Նժդեհի արձանի դեմ ստորագրահավաքը լի է ստերով
Ռուսական որոշ շրջանակներում տեղ գտած աղմուկը (կամ, անգամ հիստերիան)՝ Գարեգին Տեր-Հարությունյանի (Նժդեհի) անձի ու գործունեության նկատմամբ, չի դադարում: Այդ երկրում անգամ ստորագրահավաք են սկսել, որպեսզի պահանջեն հայկական իշխանություններից՝ հանել Նժդեհի արձանը:
Ալեքսանդր Փերենջիևն իր «Пресечь героизацию фашизма на постсоветском пространстве»  նյութում (որի տակ որ ստորագրում են քաղաքացիները), մասնավորապես նշում է, որ «2016թ․ Հայաստանում բացվեց ֆաշիստ Գարեգին Նժդեհի արձանը»: Ըստ նրա՝ Մեծ Հայրենական Պատերազմի տարիներին դաշնակցական առաջնորդ Նժդեհը դիմել է արևելյան օկուպացված շրջանների նախարար Ալֆրեդ Ռոզենբերգին, Հայաստանը գերմանական գաղութ դարձնելու համար՝ հայտարարելով, որ «ով մահանում է Գերմանիայի համար՝ նա մահանում է Հայաստանի համար»:  Այնուհետ հոդվածագիրը խոսում է Նժդեհի և ՍՍ ռեյխսֆյուրեր Հիմլերի կապի մասին: Հեղինակն անգամ պնդում է, որ Նժդեհը ղեկավարում էր ՍՍ-ի կազմում գործող Հայկական Լեգեոնը, որը ոչնչացրել է շուրջ 20.000 մարդ՝ հիմնականում խաղաղ բնակիչներ:
Թերևս բնական է, որ ֆաշիզմի կամ հազարավոր խաղաղ մարդկանց սպանած մարդկանց հերոսացման դեմ պետիցիան հարյուր հազարավոր մարդիկ են ստորագրում: Փորձենք պարզել, թե որքանով են ճիշտ Հայկական լեգեոնի և Գարեգին Նժդեհի կապի մասին տեղեկությունները։
Ոչ թե ՍՍ, այլ Վերմախտ
Նախ նշենք, որ Հայկական լեգեոնը մաս էր կազմում Վերմախտի, այլ ոչ՝ ՍՍ-ի, ինչպես պնդում է հոդվածագիրը: Այսինքն, Հայկական լեգեոնը եղել է Գերմանիայի զինված ուժերի կազմում, այլ ոչ ֆաշիստական կուսակցության ռազմականացված թևի՝ ՍՍ-ի (կամ՝ Վաֆեն ՍՍ-ի):
Պատերազմի ժամանակ մարդկության հանցագործությունների մեծ մասը իրականացրել է հենց ՍՍ-ը և ոչ Վերմախտը: Ի տարբերություն ՍՍ-ի, Վերմախտը Նյուրնբերգյան դատավարության կողմից հանցավոր կազմակերպություն չճանաչվեց: Եթե ՍՍ-ին անդամակցելը ինքնին որակվեց որպես հանցագործություն, ապա նույնը չեղավ Վերմախտի մասով: Չփորձելով արդարացնել Վերմախտի իրականացրած հանցագործությունները՝ նշենք, որ Մարդու իրավունքների հարցերով ՄԱԿ-ի հանձնաժողովը արձանագրել է ՍՍ-ի սպաների հերոսացումն ու դրանց արձանների կառուցումը, սակայն նույնը տեղի չի ունեցել Վերմախտի մասով:
Թուրքական գործոնը
Քչերին է հայտնի, որ Վերմախտի Հայկական լեգեոնի ստեղծման հիմնական պատճառը թուրքական վտանգի թուլացումն էր: 1939թ. Թուրքիայի՝ 3-րդ ռեյխի հետ դաշինքի ստորագրման պայմաններից մեկը դառնում է հայերի հարցը: Իմանալով, որ նացիստներն արդեն հրեաներին ոչնչացնելու քաղաքականություն են վարում՝ նրանք պահանջում են, որ նույնը կատարվի նաև հայերի հետ, քանզի ըստ նրանց պատճառաբանության՝ հայերն էլ հրեական ծագում ունեն: Խնդրին անգամ խառնվում է Բենիտո Մուսոլինին, ով Իտալիա է հրավիրում մի շարք հայագետների, ովքեր գրում են «Հայերը՝ արիացի» աշխատությունը՝ փորձելով ֆաշիստական իշխանությունների աչքերում բարձրացնել հայերի հեղինակությունը: Նույն սկզբունքը Գերմանիայում առաջ էր տանում Արտաշես Աբեղյանը, ով հայերին փրկելու գործում համագործակցում էր Գարեգին Նժդեհի և Դրաստամատ Կանայանի հետ:
