Փաստեր, որոնք վկայում են, որ կիևյան մանկական հիվանդանոցը խոցել է ռուսական կողմը՝ Х-101 թևավոր հրթիռներով
12:41, 11 Հլս, 2024
Կիևում գտնվող Ուկրաինայի ամենամեծ մանկական «Օխմատդետ» հիվանդանոցի վրա հրթիռային հարձակումը, որը տեղի էր ունեցել հուլիսի 8-ին, ռուս-ուկրաինական փոխադարձ մեղադրանքների թեմա է դարձել․ ուկրաինական կողմը պնդում է՝ ՌԴ զինված ուժերը հիվանդանոցի վրա կիրառել են Х-101 թևավոր հրթիռ, իսկ ռուսներն էլ հակադարձում են՝  Կիևում ավերածությունները տեղի են ունեցել «ուկրաինական հակաօդային պաշտպանության հրթիռի անկման հետևանքով»։
Հիշեցնենք՝ ռուսական զորքերը հուլիսի 8-ի առավոտյան զանգվածային հարվածներ էին հասցրել Կիևին և Ուկրաինայի մյուս քաղաքներին։ Զոհվել է 44 մարդ այդ թվում՝ 4 անչափահաս: Տուժել է 190 մարդ, նրանցից մոտ 100-ը հոսպիտալացվել են։ Մանկական «Օխմատդետ» հիվանդանոցի վրա հարվածի  հետևանքով զոհվել է երկու անձ, ևս 32-ը վիրավորվել է, 8 երեխա հոսպիտալացվել է։ Բոլոր հիվանդները տեղափոխվել են այլ հիվանդանոցներ։ «Օխմատդետը» (Охматдет — Охрана материнства и детства), նկատենք, Ուկրաինայի առաջատար և ամենամեծ մանկական հիվանդանոցն է, որը մասնագիտացված է քաղցկեղի և բարդ բնածին պաթոլոգիաների բուժման մեջ։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել է երկու երկրներից հնչած հայտարարությունները, ներկայացված վկայությունները, որոնց համաձայն, ռուսական զինված ուժերը Կիևի քաղաքացիական հիվանդանոցի վրա կիրառել են թևավոր հրթիռներ։
Հուլիսի 8-ի առավոտյան Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հայտարարել էր․ «Ռուս տեռորիստները զանգվածաբար հրթիռակոծության են ենթարկում Ուկրաինան․ տարբեր քաղաքների վրա՝ Կիև, Դնեպր, Կրիվոյ Ռոգ, Սլավյանսկ, Կրամատորսկ։ Տարբեր տեսակի ավելի քան 40 հրթիռ։ Վնասվել են բնակելի շենքեր, ենթակառուցվածքներ, մանկական հիվանդանոց»։ Զելենսկին նաև ընդգծել էր, որ Ռուսաստանը չի կարող չիմանալ, թե ուր են թռչում իր հրթիռները, և պետք է ամբողջությամբ պատասխան տա իր բոլոր հանցագործությունների համար՝ մարդկանց, երեխաների, ընդհանրապես մարդկության դեմ:
Ավելի ուշ Ուկրաինայի անվտանգության ծառայությունը, ներկայացնելով վկայություններ, հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը ռազմական X-101 թևավոր հրթիռով Է հարվածել «Օխմատդետ» հիվանդանոցին: Գերատեսչությունը հրապարակել Է հրթիռի բեկորների լուսանկարները, որոնք, ինչպես պնդում են, հայտնաբերվել են գնդակոծության վայրում։
Մասնավորապես, անվտանգության ծառայության աշխատակիցները հայտնաբերել են սերիական համարով հրթիռի կորպուսի բեկորները։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունն էլ  հակադարձել է` պնդելով, որ Կիևում ավերածությունները տեղի են ունեցել «ուկրաինական հակաօդային պաշտպանության հրթիռի անկման հետևանքով»։ Ըստ աղբյուրի, ռուսական բանակը հուլիսի 8-ի առավոտյան, ի պատասխան «Կիևի ռեժիմի» կողմից ռուսական էներգետիկայի և տնտեսության օբյեկտներին վնաս հասցնելու փորձերի, խմբային հարված է հասցրել Ուկրաինայի ռազմարդյունաբերության օբյեկտներին և Ուկրաինայի զինված ուժերի ավիացիոն բազաներին։ «Հարվածի նպատակները տեղ են հասել։ Նշանակված թիրախները խոցվել են»,- նշված էր ՌԴ ՊՆ հաղորդագրության մեջ։
ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը շարունակել էր պնդումը՝ հայտարարելով, թե ուկրաինական հակաօդային պաշտպանության հրթիռն է խոցել հիվանդանոցը։ «Ակնհայտ է, որ հակահրթիռ է կիրառվել ոչ պատշաճ կերպով, որը հայտնվել է հիվանդանոցում: Ռուսաստանը հարվածներ չի հասցնում Ուկրաինայում քաղաքացիական թիրախներին»,— հայտարարել է Պեսկովը:
Ծրագրավորող և ձեռնարկատեր Գրիգորի Բակունովը, որն ապրում է Կիևում «Օխմատդետ» մանկական հիվանդանոցից ոչ շատ հեռու, Ալեքսանդր Պլյուշևի Breakfast Show հաղորդման եթերում ներկայացրել է՝ ինչ ուժգին ձայն ունեին այդ հրթիռները։ «Ասում են, թե դրանք իբր Patriot հակաօդային համակարգերի հրթիռներ են եղել, և ես, որպես կենտրոնում ապրող մարդ, կարող եմ ասել, որ բոլորը, որոնք գտնվել են 1․5 կմ շառավղով հեռավորության վրա, հրաշալի կարող են ձայնից տարբերակել թևավոր հրթիռը Patriot-ներից։ Դրանց ձայնը միանգամայն այլ է։ Այն, ինչ ընկել է, ձայնից միանշանակ կարող ենք պնդել, որ թևավոր հրթիռ է եղել։ Այս տարիների ընթացքում մենք սովորել ենք տարբերակել հրթիռների ձայները, և մարդն իր տանը բաժակի մեջ թեյի շաքարավազը խառնելիս լսում է ձայնն ու ասում՝ ահա՛, թևավորը թռավ»,— պատմել է Բակունովը։
«Փորձագետների եզրակացությունները պարզ են՝ սա ռուսների կողմից թիրախավորված հարձակում էր։ Դրա մասին են վկայում ոչ միայն հարվածի վայրում հայտնաբերված հրթիռի բեկորները, այլև թռիչքի հետագծի տվյալների վերլուծությունը, հասցված վնասի բնույթը, ինչպես նաև մեծ թվով տեսա և լուսանկարչական նյութեր»,— իր հերթին, հուլիսի 9-ին հայտարարել էր Ուկրաինայի անվտանգության ծառայությունը։
Հուլիսի 9-ին Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի, Էկվադորի, Սլովենիայի և ԱՄՆ-ի խնդրանքով գումարված ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստում Կիևի «Օխմադետ» մանկական հիվանդանոցի վրա Ռուսաստանի հրթիռային հարձակումը ռազմական հանցագործություն է որակվել։
ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի Դաշնության մշտական ​​ներկայացուցիչ Վասիլի Նեբենզյան կրկնել է պաշտոնական Մոսկվայի դիրքորոշումը՝ հիվանդանոցը խոցվել է ուկրաինական հակաօդային պաշտպանության հրթիռով։
Իր հերթին, ՄԱԿ-ում Ուկրաինայի մշտական ​​ներկայացուցիչ Սերգեյ Կիսլիցան իր ելույթի ժամանակ հանդիպման մասնակիցներին ցույց է տվել լուսանկարներ, որոնցում պատկերված են դեպի հիվանդանոց թռչող թևավոր հրթիռը և դրա հետագիծը։
Թևավոր X-101 հրթիռի մասին վարկածը BBC-ին տված հարցազրույցում հաստատել է նաև Օսլոյի համալսարանի փորձագետ Ֆաբիան Հոֆմանը, որը զբաղվում է հրթիռային տեխնոլոգիաներով։ Նա «միանգամայն անհեթեթ» է որակել ռուսական կողմի պնդումները, թե կիևյան հիվանդանոցը կարող է վնասված լինել ուկրաինական հակաօդային պաշտպանության հրթիռների արձակման հետևանքով։
Այսպիսով, թեպետ պաշտոնական Մոսկվան փորձում է պնդել, թե հիվանդանոցը խոցվել է ուկրաինական հակաօդային պաշտպանության հրթիռներով, այդուհանդերձ, ցանցում կան բազմաթիվ տեսանյութեր, լուսանկարներ ու նաև վկայություններ, որ դրանք եղել են թևավոր հրթիռներ՝ իրենց հատուկ ձայնային սուլոցներով։

Факты, свидетельствующие о том, что детская больница Киева была поражена российской стороной крылатыми ракетами Х-101
12:41, 11 Июл, 2024
Ракетный обстрел крупнейшей детской больницы Украины «Охматдет» в Киеве, произошедший 8 июля, стал предметом взаимных российско-украинских обвинений: украинская сторона утверждает, что удар по детской больнице был нанесен крылатой ракетой Х-101, а российская сторона заявляет, что разрушения в Киеве вызваны «падением украинской ракеты ПВО».
