Ապատեղեկատվություն Իրանի շուրջ ծավալվող իրադարձությունների մասին
Դեկտեմբերի 28-ին Իրանում սկսվեցին բողոքի ակցիաներ, որոնք շարունակվում են մինչ օրս։ Ցուցարարների  պահանջները սկզբնական շրջանում կրում էին սոցիալական բնույթ, այնուհետև, սակայն, սկսեցին հնչել նաև քաղաքական կարգախոսներ։ Ցույցերը սկիզբ առան Մաշհեդ քաղաքից (մեծությամբ երկրորդ քաղաքը Իրանում) այնուհետև տարածվեցին ամբողջ երկրով մեկ:
Դեկտեմբերի 30-ին բողոքի ակցիա անցկացվեց մայրաքաղաք Թեհրանում։ Ցուցարարների դեմ կիրառվեցին արցունքաբեր գազ և ջրցաններ։ Հունվարի 2-ի դրությամբ հայտնի դարձավ 20 զոհվածների (որոնցից երեքը ոստիկաններ) և 450 ձերբկալվածների մասին։
Իրանում տեղի ունեցող այս իրադարձությունները շատ ակտիվ լուսաբանվեցին և ուղեկցվեցին մի շարք ապատեղեկատվություններով:
Ապատեղաեկատվության օրինակներից մեկը այս տեսանյութն է,  որն արվել է 2011 թվականին Բահրեյնում, սակայն այժմ լայն տարածում է գտել և ներկայացվում է որպես իրանական։ Միայն այս աղբյուրից այն հավաքել է 32000 like, իսկ ավելի քան 18000 մարդ կիսվել է դրանով։
Որոշ լրատվականների կողմից ակտիվ տարածվում է նաև մի լուսանկար, որում իբրև պատկերված են Իրանում այս օրերին տեղի ունեցող իրադարձությունները։ Իրականում, սակայն, լուսանկարն ունի 9 տարվա վաղեմություն, այն արված է 2009 թվականի ցույցերի ժամանակ։
Սակայն ամենից աղմկոտ ապատեղեկատվությունը թերևս Իրանի նախկին նախագահ Մահմուդ Ահմադինեջադի ձերբակալության մասին լուրն է։ Այն տարածել են հայկական և միջազգային գրեթե բոլոր լրատվականները՝ հղում անելով բրիտանական Al-Quds Al-Arabi թերթին։ Որոշ ժամանակ անց նախկին նախագահի որդին և փաստաբանը հերքեցին տվյալ տեղեկությունը։
Նշենք, որ այժմ Իրանում արգելափակված է Telegram-ը, որը հանդիսանում է երկրի ամենաակտիվ ոչ պետական հարթակը։ Քաղաքացիները, սակայն, շարունակում են այն օգտագործել՝ օգտվելով VPN-ից։
Թեգեր` Al-Quds Al-Arabidemonstrationdemonstrations IranIranMahmoud AhmadinejadMashhenакции протестаИранМахмуд Ахмадинежадпротесты ИранТегеранԹեհրանԻրանՄահմուդ Ահմադինեջադցույցեր Իրան
Իրանական TV-ն Բաքվում կալանավորված ԼՂ գործիչներին ներկայացրել է որպես ՀԱՄԱՍ-ի կողմից գերեվարված իսրայելացի գեներալներ
13:45, 10 Հկտ, 2023
X-ում (նախկին Twitter) ավելի քան 360,000 հետևորդ ունեցող Hareem Shah անունով օգտատերը հրապարակել է Արցախի քաղաքական գործիչների՝ Բաքվում ապօրինի ձերբակալության...

Дезинформация о ситуации вокруг Ирана
В Иране 28 декабря начались акции протестов, которые продолжаются по сей день. Требования протестующих изначально носили социальный характер, однако вскоре стали звучать антиправительственные лозунги. Протесты начались с города Мешхеда (второго по величине города в Иране), а затем распространились по всей стране.
30 декабря была проведена акция протеста в столице Тегеране. Против протестующих были применены слезоточивый газ и водометы. По состоянию на 2 января стало известно о 20 погибших (из которых трое  полицейские) и 450 задержанных.
Эти события в Иране были широко освещены и сопровождались рядом дезинформаций.
Одним из примеров дезинформации является видео, сделанное в 2011 году в Бахрейне, которое однако теперь широко распространяется и представляется как иранское. Только из этого источника видео собрало 32 000 лайков, и более 18 000 человек сделали репост.
Некоторые СМИ широко распространили фотографию, на которой якобы изображены происходящие в эти дни в Иране события. В действительности, однако, фотография была сделана 9 лет назад во время протестов 2009 года.
Однако самой громкой дезинформацией, возможно, является новость об аресте бывшего президента Ирана Махмуда Ахмадинежада. Со сылкой на британскую газету Al-Quds Al-Arabi ее распространили почти все армянские и международные СМИ. Некоторое время спустя сын и адвокат экс-президента опровергли данную информацию.
Отметим, что в настоящее время в Иране заблокирован Telegram, который является самой активной неправительственной платформой в стране. Однако граждане продолжают использовать его через VPN.
Թեգեր` demonstrationdemonstrations IranIranMahmoud AhmadinejadMashhenакции протестаИранМахмуд Ахмадинежадпротесты ИранԹեհրանԻրանՄահմուդ Ահմադինեջադցույցեր Իրան
Пользователь по имени «Hareem Shah» с более чем 360 000 подписчиками в социальной сети X (ранее Twitter) разместил кадры незаконного...