1941թ. վերջին Հիտլերի հրամանով Վերմախտի կազմում մեկը մյուսի հետևից ձևավորվում են ռուսական, ուկրաինական և բելառուսական լեգեոններ:  Հայկական լեգեոնի կազմակերպման և կազմավորման աշխատանքները սկսեց ու ղեկավարեց Դրոն (Դրաստամատ Կանայանը): Նրան այդ գործում աջակցեց Ռոզենբերգը: Դրոն անձամբ էր շրջում ռազմագերիների ճամբարներում և ընտրում լեգեոնականներին: Ըստ լեգեոնի ղեկավաների՝ լեգեոնը կազմավորվել էր հատկապես այն նպատակով, որպեսզի հնարավոր զարգացումների դեպքում մեկներ Կովկասյան ճակատ և հայերին փրկեր թուրքերի կողմից վերջնականապես կոտորվելու հեռանկարից:
Գարեգին Նժդեհը, սակայն, հրաժարվեց մասնակցել Հայկական լեգեոնի կազմավորման աշխատանքների վերջնական փուլին՝ պատճառաբանելով, որ լեգեոնը կռվելու է ոչ թե թուրքերի դեմ, այլ՝ գերմանախորհրդային ճակատի մարտերում:
Ընդհանուր առմամաբ, գերմանական զորքերի կազմում կռվող հայերի թիվը հասավ շուրջ 25.000-ի: Լեգեոնի անմիջական հրամանատարն էր գեներալ-մայոր Վարդան Սարգսյանը: Միսաք Թոռլաքյանը ղեկավարում էր Հայկական լեգեոնի գործակալական և դիվերսիոն-հետախուզական ստորաբաժանումները:
Ռազմական հանցագործություններ
Հայկական լեգեոնի նկատմամբ հավատ չէր տածում նաև Հերման Գյորինգը իր «Կանաչ թղթապանակում»: Նա չսխալվեց: Հայկական լեգեոնի մարտիկները ոչ միայն չէին սպանում խաղաղ բնակիչների, այլ նաև առաջին իսկ հնարավորության դեպքում հանձնվում էին խորհրդային զորքերին: Սա ստիպում էր գերմանական ղեկավարությանը, որպեսզի նրանց ուժերն օգտագործեն թիկունքի աշխատանքներում:
1943թ., Հայական լեգեոնի հիմնական մասը տեղափոխվեց Հոլանդիա և Ֆրանսիա: Ֆրանսիա տեղափոխված հայկական գումարտակները առաջին իսկ հնարավորության դեպքում հանձնվեցին ամերիկյան ուժերին: Հայկական լեգեոնի գումարտակների տեղակայման վայրերում ռազմական հանցագործությունների կամ խաղաղ բնակիչների սպանդի մասին տեղեկություններ չկան:
Թեգեր` Drofascismhistoryhistory of ArmeniaNzhdehRussian propagandawarWehrmachtвермахтисторияНждепамятникпетицияпропагандаРоссиярусская пропагандафашизмարձանԳարեգին ՆժդեհԴրոհոլոքոստՄեծ հայրենական պատերազմպատերազմպատմականպրոպագանդառուսական պրոպագանդառուսական քարոզչությունՎերմախտֆաշիզմ
#43 ՓԱՍՏԱՉԱՓ. Մանուկյանը, Տեր-Պետրոսյանը և քաղաքացիական պատերազմը
Նոյեմբերի 10-ին Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ռուսաստանի միջև կնքված հայտարարությունից հետո, որով Արցախի մի շարք տարածքներ հանձնվեցին Ադրբեջանին, հայ քաղաքական ուժերն ու...

