Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն դեկտեմբերի 20-ին հայտարարել է, որ Թուրքիան հայ-թուրքական արձանագրությունները ստորագրել է Հայաստանի կողմից «Ադրբեջանի տարածքների» լքման պայմանով։
«Մենք պայման ենք դրել Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման համար, որ այդ երկիրը կլքի Ադրբեջանի տարածքները, ինչից հետո հարաբերությունները կարող են կարգավորովել», — ադրբեջանական «ԱՊԱ» գործակալության փոխանցմամբ հայտարարել է Չավուշօղլուն իր իրանցի և ադրբեջանցի պաշտոնակիցների հետ Բաքվում կայացած հանդիպմանը։
2009 թվականին Շվեյցարիայի միջնորդությամբ Թուրքիայի և Հայաստանի միջև բանակցությունների արդյունքում շվեյցարական Ցյուրիխ քաղաքում ստորագրվեց երկու փաստաթուղթ՝ «Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին» և «Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև հարաբերությունների զարգացման մասին»։ Փաստաթղթերն առավել հայտնի են «Ցյուրիխյան արձանագրություններ» անունով։ Այս արձանագրությունները պետք է հիմք դառնային երկու երկրների միջև հարաբերությունների հաստատման և դրանց զարգացման գործընթացի համար։
Սակայն Չավուշօղլուի պնդումը, թե հարաբերությունների կարգավորման համար պայման է դրվել «Ադրբեջանի տարածքներն» ազատելու վերաբերյալ, ամրագրված չէ այս արձանագրություններում և ապատեղեկատվություն է։
Ցյուրիխյան արձանագրություններով ամրագրվում է «այլ պետությունների ներքին գործերին չմիջամտելու» կողմերի համաձայնությունն, ինչպես նաև հաստատվում է «միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների հիման վրա տարածաշրջանային և միջազգային վեճերն ու հակամարտությունները խաղաղ կարգավորելու իրենց հանձնառությունը»։ Կողմերը նաև վերահաստատում էին իրենց պատրաստակամությունը՝ սատարել միջազգային հանրության գործողություններին տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության դեմ առկա ընդհանուր սպառնալիքներին։
Որևէ երրորդ կողմի նկատմամբ Հայաստանի կամ Թուրքիայի մասով պարտավորությունենրի ստանձնման մասին այդ արձանագրություններում նշված չէ։ Այսինքն, Չավուշօղլուի Բաքվում հնչեցրած պայմանը արձանագրություններում չի ամրագրվում։
Հիշեցնենք, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման և զարգացման մասին փաստաթղթերը ստորագրվեցին 2009 թվականի օգոստոսի 10-ին Շվեյցարիայի Ցյուրիխ քաղաքում ՀՀ ԱԳՆ Էդվարդ Նալբանդյանի և Թուրքիայի այդ ժամանակ ԱԳՆ Ահմեդ Դավութօղլուի կողմից։ Արձանագրություններում նշված չէին վավերականացման վերջնաժամկետները։ 2010թ․-ի ապրիլի 22-ին Սերժ Սարգսյանը որոշում ընդունեց այդ արձանագրությունների վավերացման ընթացքը կասեցնելու վերաբերյալ։ Հայկական կողմը Թուրքիային մեղադրում է արձանագրությունների ստորագրումից հետո նախապայմանների առաջադրման մեջ։ 2017 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր անսամբլեայի 72-րդ նստաշրջանի շրջանակում Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը 2018թ․-ի գարուն մտնելու է առանց այդ արձանագրությունների։
Թեգեր` Armenia-TurkeyChavushogluDavutogluEdward NalbandianSerzh SargsyanTurkeyАрмения-Турциявнешняя политикаДавутоглуМевлют ЧавушоглупротоколыСерж СаркисянТурцияЦюрихские протоколыЧавушоглуԱԳՆարձանագրություններԷդվարդ ՆալբանդյանԹուրքիաԹուրքիայի հանրապետությունհայ-թուրքական հարաբերություններՀայաստան-ԹուրքիաՉավուշօղլուՑյուրիխյան արձանագրություններ
Սաթիկ Սեյրանյանը մանիպուլացնում է․ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար ՀՀ-ն երբեք պահանջատիրության հարց չի դրել
11:43, 27 Ապր, 2023
Ապրիլի 25-ին 168.am-ի «Պրեսսինգ» հաղորդաշարում Սաթիկ Սեյրանյանը հայտարարել է, որ ԱԺ-ում իշխանական ֆրակցիայի պատգամավոր Վիգեն Խաչատրյանը հայտարարել է, որ հայ-թուրքական...
