ParaTV-ն աղավաղել է Արևելյան Հայաստանի՝ Ռուսաստանին միանալու պատմությունը
Օրերս, «Պարադիպլոմասի» առցանց հեռուստատեսությունը հրապարակել էր՝ «Ռուս-պարսկական պատերազմները և Արևելյան Հայաստանի ազատագրումը» վերտառությամբ մի հոլովակ: Հոլովակում կան բազմաթիվ վրիպումներ, ակնհայտ սխալներ, իրական փաստերի միտումնավոր բացթողումներ: Եթե անգամ վերանանք այն մանիպուլատիվ հնարքներից, որոնք կիրառվում են այս հոլովակում, ապա բազմաթիվ վրիպակներին չանդրադառնալ չենք կարող:
Նախ վերնագրի մեջ առկա «Արևելյան Հայաստանի ազատագրում» հասկացությունը: Արևելյան Հայաստանը չի ազատագրվել, այն ընդամենը մի կայսրությունից անցել է մյուս կայսրության կազմի մեջ: «Ազատագրում» տերմինը խորհրդային պատմագրության ժառանգություն է և վաղուց արդեն մերժված է անգամ ակադեմիական շրջանակների կողմից, գոնե այս մասով:
Ոչ թե 1375, այլ 1045 թվական
Այժմ գանք բուն հոլովակին, որը սկսվում է հետևյալ մտքով.
«1375 թ. կորցնելով պետականությունը, Հայաստանն ընկնում է կախվածության մեջ քոչվոր թուրքերի նորաստեղծ տերությունից և պարսիկների կայսրությունից:»
Ամենայն հավանականությամբ, հեղինակներն ի նկատի ունեն Կիլիկյան թագավորության կործանումը: Հիշեցնենք, որ Կիլիկյան Հայաստանն աշխարհագրորեն որևէ կապ չունի քննարկվող՝ բուն Արևելյան Հայաստանի հետ: Ավելին, Արևելյան Հայաստանի տարածքում վերջին թագավորությունը կործանվել էր 1045 թվականին և դա Բագրատունյաց թագավորությունն էր:  Իսկ սելջուկ-թյուրքերի առաջին արշավանքները սկսվել են 1047 թվականից: Այսինքն, Հայաստանը վաղուց քոչվորների ու տարբեր պետությունների տիրապետության տակ էր: Մի կարճ ժամանակահատվածում մեզ հաջողվեց թոթափել այդ ամենը Զաքարյանների շնորհիվ:
Ինքնիշխանություն
Այնուհետ հոլովակում հնչում է՝ «Այս դժվարին իրավիճակում Հայաստանում վերանում են ինքնիշխանության վերջին մնացուկները»։
Մինչ ռուս-պարսկական պատերազմները, գոնե Սյունիքում և Արցախում կային որոշակի ինքնավարություն ունեցող կազմավորումներ, որոնք կոչվում են մելիքություններ: Պատմության մեջ ավելի հայտնի են որպես Խամսայի մելիքություններ: Այս մելիքությունները ունեին ոչ միայն ներքին ինքնավարություն, այլ նաև սեփական ռազմական ուժ: Իսկ Արևմտյան Հայաստանում հայ ավատատերերի մանր իշխանություններն իրենց գոյությունը պահպանել էին Շատախում, Սասունում, Զեյթունում, Մոկսում և այլն:
Առևտրային ազատությունները
Տեսանյութում ասվում է «Իվան Ահեղի ժամանակներից, հայերը սկսում են հայացքն ուղղել հզորացող ռուսական պետականության կողմը և գրգռել ցարին դառնալու առաջին քրիստոնյա ժողովրդի պաշտպանն ու հովանավորը: Ստեղծվում է հայկական առևտրային տունը, նման արտոնություններ հետագայում չեն կարողանում անգամ ձեռք բերել անգլիացի վաճառականները»։
Հայերի քաղաքական գծի թեքումը դեպի Ռուսաստան եղել է 1701 թվականին: Իսրայել Օրու շնորհիվ: Մինչ այդ բոլոր պատվիրակությունները և ժողովները, որոնք կայացրել են որոշումներ, փնտրել դաշնակից պետություններ, բացառապես դիմել են Հռոմի Պապին կամ եվրոպական տերություններին: Իսկ հայերը առևտրային լայն ազատություններ և մենաշնորհներ ստացան միայն 1667 թվականին, նվերների շնորհիվ, Ալքեսեյ Միխայլովիչ ցարի կողմից (Իվան Ահեղից մեկ դար հետ): Իսկ անգլիացիների օրինակը պարզապես ծիծաղելի է: Անգլիան դիտարկվում էր Ռուսաստանին մրցակից, երբեմն՝ թշնամի պետություն, ինչո՞ւ պետք է անգլիացի վաճառականներն արտոնություններ ստանային Ռուսաստանի տարածքում:
