Երևանի ավագանու նիստն ու ԱԺ նիստը չեն կարող լուսաբանվել նույն կերպ
Մարտի 23-ին Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց Երևան քաղաքի մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ նախագիծը: Այն խորհրդարանին ներկայացրեց Արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը, իսկ ներկայացնելուց ժամեր անց օրենքի նախագիծն ընդունվեց: Այսուհետ լրագրողները չեն կարող մուտք գործել Երևանի ավագանու նիստերի դահլիճ: Այնինչ, որպես նախագծի հիմնավորում բերվում էին բավականին վիճահարույց փաստեր:
Այսպիսով, ըստ օրենքի նախագծի՝ լրագրողները իրենց մասնագիտական գործունեությունն իրականացնում են քաղաքապետարանում առանձնացված հատուկ տեղում, որը ապահովված է ավագանու հրապարակային նիստերը առցանց հեռարձակմամբ դիտելու և ձայնագրելու տեխնիկական հնարավորությամբ, իսկ ավագանու նիստերի դահլիճում կարող են ներկա լինել Երևանի քաղաքապետի կամ նիստը վարողի թույլտվությամբ:
Մինչդեռ Դավիթ Հարությունյանը և ԱԺ պատգամավոր Գևորգ Կոստանյանը որևէ վտանգավոր բան չտեսան նախագծում, ընդհակառակը՝ զուգահեռներ տարան ԱԺ-ի հետ և պնդեցին, որ որևէ սահմանափակում չկա:
« ․․․ լրագրողներն այստեղ հնարավորություն ունեն ձայնագրել նիստի ընթացքը, դա շատ ավելի լայն հնարավորություն է տալիս իրենց պարտականությունները կատարել, մենք իրենց չենք խանգարում, իրենք՝ մեզ։ Ամենևին նկատի չունեմ, որ իրենց աշխատանքը խոչընդոտում է օրինաստեղծ աշխատանքը, կից սրահում ուղիղ հեռարձակում է կատարվում, իրենց շատ ավելի լայն հնարավորություն է տրվում պատշաճ կատարել իրենց աշխատանքը»,- ԱԺ-ում հայտարարեց Դավիթ Հարությունյանը՝ նշելով, որ այն, ինչ առաջարկվում է փաթեթով ամբողջությամբ ԱԺ-ի մոդելն է, որևէ միլիմետր նահանջ չկա ԱԺ-ից։
Գևորգ Կոստանյանն էլ ավագանու ինստիտուտը հավասարեցրեց խորհրդարանին: «Երևանի ավագանին էլ Երևան քաղաքի օրենսդիր մարմինն է, Երևան քաղաքի խորհրդարանը, նույն  մոդելն էլ առաջարկում ենք Երևանի խորհրդարանում», — ասաց նա։
Երևանի ավագանու և ԱԺ նիստերի դահլիճներ համեմատություն
Երևանի ավագանու և Ազգային Ժողովի նիստերի դահլիճները իրենց կառուցվածքով և տեխնիկական հագեցվածությամբ միանգամայն տարբեր են: ԱԺ-ի նիստերի դահլիճի առաստաղի մոտ լրագրողների համար երկու աշխատասենյակ կա՝ դրանք օթյակներն են, որտեղից լրագրողները կարող են տեսնել ներկա պատգամավորներին, նրանց գրանցվելու և քվեարկելու գործընթացը: ԱԺ-ի նիստի ուղիղ հեռարձակման խափանման դեպքում օթյակում տեղադրված սարքավորումներով միշտ լսվում է նիստի ժամանակ հնչող խոսքը, նիստերի դահլիճում տեղի ունեցող ամեն ինչ լրագրողների աչքի առջև է:
Դրանից զատ ԱԺ աշխատակազմում կա մի ամբողջ ստորաբաժանում, որը նիստից հետո տեղադրում է պատգամավորների քվեարկությունների արձանագրությունը, որտեղ անուն առ անուն նշված է, թե որ պատգամավորն ինչպես է քվարկել կամ բացակայել է թե ոչ: Բացի այդ նիստի ամբողջ ընթացքը սղագրվում և հրապարկվում է ԱԺ-ի կայքում: ԱԺ-ի դահլիճում տեղադրված էկրանների օգնությամբ էլ քվեարկության պահին ուշադիր լինելու դեպքում հնարավոր է միանգամից արձանագրել, թե որ պատգամավորը ինչպես քվեարկեց նախագծերին:
