Ֆեյսբուքի հայալեզու հատվածում անցած հանգստյան օրերին տարածվում էր մի ֆոտոկոլաժ, որում Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին, իբր, հայտարարում է՝ Բախմուտը, մեկ է, վնասաբեր էր ու դոտացիոն («Бахмут всё равно был убыточный и дотационный»): Տարածվող լուսանկարի բովանդակությունը կեղծ է, ահա թե ինչու.
Համատեքստ. Պաշտոնական Մոսկվան օրերս հայտարարել է, որ ռուսական զորքերը երկար մարտերից հետո գրավել են Արևելյան Ուկրաինայում գտնվող Բախմուտ քաղաքը: Մինչդեռ Կիևը պնդում է, որ քաղաքն ամբողջությամբ ռուսների վերահսկողության տակ չի անցել:
Մի շարք օգտատերեր, մասնավորապես, քաղտեխնոլոգ ներկայացող Կարեն Քոչարյանը մայիսի 21-ին ֆեյսբուքյան իր էջում կիսվել է Սերգեյ Համբարձումյան անվամբ օգտատիրոջ տարածած կոլաժով՝ գրառմամբ, թե Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկին հայտարարել է` «Бахмут всё равно был убыточный и дотационный»:
Քաղտեխնոլոգը նկարին կից գրել է՝ «Սրանք սաղ copy-paste արած պերսոնաժներ են»:
Սերգեյ Համբարձումյանի տարածած լուսանկարը և կից գրառումը՝ «Նույն պատմությունը, Զելենսկին ու Նիկոլը մեկը մյուսից կապիկ դուրս եկան», սոցցանցերում լայն տարածում է ստացել։ Ակներևաբար, զուգահեռ է տարվում Զելենսկուն վերագրվող խոսքի և Նիկոլ Փաշինյանի՝ 44-օրյա պատերազմից հետո արած հայտարարության միջև:
«Իրավունքի և արժեքների գերակայություն» իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպության նախագահ հանդես եկող Սարգիս Տեր-Եսայանն էլ, տարածելով տեղեկությունը, գրել էր․ «Բախմուտը դժգույն ու դժբախտ մի քաղաք էր։ Չե՞ք նմանեցնում . Սորոսականների, ծռեր-մռերի սրտի ղեկավարը հազարավոր զոհերով Բախմուտին գնահատական տվեց։ Ահա և արդյունքը թմրամոլներին իշխանության բերելը»։
Իրականում, դեռ 2022-ի գարնանն արված լուսանկարին կից տարածվող տեղեկությունը կեղծիք է։ Որևէ աղբյուր, որը կհաստատեր Ուկրաինայի նախագահին վերագրվող հայտարարության իսկությունը, չկա:
Մայիսի 21-ին Վլադիմիր Զելենսկուն Հիրոսիմայում G7-ի գագաթնաժողովում լրագրողները հարց են ուղղել՝ Բախմուտը դեռ ուկրաինական բանակի վերահսկողության տա՞կ է, ինչին ի պատասխան Զելենսկին պատասխանում է․ «Կարծում եմ՝ ոչ։ Բայց դուք պետք է հասկանաք, որ այնտեղ ոչինչ չկա, նրանք ամբողջն ավերել են, շենքեր չկան: Ցավոք, սա ողբերգություն է, Բախմուտը կա միայն մեր սրտերում. այնտեղ ամեն ինչ գետնին է հավասարվել. միայն հողն է ու մեծ թվով մեռած ռուսներ: Մեր պաշտպանները մեծ աշխատանք են կատարել, և մենք երախտապարտ ենք նրանց»։
Այսպիսով, հայալեզու Ֆեյսբուքում տարածվող՝ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկուն վերագրվող խոսքերը Բախմուտի «վնասաբեր և դոտացիոն» լինելու վերաբերյալ, կեղծ են:

В минувшие выходные в армянском сегменте социальной сети Facebook тиражировался фотоколлаж, на котором президент Украины Владимир Зеленский якобы заявляет, что «Бахмут все раво был убыточный и дотационный». Содержание распространяемого фотоколлажа не соответствует действительности, и вот почему.
Контекст: Официальная Москва на днях объявила, что российские войска после долгих боев захватили город Бахмут на востоке Украины. Между тем Киев утверждает, что город не полностью перешел под контроль российских войск.
21 мая ряд пользователей, в частности политтехнолог Карен Кочарян, поделились на своей странице в Facebook фотоколлажем, который опубликовал пользователь по имени Сергей Амбарцумян с пометкой, что президент Украины Зеленский заявил: «Бахмут все равно был убыточный и дотационный».
Политтехнолог сделал к фотоколлажу следующую запись: «Они все срисованные под копирку персонажи».
Фотоколлаж, которым поделился Сергей Амбарцумян и сделанная к нему запись «Та же история, Зеленский и Никол – два сапога пара» получили широкое распространение в социальных сетях. Очевидно, проводится параллель между словами, приписываемыми Зеленскому, и заявлением, сделанным Николом Пашиняном после 44-дневной войны.
Председатель правозащитной организации «Верховенство права и ценностей» Саркис Тер-Есаян поделился фотографией, написав: «Бахмут был несчастным, бесцветным городом. Видите сходство? Любимый глава соросовцев, сасна-цреров дал оценку Бахмуту. Это результат прихода к власти наркоманов».
В действительности фотоколлаж, сделанный еще весной 2022 года, является фейком. Нет источника, который бы подтвердил подлинность заявления, приписываемого президенту Украины.
21 мая журналисты спросили Владимира Зеленского на саммите G7 в Хиросиме, находится ли Бахмут по-прежнему под контролем украинской армии, на что Зеленский ответил: «Я думаю, нет. надо понимать, что там ничего не осталось. Очень жаль, это трагедия, но на сегодняшний день Бахмут только в наших сердцах. Все сравнялось с землей: там только земля и большое количество погибших русских. Наши защитники проделали большую работу, и мы им благодарны».
Таким образом, приписываемые в армянском сегмнете Facebook президенту Украины Владимиру Зеленскому слова о том, что Бахмут был «убыточным и дотационном» не соответствуют действительности.