Ինչպես բարդել Ադրբեջանի ագրեսիան ԵՄ դիտորդների վրա․ մանիպուլյացիաներ՝ քաղաքագետ Խաչիկյանից
24TV-ի տաղավարում քաղաքագետ Արթուր Խաչիկյանը, անդրադառնալով ՀՀ-ում տեղակայված Եվրամիության դիտորդական առաքելությանը, պնդել է, որ այն չի կանխարգելել ՀՀ-ի վրա ադրբեջանական հարձակումները։
«Քանի՞ անգամ են մեր վրա հարձակվել վերջին 3 տարվա ընթացքում, քանի՞ անգամ՝ Սոթք, Ջերմուկ, էդ վերջին գյուղը (նկատի ունի Ներքին Հանդ,-խմբ․), որ չորս զինվոր մահացավ․․ ․Քանի՞ անգամ են մեզ վրա հարձակվել, ի՞նչ արեցին եվրոդիտորդները, պարզ չէր որ մեզ վրա հարձակվել են։ Ասում են (ԵՄ դիտորդները,- խմբ․)՝ մեզ ռուսները չեն թողել (Ներքին Հանդ,- խմբ․), հետո ասեցին, չէ, այդպես չի եղել»,- նշել է Խաչիկյանը։
Երբ են տեղի ունեցել ադրբեջանական ներխուժումները
2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանը մի քանի լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ է իրականացրել Հայաստանի դեմ՝ ներխուժելով ու բռնազավթելով ՀՀ ինքնիշխան տարածքներ։
Նման առաջին հարձակումը տեղի է ունեցել 2021 թվականի մայիսի 12-ին, երբ ադրբեջանական ստորաբաժանումները ներխուժեցին Սյունիքի մարզի Սև Լճի հատված, ապա նաև Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժա և Կութ բնակավայրեր ու դիրքավորվեցին այնտեղ։
Արդեն 2021 թվականի նոյեմբերի 14-ին ադրբեջանական ստորաբաժանումները զրահատեխնիկայի աջակցությամբ ներխուժեցին Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք՝ Գեղարքունիքի մարզի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով Հայաստանի ԶՈՒ չորս մարտական դիրքեր հայտնվեցին շրջափակման մեջ։
2021 թվականի նոյեմբերի 16-ին Սյունիքի մարզի տարածքում ևս Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բախումներ տեղի ունեցան․ ՀՀ ՊՆ-ն հայտնել է չորս հայ զինծառայողի վիրավորվելու, ավելի ուշ՝ 1 նույնականացված զոհի, 12 գերեվարվածի (7 պայմանագրային, 5 ժամկետային զինծառայողներ) մասին։
Վերջին լայնամասշտաբ ներխուժումը տեղի ունեցավ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին․ հայկական կողմի մարդկային կորուստները, ըստ պաշտոնական տվյալների, գերազանցեցին 220-ը, ավելի քան 20 հոգի գերեվարվեց, վիրավորվեցին 293-ը։ Ըստ տարբեր տվյալների, մոտ 150 քմ կմ տարածք օկուպացվեց հակառակորդի կողմից, վնասվեցին մեծ թվով քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ։
ԵՄ դիտորդները ՀՀ-ում տեղակայվել են Բաքվի ռազմական ներխուժումներից հետո
Ադրբեջանի կողմից 2022 թ․ սեպտեմբերին սանձազերծված ագրեսիայից շաբաթներ անց ՀՀ-ում տեղակայվեց ԵՄ առաջին քաղաքացիական առաքելությունը․ որոշումը կայացվել էր Պրահայում 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին կայացած քառակողմ հանդիպման ընթացքում։ Նույն թվականի հոկտեմբերի 20-ից արդեն եվրոպացի 40 քաղաքացիական դիտորդներ երկու ամսով տեղակայվեցին Հայաստանում՝ դեկտեմբերի 19-ին ավարտելով իրենց գործունեությունը։
ԵՄ երկրորդ առաքելությունը տեղակայվել է 2023 թվականի փետրվարից՝ 2 տարի ժամկետով․ այդ ամբողջ ընթացքում ադրբեջանական կողմը նոր ներխուժումներ ՀՀ տարածք չի իրականացրել։ Միևնույն ժամանակ, եղել են սահմանային միջադեպեր, որոնցից մեկը՝ 2023-ի ապրիլին, Սյունիքի Տեղ գյուղում, մյուսը՝ մայիսին, Գեղարքունիքի Սոթք համայնքում։ Վերջին միջադեպը գրանցվել է Ներքին Հանդում։
