Wargonzo տելեգրամյան ալիքը անդրադարձել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Հայաստանում ռուսական ռազմաբազայի մասին հայտարարությանը և մի շարք կեղծ պնդումներ արել։
Փաշինյանը, հիշեցնենք, ամերիկյան The Wall Street Journal-ին տված հարցազրույցում, մասնավորապես, ասել էր, որ «ՀՀ-ում ռուսական ռազմաբազայի ներկայության մեջ առավելություններ չի տեսնում»։
Wargonzo-ն էլ պնդել է, թե 2020 թվականի Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո ռուս խաղաղապահները կանգնած են Ադրբեջանի հետ նոր սահմանին՝ «բաժանելով հայկական և ադրբեջանական դիրքերը»։
«Հայաստանն իր ուժերով վերահսկում է միայն Վրաստանի հետ սահմանը և Նախիջևանի ադրբեջանական էքսկլավը»,— գրված է տելեգրամյան ալիքում։
2020 թվականի պատերազմից հետո հայ-ադրբեջանական սահմանի տարբեր ուղղություններում հայտնվել են ռուսաստանյան զինվորականների մի քանի հենակետեր, սակայն դրանցից ոչ մեկը չի գտնվում հայկական ու ադրբեջանական միջդիրքային հատվածում։
Այսպես, արբանյակային լուսանկարները ցույց են տալիս, որ սահմանագծի արևելյան հատվածում՝ Տավուշում, ռուսական սահմանապահների հենակետը գտնվում է ոչ թե հայկական ու ադրբեջանական դիրքերի մեջտեղում, այլ հայկական դիրքերից դեպի խորք՝ արևմուտք (այսինքն՝ հայկական կողմի թիկունքում են)։
Սահմանի հարավ-արևելյան հատվածում՝ Սյունիքում, նույնպես կա ռուսական սահմանապահ զորքերի հենակետ, սակայն այն ևս միջդիրքային տարածքում չէ և գտնվում է Ներքին Հանդ բնակավայրից մոտ 5 կմ խորքում՝ դեպի արևմուտք (այսինքն, կրկին, հայկական կողմի թիկունքում)։
Ներքին Հանդի մոտակայքում ռուսական անցակետի մասին 2022 թվականի մարտին ԱԺ-ում հայտարարել էր ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը՝ նշելով, որ այն տեղակայված է մի շարք բնակավայրեր տանող ճանապարհների խաչմերուկում։
Հատկանշական է, որ հատկապես 2020 թվականի Արցախյան պատերազմից հետո ՀՀ սուվերեն տարածք ներխուժած ադրբեջանցի զինծառայողներն իրենց ճանապարհին հանդիպել են ոչ թե ռուսաստանյան զինվորականների, այլ հայկական բանակի զինծառայողների․ ադրբեջանցիների դեմ մարտերում ներգրավված են եղել բացառապես ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումները՝ առանց երրորդ երկրի՝ այս դեպքում ռուսական ուժերի ներգրավման։
Այսպիսով, Wargonzo-ն կեղծում է՝ հայկական ու ադրբեջանական դիրքերի միջև ռուսական զորախմբերի հենակետեր չկան, իսկ ՀՀ սահմանների հանդեպ ադրբեջանական սադրանքներին դիմադրում են բացառապես հայկական ստորաբաժանումները․ հետևաբար, Ադրբեջանի հետ սահմանը պաշտպանում են ոչ թե ռուսաստանյան զինվորականները, այլ բացառապես ՀՀ ԶՈՒ-ն։

Телеграм-канал WarGonzo коснулся заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна о российской военной базе в Армении и сделал ряд ложных утверждений.
Напомним, что в интервью американскому Wall Street Journal Пашинян, в частности, заявил, что «не видит никаких преимуществ от присутствия российских военных баз в Армении».
WarGonzo также утверждает, что после 44-дневной Арцахской войны 2020 года «российские миротворцы стоят на новой границе с Азербайджаном, разделяя армянские и азербайджанские блок-посты».
«Армения только своими силами контролирует границу с Грузией и с азербайджанским эксклавом Нахичевань», — говорится в записи.
После войны 2020 года в разных направлениях армяно-азербайджанской границы появилось несколько российских опорных пунктов, но ни один из них не находится в межпозиционной зоне между Арменией и Азербайджаном.
Так, на спутниковых снимаках видно, что в восточной части границы, в Тавуше, опорный пункт российских пограничников находится не между армянскими и азербайджанскими позициями, а глубоко западнее армянских позиций (то есть в тылу армянской стороны).
В юго-восточной части границы, в Сюнике, также находится опорный пункт российских пограничных войск, но он также находится не в межпозиционной зоне, а расположен примерно в 5 км к западу от населенного пункта Неркин Ханд (т.е. опять же в тылу армянской стороны).
В марте 2022 года министр обороны РА Сурен Папикян заявил в Национальном Собрании о российском КПП возле села Неркин Ханд, отметив, что он расположен на пересечении дорог, ведущих к ряду населенных пунктов.
Примечательно, что после Арцахской войны 2020 года азербайджанские военнослужащие, вторгшиеся на суверенную территорию Республики Армения, встречали на своем пути не российских военных, а военнослужащих армянской армии: в боях против азербайджанцев участвовали только подразделения ВС РА, без привлечения сил третьей страны, в данном случае российских войск.
Таким образом, WarGonzo фальсифицирует: между армянскими и азербайджанскими позициями нет опорных пунктов российских войск, только армянские подразделения противостоят азербайджанским провокациям в направлении границ Армении. Следовательно границу с Азербайджаном охраняют не российские военные, а исключительно ВС РА.
Метки 44-օրյա պատերազմWarGonzoՆիկոլ Փաշինյան
15 июня 2022 года в ходе обсуждения отчета об исполнении государственного бюджета за 2022 год в Национальном Собрании премьер-министр Никол...