Ռուսաստանյան քարոզչական НТВ հեռուստաալիքը, ապրիլի 24-ի լուրերի թողարկման ընթացքում անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում անցակետի տեղադրմանը, հայկական կողմին մեղադրել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության պարտավորությունները չկատարելու մեջ։
Լաչինի միջանցքում՝ Հակարի գետի կամրջի մոտ, ադրբեջանական կողմն անցակետ է տեղադրել ապրիլի 23-ից՝ պնդելով, թե ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարությունը և թուրք-ռուսական համատեղ մոնիթորինգի կենտրոնը տեղեկացված են այդ մասին:
«Կա բավականին հստակ խաղաղության համաձայնագիր՝ ստորագրված Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների կողմից, որտեղ լուծված են բոլոր փոխադարձ տարածքային վեճերը՝ ով, երբ և որտեղից է հեռանում։ Եվ եթե Երևանը հետևեր դրանց աստիճանաբար և հստակորեն, չէր լինի անհրաժեշտություն խաղաղության նոր հրավերների համար, որոնք ավելի շատ կապիտուլյացիա են հիշեցնում»,- հեռուստառեպորտաժի ընթացքում ասել է լրագրողը։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» ստուգեց ռուսաստանյան քարոզչական ռեսուրսի պնդումները՝ պարզելու դրանց հիմնավոր լինելը։
Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը․ ով, երբ ու ինչպես է խախտել այն
9 կետից բաղկացած նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթը մեծ մասամբ խախտվել է Ադրբեջանի, ապա նաև Ռուսաստանի կողմից․ դրա ստորագրումից մոտ երեք տարի անց ամբողջությամբ կատարվել են միայն հայկական կողմի վրա դրված պարտավորությունները։
Ադրբեջանը գրեթե չի կատարել պայմանագրով իր վրա դրված պարտավորությունները՝ խախտելով համաձայնագրի 9 կետից 5-ը․ այսպես, փաստաթղթի 1-ին կետով հակամարտության գոտում պետք է հաստատվեր ամբողջական հրադադար և ավարտվեին բոլոր ռազմական գործողությունները, իսկ կողմերը պետք է կանգ առնեին այն դիրքերում, որտեղ այդ պահին գտնվում էին։
Իրականում, սակայն փաստաթղթի ստորագրումից հետո՝ դեկտեմբեր ամսին, Ադրբեջանը գրավել է Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր ու Խծաբերդ գյուղերը, իսկ 2022-ի մարտին Փառուխ գյուղը՝ հարակից բարձունքով հանդերձ: Ադրբեջանը գրեթե ամենօրյա ռեժիմով խախտում է նաև հրադադարի ռեժիմը՝ թիրախավորելով քաղաքացիական բնակչությանը։
Ադրբեջանը խախտել է նաև հայտարարության 6-րդ կետը․ դրանով Լաչինի միջանցքը, ունենալով 5 կիլոմետր լայնություն, պետք է ապահովեր Լեռնային Ղարաբաղի կապը Հայաստանի հետ և գտնվեր ռուս խաղաղապահների վերահսկողության տակ, իսկ Ադրբեջանն էլ պետք է ապահովեր դրա անխափան աշխատանքը: Սակայն Լաչինի միջանցքը 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից փակ է, իսկ ապրիլի 23-ից միջանցքի սկզբնամասում անցակետ է տեղադրվել։
Սա, փաստացի, եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի խախտում է ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Ռուսաստանի կողմից:
Հայտարարության 7-րդ կետը, ըստ որի՝ ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի վերահսկողության ներքո պետք է վերադառնան Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից շրջաններ, չի կատարվել ադրբեջանական կողմի պատճառով, քանի որ Ադրբեջանն առհասարակ խոչընդոտում է ՄԱԿ-ի կառույցների աշխատանքը Լեռնային Ղարաբաղում: Փոխարենը, Ադրբեջանն արդեն սկսել է իր վերահսկողության տակ անցած նախկին ԼՂԻՄ բնակավայրերի բնակեցումը՝ շրջանցելով նախատեսված ընթացակարգը։
Ադրբեջանը շարունակում է խախտել եռակողմ հայտարարության նաև 8-րդ կետը, որով պետք է տեղի ունենար ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց ու մահացածների մարմինների փոխանակում: Այս կետն ամբողջությամբ կատարել է հայկական կողմը, այնինչ Ադրբեջանը դեռ չի վերադարձրել իր մոտ պահվող բոլոր հայ գերիներին:
Եռակողմ հայտարարության կատարված ու չկատարված դրույթներին ավելի մանրամասն կարող եք ծանոթանալ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի ամփոփման մեջ։
Քարոզչական ռեսուրսի լրագրողը խեղաթյուրում է իրականությունը
НТВ հեռուստաալիքի լրագրողն իր ռեպորտաժում ոչ միայն շրջանցում է Մոսկվայի ու Բաքվի կողմից նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի շարունակական խախտումների ու պարտավորությունների չկատարման փաստը, այլև ՀՀ-ին է մեղադրում պարտավորությունները չկատարելու մեջ՝ այդպես էլ չմասնավորեցնելով, թե փաստաթղթով ստանձնած այդ որ պարտավորությունն է, որ չի կատարել կամ խախտել է Երևանը։
Հատկանշական է նաև, որ քարոզչական ռեսուրսի լրագրողն անգամ չի հիշատակում սեփական երկրի՝ ՌԴ պաշտպանության նախարարության պաշտոնական տեղեկագիրը, որում նշվում է, որ Ադրբեջանի վերջին գործողությունները Լաչինի միջանցքում «միակողմանի և չհամաձայնեցված» են։
Այսպիսով, ռուսաստանցի լրագրողը խեղաթյուրում է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակի պատկերը՝ չհիշատակելով Ռուսաստանի ստանձնած պարտավորությունների չկատարման և Ադրբեջանի կոպիտ խախտումների մասին։ Միևնույն ժամանակ, հայկական կողմի վրա է դնում փաստաթղթով ստանձնած պարտավորությունների չկատարման մեղքը՝ այդպես էլ չհստակեցնելով, թե մասնավորապես դրա որ կետն է խախտվել ՀՀ-ի կողմից։

Российский пропагандистский телеканал НТВ в выпуске новостей от 24 апреля, касаясь установки Азербайджаном блокпоста в Лачинском коридоре, обвинил армянскую сторону в невыполнении обязательств, взятых на себя трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года.
