«Փաստերի ստուգման հարթակը» սեպտեմբերի 4-ին «Անհայտ ծագման հազարավոր դոլարներ՝ Ավինյանի հակառակորդներին «սևացնելու» համար․ ինչպես են ՔՊ-ական կեղծ էջերն աշխատում Ֆեյսբուքում» վերտառությամբ հետաքննությամբ բացահայտեց, որ անհայտ աղբյուրից հազարավոր դոլարներ են ուղղվում սոցիալական մեդիայում «Քաղաքացիական պայմանագրին» աջակցող էջերի ու օգտահաշիվների գործունեությանը, որոնց միջոցով հակաքարոզչություն է իրականացվում Երևանի ավագանու ընտրություններին մասնակցող քաղաքապետի մյուս թեկնածուների դեմ։ Դա ուղեկցվում էր վերջիններիս հասցեին վիրավորական գրառումներով, տեսանյութերով, որոնք ունենում էին հարյուրավոր հավանումներ ու կիսումներ։ Այդ էջերի հրապարակումներն ակտիվորեն տարածում էին նաև ՔՊ-ական տարբեր պաշտոնյաներ, պատգամավորներ, թեկնածուներ։
Այս էջերը նմանատիպ բովանդակությունը Ֆեյսբուքում տարածելու համար ծախսում են հարյուրավոր, երբեմն էլ հազարավոր դոլարներ, որոնց ծագումն անհայտ է։
FIP.am-ի հրապարակմանը հաջորդեց Civilnet-ի մեր գործընկերների՝ ՔՊ-ին աջակցող և քաղաքական մրցակիցների դեմ քարոզչություն իրականացնող էջերի վերաբերյալ ևս մեկ հետաքննություն։
Հրապարակումից քիչ անց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության փոխնախագահ Վահագն Ալեքսանյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ FIP.am-ին մեղադրեց «հատվածական կուրության» մեջ (որակավորումը՝ Վահագն Ալեքսանյանի)՝ հայտարարելով, որ նման ծավալների քարոզչություն իրականացվում է նաև իրենց դեմ և «եթե տվյալ կազմակերպությունները ուզենային համակողմանի լուսաբանել Ֆեյսբուքում տեղի ունեցող քարոզչությունն ու հակաքարոզչությունը, ակնհայտորեն կտեսնեին նաև այդ էջերը»։
Այժմ տեսնենք, թե ինչ էջեր է ներկայացրել Վահագն Ալեքսանյանը՝ որպես ՔՊ-ի դեմ հակաքարոզչություն իրականացնող էջեր, և ինչպես են դրանց վրա ծախսվել հարյուր հազարավոր դոլարներ, ինչպես Ալեքսանյանն է պնդում։
Ալեքսանյանի գրառման մեջ տեղադրված սքրիններից տեսնում ենք ParadoxNews անվանումը կրող էջը։ Թեև վերոնշյալ գրառումից հետո էջը ջնջվել է և հնարավորություն չկա դրա բովանդակությունն ու հրապարակումների ուղղվածությունը ուսումնասիրելու, սակայն սքրինշոթերից մեկի բովանդակությունն առնվազն խնդրահարույց է, քանի որ ակնհայտ է գովազդի տակ դրված երկու հրապարակում, որոնք առերևույթ ուղղված են Տիգրան Ավինյանի դեմ։
Ալեքսանյանի կողմից հրապարակված սքրինշոթերից մյուսում տեսնում ենք Հայկ Մարությանի ներկայացումից մի հատված, որը տեղադրվել է «Իմ Զինվոր ԱՊԵՐ _» անունը կրող ֆեյսբուքյան էջում։ Էջի ուսումնասիրությունից պարզ է դառնում, որ այն ժամանցային էջ է, ստեղծվել է 2014 թվականին, ունի մոտ 70 հազար հետևորդ ու տարիների ընթացքում էջում տեղադրված նյութերի բովանդակային ուղղվածության որևէ փոփոխություն չի նկատվում (ի տարբերություն վերոնշյալ հետաքննության մեջ ներկայացված ՔՊ-ին աջակցող էջերի, որոնք ստեղծվել կամ ակտիվացել են ընտրություններից անմիջապես առաջ)։
Էջում տեղադրված տեսանյութերի բովանդակությունը տարբեր է․ ժամանցային, կրոնական քարոզչություն և այլն, սակայն ակնհայտ է, որ էջում քաղաքական բովանդակությամբ տեսանյութեր գրեթե չկան և եղածներից էլ չենք կարող նույնիսկ ենթադրել, որ այս կամ այն քաղաքական ուժի օգտին են աշխատում։
