Մարտի 1-ի մասին Գևորգ Կոստանյանի խոսքը հակասում է փաստերին
Փետրվարի 23-ին ՀՀ ԱԺ «Ելք» խմբակցության նախաձեռնությամբ տեղի են ունեցել «2008 թվականի մարտի 1-2-ի իրադարձությունների վերաբերյալ» ԱԺ հայտարարության նախագծի խորհրդարանական լսումներ:
Լսումների ժամանակ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, նախկին գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը հայտարարեց, թե 2008 թ-ի Պաշտպանության նախարարի գաղտնի թիվ 0038 հրամանը իրենից չի ենթադրել զորքի մասնակցություն կամ ներգրավվածություն ներքաղաքական իրադարձություններին:
«Իհարկե ոչ, որովհետև այդ հրամանում էլ, այնուհետև փաստահավաք առաքելությանը տրված իրենց բացատրություններում հստակ սահմանեցին, որ այս հրամանը վերաբերում էր զորքը զորանոցային վիճակի բերելուն, ընդ որում պայմանավորված նրանով, որ ինքներդ շատ լավ հիշում եք, որ այդ ժամանակահատվածում սահմանին ակտիվացում էր գնում, միջադեպեր եղան», — իր խոսքում ասել է Կոստանյանը:
Դժվար է ասել, թե ինչի վրա է հիմնվում պարոն Կոստանյանը, քանի որ խորհրդարանական նույն լսումների ժամանակ պատասխանելով «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանի հարցին՝ դատախազության ներկայացուցիչ Կարեն Բիշարյանը պատասխանել էր, որ մարտի 1-ի քրեական գործով ՊՆ 0038 հրաման լինելու վերաբերյալ որևէ փաստական տվյալ չկա:
Իսկ ահա ՀՀ Ազգային ժողովի ժամանակավոր հանձնաժողովի փաստահավաք խմբի զեկույցի համաձայն՝ 2008 թվականի այդ նույն օրը` փետրվարի 23-ին, Պաշտպանության նախարարը ստորագրել է հույժ գաղտնի թիվ 0038 հրամանը, համաձայն որի Երևանում ձևավորվելու էր  զինվորական կառավարման նոր մարմին, որին ենթարկվելու էին ՊՆ-ի և ԶՈւ ԳՇ-ի գրեթե բոլոր կարևորագույն վարչություններն ու ստորաբաժանումները: Համաձայն հրամանի՝ «Սահմանադրական պարտականությունների կատարումը ՀՀ Զինված ուժերի կողմից ապահովելու նպատակով, ՀՀ Զինված ուժերի ողջ անձնակազմը փետրվարի 23-ին, ժամը 18.00-ից տեղափոխվել է զորանոցային վիճակի, ՊՆ  կենտրոնական ապարատի վարչություններում, առանձին բաժիններում ստեղծվել են սպայական խմբեր, որոնց զինել են տաբելային զենքերով»:
ՀՀ Ազգային ժողովի ժամանակավոր հանձնաժողովի փաստահավաք խումբը 2010 թվականին, կատարելով մանրամասն վերլուծություն, արձանագրել է, որ «ՊՆ 0038 հրամանի տրամաբանությունը լիովին հակառակն է՝ Երևան են բերվում զինված ուժերի ստորաբաժանումներ, զինտեխնիկա և սահմանային զորամիավորումներից ժամանակավորապես կազմավորված հատուկ խմբեր ու ստորաբաժանումներ, ինչը ոչ մի պարագայում չէր կարող պայմանավորված լինել ու բացատրվել հակառակորդի հետ շփման գծում իրավիճակի լարմամբ»:
Հիշեցնենք, որ միակ իրադարձությունը, որը այդ օրերին տեղի էր ունենում Երևանում՝ դա Ազատության հրապարակում շարունակվող ցույցերն էին, որոնց ի վերջո Զինված ուժերը միջամտեցին:
Ավելին՝ 2008 թվականի փետրվարի 23-ին կամ դրանից անմիջապես առաջ, ըստ ՀՀ Պաշտպանության նախարարության պաշտոնական կայքի արխիվային տվյալների՝ սահմանին միջադեպ չի գրանցվել: Հրադադարի խախտման դեպքը տեղի է ունեցել մարտի 4-ին, այսինքն՝ պաշտպանության նախարարի գաղտնի հրամանը չէր կարող վերաբերել սահմանային լարվածութանը:
Այլ կերպ ասած, Գևորգ Կոստանյանի պնդումը, որ ՊՆ 0038 հրամանը իրենից չի ենթադրել զորքի մասնակցությունը կամ ներգրավվածությունը ներքաղաքական իրադարձություններին՝ չունի որևէ հիմնավորում քրեական գործի շրջանակներում, ուղղակիորեն հերքվում է փաստահավաք խմբի կողմից և հակասում ողջամիտ տրամաբանությանը:

По инициативе парламентской фракции блока «Елк» 23 февраля состоялись парламентские слушания по проекту заявления Национального собрания «О событиях 1-2 марта 2008 года».
