Կառավարությունը հաստատել է գոյություն չունեցող ներդրումային ծրագիր
Մարտի 22-ին ՀՀ կառավարությունը հավանության է արժանացրել Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի կողմից ներկայացված ներդրումային ծրագիրը և հողամաս օտարելու մասին հարցը: Սակայն, ինչպես պարզվեց, հավանության արժանացած ներդրումային ծրագիրը փաստացի գոյություն չունի, իսկ հողամաս ստացող կազմակերպության հոգաբարձուների խորհրդի նախագահը Սերժ Սարգսյանն է:
Երևանի քաղաքապետարան էր դիմել «Երևանի պետական համալսարանի շրջանավարտների միավորում» հասարակական կազմակերպությունը և ցանկացել էր Մոնթե Մելքոնյան և Լենինգրադյան փողոցների հատման մասում շուրջ 6.57 հեկտար հողակտոր գնել՝ կադաստրային արժեքով, տվյալ հողակտորի վրա բազմաբնակարան շենքեր և մանկապարտեզ կառուցելու նպատակով։ Այդ բնակարանները մատչելի պայմաններով պետք է տրամադրվեն երիտասարդ համալսարանականներին:
Որոշման հիմնավորման մեջ նկարագրված է, որ ավանը կունենա շուրջ 1000 բնակարան, կանաչապատ հանգստի գոտիներ, մանկապարտեզ և այլն։ Ծրագրի ներդրումային ընդհանուր արժեքը կկազմի 52 մլրդ ՀՀ դրամ, և առաջիկա 3 տարիների ընթացքում կստեղծվի մոտ 2400 աշխատատեղ։ Ծրագիրը կմեկնարկի 2018թ. ապրիլի 1-ին և կավարտվի 2021թ. հուլիսի 1-ին։ Սակայն շուրջ 108 միլիոն դոլար արժողությամբ ներդրումային ծրագիր իրականացնող հասարակական կազմակերպության հայտը բավարարվում է վերը նշված կցկտուր տեղեկություններով:
Տեղեկատվության սղությունը մտահոգել է նույնիսկ Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանին, ով կառավարության այդ որոշմանը կից փաստաթղթերից մեկում իր վերաբերմունքն է արտահայտում: Դիմելով կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Վահե Ստեփանյանին՝ Սուրեն Կարայանը գրում է. «…Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ վերոնշյալ նախագծով ներկայացված չէ ՀԿ-ի կողմից նախատեսվող ներդրումային ծրագիրը՝ համապատասխան հաշվարկ-հիմնավորումներով և հիմնական ծախսային հոդվածների բացվածքով, ինչպես նաև ծրագրի ֆինանսավորման աղբյուրը: Ուստի առաջարկում ենք հաշվի առնել վերոնշյալ նկատառումները»: Այս միտքը շարադրելուց առաջ Սուրեն Կարայանը, հավանաբար, չցանկանալով հակառակվել քաղաքապետի ներկայացրած նախագծին՝ գրում է, որ առարկություններ չունի:
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության պաշտոնական կայքում զետեղված փաստաթղթերից մեկը հայերեն լեզվով հստակ ներկայացնում է, թե ինչպես պետք է կազմված լինեն ներդրումային ծրագրերը: Ներդրումային ծրագրում պետք է նշվի՝  ծրագրի արժեքը, պահանջվող ներդրումները, սեփական ներդրումները, նախագծի հետգնման ժամկետը, ներդրումային ծրագրի տարեկան եկամտաբերությունը, ներդրողին արված առաջարկները, ինչպես նաև առանձին ֆայլով կցված հիմնական ծախսային հոդվածների բացվածքը և այլն:
Պարզ ասած, ներդրումային ծրագիրը հավանության է արժանացել առանց ներդրումային ծրագրի առկայության: «Երևանի պետական համալսարանի շրջանավարտների միավորում» հասարակական կազմակերպության պաշտոնական կայքից պարզ է դառնում, թե ինչու է այս գոյություն չունեցող ծրագիրը արժանանում կառավարության հավանությանը։ Այդ կայքի առաջին էջում տեսնում ենք Սերժ Սարգսյանի նկարները, իսկ ՀԿ-ի մասին բաժնում պարզվում է, որ կազամակերպության հոգաբարձուների խորհրդի նախագահը Սերժ Սարգսյանն է:
Թեգեր` GovernmentMinister of Economic Development and InvestmentsSuren KarayanПравительствоПравительство РАԿառավարությունՀՀ Կառավարություններդրումային ծրագիր
Անկանխիկ թոշակն օգտագործելու հնարավորությունը սահմանափակ է ՀՀ բնակավայրերի մեծ մասում
16:55, 11 Օգս, 2023
Այս տարվա հունվարից կենսաթոշակները, իսկ հուլիսից արդեն նպաստը և այլ հրատապ օգնությունները Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից վճարվում են...

Правительство утвердило несуществующую инвестиционную программу
Правительство Армении 22 марта одобрило представленную мэром Еревана Тароном Маргаряном инвестиционную программу и вопрос отчуждения земли. Однако, как выяснилось, одобренная инвестиционная программа фактически не существует, а председателем попечительского совета организации, получающей землю, является Серж Саргсян.
В мэрию Еревана обратилась общественная организация «Объединение выпускников Ереванского государственного университета»  с желанием купить с кадастровой стоимостью около 6,57 гектаров земли на участке пересечения улиц Монте-Мелконян и Ленинградян с целью строительства многоэтажных зданий и детского сада. Эти квартиры должны предоставляться молодым студентам университета по доступным ценам.
В обосновании решения описано, что в поселении будет около 1000 квартир, зеленые зоны отдыха, детский сад и т.д. Общая инвестиционная стоимость программы составит 52 млрд драмов, а в ближайшие 3 года будет создано около 2400 рабочих мест. Старт проекту будет дан 1 апреля 2018 года, а окончание состоится 1 июля 20221 года. Однако заявка общественной организации, осуществляющей инвестиционную программу стоимостью около 108 млн долларов, удовлетворяется вышеупомянутой ограниченной информацией.
Отсутствие информации обеспокоило даже министра экономического развития и инвестиций Сурена Караяна, который выразил свое отношение в одном из документов, приложенных к решению правительства. Обращаясь к руководителю аппарата правительства Ваге Степаняну, Сурен Караян пишет: «… В то же время мы сообщаем, что в вышеупомянутом проекте не представлена инвестиционная программа, предусмотренная НПО, с соответствующими расчетами, обоснованием и разрезом основных статей расходов, а также источником финансирования проекта. Поэтому мы предлагаем вам принять во внимание вышеупомянутые соображения». При изложении данной мысли Сурен Караян, по-видимому, не желая выступать против программы, представленной мэромом, пишет, что возражений не имеет.
В одном из документов, размещенных на официальном сайте Министерства экономического развития и инвестиций, на армянском языке четко указано, как должны быть составлены инвестиционные программы. В инвестиционной программе должны быть указаны стоимость программы, необходимые инвестиции, собственные инвестиции, срок выкупа проекта, годовая доходность инвестиционной программы, предложения инвестору, а также разрез основных статей расходов, прилагаемых отдельным файлом, и т. д.
Проще говоря, инвестиционная программа была одобрена без наличия инвестиционной программы. Из официального сайта общественной организации «Объединение выпускников Ереванского государственного университета» выясняется, почему эта несуществующая программа была одобрена правительством. На первой странице этого сайта мы видим фотографии Сержа Саргсяна, а в разделе «О НПО» выясняется, что председателем попечительского совета организации является Серж Саргсян.