Անհայտ ծագման հազարավոր դոլարներ՝ Ավինյանի հակառակորդներին «սևացնելու» համար․ ինչպես են ՔՊ-ական կեղծ էջերն աշխատում Ֆեյսբուքում
18:39, 4 Սպտ, 2023
Նախընտրական շրջանում սոցիալական ցանցերում ակտիվանում են ինչպես քաղաքական ուժերն ու գործիչները, այնպես էլ նրանց սատարող կեղծ օգտահաշիվներն ու էջերը։
Վերջերս այդպիսի ակտիվություն է նկատվում իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը սատարող ֆեյսբուքյան էջերի շրջանում։ Հատկանշական է, որ այդ ակտիվությունն առավել ակնհայտ դարձավ այն բանից հետո, երբ նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանը հայտարարեց Երևան քաղաքի ավագանու ընտրություններին մասնակցելու մասին։
Մարությանի այս հայտարարությանը զուգահեռ, Ֆեյսբուքում վերաակտիվացան նախկինում ստեղծված, սակայն վերջին շրջանում որևէ հրապարակում չարած էջերը, ինչպես նաև ստեղծվեցին նորերը, որոնք միանգամից լծվեցին ինչպես քաղաքապետի թեկնածու Տիգրան Ավինյանին գովերգելու, այնպես էլ հակառակորդ թեկնածուներ Մարությանին, երբեմն էլ Մանե Թանդիլյանին վարկաբեկելու գործին։
Այս էջերի համաժամանակյա ակտիվացումը կամ ստեղծումը հիմք է տալիս պնդելու, որ դրանք կառավարվում են միևնույն կենտրոնից։
«Փաստերով» ֆեյսբուքյան էջը ստեղծվել է օգոստոսի 9-ին․ դրա նախորդ օրը՝ օգոստոսի 8-ին էր Մարությանը հայտարարել ավագանու ընտրություններին իր մասնակցության մասին։
Ստեղծվելուց րոպեներ անց այս էջում տեղադրվել է տեսանյութ, որտեղ պնդում է արվում, թե նոր ավտոբուսները ներկրվել են Տիգրան Ավինյանի ջանքերով։
Հաջորդ հրապարակումը էջում հայտնվում է արդեն մեկ շաբաթ անց, և թիրախում  կրկին Մարությանն է։ Այս անգամ արդեն հրապարակվել է օգտատերերից մեկի գրառումը, որտեղ վերջինս Հայկ Մարությանի առաջադրումը որակում է «քաղաքական աճպարարություն»։
Այնուհետև էջում հայտնվում են մի քանի տեսանյութեր Երևանում իրականացված բարեփոխումների վերաբերյալ, որոնցից մեկն էլ ավտոբուսներով փոխարինված «Գազելների» մասին է։
Հատկանշական է, որ եթե մյուս հրապարակումներն ունեցել են 1-2 հավանում կամ մեկնաբանություն, ապա Հայկ Մարությանին ու ավտոբուսներին նվիրված տեսանյութերի դեպքում հավանումների թիվը 400-700 է, ինչը թույլ է տալիս պնդել, որ այս երկու հրապարակումների համար կիրառվել է ֆեյսբուքյան գովազդ։ Ի դեպ, նույնիսկ էջում տեղադրված լուսանկարներին նայելով կարող ենք պնդել, որ այն բացվել է Հայկ Մարությանի դեմ քարոզչական արշավի շրջանակներում․ հրապարակված չորս նկարներից երկուսն էջի անվանումով նկարներ են, մյուս երկուսը «նվիրված են» Հայկ Մարությանին։
Նյութը գրելու ընթացքում էջում կրկին տեղադրվեց հրապարակում, որի համար կիրառվում է ֆեյսբուքյան գովազդ։
Հաջորդ օրը՝ օգոստոսի 9-ին, ստեղծվեց News 23 էջը։ Ստեղծումից րոպեներ անց արդեն արվում է առաջին հրապարակումը և, իհարկե, Հայկ Մարության մասին։ Րոպեներ անց հայտնվում է մեկ հրապարակում ևս՝ նորից Մարությանի մասին։
Ի դեպ, այս էջը դեռևս չի օգտվել ֆեյսբուքյան գովազդից և չունի որևէ հավանում կամ հետևորդ։
Հաջորդը «Հզոր Հայաստան» էջն է, որն ունի ավելի քան 10 հազար հավանում։