Երևանի ավագանու նիստերի դահլիճ չմտնելով՝ լրագրողները երբեք չեն կարող ճշգրիտ ֆիքսել ավագանու անդամների ներկայությունը և քվեարկությունը: Հիշեցնենք, որ Երևանի 2017 թվականի գումարման ավագանու առաջին նիստից մինչ օրս խափանված է քվեարկության էլեկտրոնային համակարգը:
Արդյունքում լրագրողները ամբողջությամբ կզրկվեն օրենքի որոշ պահանջների պահպանման վերահսկումից: Այսպես, օրինակ՝ «Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի 19-րդ հոդվածի 4-րդ կետով ամրագրվում է. «ավագանու անդամը պարտավոր է չմասնակցել ավագանու այն որոշման քվեարկությանը, որն առնչվում է իր, իր ընտանիքի անդամների և մերձավոր ազգականների մասնավոր շահերին»: Ակնհայտ է, որ միայն ուղիղ հեռարձակում ապահովելով, հնարավոր չէ վերահսկել ավագանու անդամի այս պարտականությունների կատարումը:
ՏԻՄ և ԱԺ տարբերություն
Բացի դա ԱԺ-ի և տեղական ինքնակառավարման մարմնի՝ այս դեպքում Երևանի ավագանու, լիազորություններն ու իրավասությունը բոլորովին տարբեր են: ՀՀ Սահմանադրության 179-րդ հոդվածը հստակ սահմանում է. «Տեղական ինքնակառավարումը տեղական ինքնակառավարման մարմինների իրավունքն ու կարողությունն է՝ համայնքի բնակիչների շահերից ելնելով, Սահմանադրությանը և օրենքներին համապատասխան, սեփական պատասխանատվությամբ լուծելու համայնքային նշանակության հանրային հարցերը»: Այսինքն, ավագանու նիստում լուծվում են համայնքի բնակիչներին հուզող հարցերը:
Սահամանդրության 4-րդ գլխի 88-րդ հոդվածն  էլ սահմանում է, որ Ազգային ժողովը ժողովրդի ներկայացուցչական մարմինն է: Ազգային ժողովն իրականացնում է օրենսդիր իշխանությունը: Ազգային ժողովը վերահսկողություն է իրականացնում գործադիր իշխանության նկատմամբ և այլն։ Այսինքն խորհրդարանը օրենք է գրում, հաստատում պետական բյուջեն, վերահսկում է կառավարությանը և չի առնչվում համայնքի բնակիչների ուղիղ շահերի հետ:
Նույնիսկ նույն Դավիթ Հարությունյանը հեռավոր 2008 թվականին հատուկ ընդգծել էր ՏԻՄ-ի և ԱԺ-ի տարբերությունը: 2008 թվականի դեկտեմբերի 10-ին ԱԺ-ում կազմակերպված լսումների ժամանակ, երբ քննարկվում էր Երևանի մասին օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին հարցը, պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի այն ժամանակվա նախագահ Դավիթ Հարությունյանը հետևյալ կերպ է խոսել ԱԺ-ի և ավագանու տարբերության մասին. «տեղին չէ զուգահեռներ անցկացնել Ազգային ժողովի և քաղաքապետարանի աշխատանքների միջև, քանի որ տեղական ինքնակառավարումը պետություն չէ և նրա վրա չի տարածվում պետության մոդելը»:

Заседания Совета старейшин Еревана и НС не могут освещаться одинаково
Национальное собрание Армении 23 марта во втором и окончательном чтении приняло проект о внесении изменений в закон «О местном самоуправлении в городе Ереван». Его представил парламенту министр юстиции Давид Арутюнян, а через несколько часов законопроект был принят. Отныне журналисты не смогут присутствовать на заседаниях Совета старейшин. Между тем как в обоснование проекта приводились спорные факты.
