Հայոց պատմության նորագույն շրջանի իրադարձությունները տեղ են գտել 9-րդ և 12-րդ դասարանների հայոց պատմության դասագրքերում։ Այս դասագրքերում հանդիպում ենք ձևակերպումների, մտքերի, որոնք մոլորության մեջ են գցում ընթերցողին, տվյալ դեպքում՝ աշակերտներին, կամ որոշ դեպքերի ընդհանրապես անդրադարձ չեն կատարում։ Անդրադառնանք դրանցից մի քանիսին։
1996
Խոսելով, օրինակ, 1996 թ-ի նախագահական ընտրությունների մասին՝ 9-րդ դասարանի դասագրքի հեղինակները նշում են. «Երկրորդ անգամ հանրապետության նախագահ ընտրվեց Լ. Տեր—Պետրոսյանը։ Դժգոհելով նախագահական ընտրությունների արդյունքներից` մարդիկ դուրս եկան հանրահավաքների: Այդ ընտրություններից հետո իշխանությունների ու հասարակության միջև սկսվեց որոշ օտարացում։ Այդ քաղաքական ճգնաժամը հասցրեց 1998թ. փետրվարին Լևոն Տեր—Պետրոսյանի հրաժարականին»։
12-րդ դասարանի դասագրքում, այս միտումն ավելի է խորանում և հանդիպում ենք հետևյալ շարադրանքին. «Դժգոհելով նախագահական ընտրությունների արդյունքներից, այն համարելով կեղծված՝ մարդիկ դուրս եկան հանրահավաքների և ցույցերի՝ պահանջելով անցկացնել կրկնակի ընտրություններ։ 1996թ. սեպտեմբերի 25-ին հանրահավաքի մասնակիցները ներխուժեցին խորհրդարանի շենք։ Բողոքի այս պոռթկումը կասեցվեց։ Սկսվեցին ընդդիմության առաջնորդների ու առավել ակտիվ ներկայացուցիչների ձերբակալությունները, տեղի ունեցան քաղաքական դատավարություններ, հանրապետությունում արգելվեց հանրահավաքներ ու ցույցեր կազմակերպել»։
Այս ամենը ուշագրավ է նրանով, որ հայոց պատմության նորագույն շրջանին հաջորդող իրադարձությունները նկարագրելիս, այլևս չեն օգտագործվում՝ «ձերբակալություններ», «քաղաքական դատավարություններ» ձևակերպումները, ինչպես նաև ընդդիմության կազմակերպած հանրահավաքը այլևս չի ձևակերպվում, որպես «մարդիկ դուրս եկան հանրահավաքների»։
2003
Օրինակ, 9-րդ դասարանի դասագրքում նախագահական չորրորդ (2003 թ․) ընտրությունների մասին պատմելիս որևէ խոսք չկա դրանց հաջորդող գործընթացների՝ ցույցերի մասին, որևէ բառ անգամ չկա գրված Բաղրամյանի դեպքերի մասին։ Եվ դա այն պայմաններում, որ 2003 թվականին անգամ Սահմանադրական դատարանն էր կասկածի տակ առել իշխանությունների հանրային սատարումը:
2008
Սակայն առավել տարակուսելի և խնդրահարույց է 2008թ. մարտի մեկի իրադարձությունների վերաբերյալ նկարագիրը։ 9-րդ դասարանի դասագրքում հանդիպում ենք հետևյալ ձևակերպմանը. «ՀՀ նախագահ ընտրվեց Սերժ Սարգսյանը: Չընդունելով ընտրության արդյունքները` ընդդիմության արմատական թևը Լևոն Տեր—Պետրոսյանի ղեկավարությամբ փետրվարի 20-ից 10 օր խաղաղ հանրահավաքներ սկսեց, որոնք ցրվեցին իշխանության կողմից: Ապակայունացած իրավիճակը Երևան քաղաքում մարտի 1-2-ը հանգեցրեց ողբերգական դեպքերի: Տեղի ունեցան բախումներ ոստիկանության և հանրահավաքի մասնակիցների միջև: Զոհվեց 10 մարդ: Եղան վիրավորներ: Երկրում մտցվեց 20-օրյա արտակարգ դրություն»։
Եվ չնայած նրան, որ 9-րդ դասարանի դասագրքում հեղինակներն օգտագործում են «խաղաղ հանրահավաքներ» եզրույթը, 12-րդ դասարանի դասագրքում նույն տեքստից այս եզրույթը դուրս է մնացել, — «Չընդունելով ընտրության արդյունքները` ընդդիմության արմատական թևը Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ղեկավարությամբ փետրվարի 20-ից 10 օր անընդմեջ շարունակվող հանրահավաքներ սկսեց»։
Եթե առաջին դեպքում առկա է այն միտքը, որ իշխանությունը ցրեց այդ հավաքները, ապա երկրորդ դեպքում, այս միտքը արտահայտված չէ տեքստում։ Դասագրքում որևէ խոսք չկա ձերբալությունների, քաղաքական դատավարությունների և ընդդիմության առաջնորդների հետապնդումների մասին։ Մինչդեռ 1996-ի դեպքում, երբ ծավալները 10-յակ անգամ քիչ էր, հեղինակները չեն «մոռանում» նշել դրանց մասին: Ընդ որում, ըստ դասագրքերի՝ 1996թ-ին հանրահավաքի դուրս էին եկել «մարդիկ», իսկ 2008թ․-ին «ընդդիմության արմատական թևը»։
2008 թվականի իրադարձությունների մասին, սակայն, կա իրականությանը չհամապատասխանող ևս մեկ հանգամանք. դասագրքի հեղինակները նշում են երկրում արտակարգ դրություն մտցնելու մասին։ Այնինչ, Ռոբերտ Քոչարյանի արտակարգ դրության մասին հրամանը վերաբերում էր միայն Երևան քաղաքին։
Նշենք, որ հայոց պատմության 9-րդ դասարանի դասագրքի գլխավոր խմբագիրն ակադեմիկոս Վլադիմիր Բարխուդարյանն էր (Գիտությունների Ազգային Ակադեմիայի նախկին փոխնախագահ): Իսկ Հայոց պատմության 12-րդ դասարանի դասագիրքը խմբագրել են ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը և ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը:

События новейшей истории Армении отражены в учебниках истории Армении для 9-го и 12-го классов. В этих учебниках встречаются формулировки, мысли, вводящие читателя, в данном случае – учащегося, — в заблуждение, а некоторые события вообще не упоминаются. Остановимся на некоторых из них.