Ի դեպ, էջում երբևէ գովազդ չի կիրառվել, համենայն դեպս՝ դրա վերաբերյալ որևէ հիշատակում չկա, իսկ հաշվի առնելով էջի հետևորդների քանակը՝ հրապարակված տեսանյութերի հավանումների քանակը բավական տրամաբանական է։
Կից կարող եք տեսնել էջում տեղադրված նյութերից պատահականության սկզբունքով ընտրված մի քանի հրապարակումների սքրինշոթեր, որոնք մեկ անգամ ևս ապացուցում են, որ էջը քաղաքական ուղղվածություն չունի, առավել ևս՝ չի զբաղվում որևէ թեկնածուի դեմ հակաքարոզչությամբ։ Էջում Հայկ Մարությանի ներկայցումից հատվածի հրապարակումը բավարար ապացույց չէ պնդելու համար, որ այն պատկանում է վերջինիս ու զբաղված է քաղաքական մրցակիցների՝ մասնավորապես ՔՊ-ի դեմ քարոզչությամբ, ինչպես դա պնդում է Ալեքսանյանը (կրկին, ի տարբերություն մեր նախորդ հետաքննության մեջ վկայակոչված էջերի, որոնց բոլոր հրապարակումները հստակ քաղաքական ուղղվածություն ունեին)։
Վահագն Ալեքսանյանի գրառման մեջ նշված մյուս՝ «Comments Today», «Լուրեր Օնլայն / Lurer Online» և «Իմացիր Առաջինը» էջերը ստեղծվել են այս տարվա գարնանը, ընդ ուրում, վերջին երկուսը՝ միևնույն օրը՝ մարտի 6-ին։
Էջերի ուսումնասիրությունից պարզ է դառնում, որ երեք էջերն էլ զբաղված են առօրյա լուրերը կարճ տեսանյութերի տեսքով մատուցելով։ Սակայն լրատվական այլ էջերից տարբերվում են նրանով, որ այս էջերի դեպքում մի քանի հարյուրից մինչև մի քանի հազար դոլար է ծախսվել Ռուբեն Վարդանյանի և «Ապրելու երկիր» կուսակցության քաղաքապետի թեկնածու Մանե Թանդիլյանի վերաբերյալ տեսանյութերը գովազդելու վրա։
Բացի այդ, այս էջերում գովազդատուն միևնույն անձն է կամ կազմակերպությունը, գրանցված է նույն հեռախոսահամարը, նույն հասցեն։ Զանգեցինք նաև այստեղ նշված 093 700 275 հեռախոսահամարով, սակայն մեր զանգերն անպատասխան մնացին։
«Ապրելու երկիր» կուսակցության մամուլի պատասխանատու Հռիփսիմե Հովհաննիսյանը հայտնեց, որ այս էջերը կուսակցության կողմից չեն ֆինանսավորվում, իսկ էջերում նշված հասցեի առնչությամբ տեղեկացրեց, որ կուսակցությունը որևէ կապ չունի այդ հասցեի հետ, կուսակցության գրասենյակների հասցեները տեղադրված են կուսակցության կայքում։
Ինչ վերաբերում է պատգամավորի կողմից հնչեցված «հարյուր հազարավոր դոլարների» մասին պնդմանը՝ ապա մեզ հետ զրույցում Ալեքսանյանը պատասխանեց, որ այս թիվը աչքաչափով ստացված թիվ է և ասվել է «Ապրելու երկիր» կուսակցության թեկնածուների, ինչպես նաև այլ ֆեյսբուքյան էջերում տեղադրված գովազդների վրա ծախսված գումարների մոտավոր հաշվարկի հիման վրա։
Այսպիսով, Վահագն Ալեքսանյանի հիշատակած էջերը և FIP.am-ի կողմից բացահայտված ՔՊ-ական էջերը համադրելի չեն ինչպես դրանց գովազդի համար հատկացված ֆինանսական միջոցների ծավալով, այնպես էլ բովանդակությամբ։ Մասնավորապես, Ալեքսանյանի հիշատակած էջերից միայն մեկում էր առկա ՔՊ քաղաքապետի թեկնածու Ավինյանի դեմ քարոզչություն։ Սակայն ինչպես նշեցինք վերևում, էջը ջնջվել է և այն խորությամբ ուսումնասիրելու հնարավորություն չկա։
