ՌԴ Ռազմական Ոստիկանությունը Գյումրիում է՝ ի հեճուկս ՀՀ ՊՆ-ի ու պայմանագրերի
Ռուսասական հարավային զինվորական օկրուգի մամուլի ծառայությունը վերջերս հաղորդագրություն տարածեց, որտեղ հայտնում է․ «Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության, զինվորական օբյեկտների պահպանման, ինչպես նաև զինվորական կարգապահությունը ապահովվելու նպատակով Գյումրիի ռուսական 102-րդ ռազմաբազայում ստեղծվում է ռազմական ոստիկանության ստորաբաժանում»։
Մինչ ռուսական կողմը ստորաբաժանումները ստեղծելու մասին խոսում է, որպես կայացած փաստ նշենք, որ այս գործընթացը ապօրինի է և ամրագրված չէ որևէ միջպետական պայմանագրով (ավելի մանրամասն կարող եք կարդալ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» հոդվածում):
Սակայն առավել զավեշտալին այն է, որ քանի դեռ հայկական կողմը պնդում է, որ ՌԴ ԶՈւ ռազմական ոստիկանությունը կտեղակայվի միայն միջպետական համաձայնագրերը ստորագրելուց (փոփոխելուց) հետո, ռուսական կողմը արդեն տեղկայել է ստորաբաժանումները Գյումրիում:
Հայկական արձագանքը և իրականությունը
Հաղորդագրությանը արձագանքել է Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը՝ ասելով, որ ռուսական ռազմական ոստիկանություն Հայաստանում տեղակայելու շուրջ դեռ որևէ փաստաթուղթ չկա։ Նախարարության մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանի խոսքերով՝ ռուսական ՌՈ ստորաբաժանումների տեղակայումը Գյումրիում և Երևանում նաև հայկական կողմի առաջարկությունն է։ «Նաև հայկական կողմի միջնորդությամբ է  ռուսական կողմը գնում այդ քայլին, բայց այս պահին հայկական կողմի հետ ընթանում են բանակցություններ․․․ Մինչև համապատասխան պայմանագիր չլինի ռազմաբազայի կազմի փոփոխություն տեղի չի ունենա», — նշել է մամուլի խոսնակը:
Այս հայտարարությանը հաջորդեց նախկին ոստիկանապետ, Ազգային ժողովի պատգամավոր Ալիկ Սարգսյանի ուշագրավ հայտարարությունը։ Ըստ պատգամավորի ունեցած տեղեկության՝ ռուսական ՌՈ ստորաբաժանումները Գյումրիում են դեռևս մարտի 15-ից և արդեն սկսել են ծառայություն իրականացնել։
«Գիտեմ, որ ամսի 15-ից արդեն էդ ծառայությունը բերել են, արդեն մշակվում է, որքանով են իրականացնում, ես չեմ կարող ամփոփ տեղեկատվություն տալ։ Դա իրենց ռազմաբազայի տարածքում է իրականացվում։ Նրանք դրսում և՛ Երևանում, և՛ Գյումրիում երբևիցե չեն հայտնվել մարդկանց ի տես, մարդիկ չեն տեսել նրանց։ Չի բացառվում՝ ևս 6 ամիս ծառայություն իրականացնեն, և մենք էդ մասին չիմանանք», — մասնավորապես ասել է Սարգսյանը։
Մինչ Արծրուն Հովհաննիսյանը պնդում է, որ Հայաստանում ռուսական ՌՈ ստորաբաժանումներ այս պահին չկան, իսկ Ալիկ Սարգսյանը՝ որ կան, սակայն ռազմաբազայի տարածքից դուրս իրենց հնարավոր չէ տեսնել, նկատենք, որ «Հայկական ժամանակը» արդեն հրապարակել է տեսանյութ, որտեղ երևում են ռուսաստանյան ռազմական ոստիկաններ, ովքեր ազատ շրջում են Գյումրու փողոցներով։
«Կարգապահական խնդիրներ»
ՌԴ ԶՈւ ոստիկանական ստորաբաժանումների տեղակայումը Հայաստանում մեծամասամբ պայմանավորված է կարգապահական խնդիրներով։ 2015 թվականին 102-րդ ռազմաբազայի զինծառայող Վալերի Պերմյակովը, ով հրազենով լքել էր ռազմաբազայի տարածքը այնուհետև սպանել Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամների, հայտնաբերվել և ձերբակալվել է հենց ՌԴ զինծառայողների կողմից, ինչը ևս  միջպետական պայմանագրի խախտում է։ Վերջիններս հրազենի կիրառմամբ իրականացրել էին որոնողական աշխատանքներ (ինչի իրավունքը չունեին) այնուհետև, կրկին պայմանագրի խախտմամբ, ձերբակալել Պերմյակովին ու չեն հանձնել Հայաստանի իրավապահ մարմիններին։