Напомним, что утром 8 июля российские войска начали массированные удары по Киеву и другим городам Украины. Погибли 44 человека, в том числе 4 несовершеннолетних. Пострадали 190 человек, около 100 из них госпитализированы. В результате удара по больнице погибли два человека, 32 получили ранения, в том числе с травмами госпитализированы восемь детей. Все пациенты были переведены в другие больницы. «Охматдет» (Охрана материнства и детства) — ведущая и крупнейшая детская больница Украины, специализирующаяся на лечении онкологических заболеваний и сложных врожденных патологий.
«Платформа проверки фактов» изучила заявления двух стран, представленные показания, согласно которым российские ВС применили крылатые ракеты для удара по гражданской больнице в Киеве.
Утром 8 июля президент Украины Владимир Зеленский заявил: «Российские террористы снова массированно атаковали ракетами Украину. Различные города: Киев, Днепр, Кривой Рог, Славянск, Краматорск. Более 40 ракет разных типов. Повреждены жилые дома, инфраструктура и детская больница». Зеленский также подчеркнул, что «Россия не может не знать, куда летят ее ракеты, и должна полностью ответить за все свои преступления: против людей, против детей, против человечности в целом».
Позже Служба безопасности Украины, представляя доказательства, заявила, что для удара по детской больнице «Охматдет» российская армия применила стратегическую крылатую ракету Х-101. Ведомство опубликовало фотографии фрагментов ракеты, которые, как они утверждают, были найдены на месте обстрела.
В частности, сотрудники службы безопасности обнаружили фрагменты корпуса задней части ракеты Х-101 с серийным номером.
В Минобороны России в свою очередь заявили, что разрушения в Киеве вызваны «падением украинской ракеты ПВО». По данным источника, утром 8 июля в ответ на попытки нанесения киевским режимом ущерба объектам российской энергетики и экономики Вооруженными Силами Российской Федерации нанесен групповой удар высокоточным оружием большой дальности по объектам военной промышленности Украины и авиационным базам ВСУ. «Цели удара достигнуты. Назначенные объекты поражены», — говорится в сообщении Минобороны РФ.
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что в больницу попала украинская ракета ПВО. «Очевидно, что была недолжным образом применена антиракета, которая и попала в эту детскую больницу. Россия не совершает ударов по гражданским целям на Украине», -заявил Песков.
Программист и предприниматель Григорий Бакунов, проживающий недалеко от детской больницы «Охматдет» в Киеве, в эфире программы Александра Плюшева Breakfast Show рассказал, насколько громкими были эти ракеты. «Говорят, что это якобы была ракета «Патриот» и я, как человек, который живет в центре, хочу вам сказать, что  все, кто находились в радиусе 1,5-2 км. супер хорошо различают по звуку летящую крылатую ракету от «Патриотов». Звук совершенно другой. То что упало, совершенноо однозначно по звуку – это просто крылатая ракета. Этот звук, кторый мы знаем и уже выучили. Знаете, это как картинка, когда человек помешивает в чашке с чаем сахар, слышит звут и думает, отмечает про себя «ну, крылатая прилетела»»,  — рассказал Бакунов.
«Выводы экспертов однозначны — это был целенаправленный удар рашистов. Об этом свидетельствуют не только обломки ракеты, найденные на месте удара, но и анализ данных траектории полета, характер нанесенных повреждений, а также большое количество видео- и фотоматериалов», — в свою очередь 9 июля заявили в Службе безопасности Украины.
На внеочередной сессии Совета Безопасности ООН, созванной 9 июля по требованию Великобритании, Франции, Эквадора, Словении и США, ракетный удар России по детской больнице «Охмадет» в Киеве был квалифицирован как военное преступление.
Постоянный представитель РФ при ООН Василий Небензя повторил позицию официальной Москвы: в госпиталь попала украинская ракета ПВО.
В свою очередь, во время своего выступления постоянный представитель Украины при ООН Сергей Кислица показал участникам сессии фотографии, на которых изображен прилет крылатой ракеты в госпиталь и ее траектория.
Гипотезу о крылатой ракете Х-101 подтвердил в интервью BBC эксперт Университета Осло Фабиан Хоффманн, занимающийся ракетными технологиями. Он назвал «совершенно абсурдными» утверждения российской стороны о том, что киевская больница могла быть повреждена запуском украинских ракет ПВО.
Таким образом, хотя официальная Москва пытается утверждать, что госпиталь был поражен украинскими ракетами ПВО, в сети есть множество видео, фотографий, а также свидетельств того, что это были крылатые ракеты.
Публикация подготовлена в рамках программы «Профессиональные СМИ и политическое общество объединяют усилия во имя диалога», которую реализует Клуб общественной журналистики при финансовой поддержке Европейской Комиссии. Мнения, выраженные в данной публикации, принадлежат автору(ам) и не обязательно отражают официальную точку зрения Европейского Союза.