Шум (или даже истерия) в некоторых российских кругах в отношении личности и деятельности Гарегина Тер-Арутюняна (Нжде) не утихает. В этой стране даже начали сбор подписей с целью потребовать от властей Армении снести памятник Нжде.
В статье Александра Перенджиева «Пресечь героизацию фашизма на постсоветском пространстве» ( под которым и подписываются граждане) в частности отмечается, что «В 2016 году в Армении был открыт памятник фашисту Гарегину Нжде». По его словам, Дашнакский лидер Нжде во Время Великой Отечественной Войны обратился к нацистскому министру восточных оккупированных территорий Альфреду Розенбергу для превращения советской Армении в германскую колонию, заявляя: «Кто погибает за Германию, тот погибает за Армению». Далее автор статьи говорит о связи Нжде с  рейхсфюрером СС Гиммлером. Автор даже утверждает, что Нжде руководил Армянским легионом СС, который уничтожил более 20 тыс. в основном мирных жителей.
Возможно, естественно, что петицию против фашизма и героизации убивших тысячи людей подписывают сотни тысяч людей. Попытаемся выяснить, насколько правдивы сведения о связи Нжде с Армянским легионом.
Не СС, а Вермахт
Для начала отметим, что армянский легион был частью Вермахта, а не СС, как утверждает автор статьи. То есть, Армянский легион входил в состав вооруженных сил Германии, а не военизированного крыла фашистской партии СС (или Вафен-СС ).
Во время войны большинство преступлений против человечества совершались именно СС, а не Вермахтом. В отличие от СС, Вермахт не был признан Нюренбергским трибуналом преступной организацией. Если членство в СС было квалифицировано как преступление, то этого не произошло по части Вермахта. Не пытаясь оправдать преступления, совершенные Вермахтом, отметим, что Комиссия ООН по правам человека зафиксировала героизацию офицеров СС и строительство их памятников, но этого же не произошло по части Вермахта.
Турецкий фактор
Мало кому известно, что главной причиной создания Армянского легиона Вермахта было ослабление турецкой угрозы. В 1939 году одним из условий заключения альянса с Третьим рейхом Турции становится вопрос армян. Зная, что нацисты уже проводят политику истребления евреев, они требуют, чтобы то же самое происходило и с армянами, поскольку, согласно их аргументу, армяне также имеют еврейское происхождение. В вопрос вмешивается Бенито Муссолини, который приглашает в Италию ряд арменологов, которые пишут «Армяне — ариане», пытаясь поднять репутацию армян в глазах фашистских властей. Тот же принцип был выдвинут в Германии Арташесом Абегяном, который в деле спасения армян сотрудничал с Гарегином Нжде и Драстаматом Канаяном.
В конце 1941 года по приказу Гитлера в составе Вермахта один за другим формируются российский, украинский и белорусский легионы. Начал и возглавил организацию и формирование Армянского легиона Дро (Драстамат Канаян). В этом деле его поддержал Розенберг. Дро лично обходил лагеря военнопленных и отбирал легионеров. По словам лидеров легиона, легион был сформирован в особенности для того, чтобы при возможных вариантах развития отправился на Кавказский фронт и спас армян от перспективы окончательной резни турками.
Гарегин Нжде, однако, отказался участвовать в финальной стадии формирования Армянского легиона, аргументировав это тем, что легион будет воевать не против турок, а в сражениях немецко-советского фронта.
В целом, число армян, армян, сражающихся в немецкой армии, достигло 25 000 человек. Непосредственным командиром легиона был генерал-майор Вардан Саргсян. Мисак Торлакян руководил агентурными и разведывательно-диверсионными подразделениями Армянского легиона.
Военные преступления
Не испытывал доверия к Армянскому легиону и Герман Геринг в своей «Зеленой папке». Он не ошибся. Бойцы Армянского легиона не только не убивали мирных жителей, но и при первой же возможности сдавались советским войска. Это заставляло немецкое руководство использовать их силу в тыловых операциях.
В 1943 году основная часть Армянского легиона была направлена в Нидерладны и Францию. Армянские батальоны, перемещенные во Францию, при первой же возможности сдались американским войскам. Информация об убийствах мирных жителей или военных преступлениях в местах нахождения батальонов Армянского легиона отсутствует.