Պատգամավոր Մկրտչյանի կեղծ և անհիմն պնդումները՝ ՀՀ-ում ԵՄ առաքելության վերաբերյալ
Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Աննա Մկրտչյանը պնդել է, թե ԵՄ դիտորդների ներկայությամբ 2022 թվականի աշնանը Ադրբեջանի կողմից հարձակում է եղել։
«ԵՄ դիտորդներն ասացին, որ իրենք տարբեր ժամանակամիջոցներում՝ աշունը, գարունը, լավ կլինի, որ հարձակումներ չլինի, ու եթե ինչ-որ մի տարվա ժամանակում կամ եղանակի հետ կապված հարձակումներ չլինեն, նշանակում ա՝ դա իրանց հաղթանակն ա։ Եմ դիտորդների ներկայությամբ աշնանն է եղել հարձակում, էսկալացիա և ՀՀ սուվերեն տարածքից բռնագրավումներ են եղել, եղավ նաև գարնանը»,-  մայիսի 11-ին լրագրողների հետ զրույցում, գնահատելով ՀՀ-ում տեղակայված ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության գործունեությունը, ասել է Մկրտչյանը։
Երբ են տեղակայվել ԵՄ դիտորդները ՀՀ-ում
ՀՀ-ում ԵՄ առաջին քաղաքացիական առաքելության տեղակայման մասին որոշումը կայացվել է Պրահայում 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին կայացած քառակողմ հանդիպման ընթացքում՝ Ադրբեջանի կողմից նույն թվականի սեպտեմբերին սանձազերծած ագրեսիայից շաբաթներ անց։
Նույն թվականի հոկտեմբերի 20-ից արդեն եվրոպացի 40 քաղաքացիական դիտորդներ երկու ամսով տեղակայվեցին Հայաստանում՝ դեկտեմբերի 19-ին ավարտելով իրենց գործունեությունը։
ԵՄ առաջին առաքելության տեղակայման երկու ամսում ՀՀ սուվերեն տարածքի վրա Ադրբեջանի կողմից հարձակումներ կամ տարածքների «բռնագրավում» չի եղել, ինչպես պնդում է Աննա Մկրտչյանը։ Հետևաբար, ԵՄ դիտորդների ներկայությամբ Ադրբեջանի կողմից հարձակման ու տարածքների գրավման մասին պնդումը կեղծ է։
ԵՄ երկրորդ առաքելությունը տեղակայվել է 2023 թվականի փետրվարից՝ 2 տարի ժամկետով։ Այդ ընթացքում սահմանային երկու համեմատաբար խոշոր միջադեպ է գրանցվել․ մեկը՝ ապրիլին Սյունիքի Տեղ գյուղում, մյուսը՝ մայիսին, Գեղարքունիքի Սոթք համայնքում։
Ինչ տեղեկություններ են հայտնում դիտորդները Բաքվին
Աննա Մկրտչյանը պնդել է նաև, թե ԵՄ դիտորդները սպասարկում են թուրք-ադրբեջանական շահերը՝ իրենց հավաքած տեղեկություններն ադրբեջանական կողմի հետ կիսելով։
«Եմ դիտորդներն ասացին, որ էն փաստակազմը, որոնք իրենք հավաքում են, ամբողջությամբ տեղեկանքներն ուղարկում են Ադրբեջան․․․ Ինքը (Նիկոլ Փաշինյանը,-խմբ․) շատ լավ գիտեր, որ դիտորդներին բերում ա էստեղ թուրք-ադրբեջանական տանդեմին օժանդակություն ցույց տալու համար»,- ասել է պատգամավորը։
Ապրիլի 10-ին եվրոպական Político պարբերականը, հղում անելով ԵՄ բարձրաստիճան դիվանագետներից մեկին, հայտնել էր, որ ԵՄ դիտորդական առաքելությունը պարեկների գործունեության վերաբերյալ տեղեկություններ է տրամադրում Ադրբեջանին՝ խնդիրներից խուսափելու համար։
Անանուն դիվանագետը չէր հստակեցրել տրամադրվող տեղեկատվության բնույթը։ Փոխարենը, դրա վերաբերյալ հստակեցումներ արեց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը․ պատասխանելով Panorama.am-ի հարցմանը՝ գերատեսչությունը հայտնել էր՝ ԵՄ առաքելությունն ադրբեջանական կողմին տեղեկացնում է միայն իր պարեկային երթուղու մասին։
«Առաքելությունն իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում մշտական կապի մեջ է ՀՀ համապատասխան գերատեսչությունների հետ, որոնք տեղեկացված են, որ անվտանգության նկատառումներից ելնելով, ԵՄ առաքելությունն ադրբեջանական կողմին տեղեկացնում է միայն իր պարեկային երթուղու մասին, որպեսզի ԵՄ առաքելության ավտոշարասյան տեղաշարժը թյուրըմբռնման և լարվածության առիթ չհանդիսանա»,- ասված էր պատասխանում։
Այսպիսով, ԵՄ կողմից Ադրբեջանին տրամադրվող տեղեկատվության բնույթի վերաբերյալ պատգամավորի պնդումը անհիմն է։
Երեք տարի բռնի տեղահանումից անց․ արցախցիների 40%-ը ձեռք է բերել ՀՀ քաղաքացիություն, 14,7%-ը՝ մեկնել երկրից
12:14, 6 Օգս, 2026
2026 թվականի սեպտեմբերին կլրանա արցախցիների զանգվածային բռնի տեղահանման երրորդ տարին։ Շուրջ երեք տարի անց որքանո՞վ է Հայաստանն արցախցիների համար դարձել...