Պետրոս Առաջինը
Նյութում հնչում է՝ «Պետրոս Առաջինի օրոք որոշում է կայացվում աջակցել հայերի ազատագրական պայքարին, բայց Ռուսաստանը, որն այդ ժամանակ պատերազմում էր շվեդական ուժեղագույն բանակի դեմ, պատրաստ չէր պատերազմել երկու ճակատով:»
Սկսենք նրանից, որ Հյուսիսային պատերազմն ավարտվել է 1721 թվականին: Պետրոս Առաջինի Կասպիական արշավանքը սկսվել է 1722 թվականին: Նրա Կասպիական արշավանքը սկսեց Հյուսիսային պատերազմից հետո: Հայերը և վրացիները, Պետրոսի հորդորով, Գանձակի Չոլակ վայրում շուրջ երկու ամիս սպասում էին նրան: Սակայն Դերբենդը գրավելուց հետո Պետրոս Առաջինն անակնկալ վերադառնում է Աստրախան: Ավելի ուշ՝ 1724 թվականի հունիսի 12-ին, Պետրոսը Թուրքիայի հետ կնքում է Կոստանդնոպոլսի պայմանագիրը, որով Թուրքիան ճանաչում էր մերձկասպյան շրջանների միացումը Ռուսաստանին, իսկ ռուսական կողմը Թուրքիայի տնօրինության տակ թողեց Շամախիից արևմուտք ընկած տարածքները՝ այդ թվում ողջ Արևելյան Հայաստանը:
Վրաստանը
Ըստ նյութի հեղինակների՝ «1801թ., Վրաստանի Իրակլի Երկրորդ Ցարի խնդրանքով, Վրաստանը մտնում է Ռուսաստանի կազմ»։
Թերևս հեղինակներն ի նկատի ունեն Հերակլ Երկրորդ վրաց թագավորին: Վրաց թագավորը երբեք Ցար չի կոչվել: Ցարը ռուսական միապետների կոչումն էր, որը հավասարազոր է կայսեր կոչմանը: Ավելին՝ Հերակլ Երկրորդը չէր կարող 1801թ.-ին խնդրանք ներկայացնել Ռուսաստանին, քանզի մահացել էր 1798 թվականին: Ռուսաստանը պարզապես խախտեց 1783 Գեորգևյան դաշնագրի կետերը և Քարթլի-Կախեթի թագավոր Գեորգի 12-րդի մահվանից հետո թույլ չտվեց թագաժառանգի գահակալումը, և Արևելյան Վրաստանը բռնակցեց Ռուսաստանին:
Վահրամ Թոքմաջյան
Թեգեր` Georgiahistoryhistory of ArmeniaPARA TVParadiplomacyParaTVPeter 1«Հանրային դիվանագիտություն»Восточная арменияЗападная арменияисторияистория АрменииПетр первыйԱրևելյան ՀայաստանԱրևմտյան ՀայաստանԻսրայել Օրիհայ-ռուսականպատերազմներպատմականպատմությունՊարադիպլոմասիՊետրոս Առաջինռուս-պարսկական պատերազմներ
Հայաստանի մասին նոր չհաստատված պնդումներ՝ ռուսական եթերում․ փաստերի ստուգում (Մաս 2)
20:40, 9 Հլս, 2026
Մաս 1 Ռուսաստանի Առաջին ալիքի «Վովանի և Լեքսուսի շոուի» 2026 թվականի հուլիսի 8-ի թողարկման ընթացքում Հայաստանի վերաբերյալ հնչել էին նաև...
ԶՊՄԿ-ն ֆինանսավորել է Ամուլսարի հանքի դեմ պայքարող ակտիվիստների
13:44, 23 Նյմ, 2022
Այս հոդվածում հրապարակումից հետո տեղի է ունեցել փոփոխություն, որը շարադրված է աստղանիշի (*) ներքո:  Խմբագրվել  է նաև վերնագիրը:  Ամուլսարի ոսկու...
Գեներալ Մովսես Սիլիկյանն իրականում Մոիսեյ Սիլիկով էր. հաղթանակից աքսոր
11:49, 29 Մյս, 2018
Այս օրերին Հայաստանում նշվում է Սարդարապատի հերոսամարտի հաղթանակի 100-ամյակը: Այդ հաղթանակում մեծագույն դերակատարում ունի գեներալ-լեյտենանտ Մովսես Սիլիկյանը: Սակայն քչերին է...

ParaTV исказило историю присоединения Восточной Армении к России
На днях онлайн телевидение «Paradiplomacy» опубликовало видеоматериал под названием «Русско-персидские войны и освобождение Восточной Армении». Видео содержит многочисленные ляпы, очевидные ошибки, преднамеренные упущения реальных фактов. Даже если мы не затронем те манипулятивные трюки, которые используются в этом ролике, то не можем не обратиться к многочисленным ошибкам.
