Ֆեյսբուքի հայկական տիրույթում օգոստոսի 24-ի երեկոյան տարածվեց տեղեկություն, թե ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ցավակցական ուղերձ է հղել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին «Վագներ» մասնավոր ռազմական ընկերության ղեկավար Եվգենի Պրիգոժինի մահվան առիթով։
Ֆեյսբուքյան օգտատեր Վահե Բալբաբյանը լրատվական կայքէջից արված սքրինշոթ հիշեցնող մի լուսանկար էր տարածել, որում երևում էր ՀՀ նախագահն ու, իբրև թե, Պուտինին ուղղված ցավակցական գրությունը՝ «Վահագն Խաչատուրյանը իր ցավակցությունն է հայտնել Վլադիմիր Պուտինի ավիավթարի և ՌԴ հերոս Պրիգոժինի անժամանակ մահվան կապակցությամբ, հույս հայտնելով, որ մեղավորները կպատժվեն»։
Այս գրառումը տարածել են սոցիալական մեդիայում հետևորդների մեծ թիվ ունեցող այլ օգտատերեր ևս, որոնց թվում են, օրինակ, ՀՀ վարչապետի նախկին խորհրդական Հակոբ Ճաղարյանը և բժիշկ Հայկ Մանասյանը։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրեց ՀՀ նախագահի պաշտոնական կայքն ու նման հաղորդագրություն չհայտնաբերեց այնտեղ։ Խաչատուրյանի՝ Պրիգոժինի մահվան կապակցությամբ Պուտինին ուղղված ցավակցական ուղերձի մասին տեղեկություն չկա նաև հայաստանյան որևէ լրատվական ռեսուրսում։
Այսպիսով, ֆեյսբուքյան տիրույթում մեծ լսարան ունեցող օգտատերերը որպես պաշտոնական տեղեկություն տարածել են ակնհայտ կեղծ ու չար կատակ հիշեցնող տեղեկությունը․ ՀՀ նախագահի՝ Պրիգոժինի մահվան կապակցությամբ Պուտինին ցավակցական ուղերձ հղելու լուրը կեղծ է։
Թեգեր` «Վագներ»Եվգենի ՊրիգոժինՎահագն ԽաչատուրյանՎլադիմիր Պուտին
«Վագներ». Ինչ է դա և ինչ զուգահեռներ կան այլ, այդ թվում՝ հայկական ռազմականացված կառույցների հետ
16:49, 28 Հնս, 2023
Հունիսի 23-ին «Վագներ» ռազմական մասնավոր ընկերության հիմնադիր Եվգենի Պրիգոժինը մեղադրեց Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությանն իր մարտիկների ճամբարին հրթիռային հարված հասցնելու մեջ...
Հոկտեմբերի 27-ին «Վալդայ» միջազգային քննարկման ակումբի տարեկան հանդիպման ընթացքում Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, պատասխանելով  հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ հարցին,...

В армянском сегменте Facebook вечером 24 августа распространилась информация о том, президент Армении Ваагн Хачатурян направил телеграмму соболезнования президенту России Владимиру Путину в связи с гибелью руководителя частной военной компании «Вагнер» Евгения Пригожина.
Пользователь Facebook Ваге Балбабян поделился фотографией, напоминающей скриншот с новостного сайта, на котором изображены президент Армении и якобы соболезнование, адресованное Путину: «Ваагн Хачатурян выразил соболезнования Владимиру Путину в связи с авиакатастрофой и безвременной кончиной героя РФ Пригожина, выразив надежду, что виновные будут наказаны».
Этим постом поделились и другие пользователи с большим количеством подписчиков в социальных сетях. Среди них, например, бывший советник премьер-министра РА Акоп Чагарян и доктор Айк Манасян.
«Платформа проверки фактов» изучила официальный сайт президента РА и не нашла там подобного сообщения. Информации о соболезновании Хачатуряна Путину в связи с гибелью Пригожина нет также ни на одном армянском новостном ресурсе.
Таким образом, пользователи Facebook с большой аудиторией распространили заведомо ложную и напоминающую злую шутку информацию, выдав ее за официальную. Новость о том, что президент РА направил Путину телеграмму соболезнования в связи с гибелью Пригожина, является ложью.
Թեգեր` «Վագներ»Եվգենի ՊրիգոժինՎահագն ԽաչատուրյանՎլադիմիր Պուտին
16:41, 10 Сен, 2024
В ходе визита президента РФ Владимира Путина в Баку один из российских священнослужителей опроверг факт того, что Варфоломей проповедовал и...
Путин представил неверные данные по числу погибших при теракте в Беслане детей и рассказал о врагах
13:34, 26 Авг, 2024
Президент России Владимир Путин 20 августа прибыл в город Беслан в Северной Осетии. Там он впервые посетил мемориальный комплекс «Город...