Ինչ վերաբերում է մյուս էջերին, ապա դրանց գովազդի համար հատկացված գումարները հատկացվել են բացառապես որևէ թեկնածուի գործունեությունը լուսաբանվելու, ոչ թե քաղաքական հակառակորդների դեմ քարոզչություն իրականացնելու համար, ի տարբերություն ՔՊ-ին աջակցող էջերի, որոնք ակտիվորեն թիրախավորում են հակառակորդներին
Հատկանշական է, որ Վահագն Ալեքսանյանի՝ փաստեր ստուգող լրագրողներին կողմնակալության մեջ մեղադրելուն զուգահեռ, ՔՊ-ին սատարող էջերը շարունակում էին քաղաքական հակառակորդների դեմ արշավը։ Այդ ընթացքում ի հայտ եկան մի քանի այլ կեղծ էջեր ևս, որոնք զբաղված են նույն «գործով», ինչով մեր նախորդ հրապարակման մեջ նշված էջերը։ Սրա հետ մեկտեղ, մեր հրապարակման մեջ նշված էջերից մի քանիսը հրապարակումից հետո հապշտապ անվանափոխվեցին՝ փորձելով «թաքցնել հետքերը»։
Օրինակ, «Փաստերով» անունը կրող էջը դարձավ «Hayrenyac», «Մածունը» դարձավ «Mi Qani hogi» (վերջինս փոխել է նաև URL հասցեն․ նախկին https://www.facebook.com/MatsoniArmenia-ի փոխարեն էջը գործում է https://www.facebook.com/miqanihogihayastan URL հասցեով):
Սրան զուգահեռ, մյուս էջերը շարունակում են իրենց գործունեությունը։ Դրանցից բացահայտել ենք նաև «Երևանը իրականում» անունը կրող էջը, որի գործունեությունը ճշտորեն համընկնում է նախորդ հրապարակման մեջ թվարկված էջերի վարքագծին, որին ծանոթանալու համար կարդացեք մեր նախորդ հրապարակումը։
Ի դեպ, Վահագն Ալեքսանյանի այս գրառումից մեկ օր անց վերջինս հրապարակեց մեր ֆեյսբուքյան էջից արված սքրինշոթ, որտեղ երևում է ՔՊ-ականների կողմից կեղծ էջերի ստեղծման ու վարման մասին մեր նյութի գովազդը։ Պատգամավորը կից գրառմամբ կրկին մեզ ուղղված որակումներով փորձեց ցույց տալ, թե կողմնակալ վերաբերմունք ունենք, քանի որ իրենց ուժին վերաբերվող նյութը դրել ենք գովազդի տակ։
Այստեղ պատգամավորը դիմում է մանիպուլյացիայի՝ ըստ էության հայտարարելով, թե քանի որ նյութը գովազդվել է, ապա այն դասվում է ՔՊ-ի դեմ իրականացվող հակաքարոզչության շարքին։
Իսկ իրականությունն այն է, որ «Փաստերի ստուգման հարթակն» իր բոլոր հրապարակումներն էլ գովազդում է, և սա ոչ թե բացառություն էր, այլ հերթական այդպիսի հրապարակումը։
Ստորև «Փաստերի ստուգման հարթակի» վերջին օրերի նյութերն են, որոնք բոլորն առանց բացառության միևնույն չափով դրվել են գովազդի տակ։
Այսպիսով արձանագրենք․
- Բացառությամբ մեկ դեպքից, մյուս բոլոր արձանագրված դեպքերում քարոզարշավ իրականացնող քաղաքական ուժերից միայն «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունն ու վերջինիս համակիրներն են Ֆեյսբուքում հազարավոր դոլարներ ծախսում հակառակորդ թեկնածուներին վարկաբեկելու, սև քարոզչություն իրականացնելու վրա։
- Վահագն Ալեքսանյանն իր գրառումներում թիրախավորում է լրագրողներին՝ անհարգալից բառամթերքով անվանարկելով վերջիններիս։
- «Փաստերի ստուգման հարթակի» բոլոր հրապարակումներն են դրվում գովազդի տակ, և Ալեքսանյանի կողմից իրենց վերաբերյալ նյութը առանձնացնելն ու դրա տակ կողմնակալություն տեսնելը առնվազն չիմացության հետևանք է։