Հատկանշական է, որ քաղաքագետը շրջանցում է 44-օրյա պատերազմից հետո ՀՀ արևելյան սահմաններին տեղակայված ՌԴ սահմանապահների հանգամանքը՝ չանդրադառնալով ՀՀ ներխուժումների ընթացքում վերջիններիս անգործության փաստին։
Հակասող տեղեկություններ՝ Ներքին Հանդում դիտորդների մուտքի վերաբերյալ
Փետրվարի 13-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները հրաձգային զենքերից կրակ բացեցին Ներքին Հանդի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ։ Հայկական կողմը չորս զոհ ունեցավ։
Միջադեպից հետո Հայաստանում ԵՄ առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտերը, պատասխանելով հարցին, թե ինչ էր անում ԵՄ առաքելությունը միջադեպի ընթացքում, նշել է․ «Ռուսական կողմին պետք է հարցնել, թե ինչու է մեր մուտքն արգելված եղել Ներքին Հանդ»։
Ռիտերի այս պնդումը հաստատել է նաև ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ նշելով, որ ԵՄ դիտորդների մուտքը Ներքին Հանդ խոչընդոտվել է բնակավայրի մոտ տեղակայված ռուս սահմանապահների կողմից։
Գրիգորյանի և Ռիտերի պնդումներին հակասող հայտարարություն արեց ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը՝ նշելով, որ «հայ-ադրբեջանական սահմանի որևէ հատվածում ռուս սահմանապահները եվրոպացի դիտորդներին չեն խոչընդոտում»։
Իր հերթին, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, պատասխանելով պատգամավոր Աննա Գրիգորյանի հարցին, թե ինչպե՞ս է ստացվում, որ Հայաստանի տարածքում մի երկրի ներկայացուցիչներ խոչընդոտում են մեկ այլ կառույցի ներկայացուցիչների, նշել է․ «Հնչել է ահազանգ ու այդ ահազանգը քննվում է՝ հասկանալու համար, թե ինչ խոչընդոտների մասին է խոսքը, կա՞ նման խոչընդոտ, թե՞ չկա նման խոչընդոտ, ու այդ քննության արդյունքներով որոշակի եզրակացություններ կարվեն»։
Այսպիսով, քաղաքագետը մանիպուլացնում է՝ ԵՄ դիտորդական առաքելության վրա բարդելով վերջին երեք տարում ադրբեջանական ներխուժումները չկանխարգելելու կամ համարժեք չարձագանքելու պատասխանատվությունն այն դեպքում, երբ դիտորդները ՀՀ սահմանին են տեղակայվել Բաքվի ագրեսիայի վերոհիշյալ բոլոր դեպքերից հետո։
Միևնույն ժամանակ, Ներքին Հանդ դիտորդների մուտքը խոչընդոտելու վերաբերյալ պաշտոնական տեղեկությունները հակասական են․ մի կողմից այն հաստատում են ԱԽՔ-ն և ԵՄ դիտորդական առաքելության ղեկավարը, մյուս կողմից այն հերքում է ԱԱԾ-ն, իսկ վարչապետն էլ հայտարարում է «ահազանգի հիման վրա տարվող քննության մասին»:

В студии телеканала 24TV политолог Артур Хачикян, коснувшись наблюдательной миссии ЕС, дислоцированной в Армении, заявил, что она не предотвратила атаки Азербайджана на Армению.
«Сколько раз за последние 3 года на нас нападали? Сколько раз нападали на Сотк, Джермук, село (Неркин Ханд — ред.), где погибли четверо военнослужащих… Сколько раз они на нас нападали?Что предприняли евронаблюдатели? Было же понятно, что на нас напали. Они сказали (наблюдатели ЕС — ред.), что русские нас не пустили, а потом заявили, что такого не было», — отметил Хачикян.
Когда произошли вторжения азербайджанских ВС
После 44-дневной войны 2020 года Азербайджан провел несколько масштабных военных операций против Армении, вторгшись и оккупировав суверенные территории Армении.
