрисдикцию суда.
На сегодняшний день Римский статут подписали 139 государств, ратифицировали – 123.
Среди соседей Армении Грузия подписала и ратифицировала Римский статут почти два десятилетия назад, Иран подписал, но не ратифицировал, а Азербайджан и Турция – не подписывали и не ратифицировали.
Армения и суд
Армения подписала Римский статут еще в 1999 году, но не ратифицировала его, поскольку в 2004 году, через два года после учреждения суда, Конституционный суд Армении признал статут частично неконституционным.
Позже Армения инициировала конституционные поправки, однако, по мнению правоведов, статьи, с которыми у Конституции были противоречия, серьезным изменениям не подверглись.
В 2004 году Конституционный суд в своем заключении указал, что закрепленное в Соглашении об уставе Международного уголовного суда обязательство, согласно которому Международный уголовный суд дополняет внутригосударственные органы уголовной юрисдикции РА, не соответствует Конституции страны.
«Осуществление правосудия является исключительной компетенцией судов. Что касается внутригосударственной судебной системы, то согласно статье 91 Конституции РА правосудие в Республике Армения осуществляют только суды в соответствии с Конституцией и законами. Согласно статье 92 Конституции, судами общей юрисдикции Республики Армения являются суды первой инстанции, апелляционные суды и Кассационный суд».
Конституционный суд также признал не соответствующей Конституции страны статью 105 Римского Статута Международного уголовного суда, которая «исключает осуществление права на помилование и возможность амнистии осужденных по внутригосударственной процедуре». По решению КС, данный пункт противоречит требованиям статьи 40, пункта 17 статьи 55, пункта 1 статьи 81 Конституции.
28 марта 2023 года Конституционный Суд Армении опубликовал также текст нового решения, коснувшись также решения от 2004 года, написав, что «имеется разница между названиями Статута и Статута, указанного в решении СДО-502 от 13 августа 2004 г.», но что причиной различия является различие между официальными текстами Статута от 2004 г. (в соответствии с которым Статут именуется «Соглашением о Статуте Международного уголовного суда, подписанным в Риме 17 июля 1998 года») и официальным армянским переводом от 2023 года, и это несоответствие не имеет юридического значения для проведения следствия.
В чем именно заключаются нюансы перевода, КС не уточняет.
Какие страны не ратифицировали статут?
В числе множества стран, не ратифицировавших Римский статут, предметом обсуждения становится его нератификация рядом стран.
Таким образом, соглашение не ратифицировали трое из пяти постоянных членов Совета Безопасности ООН: Россия, Китай и Соединенные Штаты Америки. Соглашение ратифицировали Франция и Великобритания.
Россия подписала Римский статут, но не ратифицировала его. Однако в 2016 году страна снова решила отозвать свою подпись после того, как Международный уголовный суд назвал действия России в Крыму «оккупацией». В том же году суд разрешил расследовать дела о предполагаемой агрессии и военных преступлениях во время российско-грузинской войны 2008 года.
После действий суда «против России» страна обвинила суд в необъективности.
17 марта МУС вынес еще одно решение против России и ее президента Владимира Путина, потребовав арестовать Путина за насильственную депортацию украинских детей.
Соединенные Штаты Америки сыграли важную роль в принятии Римского статута и подписали его, но объявили, что не будут ратифицировать соглашение. США имеют статус наблюдателя в парламенте стран-участниц.
Однако отношения между США и МУС не всегда были доброжелательными. Президент США Джордж Буш активно пытался убедить государства не передавать дела граждан США в Уголовный суд.
Несмотря на разногласия, ряд преступлений, представленных в Римским статуте, стали частью внутренних законов США и рассматриваются военными или гражданскими судами. Римский статут также не соответствует Конституции страны, согласно которой преступления, совершенные гражданами США на территории США, могут расследоваться только судами страны.
С другой стороны, США болезненно относятся к военным преступлениям, совершенным американскими военными в Афганистане, и неоднократно критиковали МУС в контексте возможного расследования этих преступлений. В 2020 году администрация Дональда Трампа даже ввела санкции в отношении должностных лиц МУС, которые были причастны к «усилиям» по расследованию дела против ВС США.
Թեգեր` Միջազգային քրեական դատարանՍահմանադրական դատարան
10:45, 31 Мар, 2023
Российский новостной сайт «Настоящее время» 24 марта опубликовал статью «Армения ратифицировала обязательства Римского статута о Международном уголовном суде. Теперь Путина...