1996
Говоря, к примеру, о президентских выборах 1996 года, авторы учебника для 9-го класса отмечают: «Президентом республики во второй раз был избран Левон Тер-Петросян. Недовольные результатами президентских выборов, люди вышли на митинги. После этих выборов началось отчуждение между властями и обществом. Этот политический кризис привел к отставке Левона Тер-Петросяна в 1998 году».
В учебнике для 12-го класса эта тенденция углубляется, и мы встречаем такое изложение событий: «Недовольные результатами президентских выборов, считая их сфальсифицированными, люди вышли на митинги и акции протеста, требуя проведения повторных выборов. 25-го сентября 1996 года участники митинга ворвались в здание парламента. Этот порыв протеста был пресечен. Начались аресты лидеров и наиболее активных участников оппозиции, происходили политические судебные процессы, в республике запретили проведение митингов и акций протеста».
Все это интересно тем, что при описании последующих событий новейшей истории Армении выражения «аресты», «политические судебные процессы» больше не употребляются, и митинг, организованный оппозицией, больше не представляется как «люди вышли на митинги».
2003
Например, в учебнике для 9-го класса, рассказывая о четвертых президентских выборах (2003 г.), ни словом не упоминают о последовавших за ними событиях – акциях, не рассказывают даже о событиях на Баграмяна. И это в том случае, когда даже Конституционный суд в 2003 году поставил под сомнение общественную поддержку властей.
2008
Но самым сомнительным и проблематичным стало описание событий первого марта 2008 года. В учебнике для 9-го класса читаем: «Президентом РА избран Серж Саргсян. Не приняв результатов выборов, радикальное крыло оппозиции под руководством Левона Тер-Петросяна с 20-го февраля 10 дней проводило мирные митинги, которые были разогнаны властями. Дестабилизированная ситуация в Ереване привела 1-2 марта к трагическим событиям. Произошли стычки между полицией и участниками митинга. Погибли 10 человек. Были раненые. В стране было введено 20-дневное чрезвычайное положение».
И хотя, что в учебнике для 9-го класса авторы используют термин «мирные митинги», из того же текста в учебнике для 12-го класса этот термин выпал: «Не приняв результатов выборов, радикальное крыло оппозиции под руководством Левона Тер-Петросяна с 20-го февраля 10 дней проводило непрерывные митинги».
Если в первом случае присутствует мысль  о том, что власть разогнала эти митинги, то во втором случае этой мысли в тексте нет. В учебнике нет ни слова об арестах, политических судебных процессах и преследованиях лидеров оппозиции. Тогда как в случае с 1996 годом, когда объемы были в десятки раз меньше, авторы не «забыли» рассказать о них. Причем, согласно учебникам, в 1996 году на митинг вышли «люди», а в 2008 году – «радикальное крыло оппозиции».
Однако следует отметить еще одно обстоятельство в связи с событиями 2008 года, не соответствующее действительности: авторы учебника упоминают о введении чрезвычайного положения в стране. Тогда как приказ Роберта Кочаряна о введении чрезвычайного положения касался только города Еревана.
Отметим, что главным редактором учебника истории для 9-го класса был академик Владимир Бархударян (бывший вице-президент Национальной академии наук). А учебник истории Армении для 12-го класса редактировали директор Института истории НАА РА Ашот Мелконян, ректор ЕГУ Арам Симонян и А. Назарян.
Метки 1-го мартаhistory of ArmeniaMarch 1Ministry of Education and Scienceисторияистория Арменииминистерство образования и наукиминистр образования и наукиобразованиеучебникԿրթության և գիտության նախարարությունկրթությունհայոց պատմությունՄարտի 1պատմություն
Второй президент Армении Роберт Кочарян сотрудничает с британской лоббистской компанией. В интернете данную информацию расспространил сайт medium.com, отметив, что накануне...