Ложные и необоснованные утверждения депутата Анны Мкртчян о миссии ЕС в Армении
Депутат от парламентской фракции «Честь имею» Анна Мкртчян заявила, что осенью 2022 года в присутствии наблюдателей ЕС было совершено нападение со стороны Азербайджана.
«Наблюдатели ЕС сказали, что было бы хорошо, если бы не было нападений в разные периоды времени: осенью, весной, а если нет нападений в определенное время года или из-за погоды, значит, это их победа. В присутствии наблюдателей ЕС осенью произошло нападение, эскалация и оккупация суверенной территории РА. Нападение произошло и весной», — сказала Мкртчян в беседе с журналистами 11 мая, оценивая деятельность миссии гражданских наблюдателей ЕС в Армении.
Когда в Армении были размещены наблюдатели ЕС?
Решение о размещении первой гражданской миссии ЕС в Армении было принято на состоявшейся в Праге 6 октября 2022 года четырехсторонней встрече, через несколько недель после развязанной Азербайджаном агрессии в сентябре того же года.
С 20 октября того же года 40 европейских гражданских наблюдателей были дислоцированы в Армении на два месяца, завершив свою деятельность 19 декабря.
За два месяца с момента развертывания первой миссии ЕС не было ни одного нападения на суверенную территорию Армении или «захвата» территорий Азербайджаном, как утверждает Анна Мкртчян. Следовательно утверждение о нападении и оккупации территорий Азербайджаном в присутствии наблюдателей ЕС является ложным.
Вторая миссия ЕС была развернута с февраля 2023 года сроком на 2 года. За это время было зарегистрировано два относительно крупных пограничных инцидента. один в апреле в селе Тех Сюникской области, другой – в мае в общине Сотк Гегаркуникской области.
Какую информацию наблюдатели сообщают Баку?
Анна Мкртчян также заявила, что наблюдатели ЕС служат турецко-азербайджанским интересам, делясь собираемой ими информацией с азербайджанской стороной.
«Наблюдатели ЕС сказали, что всю информацию, которую они собирают, они отправляют в Азербайджан… Он (Никол Пашинян, — прим. ред.) прекрасно знал, что приводит сюда наблюдателей, чтобы оказать поддержку турецко-азербайджанскому тандему», — сказал депутат.
10 апреля европейская газета Político со ссылкой на одного из высокопоставленных дипломатов ЕС сообщила, что наблюдательная миссия ЕС предоставляет информацию о деятельности патруля Азербайджану во избежание проблем.
Характер предоставленной информации неназванный дипломат не уточнил. Вместо этого разъяснения по этому поводу дал МИД Армении. Отвечая на запрос Panorama.am, ведомство сообщило, что миссия ЕС информирует азербайджанскую сторону только о маршруте патрулирования.
«Миссия в рамках осуществления своих функций находится на постоянной связи с соответствующими ведомствами РА, которые проинформированы, что, исходя из соображений безопасности, миссия ЕС информирует азербайджанскую сторону только о маршруте патрулирования, чтобы передвижения колонны миссии ЕС не стали поводом для недопонимания и напряженности», — говорится в ответе.
Таким образом, утверждение депутата относительно характера информации, предоставленной ЕС Азербайджану, является необоснованным.