Այն ստեղծվել է 2020 թվականին և ունեցել է «Մեմերի երկիր Հայաստան» անվանումը։ Սկզբում այն ունեցել է ժամանցային էջի կարգավիճակ, սակայն 2021-ի ՏԻՄ ընտրությունների նախաշեմին ակտիվ քարոզչություն է իրականացրել  «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության օգտին։
Էջում հրապարակումներ չէին արվել 2021-ի դեկտեմբերի 3-ից՝ ՏԻՄ ընտրությունների քարոզարշավի վերջին օրվանից։ Ավելի քան 1․5 տարի անց, սակայն, էջը վերագործարկվել է և հետաքրքիր զուգադիպությամբ՝ հենց օգոստոսի 8-ին, ինչպես նախորդ էջերը։
Վերագործարկվելուց հետո սկսվել է ակտիվ քարոզչությունը։ Դա արտահայտվում է Տիգրան Ավինյանի մասնակցությամբ կամ վերջինիս ֆեյսբուքյան էջում տեղադրված տեսանյութերի տարածմամբ, սթորիների տեղադրմամբ և այլն։
Մյուս հետաքրքիր զուգադիպությամբ՝ վերը նշված էջերը Հայկ Մարությանին «վերաբերող» տեսանյութերը տարածել են միևնույն օրը՝ օգոստոսի 9-ին։ Ի դեպ, Հայկ Մարությանին «նվիրված» տեսանյութերի դեպքում այս էջը, ամենայն հավանականությամբ, օգտվում է Ֆեյսբուքի վճարովի գովազդի ծառայությունից։
Դա է վկայում այն փաստը, որ նմանօրինակ տեսանյութերն ունենում են մի քանի հարյուր ռեակցիա, իսկ մյուս տեսանյութերը՝ մեկ կամ մի քանի ռեակցիա։
Ի դեպ, էջում գովազդի ներքո հրապարակված էր «Կանաչապատում և շրջակա միջավայրի պահպանություն» ՀՈԱԿ-ի տնօրեն Արմեն Բեգոյանը հարցազրույցից մի հատված, որտեղ Բեգոյանը բացասական լույսի ներքո էր ներկայացնում Հայկ Մարությանի՝ քաղաքապետ ժամանակվա գործունեությունը։
Հոդվածը գրելու ընթացքում էջից անհետացան նախկինում միացված գովազդները և հայտնվեցին նորերը։
Հատկանշական է, որ այստեղ գովազդատուի վերաբերյալ տվյալները գրեթե համընկնում են մեկ այլ էջում հրապարակված գովազդատուի տվյալների հետ, որին կանդրադառնանք ստորև։
«Armenian News» էջը ևս ստեղծվել է 2021-ի խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին՝ հունիսի 8-ին։ Հայտնի չէ, թե ինչ բովանդակությամբ հրապարակումներ են արվել այդ օրերին, սակայն էջը կտրուկ ակտիվացել է օրեր առաջ՝ սեպտեմբերի 2-ին։ Էջի գլխավոր լուսանկարը նույն գրվածքն ունի, ինչ «Փաստերով» ֆեյսբուքյան էջը, պարզապես մի փոքր այլ տառատեսակով։ Իսկ միակ հրապարակումն ու ուղեկցող գրառումը նույնն են, ինչ «Փաստերով» էջի դեպքում է։
Միայն այս հրապարակման տարածման վրա ծախսվել է 400-500 ԱՄՆ դոլար։
Ինչպես նշեցինք, թեև հայտնի չէ, թե ովքեր են գովազդատուները, սակայն վերջիններիս հեռախոսահամարները, կրկին հետաքրքիր զուգադիպությամբ, ընդամենը մեկ նիշով են տարբերվում միմյանցից, ինչը ևս հեռու է պատահականություն լինելուց։ Եթե «Հզոր Հայաստան» էջում տեղադրված գովազդի համար պատվիրատուն գրանցել էր 098 02 71 20 հեռախոսահամարը, ապա «Armenian News» էջում գովազդատուի հեռախոսահամարը 098 02 41 20 է։
Թե ովքե՞ր են այս հեռախոսահամարները տնօրինում՝ կրկին հայտնի չէ։
«Խորհրդավոր Երևանցի» էջը ստեղծվել է այս տարվա մարտին, և չնայած էջում մինչև օգոստոսի 1-ը հրապարակումներ գրեթե չկան, այնուամենայնիվ, էջը հասցրել է ունենալ ավելի քան 10,000 հավանում և հետևրդ, ինչը թույլ է տալիս ենթադրել, որ նախկինում արված գրառումները ջնջված են։
