Ի հեճուկս Շարմազանովի՝ գնաճը իշխանությունն է «բերել»
Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը, անդրադառնալով վերջին օրերին գրանցված մի շարք ապրանքների թանկացմանը, ուշագրավ մի հայտարարություն է արել. «Գնաճն իշխանությունն իր տնից չի բերել: Կա օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ գնաճ: Այնտեղ, որտեղ կա սուբյեկտիվ գործոն, այդտեղ առաջինն ամենախիստն իշխանությունը և քաղաքական մեծամասնություն են պայքարելու», — մասնավորապես ասել է Շարմազանովը։
Փորձենք հասկանալ, թե որտեղից է իշխանությունը «բերել» գնաճը և որքանով է այն օբյեկտիվ։
Բենզինի, դիզելային վառելիքի, սեղմված բնական գազի և քսայուղերի գնային բարձրացումները ամբողջությամբ պայմանավորված են 2018 թվականի հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտած Հարկային օրենսգրքով:
Իշխանությունների «բերած» նոր Հարկային օրենսգրքով օրինակ, բենզինի ներմուծման համար ակցիզային հարկը ավելացել է 1 տոննայի հաշվով 15 հազար դրամով: Այսինքն, եթե նախկինում 1 տոննա բենզինի ներմուծման համար ակցիզային հարկի գումարը կազմում էր 25 հազար դրամ, ապա այժմ այն կազմում է 40 հազար դրամ: 16670 դրամով թանկացել է 1000 խորանարդ մետր խտացրած բնական (ավտոմոբիլային) գազի ակցիզային հարկը, որի արդյունքում մեկ խորանարդ մետրի հարկումը թանկացել է մոտ 17 դրամով:
Մինչ 2018 թվականը դիզելային վառելիքի ներմուծումը և օտարումը ազատված էր ԱԱՀ-ով հարկումից, իսկ ակցիզային հարկի գումարը կազմում էր 1 տոննայի համար ոչ պակաս, քան 35 հազար դրամ: Արդեն ընթացիկ տարվա հունվարից, դիզելային վառելիքի համար ներմուծման ակցիզային հարկը 1 տոննայի հաշվարկով կազմում է 13 հազար դրամ, այսինքն այս մասով տեղի է ունեցել նվազում, սակայն միաժամանակ դրան զուգահեռ, դիզելային վառելիքի ներմուծումը և իրացումը այսուհետ ենթակա է ԱԱՀ-ով հարկման: Այս փոփոխությամբ օրենսդիրը «բերել» է դիզելային վառելիքի 60 դրամով թանկացման։
Նույն մեխանիզմով իշխանության ընդունած նոր Հարկային օրենսգիրքը իր հետ «բերել» է նաև քսայուղերի և բազմաթիվ այլ ապրանքների թանկացմանը։
Վերոնշյալից պարզ է դառնում, որ իշխանությունը իսկապես «տանից չի բերել» երկրում առկա գնաճը, իշխանությունը «բերել » է հարկերի բարձրացումներ, որոնք էլ իրենց հերթին բերել են գնաճը։
Նշենք, որ 2016-2017 թվականների ընթացքում թանկացել են նաև մի շարք պարենային ապրանքներ։ Այսպես, կարագի գնի աճը կազմել է 41%, լոլիկինը՝ 31%, կարտոֆիլը՝ 28%, բանջարեղենը 113% և այլն։ Ամբողջական ցանկը կարող եք տեսնել այստեղ, իսկ կարագի թանկացման անհիմն լինելու մասին կարող եք կարդալ այստեղ:
Թեգեր` Eduard SharmazanovSharmazanovtaxTax CodeналогиНалоговый кодексподорожаниеШармазановЭдуард Шармазановэкономика РАգնաճԷդուարդ Շարմազանովթանկացումներհարկային օրենսգիրքՇարմազանով
17:32, 25 Մյս, 2020
Ազգային ժողովի նախկին փոխխոսնակ, Հանրապետական կուսակցության Գերագույն մարմնի անդամ Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 19-ին «5-րդ ալիք» հեռուստաընկերության եթերում հանդես է եկել...

Вопреки словам Шармазанова подорожание «принесла» власть
Вице-спикер Национального собрания Эдуард Шармазанов, обратившись к зарегистрированному в последние дни росту цен на ряд товаров, сделал примечательное заявление:  «Власть не из своего дома принесла подорожание. Существует объективное и субъективное подорожание. Там, где есть субъективный фактор, первыми крайне сурово будут бороться власть и политическое большинство», — в частности сказал Шармазанов.
Попробуем понять, откуда власть «принесла» подорожание и насколько оно объективно.
Повышение цен на бензин, дизельное топливо, сжатый природный газ и горюче-смазочные материалы полностью обусловлено Налоговым кодексом, который вступил в силу 1 января 2018 года.
Например, в соответствии с новым Налоговым кодексом, который «принесли» власти, акцизный налог на импорт 1 тонны бензина увеличился на 15 000 драмов. То есть, если раньше сумма акцизного налога на импорт 1 тонны бензина составляла 25 000 драмов, то сейчас она составляет  40 000 драмов. Акцизный налог на 1000 кубических метров сжатого природного (автомобильного) газа увеличился на 16670 драмов, в результате чего налогообложение на 1 кубический метр подорожало примерно на 17 драмов.
До 2018 года импорт и отчуждение дизельного топлива были освобождены от уплаты НДС. А сумма акцизного налога составляла не менее 35000 драмов за 1 тонну. Уже с января текущего года акцизный налог на импорт дизельного топлива составляет 13000 драмов за 1 тонну, то есть по этой части произошло снижение. Однако отныне импорт и реализация дизельного топлива уже подлежат обложению НДС. Этой поправкой законодатель «принес» подорожание дизельного топлива на 60 драмов.
Тем же механизмом новый Налоговый кодекс, принятый властями, «принес» с собой подорожание горюче-смазочных материалов и многих других товаров.
Из вышесказанного становится ясно, что власть действительно не из дома «принесла» подорожание в стране, власть «принесла» увеличение налогов, что, в свою очередь, привело к подорожанию.
Следует отметить, что в период 2016-2017 гг. подорожали также ряд продуктов питания. Так, ост цен на масло составил 41%, помидоры — 31%, картофель — 28%, овощи — 113%. Вы можете посмотреть полный список здесь, а про необоснованность подорожания масла можете прочитать здесь.