Նոյեմբերի 13-ին Թուրքիայի Ստամբուլ քաղաքի կենտրոնում պայթյուն է տեղի ունեցել, որի հետևանքով, ըստ պաշտոնական տվյալների, կա 6 զոհ և 81...
Տնտեսագետ Աղասի Թավադյանը 1in.am-ի հետ զրույցում հայտարարել է, թե վերջին երեք ամիսներին Թուրքիա արտահանման զգալի աճ է գրանցվել, մինչդեռ նախկինում...

Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу заявил 20 декабря, что Турция подписала армяно-турецкие протоколы при условии, что Армения покинет «территории Азербайджана».
«Мы хотели сделать это на определенных условиях. Основное условие заключалось в том, что Армения покинет территории Азербайджана, после чего мы нормализуем наши связи», — как сообщает АПА, об этом на совместной пресс-конференции, проведенной после встречи в Баку с азербайджанским и иранским коллегами, заявил Чавушоглу.
В 2009 году в результате переговоров между Турцией и Арменией при посредничестве Швейцарии в швейцарском городе Цюрихе были подписаны два документа:  «Об установлении дипломатических отношений между Республикой Армения и Турецкой Республикой» и «О развитии двухсторонних отношений между Республикой Армения и Турецкой Республикой». Документы более известны под названием «Цюрихские протоколы». Эти протоколы должны были послужить основой для установления отношений между двумя странами и процесса их развития.
Однако утверждение Чавушоглу относительно того, что для урегулирования было поставлено условие освобождения «территорий Азербайджана», не закреплено в этих протоколах и является дезинформацией.
В «Цюрихских протоколах» закреплено согласие сторон «не вмешиваться во внутренние дела других государств», а также утверждается «их приверженность мирному урегулированию региональных и международных споров и конфликтов на основе норм и принципов международного права». Стороны также подтвердили свою готовность поддерживать действия международного сообщества в отношении общих угроз безопасности и стабильности в регионе.
О принятии обязательств по части Армении или Турции в отношении какой-либо третьей стороны в этих протоколах не указано. То есть, условие, озвученное Чавушоглу в Баку, не закреплено в протоколах.
Напомним, что документы об установлении и развитии армяно-турецких отношений были подписаны 10 августа 2009 года в швейцарском городе Цюрихе министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном и тогдашним министром иностранных дел Турции Ахметом Давутоглу. В протоколах не были указаны сроки ратификации. 22 апреля 2010 года Серж Саргсян принял решение приостановить процесс ратификации этих протоколов. Армянская сторона обвинила Турцию в выдвижении предварительных условий после подписания протоколов. 19 сентября 2017 года в Нью-Йорке в рамках 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН Серж Саркисян объявил, что Армения вступит в весну 2018 года без этих протоколов.
Метки Armenia-TurkeyChavushogluDavutogluEdward NalbandianSerzh SargsyanTurkeyАрмения-Турциявнешняя политикаДавутоглуМевлют ЧавушоглупротоколыСерж СаркисянТурцияЦюрихские протоколыЧавушоглуԱԳՆարձանագրություններԷդվարդ ՆալբանդյանԹուրքիաԹուրքիայի հանրապետությունհայ-թուրքական հարաբերություններՀայաստան-ԹուրքիաՉավուշօղլուՑյուրիխյան արձանագրություններ
Экономист Агаси Тавадян в беседе с 1in.am заявил, что за последние три месяца зафиксирован значительный рост экспорта в Турцию, тогда...