Ինչպես նշեցինք, էջն ակտիվացել է օգոստոսի 1-ից։ Հիմնական բովանդակությունը նույնն է՝ իշխող կուսակցությանն աջակցող հրապարակումներ և հակառակորդների դեմ քարոզչություն, որը երբեմն ուղեկցվում է վերջիններիս հանդեպ վիրավորական գրառումներով։
Մեկ այլ էջ՝ «C News»-ը, ստեղծվել է այս տարվա փետրվարին։ Էջի արտաքին տեսքն ու civic.am կայքից կիսված նյութերը վկայում են, որ այն կապված է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հետ (civic.am-ը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կողմից ստեղծված լրատվամիջոց է)։ Դա առավել ակնհայտ է դառնում, երբ տեսնում ենք, որ էջը հրավիրում է հետևել civic.am-ի տելեգրամյան ալիքին, իսկ էջում տեղադրված գովազդները ֆինանսավորվել են հենց civic.am-ի, նույնն է թե՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կողմից։ Ի դեպ, գովազդների վրա ծախսվել են բավական մեծ գումարներ՝ մի քանի հարյուր դոլար։
Էջում մի քանի առօրյա հրապարակումներից բացի, մինչ նախընտրական քարոզչության սկիզբը մի քանի անգամ թիրախավորվել էր «Ապրելու երկիր» կուսակցության նախագահ Մանե Թանդիլյանը, իսկ քարոզարշավի մեկնարկից հետո արդեն՝ նաև Հայկ Մարությանը։
Այս ցանկից, թերևս, ամենից մեծ «կշիռն» ունի «Ճիշտը» ֆեյսբուքյան էջը։ Հենց այս էջից էր պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը կիսվել ՔՊ-ին սատարող հոլովակով, որտեղ արհեստական միջամտությամբ նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանին «ջնջել» էին ավտոբուսների վարկավորման պայմանագիրը ստորագրելու կադրերից (Ալեքսանյանը հետագայում ընդունել էր սխալը)։
Իսկ այս նյութի պատրաստման ընթացքում էջում հրապարակված տեսանյութերից մեկը կիսել են ՔՊ ավագանու թեկնածուներ Սուրեն Գրիգորյանը, Արմեն Գալջյանն ու Խորեն Գրիգորյանը: Վերջինս հետագայում իր էջից հեռացրել էր այդ հրապարակումը։
Էջը ստեղծվել է 2021-ի խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններից մի քանի շաբաթ առաջ, և հիմնական թիրախում նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն էր։ Տեղադրված տեսանյութերի մի մասի հաղորդավարը Երևանի ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Վիլեն Գայֆեջյանն է։
Այդ նախընտրական ժամանակահատվածում էջում տեղադրված նյութերն ուղղված էին նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ, իսկ ընտրություններից հետո էջում «լռություն էր»։ Էջի ուսումնասիրությունից ակնհայտ է դառնում, որ այն ակտիվանում է ժամանակ առ ժամանակ՝ հատկապես հանրային հնչեղություն ունեցող այնպիսի իրադարձությունների ընթացքում, որոնք այս կամ այն կերպ կարող են «անհանգստացնել» իշխող ուժին։
Օրինակ, նախորդ տարվա սեպտեմբերի 13-14-ին Հայաստանի վրա ադրբեջանական ագրեսիայի օրերին էջը կրկին ակտիվացավ և սկսեց մեղադրել, նախ, Հայ Յեղափոխական Դաշնակցությանը, ապա նախկին նախագահներին, կաթողիկոսին և այլն։ Այդ անգամ ակտիվությունը պահպանվեց մոտ մեկ ամիս, այնուհետև էջը կրկին դադարեց հրապարակումներ անելուց։
Էջի հաջորդ հրապարակումն այս տարվա մարտին էր՝ ընդդեմ «Ապրելու երկիր» կուսակցության նախագահ Մանե Թանդիլյանի, այնուհետև թիրախում կրկին Դաշնակցությունն էր, հետո էլի Մանե Թանդիլյանը, իսկ արդեն օգոստոսի 8-ից՝ Հայկ Մարությանը։