Азербайджанская сторона с 23 апреля установила блокпост в Лачинском коридоре на мосту через реку Хакари, заявив, что об этом проинформировано командование российского миротворческого контингента и Совместный турецко-российский центр мониторинга по Карабаху.
«Есть вполне конкретный мирный договор, подписанный лидерами России, Азербайджана и Армении, где резрешены все взаимные территориальные вопросы: кто, когда и откуда уходит. И если бы Ереван следовал ему постепенно и точно, не было бы нужды в новых приглашениях к миру, похожему на капитуляцию», — отметил корреспондент в ходе телерепортажа.
«Платформа проверки фактов» проверила утверждения российского пропагандистского ресурса, чтобы выяснить их обоснованность.
Заявление от 9 ноября: кто, когда и как его нарушил?
Документ от 9 ноября, состоящий из 9 пунктов, был во многом нарушен Азербайджаном, а затем и Россией. Спустя примерно три года после его подписания полностью выполнены только обязательства, возложенные на армянскую сторону.
Азербайджан практически не выполнил свои обязательства по соглашению, нарушив 5 из 9 пунктов. Так, согласно пункту 1 документа, объявляется о полном прекращении огня и всех военных действий в зоне нагорно-карабахского конфликта, а стороны останавливаются на занимаемых ими позициях.
Однако в действительности после подписания документа, в декабре, Азербайджан оккупировал села Хин Тагер и Хцаберд Гадрутского района, а в марте 2022 года – село Парух вместе с прилегающей возвышенностью. Азербайджан также почти ежедневно нарушает режим прекращения огня, нацеливаясь на мирное население.
Азербайджан также нарушил пункт 6 заявления, по которому Лачинский коридор, имеющий ширину 5 километров, должен обеспечивать связь Нагорного Карабаха с Арменией и находиться под контролем российского миротворческого контингента, а Азербайджан должен обеспечивать его бесперебойную работу. Однако с 12 декабря 2022 года Лачинский коридор закрыт, а с 23 апреля в районе начала коридора установлен блокпост.
Это, по сути, нарушение 6-го пункта трехстороннего заявления как Азербайджаном, так и Россией.
Пункт 7 заявления, согласно которому Внутренне перемещенные лица и беженцы возвращаются на территорию Нагорного Карабаха и прилегающие районы под контролем Управления Верховного Комиссара ООН по делам беженцев, не был выполнен по вине азербайджанской стороны, поскольку Азербайджан мешает структурам ООН работать в Нагорном Карабахе. Вместо выполнения этого пункта Азербайджан начал заселение подконтрольных ему бывших населенных пунктов НКАО в обход запланированной процедуры.
Азербайджан продолжает нарушать и 8-й пункт трехстороннего заявления, согласно которому должен был состояться обмен военнопленными, заложниками и другими удерживаемыми лицами и телами погибших. Армянская сторона полностью выполнила этот пункт, в то время как Азербайджан еще не вернул всех удерживаемых у себя армянских пленных.
Подробнее о реализованных и нереализованных пунктах трехстороннего заявления можно прочитать в статье НПО «Союз информированных граждан».
Корреспондент пропагандистского ресурса искажает реальность
В репортаже НТВ корреспондент не только игнорирует факт непрекращающихся нарушений и невыполнения Москвой и Баку обязательств, взятых на себя трехсторонним заявлением от 9 ноября, но и обвиняет Армению в невыполнении обязательств, не уточняя, какие именно взятые на себя документом обязательства не выполнил или нарушил Ереван.
Примечательно и то, что журналист пропагандистского ресурса даже не упоминает официальный бюллетень Минобороны своей страны, в котором отмечается, что последние действия Азербайджана в Лачинском коридоре являются «односторонними и несогласованными».
Таким образом, российский корреспондент исказил реальную картину ситуации вокруг Нагорного Карабаха, умолчав о невыполнении Россией своих обязательств и грубых нарушениях со стороны Азербайджана. В то же время он возложил вину на армянскую сторону за невыполнение взятых на себя документом обязательств, не уточнив, какие именно пункты нарушила Армения.