- «Ապրելու երկիր» կուսակցությանն աջակցող որոշ էջեր, թեև այլ թեկնածուների չեն թիրախավորում, սակայն անհայտ ֆինանսական աղբյուրից միջոցներ են ծախսում համացանցում քարոզչության վրա, և դա ևս խնդրահարույց է:
- Մեզ հետ հեռախոսազրույցում Ալեքսանյանը հաստատեց, որ հետաքննությամբ բացահայտված առնվազն «Ճիշտը» և «C News» էջերը համակարգվում են ՔՊ-ի կողմից․ այն է՝ քաղաքական մրցակիցների դեմ հակաքարոզչությունն իրականացվում է կուսակցության հովանու ներքո։
«Ճիշտը» անունը կրող էջը պատկանում է ՔՊ ավագանու անդամ Վիլեն Գայֆեջյանին և իր մտերիմներին։ Հատկանշական է, որ մեր հրապարակման մեջ մենք ևս կասկած էինք հայտնել, որ այն փոխկապակցված է Վիլեն Գայֆեջյանի հետ։
Իսկ «C News» էջը civic.am կայքին փոխկապակցված էջ է, և այնտեղ տեղադրված գովազդի համար վճարում է հենց կուսակցությունը։
Մինչդեռ, նախընտրական քարոզարշավի շրջանակներում քարոզարշավի համար կատարվող բոլոր ծախսերը պետք է կատարվեն բացառապես կուսակցությունների նախընտրական հիմնադրամից, ինչը նույնական չէ կուսակցության դրամական միջոցների հետ։ Ստացվում է, որ կուսակցությունը քարոզարշավ է իրականացնում և՛ նախընտրական հիմնադրամի միջոցներով, և՛ կուսակցության հիմնական միջոցներով, ինչն Ընտրական օրենսգրքի 20.1 հոդվածի 2-րդ մասի խախտում է։

«Платформа проверки фактов» 4 сентября в ходе своего расследования «Тысячи долларов неизвестного происхождения для «очернения» оппонентов Авиняна: как работают фейковые страницы фракции «ГД» в Facebook?» выяснила, что тысячи долларов из неизвестного источника направляются на деятельность страниц и аккунтов пользователей, поддерживающих в социальных сетях фракцию «Гражданский договор» («ГД»), посредством которых ведется антипропаганда против других кандидатов в мэры, участвующих в выборах в Совет старейшин Еревана. Антипропаганда сопровождается оскорбительными постами в их адрес и видеороликами, которые набирают сотни лайков и репостов. Публикации этих страниц также активно распространяются представителями фракции «ГД», депутатами и кандидатами.
На распространение аналогичного контента в Facebook эти страницы тратят сотни, а иногда и тысячи долларов, происхождение которых неизвестно.
За публикацией FIP.am последовало еще одно расследование наших партнеров из Civilnet относительно страниц, поддерживающих фракцию «ГД» и ведущих пропаганду против политических оппонентов.
Вскоре после публикации заместитель председателя правления партии «Гражданский договор» Ваагн Алексанян в своем посте в Facebook обвинил FIP.am в «фрагментарной слепоте» (квалификация Ваагна Алексаняна), заявив, что и против них ведется аналогичная пропаганда и что «если бы эти организации хотели всесторонне осветить пропаганду и антипропаганду, которая ведется в Facebook, они, очевидно, увидели бы и эти страницы».
Теперь посмотрим, какие страницы Ваагн Алексанян представил как страницы, ведущие антипропаганду против фракции «ГД» , и как на них были потрачены сотни тысяч долларов, как утверждает Алексанян.