YUMMY FOOD և «Մածուն» էջերը գործում են 2010 թվականից, և ինչպես անուններն են հուշում, ֆուդ-բլոգ են: Սակայն, ինչպես մյուս էջերի դեպքում, սրանք ևս ինչ-որ պահից կտրուկ փոխել են «գործունեության ոլորտը»՝ զբաղվելով քաղաքական բովանդակությամբ հրապարակումներ անելով։
«Մածունը» 2021-ին զբաղված էր Կապանում տեղի ունեցած ՏԻՄ ընտրություններին մասնակցող ՔՊ-ական թեկնածու Դավիթ Դանիելյանին աջակցող ու հակառակորդ թեկնածու Գևորգ Փարսյանի դեմ քարոզչություն իրականացնելով։ Սակայն այդ ընտրություններից հետո այս էջը ևս դադարեց հրապարակումներ անելուց մինչև այս տարվա օգոստոսի 8-ը
2-3 չեզոք գրառումներից ու տեսանյութերից հետո էջում միանգամից հայտնվում է Հայկ Մարությանի վերաբերյալ առաջին հրապարակումը և, բնականաբար, ոչ դրական լույսի ներքո։
«YUMMY FOOD» էջը ևս ֆուդ-բլոգ էր՝ ընդհուպ մինչև 2018-ի տարեվերջ։ Սակայն սկսած 2018-ի դեկտեմբերից էջում «լռություն էր» մինչև այս տարվա օգոստոսի 8-ը։ Օգոստոսի 8-ից էջում մեկը մյուսի հետևից սկսում են հայտնվել ուտելիքների լուսանկարներ մինչև օգոստոսի 19-ը, իսկ դրանից հետո միանգամից քաղաքական բովանդակություն, և ինչպես կռահեցիք՝ ընդդեմ Հայկ Մարությանի և հօգուտ Տիգրան Ավինյանի։ Էջը օգտվել է նաև ֆեյսբուքյան գովազդից։
Այս բոլոր էջերի համաժամանակյա ու նույնաբովանդակ գործողություններից դատելով՝ դրանք ղեկավարվում են միևնույն կենտրոնից կամ առնվազն փոխկապակցված են։ Նպատակը ավելի շատ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հակառակորդների դեմ քարոզչություն իրականացնելն է, հետո նոր միայն սեփական թեկնածուների գործունեության լուսաբանումը։
Ինչ վերաբերում է այս էջերում գովազդի տակ դրվող նյութերի ֆինանսավորման աղբյուրներին, ապա «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական շտաբի խոսնակ Հայկ Կոստանյանը մեզ հետ զրույցում հայտնեց, որ ՔՊ նախընտրական ֆոնդից գումարներ հատկացվում են բացառապես Տիգրան Ավինյանի ու ՔՊ կուսակցության պաշտոնական էջերում հրապարակվող նյութերի համար, մյուս էջերի համար, Կոստանյանի խոսքով, նախընտրական շտաբը պատասխանատու չէ։
Կոստանյանը խորհուրդ տվեց դիմել հենց կուսակցությանը՝ պարզելու, թե ովքեր են այդ էջերի վրա ծախսվող գումարները հատկացնում։
Այսպիսով փաստենք, որ ընտրությունից ընտրություն ստեղծվում կամ ակտիվանում են «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը սատարող և քաղաքական հակառակորդների դեմ քարոզչություն իրականացնող բազմաթիվ էջեր, որոնց գործունեության համար ծախսվում են անհայտ ծագում ունեցող հազարավոր դոլարներ։
Հ․Գ․ Մենք զանգահարեցինք գովազդ միացրած էջերում նշված 098 02-71-20 և 098 02-41-20 հեռախոսահամարներին, սակայն դրանք անհասանելի էին։
Թեգեր` ընտրություններՀայկ ՄարությանՏիգրան Ավինյանֆեյքերի բանակ
Ալեքսանյանի կուրությունն ու կուրության մեղադրանքները. ինչով են տարբերվում ՔՊ-ական և այլ «ֆեյքերը»
16:03, 11 Սպտ, 2023
«Փաստերի ստուգման հարթակը» սեպտեմբերի 4-ին «Անհայտ ծագման հազարավոր դոլարներ՝ Ավինյանի հակառակորդներին «սևացնելու» համար․ ինչպես են ՔՊ-ական կեղծ էջերն աշխատում Ֆեյսբուքում»...