Таким образом, согласно законопроекту, в мэрии журналисты проводят свою профессиональную деятельность в специально отведенном месте, оборудованном технической возможностью следить и записывать в режиме онлайн заседания Совета старейшин, а в самом зале они смогут присутствовать только с разрешения мэра Еревана или ведущего заседание.
Между тем, Давид Арутюнян и депутат НС Геворк Костанян ничего опасного в законопроекте не увидели, напротив, они провели параллели с Национальным собранием и настояли, что каких-либо ограничений нет.
«…Журналисты здесь имеют возможность записывать процесс заседания, это дает им гораздо более широкую возможность выполнять свои обязанности, мы им не мешаем, они — нам. Я вовсе не имею в виду, что их работа мешает работе законодателей, в соседнем зале ведется прямая трансляция, им предоставлена гораздо более широкая возможность выполнять свою работу должным образом», — заявил Давид Арутюнян в НС, отметив, что то, что предлагается пакетом полностью является моделью НС, нет ни на миллиметр отступления от НС.
Геворк Костанян же приравнивал институт Совета старейшин к парламенту. «Совет старейшин Еревана также является законодательным органом Еревана, парламента Еревана, ту же модель мы предлагаем в парламенте Еревана», — сказал он.
Сравнение залов заседаний Совета старейшин Еревана и НС
Залы заседаний Совета старейшин и НС с их построением и техническим оснащением не совсем одинаковые. Наверху зала заседаний НС расположены две служебные комнаты для журналистов — это кабинки, где журналисты могут наблюдать за присутствующими депутатами, их регистрацией и процессом голосования. В случае срыва трансляции заседания НС, оборудование, размещенное в кабинках, позволяет слышать выступления, все происходящее в зале заседаний находится перед глазами журналистов.
Кроме того, в штате НС имеется целое подразделение, которое после заседаний размещает протокол голосования депутатов, где указаны имена проголосовавших и отсутствующих депутатов. Помимо этого, весь процесс заседания набирается и публикуется на веб-сайте НС. Если в момент голосования внимательно присмотреться к установленным в зале заседаний НС экранам, то можно сразу зафиксировать, кто и как из депутатов проголосовал за проект.
Не находясь в зале заседания Совета старейшин, журналисты никогда не могут точно зафиксировать присутствие и голосование членов совета. Напомним, что со времени первого заседания Совета старейшин Еревана 2017 года созыва неисправна электронная система голосования.
В результате журналисты будут полностью лишены возможности контролировать соблюдение некоторых требований закона. Так, например, пункт 4 статьи 19 закона «О местном самоуправлении в городе Ереван» закрепляет: «Член Совета старейшин обязан не участвовать в голосовании Совета по решению, связанному с его частными интересами, частными интересами членов его семьи и его близких родственников». Очевидно, что невозможно лишь путем обеспечения прямой трансляции контролировать выполнение этих обязанностей членом Совета старейшин.
Разница между ОМС и НС
Помимо этого полномочия и правомочия НС и органа местного самоуправления, в данном случае Совета старейшин Еревана, совершенно разные. Статья 179 Конституции Республики Армения четко закрепляет: «Местное самоуправление — это право и способность органов местного самоуправления в соответствии с Конституцией и законами решать под собственную ответственность общественные вопросы общинного значения, исходя из интересов населения общины». То есть, на заседании Совета решаются вопросы, интересующие жителей общины.
Статья 88 главы 4 Конституции же закрепляет, что Национальное Собрание — представительский орган народа. Национальное Собрание осуществляет законодательную власть. Национальное Собрание осуществляет контроль в отношении исполнительной власти и т.д. То есть парламент пишет закон, утверждает государственный бюджет, контролирует правительство и не относится к прямым интересам жителей общины.
Даже тот же Давид Арутюнян в далеком 2008 году подчеркнул разницу между ОМС и НС. Во время слушаний, проведенных в НС 10 декабря 2008 года, при обсуждении вопроса о внесении изменений в закон «О местном самоуправлении в городе Ереван», тогдашний председатель постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Давид Арутюнян описал разницу между НС и Советом старейшин следующим образом: «неуместно проводить параллели между работой Национального собрания и мэрии, потому что местное самоуправление не является государством, и на него не распространяется модель государства»