Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, որպես ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի դիտորդական առաքելության ղեկավար, դիտարկել է նախօրեին Ռուսաստանում տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունները և արել իրականությանը չհամապատասխանող հայտարարություններ:
Ռուսական ՌԻԱ գործակալությանը տված հարցազրույցում Շարմազանովը ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի անունից պաշտոնապես հայտարարել է, որ ընտրություններն ընթացել են ռուսական սահմանադրության պահանջներին համապատասխան, նորմալ մթնոլորտում և ընտրախախտումներ չեն արձանագրվել։
«Ապահովված է բազմակարծությունը, բոլոր թեկնածուների համար ստեղծվել են հավասար պայմաններ, ընտրողների համար որևէ խնդիրներ չկան», — ասել է ԱԺ փոխխոսնակը։
Մինչ Շարմազանովը հայտնում է, որ ընտրություններն անցել են առանց խախտումների և հավասար պայմաններում, ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ընտրությունների դիտորդական առաքելությանը, որը ևս դիտարկել է Ռուսաստանի նախագահական ընտրությունները հայտարարություն է հրապարակել ընտրությունների դիտարկման նախնական եզրակցություններով։
18 էջից բաղկացած զեկույցում կազմակերպությունը նշում է, որ ընտրությունները ընթացել են վերահսկվող քաղաքական և իրավական միջավայրում, չի պահպանվել թեկնածուների հավասար մրցակցային դաշտը, ինչը պայմանավորված էր ԶԼՄ-ների գործող նախագահի գործունեության կողմնակալ լուսաբանմամբ։ Բացի այս կառույցն արձանագրել է մի շարք խախտումներ՝ կապված քվեարկության գաղտնիության և ձայների հաշվարկի թափանցիկության հետ։
Հիշեցնենք՝ ի սկզբանե ԿԸՀ էր դիմել 36 նախագահի թեկնածու, որոնցից միայն 19-ին է թույլատրվել ստորգրությունների հավաքագրում իրականացնել (ՌԴ-ում առաջադրվելու համար ստորագրահավաք է պետք անել)։ ԿԸՀ-ն մերժել է նաև ընդդիմադիր գործիչ Ալեքսեյ Նավալնու թեկնածուության գրանցումը, որից հետո Նավալինի դիմել էր գերագույն դատարան որոշումը չեղարկելու պահանջով, սակայն կրկին մերժվել։
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելությունը արձանագրել է նաև վարչական ռեսուրսի չարաշաման դեպքեր։ «Ահազանգներ են ստացվել, երբ աշխատակիցները, ուսանողները և դպրոցականների ծնողները ճնշումների են ենթարկվել, նրանց ստիպել են մասնակցել քվերկությանը», — նշված է հաղորդագրության մեջ։
Հավելենք նաև, որ մի շարք ընտրախախտումներ են արձանագրվել ընտրատեղամասերում տեղադրված տեսախցիկների միջոցով։ Այդ մասին ավելի մանրամասն կարող եք կարդալ այստեղ։ Արձանագրված են նաև լցոնումների բազմաթիվ դեպքեր, որոնց տեսագրությունները հասանելի են համացանցում։
Այսպիսով, կարող ենք փաստել, որ խախտումների բացակայության և թեկնածուների համար հավասար պայմանների մասին Էդուարդ Շարմազանովի հայտարարությունը հեռու է իրականությունից:
Հիշեցնենք, որ ՌԴ ԿԸՀ-ի հրապարակած տվյլաների համաձայն՝ ՌԴ գործող նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հավաքել է 76,67% ձայն, երկրորդ տեղում է կոմունիստ Պավել Գրուդինինը՝ 11,79%, երրորդը Վլադիմիր Ժիրինովսկին՝ 5,66%, չորրորդ տեղը զբաղեցրել է Քսենիա Սոբչակը՝ 1,67%-ով։

Вице-спикер Национального собрания Армении Эдуард Шармазанов, будучи руководителем наблюдательской миссии Парламентской ассамблеи ОДКБ, провел наблюдение за прошедшими на днях президентскими выборами в России и сделал несоответствующие действительности заявления.
В интервью российскому агентству РИА от имени ПА ОДКБ Шармазанов официально заявил, что выборы прошли в соответствии с требованиями российского законодательства, в спокойной атмосфере и никаких нарушений зафиксировано не было.
«Плюрализм мнений полностью есть, для всех кандидатов есть равные права, для избирателей, никаких проблем нет», — сказал вице-спикер НС.
Пока Шармазанов заявляет, что выборы прошли без нарушений и в равных условиях, миссия ОБСЕ / БДИПЧ по наблюдению за выборами, которая также провела наблюдение за президентскими выборами в России, опубликовала заявление с предворительными итогами наблюдения за выборами.
В 18-страничном отчете организация отмечает, что выборы проходили в контролируемой политической и правовой среде, не была обеспечена равная конкурентная среда для кандидатов, что было обусловлено предвзятым освещением СМИ деятельности действующего президента. Кроме того, эта структура зафиксировала ряд нарушений, связанных с соблюдением тайны голосования и прозрачностью подсчета голосов.
Напомним, что с самого начала в Центральную избирательную комиссию обратились 36 кандидатов в президенты, из которых только для 19 был разрешен сбор подписей (для выдвижения в качестве кандидата в РФ необходимо провести процедуру сбора подписей). ЦИК также отказала в регистрации кандидатуры оппозиционного деятеля Алексея Навального, после чего Навальный обратился в Верховный суд с просьбой отменить это решение, но ему снова отказали.
Миссия ОБСЕ / БДИПЧ по наблюдению за выборами также зафиксировала случаи злоупотребления административными ресурсами. «Были получены сигналы, когда на сотрудников, студентов и родителей школьников оказывалось давление, их заставили принять участие на выборах», — говорится в заявлении.
Добавим также, что ряд избирательных нарушений был зафиксирован камерами, установленными на избирательных участках. Более подробно об этом можете прочитать здесь. Зарегистрированы также многочисленные случаи вброса бюллетеней, видеозаписи которых доступны в интернете.
Таким образом, можем констатировать, что заявление Эдуарда Шармазанова об отсутствии нарушений и равных условиях для кандидатов далека от действительности.
Напомним, что согласно данным, опубликованным Центральной избирательной комиссией России, действующий президент РФ Владимир Путин набрал 76,67% голосов, на втором месте коммунист Павел Грудинин — 11,79%, на третьем Владимир Жириновский — 5,66%, четвертое место заняла Ксения Собчак — 1,67%.