В период предвыборной агитации в социальных сетях активируются как политические силы и деятели, так и поддерживающие их фейковые аккаунты и страницы.
В последнее время подобная активность наблюдается среди страниц в Facebook, поддерживающих правящую партию «Гражданский договор». Примечательно, что эта активность стала еще более очевидной после того, как бывший мэр Айк Марутян заявил о своем участии в выборах в Совет старейшин Еревана.
Наряду с заявлением Марутюна возобновили работу ранее открытые, но не активные в последнее время страницы в Facebook, открылись новые страницы, которые сразу впряглись в дело восхваления кандидата в мэры Тиграна Авиняна и дискредитации кандидатов-оппонентов – Марутюна и временами Мане Тандилян.
Одновременная активация или создание таких страниц дает основание утверждать, что они управляются из одного центра.
Страница в Facebook «Пастеров» («Фактами») была создана 9 августа, а за день до этого, 8 августа, Марутян заявил о своем участии в выборах в Совет старейшин.
Через несколько минут после создания на этой странице было размещено видео, в котором утверждается, что новые автобусы были импортированы стараниями Тиграна Авиняна.
Следующая публикация на странице была сделана через неделю, и мишенью снова стал Марутян. На этот раз уже был опубликован пост одного из пользователей, где последний называет выдвижение Айка Марутяна «политическим фокусничеством».
Затем на странице публикуются несколько видео о реформах, проводимых в Ереване, одно из которых – о замене «Газелей» автобусами.
Примечательно, что если у остальных публикаций было 1-2 лайка или комментария, то количество лайков у видео, посвященных Айку Марутяну и автобусам, составляет 400-700, что позволяет утверждать, что для продвижения этих двух публикаций была включена таргетированная реклама в Facebook. Кстати, даже глядя на фотографии, размещенные на странице, можно утверждать, что она была открыта в рамках пропагандистской кампании против Айка Марутяна: две из четырех опубликованных фотографий – это фотографии с названием страницы, две другие «посвящены» Айку Марутяну.
В момент написания статьи на странице вновь была размещена публикация, для продвижения которой была включена реклама в Facebook.
На следующий день, 9 августа, создается страница News 23 («Новости 23»). Через несколько минут после создания на странице размещается первая публикация и, конечно же, об Айке Марутяне. Через несколько минут появляется еще одна публикация, снова о Марутяне.
Кстати, эта страница еще не использовала рекламу в Facebook и не имеет ни лайков, ни подписчиков.
Далее идет страница «Хзор Айастан» («Могучая Армения»), у которой более 10 тысяч лайков.
Страница была создана в 2020 году и имела название «Армения – страна мемов».
Поначалу она имела статус развлекательной страницы, но накануне выборов в органы местного самоуправления в 2021 году активно агитировала в пользу партии «Гражданский договор».
Публикаций на странице не было с 3 декабря 2021 года, последнего дня избирательной кампании по выборам в органы местного самоуправления. Однако спустя более чем 1,5 года страница была перезапущена, причем, по интересному совпадению, именно 8 августа, как и предыдущие страницы.