На скриншотах, опубликованных в посте Алексаняна, мы видим страницу под названием ParadoxNews. Хоть страница и была удалена после вышеупомянутого поста и нет возможности изучить ее содержание и направленность публикаций, однако содержание одного из скриншотов как минимум проблематично, так как видно, что две публикации,  размещенные в качестве рекламы, направлены против Тиграна Авиняна.
Скриншот взят из поста Ваагна Алексаняна
На другом из скриншотов, опубликованных Алексаняном, мы видим фрагмент из представления Айка Марутяна, который был опубликован на странице Facebook под названием «Им зинвор АПЕР» («Мой солдат АПЕР»). После изучения страницы становится ясно, что это развлекательная страница, созданная в 2014 году и имеющая около 70 тысяч подписчиков. С годами контентная направленность размещенных на этой странице публикаций не меняется (в отличие от поддерживающих фракцию «ГД» страниц, представленных в вышеупомянутом расследовании, которые были созданы или активированы непосредственно перед выборами).
Содержание видеороликов, размещенных на странице, разное – развлекательные видео, религиозная пропаганда и т. д., но очевидно, что видеороликов политического содержания на странице почти нет, а из тех, что есть мы не можем сделать вывод, что страница работает на ту или иную политическую силу.
Кстати, страница никогда не использовала рекламу, по крайней мере, о ней нет никаких упоминаний, а учитывая количество подписчиков страницы, количество лайков под публикуемыми видеороликами вполне логично.
Ниже прилагаем скриншоты нескольких опубликованных на странице публикаций, отобранных по принципу случайности, которые еще раз доказывают, что страница не имеет политической направленности и тем более не занимается антипропагандой против какого-либо кандидата. Публикация на странице фрагмента из представления Айка Марутюна не является достаточным основанием для того, чтобы утверждать, что страница принадлежит последнему и занимается пропагандой против политических оппонентов, в частности фракции «ГД», как утверждает Алексанян (опять же, в отличие  от приведенных в нашем предыдущем расследовании страниц, все публикации которых имели явную политическую направленность).
Другие страницы, упомянутые в посте Ваагна Алексаняна –  «Comments Today», «Lurer Online» и «Имацир Арачинэ» («Узнавай первым»), были созданы весной этого года, причем две последние были созданы в один и тот же день, 6 марта.
После изучения страниц становится ясно, что все три страницы заняты представлением ежедневных новостей в виде коротких видеороликов. Однако от других новостных страниц они отличаются тем, что в случае с этими страницами на продвижение видеороликов о Рубене Варданяне и кандидате в мэры от партии «Апрелу еркир» Мане Тандилян было потрачено от нескольких сотен до нескольких тысяч долларов.
Кроме того, рекламодателем на этих страницах является одно и то же лицо или организация, указан один и тот же номер телефона и один и тот же адрес. Мы позвонили по указанному номеру телефона – 093 700 275, однако наши звонки остались без ответа.
Пресс-секретарь партии «Апрелу еркир» Рипсиме Ованнисян сообщила, что эти страницы не финансируются партией, а относительно адреса, указанного на страницах, отметила, что партия не имеет никакого отношения к этому адресу, информация об адресах офисов партии размещена на сайте партии.
Что касается заявления о «сотнях тысяч долларов», то Алексанян в беседе с нами отметил, что эта цифра получена на глаз и озвучена на основе подсчета средств, потраченных на рекламу, размещенную на страницах кандидатов от партии «Апрелу еркир», а также на других страницах в Facebook.
Таким образом, страницы, упомянутые Ваагном Алексаняном, и страницы фракции «ГД», выявленные FIP.am, несопоставимы как по объему финансовых ресурсов, выделенных на их рекламу, так и по содержанию. В частности, только одна из упомянутых Алексаняном страниц содержала пропаганду против кандидата в мэры от «ГД» Тиграна Авиняна. Однако, как мы уже упоминали выше, страница удалена и подробно изучить ее не представляется возможным.
Что касается остальных страниц, то средства, выделенные на рекламу были направлены исключительно на освещение деятельности кандидата, а не на пропаганду против политических оппонентов, в отличие от поддерживающих «ГД» страниц, которые активно нацелены на оппонентов.
