Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հոկտեմբերի 4-ի ճեպազրույցում մեղադրել է Հայաստանում տեղակայված ԵՄ դիտորդական առաքելությանը՝ սեպտեմբերի 19-ին Արցախում ադրբեջանական ագրեսիայի ընթացքում «ստորագույն կեցվածք դրսևորելու» համար։
«ԵՄ դիտորդները չէին հայտնվում կրակի տակ, որից ողբերգական ձևով զոհվեցին ռուս խաղաղապահները»,— ասել է Զախարովան։
Ադրբեջանական հարձակման հետևանքով սեպտեմբերի 20-ին Արցախում 6 ռուս խաղաղապահ է զոհվել։ Բաքուն, պնդելով, թե «դեպքը սխալմամբ է տեղի է ունեցել», ռուսական կողմին դրամական փոխհատուցում է առաջարկել։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրեց 2023 թվականից Հայաստանում երկու տարի ժամկետով տեղակայված ԵՄ դիտորդական առաքելության պարտավորություններն ամրագրող փաստաթղթերն ու պարզեց, որ Զախարովան մանիպուլացնում է առաքելության մանդատի էությունը։
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը, մեղադրելով եվրոպացի դիտորդներին Արցախում ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի ընթացքում անգործություն դրսևորելու մեջ, փաստացի, նրանց է վերագրում պարտավորություններ, որոնք չեն բխում առաքելության մանդատից։
Դիտորդական առաքելության նպատակը, պարտավորությունների շրջանակն ու գործունեության աշխարհագրությունը վերաբերում են բացառապես հայ-ադրբեջանական սահմանին․ ըստ դիտորդների մանդատը նկարագրող փաստաթղթի, առաքելությունը հետևում է հայ-ադրբեջանական սահմանի՝ ՀՀ կողմի երկայնքով անվտանգային իրավիճակին։
Փաստացի, առաքելության նպատակն է նպաստել բացառապես Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում կայունության հաստատմանը, և այն չի տարածվում Լեռնային Ղարաբաղի վրա։
Զախարովայի համեմատությունը, թե դիտորդները «չէին հայտնվում կրակի տակ, որից զոհվում էին ռուս խաղաղապահները», նույնպես մանիպուլյատիվ է․ դիտորդներն օբյեկտիվորեն՝ իրենց մանդատով պայմանավորված, չէին կարող գտնվել Լեռնային Ղարաբաղում, հետևաբար՝ նաև հայտնվել ադրբեջանական կրակի տակ՝ ի տարբերություն ռուս խաղաղապահների։
Այսպիսով, Զախարովան, մանիպուլացնելով ԵՄ դիտորդների մանդատի էությունը, նրանց է վերագրում ԼՂ-ում վերջին զարգացումների պատասխանատվությունը։

«Представитель МИД РФ Мария Захарова на брифинге 4 октября обвинила миссию наблюдателей ЕС, дислоцированную в Армении, в «занятии подлейшей позиции» во время азербайджанской агрессии в Арцахе 19 сентября.
«Наблюдатели ЕС не попадали по обстрелы, в результате которых погибли российские миротворцы», — сказала Захарова.
В результате нападения Азербайджана 20 сентября в Арцахе погибли шесть российских миротворцев. Баку, утверждая, что «инцидент произошел по ошибке», предложил российской стороне денежную компенсацию.
«Платформа проверки фактов» изучила документы, устанавливающие обязательства миссии наблюдателей ЕС, дислоцированной в Армении сроком на два года, начиная с 2023 года, и установила, что Захарова манипулирует сутью мандата миссии.
Представитель МИД России, обвиняя европейских наблюдателей в бездействии во время последней азербайджанской агрессии в Арцахе, фактически приписывает им обязательства, не вытекающие из мандата миссии.
Цель наблюдательной миссии, рамки обязательств и география деятельности касаются исключительно армяно-азербайджанской границы. Согласно документу, описывающему мандат наблюдателей, миссия осуществляет мониторинг ситуации с безопасностью вдоль армяно-азербайджанской границы со стороны РА.
Фактически цель миссии – способствовать исключительно установлению стабильности в приграничных регионах Армении, что не распространяется на Нагорный Карабах.
Манипулятивным является и сравнение Захаровой о том, что «наблюдатели ЕС не попадали по обстрелы, в результате которых погибли российские миротворцы». Наблюдатели объективно, в силу своего мандата, не могли находиться в Нагорном Карабахе, следовательно не могли попасть под обстрел Азербайджана, в отличие от российских миротворцев.
Таким образом, Захарова, манипулируя сущностью мандата наблюдателей ЕС, возлагает на них ответственность за последние события в Нагорном Карабахе.
Թեգեր` ԱրցախԵՄ դիտորդական առաքելությունՄարիա Զախարովա
Что из себя представляет BRICS и какие страны «в очереди» на членство?
14:31, 10 Сен, 2024
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова 8 сентября в интервью ТАСС на полях Восточного экономического форума (ВЭФ) заявила, что поступило...