Во время слушаний депутат фракции Республиканской партии, бывший генеральный прокурор Геворг Костанян заявил, что приказ министра обороны 0038, который был отдан в 2008 году, не предполагал участие или вовлеченность армии во внутриполитические события.
«Конечно, нет, поскольку в дальнейших обЬяснениях четко было установлено, что этот приказ относился к необходимости перевода войск на казарменное положение, причем это было обусловлено тем, что в тот период на границе наблюдалась активизация и произошло несколько инцидентов»,  — сказал Костанян.
Трудно сказать, на что основывается г-н Костанян, поскольку, отвечая на вопрос координатора «Союза информированных граждан» Даниеля Иоаннисяна, на этих же парламентских слушаниях, представитель Генеральной прокуратуры Карен Бишарян сказал, что относительно приказа МО 0038 по делу о событиях 1-го марта никаких фиктивных данных нет.
Согласно отчету Группы по установлению фактов Временной комиссии НС в тот же день 23 февраля 2008 года министр обороны подписал секретный приказ 0038, согласно которому в Ереване должен был быть сформирован новый орган военного управления, которому бы подчинялись почти все важнейшие управления и подразделения МО и ГШ ВС. Согласно приказу: «Для обеспечения выполнения Конституционных обязательств ВС РА, весь состав ВС РА 23 февраля в 18.00 был переведен на казарменное положение, в управлениях и отделах центрального аппарата Министерства обороны были созданы офицерские группы, которых вооружили табельным оружием».
Группа по установлению фактов Временной комиссии НС в 2010 году, проведя тщательный анализ, зафиксировала, что «логика приказа 0038 МО в точности противоположна: в Ереван вводятся подразделения ВС, военная техника и специальные группы и подразделения, временно сформированные из пограничных войск, что ни при каких обстоятельствах не могло  быть обусловлено и объяснено напряжением на линии соприкосновения с противником».
Напомним, что единственное событие, которое в те дни происходило в Ереване, — это продолжающиеся митинги на площади Свободы, в которые, в конце концов, вмешались Вооруженные Силы.
Более того, согласно архивным данным официального сайта Министерства обороны РА до и после 23 февраля 2008 года на границе инцидентов не зарегистрировано. Инцидент с нарушением режима прекращения огня произошел 4 марта, то есть секретный приказ министра обороны не мог относиться к напряжению на границе.
Иными словами, утверждение Геворка Костаняна о том, что приказ Министерства обороны 0038 не предполагал участия или вовлеченности армии во внутриполитические события не имеет каких-либо обоснований в рамках уголовного дела, отрицается Группой по установлению фактов и противоречит разумной логике.
Метки 1 мартаГеворг КостанянКарен БишарянМинистерство обороныМинистерство обороны РАԳևորգ Կոստանյանզինված ուժերԶՈՒԿարեն ԲիշարյանՀՀ ՊՆՄարտի 1Պաշտպանության նախարարությունՊՆ
Второй президент Армении Роберт Кочарян сотрудничает с британской лоббистской компанией. В интернете данную информацию расспространил сайт medium.com, отметив, что накануне...