Для начала – понятие «освобождение Восточной Армении» в заголовке. Восточная Армения не была освобождена — она перешла из состав одной империи в состав другой. Термин «освобождение» является наследием советской историографии и уже давно отвергается даже академическими кругами, по крайней мере, по этой части.
Не 1375-й год, а 1045-й
Обратимся собственно к видео, который начинается со следующей мысли:
«Потеряв в 1375 году государственность, Армения впадает в зависимость от вновь созданной кочевыми турками державы и Персидской империи».
По всей вероятности, авторы имели в виду падение Киликийского царства. Напомним, что Киликийская Армения географически не имеет ничего общего с Восточной Арменией. Более того, последнее царство в Восточной Армении пало в 1045 году, и это было царство Багратидов. А первые походы  турок-сельджуков начались в 1047 году. То есть, Армения издавна находилась под властью кочевников и разных государств. За короткий промежуток времени нам удалось стряхуть с себя всех их благодаря Закарянам.
Суверенитет
Далее в ролике говорится: « В этой сложной ситуации в Армении исчезают последние остатки суверенитета».
До русско-персидских войн, по крайней мере, в Сюнике и Арцахе были формирования, имеющие некоторую автономию — меликства. В истории они более известны как меликства Хамсы. Эти меликства имели не только внутреннюю автономию, но и собственную военную силу. В Западной Армении маленькие княжества армянских феодалов сохраняли свое существование в Шатахе, Сасуне, Зейтуне, Моксе и т. д.
Свобода торговли
В видео говорится: «Со времен Ивана Грозного армяне начинают смотреть на сильную российскую государственность и побуждать царя стать покровителем и защитником первого христианского народа. Создается армянский торговый дом, и такие привилегии в дальнейшем не могут получить даже британские торговцы».
Наклон политической линии Армении к России был в 1701 году. Благодаря Исраэлю Ори. До этого все делегации и советы, которые принимали решения, искали государства-союзников, обращались исключительно к Папе Римскому или европейским державам. А армяне получили широкую свободу торговли и монополии только в 1667 году благодаря дарам царя Алексея Михайловича (спустя век после Ивана Грозного). А пример с англичанами — просто смешон. Англия рассматривалась как соперник России, иногда вражеское государство. Тогда почему британские торговцы должны были иметь привилегии на территории России?
Петр I
В видео говорится: «При Петре I принимается решение поддержать освободительную борьбу армян, но Россия, которая тогда воевала с сильной шведской армией, не была готова воевать на двух фронтах».
Начнем с того, что Северная война закончилась в 1721 году. Каспийская экспедиция Петра I началась в 1722 году. Его Каспийская экспедиция началась после завершения Северной войны. Армяне и грузины, по призыву Петра, ждали его около двух месяцев в местечке Чолак у города Гандзак. Но после захвата Дербента Петр I внезапно возвращается в Астрахань. Позже, 12 июня 1724 года, Петр заключает с Турцией Константинопольский договор, по которому Турция признавала присоединение Прикаспийских областей к России, а российская сторона оставляла за Турцией западные от Шамахи территории, включая Восточную Армению.
Грузия
По словам авторов статьи: «В 1801 году, по просьбе царя Грузии Ираклия II, Грузия входит в состав России».
Возможно, авторы ссылаются на монарха Грузии Геракла II. Грузинский монарх никогда не именовался царем. Царь — титул русских монархов, что эквивалентно титулу Императора. Более того, в 1801 году Геракл II не мог обратиться к России с просьбой, поскольку умер в 1798 году. Россия просто нарушила пункты Георгиевского трактата 1783 года и после смерти Картли-Кахетинского монарха Георгия II не допустила интронизации наследника, и  Восточная Грузия  присоединилась к России.
Метки Georgiahistoryhistory of ArmeniaPARA TVParadiplomacyParaTVPeter 1«Հանրային դիվանագիտություն»Восточная арменияЗападная арменияисторияистория АрменииПетр первыйԱրևելյան ՀայաստանԱրևմտյան ՀայաստանԻսրայել Օրիհայ-ռուսականպատերազմներպատմականպատմությունՊարադիպլոմասիՊետրոս Առաջինռուս-պարսկական պատերազմներ
События новейшей истории Армении отражены в учебниках истории Армении для 9-го и 12-го классов. В этих учебниках встречаются формулировки, мысли,...
Ложь «Коммерсанта» об отношениях ЕС-Грузия
13:57, 26 Окт, 2017
Российская газета «Коммерсантъ» 24 октября опубликовала статью «Европа задумалась о восстановлении визового режима для Грузии». Выезжающим в ЕС нужно будет...