Первая такая атака произошла 12 мая 2021 года, когда азербайджанские ВС вторглись на территорию Армении в районе озера Сев лич в Сюникской области, а затем в села Верин Шоржа и Кут Гегаркуникской области и заняли там позиции.
Уже 14 ноября 2021 года азербайджанские ВС при поддержке бронетехники вторглись на суверенную территорию Республики Армения в направлении Гегаркуникской области, в результате чего 4 боевые позиции ВС Армении оказались в окружении.
16 ноября 2021 года в Сюникской области произошли столкновения между Азербайджаном и Арменией. Министерство обороны РА сообщило о получивших ранения четверых армянских военнослужащих, позднее о 6 погибших и 12 пленных (7 контрактников, 5 военнослужащих срочной службы).
Последнее масштабное вторжение произошло 13 сентября 2022 года. По официальным данным, потери армянской стороны превысили 220 человек, более 20 человек попали в плен, 293 получили ранения. По разным данным, противником было оккупировано около 150 квадратных километров территории, повреждено большое количество объектов гражданской инфраструктуры.
Наблюдатели ЕС были размещены на территории Армении после военных вторжений Баку
Через несколько недель после начала развязанной Азербайджаном агрессии в сентябре 2022 года на территории Армении была развернута первая гражданская миссия ЕС. Решение было принято в ходе четырехсторонней встречи, состоявшейся в Праге 6 октября 2022 года. С 20 октября того же года 40 европейских гражданских наблюдателей были размещены в Армении на два месяца, завершив свою миссию 19 декабря.
Вторая миссия ЕС была развернута с февраля 2023 года сроком на 2 года: за весь этот период азербайджанская сторона не предпринимала новых вторжений на территорию Республики Армения. В то же время были зафиксированы приграничные инциденты, один из которых произошел в апреле 2023 года в селе Тех Сюникской области, а другой – в мае в общине Сотк Гегаркуникской области. Последний инцидент произошел в селе Неркин Ханд.
Примечательно, что политолог обходит ситуацию с российскими пограничниками, дислоцированными на восточных границах Республики Армения после 44-дневной войны, не ссылаясь на факт их бездействия во время вторжений на территорию РА.
Противоречивая информация о въезде наблюдателей в село Неркин Ханд
13 февраля подразделения ВС Азербайджана открыли огонь из стрелкового оружия по армянским позициям, расположенным в районе села Неркин Ханд. Армянская сторона потеряла 4 военнослужащих.
После инцидента глава миссии ЕС в Армении Маркус Риттер, отвечая на вопрос о том, чем занималась миссия ЕС во время инцидента, сказал: «У российской стороны надо спросить, почему наблюдателей ЕС не допустили в Неркин Ханд».
Это утверждение Риттера подтвердил и секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян, отметив, что въезду наблюдателей ЕС Неркин Ханд воспрепятствовали российские пограничники, дислоцированные вблизи населенного пункта.
Служба национальной безопасности РА выступила с заявлением, опровергающим утверждения Григоряна и Риттера, заявив, что «российские пограничники не препятствуют наблюдательной миссии ЕС на каком-либо участке армяно-азербайджанской границы».
В свою очередь премьер-министр РА Никол Пашинян, отвечая на вопрос депутата Анны Григорян о том, почему на территории Армении представители одной страны препятствуют представителям другой структуры, отметил: «Была выражена обеспокоенность и этот вопрос расследуется, чтобы понять, о каких препятствиях идет речь, есть ли такое препятствие или нет, и в результате расследования будет сделан определенный вывод».
Таким образом, политолог манипулирует, возлагая на наблюдательную миссию ЕС ответственность за то, что она не предотвратила вторжения азербайджанских ВС в течение последних трех лет или не дала равноценного ответа, тогда как наблюдатели были размещены на границе РА после всех вышеупомянутых случаев агрессии Баку.
В то же время официальная информация о препятствовании въезду наблюдателей в село Неркин Ханд противоречива: с одной стороны, информацию подтверждают секретарь Совбеза Армении и глава наблюдательной миссии ЕС, с другой стороны – ее опровергает СНБ, а премьер-министр заявляет о «расследовании, которое ведется на основании поступившего сигнала».