Ռուսաստանյան «Նաստոյաշեե Վրեմյա» (Настоящее Время) լրատվական կայքը մարտի 24-ին հոդված է հրապարակել «Հայաստանը վավերացրել է Միջազգային քրեական դատարանի վերաբերյալ Հռոմի ստատուտի պարտավորությունները։ Այժմ այնտեղ էլ կարող են ձերբակալել Պուտինին» վերնագրով: «Նաստոյաշեե վրեմյան» «Ազատություն ռադիոկայան/Ազատ Եվրոպա ռադիոկայանի» ստեղծած հեռուստաալիքն է՝ «Ամերիկայի ձայնի» մասնակցությամբ:
Հոդվածում հեղինակը գրել է, որ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) վերաբերյալ Հռոմի կանոնադրությամբ ամրագրված պարտավորությունները ճանաչեց Սահմանադրությանը համապատասխան. «Այժմ Հայաստանի կառավարությունը, որը փաստաթուղթը վավերացրել է դեռ 2022 թվականին, կարող է այս փաստաթուղթը ներկայացնել երկրի խորհրդարանի վավերացմանը։ Սակայն Սահմանադրական դատարանի որոշումն արդեն իսկ նշանակում է որոշման անհապաղ ուժի մեջ մտնելը»։
Իրականում այս պնդումը սխալ է:
Մարտի 17-ին միջազգային քրեական դատարանը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, ինչպես նաև երեխաների իրավունքների հանձնակատար Մարիա Լվովա-Բելովայի ձերբակալության միջազգային օրդեր է տվել։ Նրանք մեղադրվում են ուկրաինացի երեխաների բռնի տեղահանման համար։
Հայաստանը ստորագրել է Հռոմի ստատուտը դեռ 1999 թվականին, սակայն չի վավերացրել այն, քանի որ 2004 թվականին՝ դատարանի հիմնադրումից երկու տարի անց, Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը համաձայնագիրը մասնակիորեն հակասահմանադրական էր ճանաչել։
Ըստ դատարանի եզրակացության՝ ՄՔԴ-ի լիազորություններով սահմանված այն հոդվածը, ըստ որի՝ Միջազգային քրեական դատարանը լրացնում է ներպետական դատական ատյաններին, չի համապատասխանում երկրի Սահմանադրությանը։
Դեռևս 2022 թ. դեկտեմբերին կառավարությունը դիմել է ՍԴ՝ խնդրելով հստակեցնել, թե արդյո՞ք այն համապատասխանում է Սահմանադրությանը: Հունվարին գործը վարույթ էր ընդունվել:
2023 թ․ մարտի 28-ին Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը հրապարակեց նաև նոր որոշման տեքստը՝ անդրադառնալով նաև 2004 թվականի որոշմանը, գրելով, որ «Կանոնադրության ու Կանոնադրության՝ 2004 թվականի օգոստոսի 13-ի ՍԴՈ-502 որոշմամբ նշված անվանումների միջև առկա է տարբերություն», սակայն այդ տարբերության պատճառը Կանոնադրության՝ 2004 թվականի (ըստ որի՝ Կանոնադրությունը նշված է՝ «1998 թ. հուլիսի 17-ին Հռոմում ստորագրված` Միջազգային քրեական դատարանի կանոնադրության մասին համաձայնագիր») և 2023 թվականի հայերեն թարգմանության պաշտոնական տեքստերի միջև եղած տարբերությունն է, և այդ անհամապատասխանությունը քննության նպատակների համար իրավական տարբերություն չի ստեղծում։
Այնուհանդերձ, Սահմանադրական դատարանի որոշումը բավարար չէ Հռոմի ստատուտը վավերացված համարելու համար, ինչպես պնդել են ռուսաստանցի լրագրողները:
Ըստ Սահմանադրության 116-րդ հոդվածի՝ Ազգային ժողովն է վավերացնում միջազգային պայմանագրերը, այսինքն՝ առանց խորհրդարանի հաստատման Հռոմի ստատուտը (որը ֆորմալ առումով միջազգային պայմանագիր է — խմբ.) ՍԴ հիշյալ որոշման ընդունման բերումով չի կարող ինքնաբերաբար համարվել ուժի մեջ մտած:
Այսպիսով, «Նաստոյաշեե Վրեմյան» սխալ է. Հռոմի ստատուտը Ազգային ժողովը չի վավերացրել, և Հայաստանում այս պահին չեն կարող ձերբակալել Պուտինին՝ միջազգային դատարանի որոշումով:
Հռոմի ստատուտի և Միջազգային քրեական դատարանի մասին ավելի մանրամասն կարդացեք «Փաստերի ստուգման հարթակի» «Հռոմի ստատուտը, ՄՔԴ-ն և Հայաստանը» հրապարակման մեջ:

Российский новостной сайт «Настоящее время» 24 марта опубликовал статью «Армения ратифицировала обязательства Римского статута о Международном уголовном суде. Теперь Путина могут арестовать и там». «Настоящее время» — телеканал, созданный медиакорпорацией «Радио Свободная Европа/Радио Свобода» при участии «Голоса Америки».
В статье автор пишет, что Конституционный суд Армении признал соответствующими Конституции обязательства, закрепленные Римским статутом о Международном уголовном суде (МУС): «Теперь правительство Армении, которое ратифицировало документ еще в 2022 году, может внести этот документ на ратификацию в парламент страны. Однако решение Конституционного суда уже означает немедленное вступление решения в силу».
В действительности это утверждение является неверным.
Международный уголовный суд 17 марта выдал ордер на арест президента РФ Владимира Путина и уполномоченного при президенте РФ по правам ребенка Марии Львовой-Беловой. Их обвиняют в насильственной депортации украинских детей.
Армения подписала Римский статут еще в 1999 году, но не ратифицировала его, поскольку в 2004 году, через два года после учреждения суда, Конституционный суд Армении признал соглашение частично неконституционным.
По заключению суда, установленная юрисдикцией МУС статья, согласно которой Международный уголовный суд дополняет внутригосударственные органы уголовной юрисдикции РА, не соответствует Конституции страны.
Еще в декабре 2022 года правительство обратилось в КС с просьбой разъяснить, соответствует ли Римский статут Конституции. В январе обращение было принято к производству.
28 марта 2023 года Конституционный Суд Армении опубликовал также текст нового решения, коснувшись также решения от 2004 года, написав, что «имеется разница между названиями Статута и Статута, указанного в решении СДО-502 от 13 августа 2004 г.», но что причиной различия является различие между официальными текстами Статута от 2004 г. (в соответствии с которым Статут именуется «Соглашением о Статуте Международного уголовного суда, подписанным в Риме 17 июля 1998 года») и официальным армянским переводом от 2023 года, и это несоответствие не имеет юридического значения для проведения следствия.
Однако решения Конституционного суда недостаточно для того, чтобы считать Римский статут ратифицированным, как утверждают российские журналисты.
Согласно статье 116 Конституции, международные договоры ратифицирует Национальное Собрание, то есть без одобрения парламента Римский статут (формально являющийся международным договором – прим.ред.) не может автоматически считаться вступившим в силу.
Таким образом, «Настоящее время» ошибается. Римский статут не ратифицирован Национальным собранием, и на данный момент Путин не может быть арестован в Армении по решению международного суда
Подробнее о Римском статуте и Международном уголовном суде читайте в статье «Платформы проверки фактов» «Римский статут, МУС и Армения».
Թեգեր` «Նաստոյաշեե Վրեմյա»Միջազգային քրեական դատարանՍահմանադրական դատարան
Римский статут, МУС и Армения
16:26, 29 Мар, 2023
Коротко о статье На днях Международный уголовный суд (МУС) выдал ордер на арест президента России Владимира Путина в контексте развязанной Россией войной...