Գլխավոր լուսանկարում՝ Արարատի պատկերը Արագածի գագաթից: Աղբյուրը՝ Cosmo Deus
Մայիսի 22-ին լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, պատասխանելով Արարատ և Արագած լեռների գաղափարական նշանակության մասին հնչած հարցին, հայտարարեց, որ Հայաստանի դպրոցներում երեխաներին սովորեցնում են, թե ՀՀ ամենաբարձր լեռը Արարատն է, ինչն էլ, ըստ վարչապետի, Հայաստանի հանդեպ բացասական վերաբերմունք է առաջացնում Թուրքիայի մոտ:
«Երբ որ ես երեխաների հետ, աշակերտների հետ հանդիպում եմ, խոսք ա գնում աշխարհագրությունից, էս կողմ, էն կողմ, հարցնում եմ՝ էրեխեք, Հայաստանի Հանրապետության ամենաբարձր լեռը ո՞րն ա… և երեխաների առնվազն կեսը կամ կեսից շատը ասում ա՝ Արարատը։
Հիմա եկեք սա նայենք հակառակ կողմից։ Հակառակ կողմից նայում են Թուրքիայում։ Ասում են Արարատը… Թուրքիայի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի մեջ ա։ Հիմա եթե Հայաստանում… էրեխեքը որտեղի՞ց են իմանում էս ինֆորմացիան։ Իմանում են դպրոցներում դասի գնալուց։ Այսինքն՝ կառավարության կողմից իրականացվող կրթական քաղաքականության արդյունքում։
Ասում են լավ, եթե էս երեխեքը հիմա ասում են, որ Հայաստանի ամենաբարձր սարը Արարատն ա և ոչ թե Արագածը, էս նշանակո՞ւմ ա արդյոք, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ունի տարածքային պահանջներ Թուրքիայի նկատմամբ։ Է մի րոպե։ Եթե Հայաստանի Հանրապետությունը Թուրքիայի նկատմամբ տարածքային պահանջներ ունի, բայց ինչի՞ մենք որևէ ձևով աջակցենք, նպաստենք կամ նույնիսկ չնկատել տանք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը զարգանա։ Ընդհակառակը, եթե իրանք մեզնից տարածքային պահանջներ ունեն, ընդհակառակը, մենք պետք ա ամեն ինչ անենք, որ իրանց ոչնչացնենք»,- եզրահանգեց Փաշինյանը։
Ըստ Հայաստանի վարչապետի, դպրոցներում երեխաներին սովորեցնում են, թե Հայաստանի ամենաբարձր լեռը Արարատն է։
Մինչդեռ այս պահին դպրոցներում օգտագործվող աշխարհագրության դասագիրքը հերքում է վարչապետի պնդումը։ Հայաստանի ամենաբարձր լեռան մասին գրված է 9-րդ դասարանի «Հայաստանի աշխարհագրություն» դասագրքում։ Ըստ այդմ՝ Հայաստանի ամենաբարձր լեռը Արագածն է (4090մ)։
Լուսանկարն արված է 9-րդ դասարանի «Հայաստանի աշխարհագրություն» դասագրքից։ 2020 թ․ հրատարակություն, հեղինակներ՝ Մաքսիմ Մաասյան, Արմեն Հովսեփյան
Այսպիսով փաստենք, որ վարչապետի պնդումը, թե դպրոցներում երեխաներին սովորեցնում են, թե Հայաստանի Հանրապետության ամենաբարձր լեռը Արարատն է, հիմնավորված չէ։ Ավելին, աշխարհագրության 9-րդ դասարանի դասագրքում հստակ ամրագրված է, որ Հայաստանի ամենաբարձր լեռն Արագածն է:
Չբացառելով, որ որոշ դպրոցներ կամ որոշ մանկավարժեր կարող են այլընտրանքային տեղեկատվություն մատուցել աշակերտներին՝ վարչապետի պնդումը թողնում ենք առանց վճռի: «Փաստերի ստուգման հարթակը» փորձում է ստանալ նաև խնդրի վերաբերյալ ԿԳՄՍ նախարարության մեկնաբանությունը:

На пресс-конференции 22 мая премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос об идеологическом значении гор Арарат и Арагац, заявил, что детей в армянских школах учат тому, что Арарат – самая высокая гора в Армении, что вызывает у Турция негативное отношение к Армении.
«Всякий раз, когда я встречаюсь со школьниками и студентами, мы говорим о географии. Я спрашиваю, какая самая высокая гора в Республике Армения… и не менее половины или более половины детей отвечают – Арарат.
Теперь давайте посмотрим на это с другой стороны. Они смотрят на Турцию с противоположной стороны. Откуда дети берут эту информацию? Узнают во время занятий в школах. То есть, в результате проводимой государством образовательной политики.
Хорошо, если дети говорят, что самая высокая гора в Армении — Арарат, а не Арагац, значит ли это, что у Республики Армения есть территориальные претензии к Турции? Если у Республики Армения есть территориальные претензии к Турции, почему мы должны каким-либо образом поддерживать, способствовать или даже игнорировать развитие Республики Армения? Наоборот, если у них есть к нам территориальные требования, мы должны сделать все, чтобы их уничтожить», — заключил Пашинян.
По словам премьер-министра Армении, в школах детей учат, что самая высокая гора в Армении – Арарат.
Между тем учебник географии опровергает заявление премьер-министра. Օ самой высокой горе в Армении написано в учебнике  «География Армении» для 9 класса. По этому учебнику самая высокая гора в Армении – Арагац (4090м).
Фото взято из учебника 9 класса «География Армении», 2020 год. Авторы: Максим Манасян, Армен Овсепян.
Таким образом, констатируем, что утверждение премьер-министра о том, что в школах детей учат, что Арарат является самой высокой горой Республики Армения, является необоснованным. Более того, в учебнике географии за 9 класс четко сказано, что самая высокая гора в Армении – Арагац.
Не исключая, что некоторые школы или некоторые педагоги могут предоставлять ученикам альтернативную информацию, мы оставляем утверждение премьер-министра без вердикта. По этому поводу «Платформа проверки фактов» также пытается получить комментарий ОНКС.