Տեղեկատվական դաշտում պարբերաբար շրջանառվում են Հայաստանը լքած՝ բռնի տեղահանված արցախցիների տարբեր թվեր։
2023 թվականի դեկտեմբերին սոցիալական մեդիայի մի շարք օգտատերեր ու կայքեր տարածեցին տեղեկություն, թե ՀՀ-ն լքած արցախցիների թիվը 25 հազար է։ Իսկ ավելի վաղ էլ՝ հոկտեմբերին, Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը հայտարարել էր Հայաստանից հեռացած 10 հազար արցախցիների մասին։
Նշենք, որ ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը 2023 թվականի ամփոփիչ ասուլիսի ընթացքում հայտնել էր, որ 2024 թվականի հունվարի դրությամբ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված 115 հազար քաղաքացու տվյալ է հաշվառվել։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» գրավոր հարցմամբ դիմել էր Ազգային անվտանգության ծառայություն՝ պարզելու Հայաստանը լքած՝ բռնի տեղահանված արցախցիների թիվը։
Այսպես, 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ից մինչև 2024 թվականի հունվարի 16-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ պետական սահմանի օդային ու ցամաքային անցման կետերով երկրից մեկնել է Լեռնային Ղարաբաղի հաշվառում ունեցող 12,203 անձ, որից 5770-ը վերադարձել է։
Ստացվում է, ընթացիկ տարվա հունվարի 16-ի դրությամբ ՀՀ-ից հեռացած և չվերադարձած՝ ԼՂ հաշվառում ունեցողների թիվը 6433 է։
Այսպիսով, պաշտոնական տվյալները հակասում են ավելի վաղ համացանցում շրջանառված պնդումներին, թե ՀՀ-ից հեռացած արցախցիների թիվը գերազանցում է մեկ կամ երկու տասնյակ հազարը։
Թեգեր` Արտակ ԲեգլարյանԱրցախբռնի տեղահանվածներՀՀ ԱԱԾՀՀ ՆԳՆ
16 տարում՝ ինքնասպանության 10 746 փորձ․ ի՞նչ է ցույց տալիս Հայաստանում ինքնասպանությունների վիճակագրությունը
13:23, 15 Հլս, 2026
Զգուշացում․ Այս նյութը վերաբերում է ինքնասպանություններին և կարող է հուզիչ կամ ծանր լինել այն մարդկանց համար, ովքեր անձամբ կամ իրենց...

В информационном поле регулярно тиражируются разные данные о числе насильственно перемещенных граждан Арцаха, покинувших Армению.
В декабре 2023 года ряд пользователей социальных сетей и сайтов распространили информацию о том, что число граждан Арцаха, покинувших РА, составляет 25 тысяч. А ранее, в октябре, бывший госминистр Арцаха Артак Бегларян заявил о 10 тысячах арцахцев, покинувших Армению.
Отметим, что начальник Службы миграции и гражданства МВД РА Армен Казарян на итоговой пресс-конференции 2023 года сообщил, что по состоянию на январь 2024 года на учет поставлены данные 115 тысяч насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха граждан.
«Платформа проверки фактов» направила письменный запрос в Службу национальной безопасности (СНБ) с целью выяснить число насильственно перемещенных граждан Арцаха, покинувших Армению.
Так, в период с 19 сентября 2023 г. по 16 января 2024 г. через воздушные и наземные пункты пропуска через государственную границу РА страну покинули 12 203 граждан Нагорного Карабаха, из них вернулись 5 770 человек.
Получается, что по состоянию на 16 января текущего года число выехавших из РА и не вернувшихся граждан Нагорного Карабаха составляет 6433 человека.
Таким образом, официальные данные противоречат распространенным ранее в Интернете утверждениям о том, что число граждан Арцаха, покинувших РА, превышает один или два десятка тысяч.