После перезапуска началась активная агитация, которая выражается в распространении видео с участием Тиграна Авиняна или размещенных им на своей странице в Facebook публикаций, сторис (историй) и т. д.
По еще одному интересному совпадению, касающиеся Айка Марутяна видео были опубликованы на вышеупомянутых страницах в один и тот же день, 9 августа. Кстати, в случае с видео, «посвященными» Айку Марутяну, эта страница, скорее всего, запустила платную рекламу в Facebook.
Об этом свидетельствует тот факт, что на подобные видеоролики приходится несколько сотен реакций, а на другие видеоролики – одна или несколько реакций.
Кстати, в качестяве рекламы на странице была опубликована часть интервью директора ОНКО «Озеленение и защита окружающей среды» Армена Бегояна, в котором Бегоян в негативном свете представляет деятельность мэра Айка Марутяна.
В момент написания статьи со страницы исчезли ранее включенные рекламы и появились новые.
Примечательно, что данные о рекламодателе здесь практически совпадают с данными рекламодателя, опубликованными на другой странице, которую мы рассмотрим ниже.
Страница «Armenian News»  («Новости Армении») была создана накануне парламентских выборов 2021 года – 8 июня. Неизвестно, какого содержания публикации были сделаны в те дни, однако страница неожиданно активировалась несколько дней назад, 2 сентября. На главной фотографии страницы тот же текст, что и на странице «Факты», только написан он немного другим шрифтом. А единственная публикация и сопровождающий ее текст такие же, как и в случае со страницей «Факты».
На продвижение этой публикации было потрачено 400-500 долларов США.
Как мы уже отметили, хотя и неизвестно, кем являются рекламодатели, однако номера телефонов последних, опять же по интересному совпадению, отличаются друг от друга всего на одну цифру, что далеко не случайно. Если для рекламы, размещенной на странице «Могучая Армения», заказчик зарегистрировал номер телефона 098 02 71 20, то на странице «Новости Армении» номер телефона рекламодателя – 098 02 41 20.
Кто управляет этими телефонными номерами, опять же неизвестно.
Страница «Хоррдавор Ереванци» («Таинственные ереванцы») была создана в марте этого года, и хотя до 1 августа на ней почти не было постов, страница все же успела набрать более 10 000 лайков и подписчиков, что говорит о том, что предыдущие публикации были удалены.
Как мы уже отметили, страница активна с 1 августа. Основное содержание то же: публикации в поддержку правящей партии и пропаганда против оппонентов, иногда сопровождающаяся оскорбительными постами в адрес последних.
Еще одна страница – «C News» («С Новости») – была создана в феврале этого года. Внешний вид страницы и материалы, размещенные с сайта civic.am, свидетельствуют о том, что она связана с партией «Гражданский договор» (civic.am — СМИ, созданное партией «Гражданский договор»). Это становится более очевидным, когда мы видим, что страница приглашает подписаться на Telegram-канал civic.am, а реклама, размещенная на странице, финансировалась самим civic.am, то есть партией «Гражданский договор». Кстати, на рекламу было потрачено несколько сотен долларов.
Помимо повседневных публикаций на странице, до начала предвыборной кампании несколько раз мишенью становилась председатель партии «Апрелу еркир» («Страна для жизни») Мане Тандилян, а после начала предвыборной кампании – Айк Марутян.
Из этого списка, пожалуй, наибольший «вес» имеет страница в Facebook под названием «Чишт» («Правда»). Именно с этой страницы депутат Ваагн Алексанян поделился роликом в поддержку «ГД», в котором бывшего мэра Айка Марутяна путем монтажа «удалили» из видео подписания кредитного договора на покупку автобусов (позже Алексанян признал ошибку).
В ходе подготовки этой статьи одним из опубликованных на странице видео поделились кандидаты в члены Совета старейшин от «Гражданского договора» Сурен Григорян, Армен Галджян и Хорен Григорян. Последний позже удалил эту публикацию со своей страницы.