Примечательно, что наряду с обвинениями Ваагна Алексаняна в предвзятости фактчекеров, страницы, поддерживающие «ГД», продолжают кампанию против политических оппонентов. За это время появилось еще несколько фейковых страниц, которые занимаются тем же «делом», что и страницы, упомянутые в нашей предыдущей публикации. При этом некоторые страницы, упомянутые в нашей публикации, были спешно переименованы в попытке «замести следы».
Например, страница «Пастеров» («Факты») стала «Hayrenyac», «Мацун»  — «Mi Qani hogi» (последняя также изменила URL-адрес: вместо прежнего URL https://www.facebook.com/MatsoniArmenia действует https. //www.facebook.com/miqanihogihayastan).
Параллельно с этим продолжают свою деятельность и другие страницы. Среди них мы также обнаружили страницу под названием «Ереван ираканум» («Ереван в реальности»), контент которого в точности совпадает с контентом страниц, перечисленных в предыдущей публикации, с которыми вы можете ознакомиться в нашей предыдущей публикации.
Кстати, через день после поста Ваагна Алексаняна последний опубликовал скриншот с нашей страницы в Facebook, на котором показана реклама нашего материала о создании и ведении фейковых страниц членами «ГД». В своем посте депутат еще раз попытался показать, что у нас предвзятое отношение, поскольку мы разместили в качестве рекламы статью об их партии.
Здесь депутат прибегает к манипуляции, заявляя, что, поскольку статья была размещена в качестве рекламы, она является антипропагандой против «ГД».
А реальность такова, что «Платформа проверки фактов» продвигает все свои публикации, и эта статья не исключение.
Ниже представлены материалы «Платформы проверки фактов» за последние несколько дней. Все они без исклчения продвигались путем размещения рекламы.
Таким образом, констатируем:
1. За исключением одного случая, во всех остальных зарегистрированных случаях только партия «Гражданский договор» и ее сторонники тратят тысячи долларов в Facebook для дискредитации оппозиционных кандидатов и ведения черной пропаганды.
2. В своих постах Ваагн Алексанян таргетирует журналистов, озвучивая в их адрес оскорбления.
3. Все публикации «Платформы проверки фактов» продвигаются путем размещения рекламы, а выделение Алексаняном статьи о них и видение под ним предвзятости – это как минимум следствие невежества.
4. Некоторые страницы, поддерживающие партию «Апрелу еркир», хотя и не нацелены на других кандидатов, тратят средства из неизвестного финансового источника на пропаганду в социальной сети, и что также является проблематичным.
5. В беседе с нами Алексанян подтвердил, что как минимум две выявленные в ходе расследования страницы – «Чиштэ» («Правда») и «С News» координируются со стороны «ГД». То есть пропаганда против политических оппонентов осуществляется под эгидой партии.
Страница под названием «Чиштэ» принадлежит члену фракции «Мой шаг» Совета старейшин Еревана Вилену Гайфеджяну и его друзьям. Примечательно, что в нашей публикации мы также выразили сомнение в том, что страница имеет отношение к Вилену Гайфеджяну.
А страница «C News» – это страница, связанная с сайтом civic.am. За размещенную на сранице рекламу платит партия «ГД».
При этом все расходы, понесенные на агитацию в рамках предвыборной кампании, должны осуществляться исключительно из предвыборного фонда партий, что неравносильно денежным средствам партии. Получается, что партия проводит пропаганду как за счет средств предвыборного фонда, так и за счет основных средств партии, что является нарушением части 2 статьи 20.1 Избирательного кодекса.
Թեգեր` «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունՎահագն Ալեքսանյանֆեյք էջֆեյքերի բանակ
Страницы из Бангладеша, Индии и Мадагаскара, распространяющие турецко-азербайджанские нарративы для армяноязычной аудитории
10:55, 31 Мар, 2026
В социальной сети Facebook растет число недавно созданных страниц, нацеленных на армяноязычную аудиторию, которые распространяют платный контент, продвигающий турецко-азербайджанские нарративы,...
Сопоставление несопоставимого: бывший замминистра обороны манипулирует данными о расходах на закупку оружия
15:13, 28 Июн, 2023
26 июня на странице партии «Гражданский договор» в Facebook был опубликован пост, в котором сопоставлены расходы на закупку вооружения за...