Շաբաթներ առաջ ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեն հանդես եկավ հայտարարությամբ, որում ասվում էր, որ «անհայտ անձինք փորձում են խոչընդոտել բանանի ներկրման գործընթացը: Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում, օրենքի շրջանակում, տնտեսվարողը ստացել է աջակցություն և հաջողությամբ իրականացրել ներկրումը»:
Այնուհետև, թե մեր և թե այլ թիմերի՝ մանրամասներ ներկայացնելու հարցումներին ի պատասխան, ՊԵԿ-ից, տեղեկություններ տրամադրելու փոխարեն, հայտնում էին «…ՊԵԿ-ն առավել կարևորում է շուկայում արդար մրցակցության միջավայրի ձևավորումը, ինչի արդեն իսկ տեսանելի առաջին արդյունքներից մեկն էլ բանանի շուկայում վերջին օրերին նկատվող գների շուրջ 200 դրամով անկումն է»:
Երեկ Ազգային վիճակագրական ծառայությունը հրապարակեց նոյեմբեր ամսվա սպառողական ապրանքների (այդ թվում՝ մայրաքաղաքում բանանի) միջին գները: Ըստ դրանց, ի հեճուկս ՊԵԿ-ի, բանանի գները նվազել են ոչ թե 200, այլ ընդամենը 28 դրամով:
Ավելին, ինչպես երևում է գրաֆիկից, այս նոյեմբերին բանանն ավելի թանկ է եղել, քան մարտին կամ հուլիսին: Արդ, կարելի է արձանագրել, որ ՊԵԿ-ի կողմից բանանի գնանկման վերաբերյալ հրապարակված տվյալները, մեղմ ասած, հեռու են իրականությունից:
Հարկ ենք համարում նաև նկատել, որ թե՛ ՊԵԿ-ը և թե՛ դատախազությունը, խախտելով «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքը, չեն ներկայացնում մանրամասներ՝ կապված բանանի ներմուծման խոչընդոտման դեպքի հետ: Եվ քանի որ նախկինում ՊԵԿ-ը, որպես կանոն, բարեխղճորեն հարգում էր օրենքը և տրամադրում հայցված տեղեկությունները, հիմքեր կան կասկածելու, որ բանանի ներկրման խոչընդոտման ու ՊԵԿ-ի՝ տնտեսվարողին աջակցելու պատմությունը, գոնե մասսամբ, հորինվածք է:
Տեղեկացնենք, որ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» արդեն դիմել է դատարան՝ պահանջելով ՊԵԿ-ին ու դատախազությանը պարտավորեցնել դեպքի առնչությամբ հայտնել մանրամասն տեղեկություններ: Մանսավորապես, հայցվում է հայտնել, թե ի՞նչ էր իրենից ներկայացնում խոչընդոտումը, արդյո՞ք դեպքի առթիվ հարուցվել է քր. գործ, արդյո՞ք հայտնի են խոչընդոտողների անունները և դրդապատճառները, ինչպես նաև խնդրո առարկա բանանի քանակը:

Банановый обман от Комитета государственных доходов Армении
Пару недель назад Комитет государственных доходов (КГД) Армении выступил с заявлением, в котором говорится, что «неизвестные лица пытаются воспрепятствовать процессу ввоза бананов. В результате предпринятых мер, в рамках закона, хозяйствующий субъект получил поддержку и с успехом осуществил операцию по импорту».
После этого, однако, в ответ на запросы как от нашей команды так и от других организаций о предоставлении подробностей, из КГД, вместо предоставления информации, сообщали: «Для Комитета государственных доходов является наиболее важным формирование среды справедливой конкуренции на рынке, одним из наиболее видимых результатов которой является снижение в последние дни рыночных цен на бананы– приблизительно на 200 драммов».
14 декабря Национальная статистическая служба опубликовала средние потребительские цены (тарифы) на товары за ноябрь (в том числе цены на бананы в Ереване). Согласно данным, вопреки заявлениям КГД, цены на бананы упали не на 200, а всего лишь на 28 драммов.
banan-rus
Более того, как видно из графика, в ноябре 2016 года банан был намного дороже, чем в марте или в июле. Следовательно, можно констатировать, что опубликованные Комитетом государственных доходов данные о снижения цен на бананы, мягко говоря, далеки от реальности.
Считаем должным также отметиь, что и КГД, и прокуратура, нарушая Закон РА «О свободе информации», не предоставляют подробностей относительно случая воспрепятствования импорту бананов. И так как ранее Комитет государственных доходов, как правило, уважал закон и добросовестно предоставлял запрашиваемую информацию, есть основания подозревать, что история о воспрепятствовании импорту бананов и оказанной КГД поддержке импортеру, по крайней мере частично является вымышленным.
Отметим, что «Союз информированных граждан» уже обратился в суд с требованием обязать Комитет государственных доходов и прокутатуру предоставить подробную информацию относительно инцидента. В частности, запрашивается сообщить, что из себя предоставляло воспрепятствование, возбуждено ли уголовное дело по факту, известны ли имена тех, кто препятствовал и мотивы, а также количество упомянутых бананов?