Страница была создана за несколько недель до внеочередных парламентских выборов 2021 года, а основной мишенью был второй президент Роберт Кочарян. Ведущим некоторых из размещенных видео является член фракции «Мой шаг» Совета старейшин Еревана Вилен Гайфеджян.
В период предвыборной агитации 2021 года размещенные на странице материалы были направлены против бывшего президента Роберта Кочаряна, а после выборов на странице царило молчание. После изучения страницы становится очевидным, что она активируется время от времени, особенно во время мероприятий, имеющих общественный резонанс, которые тем или иным образом могут «вызывать беспокойство» у правящей силы.
Например, 13-14 сентября прошлого года, в дни азербайджанской агрессии против Армении, страница вновь активировалась и стала обвинять сначала Армянскую революционную федерацию «Дашнакцутюн» (АРФД), затем бывших президентов, Католикоса и т.д. Тогда активность сохранялась около месяца, а затем страница снова перестала делать публикации.
Следующая публикация страницы была сделана в марте этого года и была направлена против председателя партии «Апрелу еркир» Мане Тандилян, затем под прицелом оказалась АРФД, после снова Мане Тандилян, а уже с 8 августа – Айк Марутян.
Страницы YUMMY FOOD («Вкусная еда») и «Мацун» действуют с 2010 года и, как следует из названий, представляют собой кулинарные блоги. Однако, как и в случае с другими страницами, в какой-то момент они тоже кардинально сменили «сферу деятельности», занявшись публикациями политического характера.
В 2021 году страница «Мацун» была занята поддержкой участвующего в выборах в ОМС в Капане кандидата от «ГД» Давида Даниеляна и пропагандой против конкурирующего кандидата Геворга Парсяна. Однако после этих выборов и эта страница перестала делать публикации до 8 августа этого года.
После 2-3 нейтральных постов и видео на странице появляется первая публикация об Айке Марутяне и, конечно, не в положительном свете.
Страница«YUMMY FOOD» до конца 2018 года также была кулинарным блогом. Однако, начиная с декабря 2018 года, на странице царило молчание до 8 августа этого года. С 8 до 19 августа на странице одна за другой начинают появляться фуд-фото, а после этого сразу политический контент, и как вы догадались, против Айка Марутяна и в пользу Тиграна Авиняна. На странице также использовалась реклама Facebook.
Судя по синхронным и схожим действиям всех этих страниц, они управляются из одного центра или, по крайней мере, связаны между собой. Целью этих страниц по большей части является пропаганда против оппонентов партии «Гражданский договор», а уже после – освещение деятельности собственных кандидатов.
Что касается источников финансирования материалов, размещенных в качестве рекламы на этих страницах, то пресс-секретарь предвыборного штаба партии «Гражданский договор» Айк Костанян в беседе с FIP.am сообщил, что средства из предвыборного фонда «ГД» выделяются исключительно на материалы, опубликованные на официальных страницах Тиграна Авиняна и партии «ГД». По словам Костаняна, за остальные страницы предвыборный штаб ответственности не несет.
Костанян посоветовал обратиться в партию, чтобы узнать, кто выделяет средства, которые тратятся на эти страницы.
Таким образом, констатируем, что от выборов к выборам создается или активируется множество страниц, поддерживающих партию «Гражданский договор» и агитирующих против политических оппонентов, на деятельность которых тратятся тысячи долларов неизвестного происхождения.
P.S. Мы позвонили по телефонам 098 02-71-20 и 098 02-41-20, указанным на страницах, но они оказались недоступны.
Թեգեր` ընտրություններՀայկ ՄարությանՏիգրան Ավինյանֆեյքերի բանակ
Члены IODA в Ереване повторили риторику оппозиции: что показывают факты?
10:42, 16 Мар, 2026
В преддверии парламентских выборов в Армении в Ереване находилась делегация недавно созданной инициативы International Observatory for Democracy in Armenia (IODA)....
Подробности сотрудничества «Тел-Селл» – мэрия Еревана
15:10, 12 Сен, 2024
Заявления городских властей о датах внедрения в Ереване единой системы оплаты проезда в общественном транспорте менялись несколько раз. Сначала заместитель...