Ընդ որում, այն ժամանակ Պերմյակովի փախուստի մասին Հայաստանի ոստիկանությունը տեղեկացվել էր միայն 7 ժամ անց՝ Ավետիսյանների ընտանիքի սպանությունից հետո՝ ի հեճուկս միջպետական պայմանագրի, ըստ որի ՀՀ ոստիկանությունը պետք է տեղեկացվեր անհապաղ: 2015 թվականի դեպքերի ժամանակ ռուսական կողմից միջպետական պայմանագրերի խախտումների մասին կարող եք կարդալ այստեղ:

Пресс-служба Южного военного округа недавно распространила сообщение, в котором сообщила: «Для поддержания воинской дисциплины, безопасности дорожного движения и охраны объектов в Гюмрийском гарнизоне 102-ой российской военной базы формируются подразделения военной полиции».
Пока российская сторона говорит о формировании подразделений, как уже установленный факт отметим, что этот процесс является незаконным и не закреплен каким-либо межгосударственным соглашением (более подробно об этом можете прочитать в статье «Союза информированных граждан»).
Однако самое смешное в том, что, до тех пор, пока армянская сторона настаивает на том, что военная полиция Вооруженных сил РФ будет размещена только после подписания (изменения) межгосударственных соглашений, российская сторона уже дислоцировала подразделения в Гюмри.
Реакция армянской стороны и действительность
На сообщение отреагировало Министерство обороны Армении, заявив, что какого-либо документа о размещении российской военной полиции в Армении пока нет. По словам пресс-секретаря  Министерства Арцруна Ованнисяна, размещение российских подразделений  ВП в Гюмри и Ереване является также предложением армянской стороны. «Российская сторона идет на этот шаг также при посредничестве армянской стороны, но в настоящее время с армянской стороной ведутся переговоры… Если не будет соответствующего соглашения, изменений в составе военной базы не будет», — сказал он.
Этому заявлению последовало примечательное заявление бывшего начальника Полиции, депутата НС Алика Саргсяна. Согласно имеющейся у депутата информации, подразделения российской ВП находятся в Гюмри с 15 марта и уже приступили к несению службы.
«Знаю, что с 15 марта эта служба уже в городе, уже oбрабатывается информация, насколько она выполняется, я не могу дать сжатую информацию. Она выполняется на территории их военной базы. На улицах как Еревана, так и Гюмри они никогда не попадались на глаза, люди их не видели. Не исключается, что они еще 6 месяцев понесут службу, и мы об этом не узнаем».
Пока Арцрун Ованнисян утверждает, что подразделений российской ВП в Армении на данный момент нет, а Алик Саргсян утверждает, что они есть, однако за пределами военной базы их невозможно увидеть, заметим, что «Айкакан жаманак» уже опубликовал видеоматериал, на кадрах которого видны российские военные полицейские, которые свободно гуляют по лицам Гюмри.
«Дисциплинарные проблемы»
Размещение полицейских подразделений ВС РФ в Армении в значительной степени обусловлено дисциплинарными проблемами. В 2015 году военнослужащий 102-ой военной базы Валерий Пермяков, который с огнестрельным оружием покинул территорию военной базы, а затем убил 7 членов семьи Аветисянов, был обнаружен и задержан именно военнослужащими РФ, что также является нарушением межгосударственного соглашения. Последние проводили поисковые работы с применением огнестрельного оружия (на это они не имели права), а затем, вновь нарушая соглашение, задержали Пермякова и не передали его правоохранительным органам Армении.
При этом в то время о побеге Пермякова Полиция Армении сообщила только спустя 7 часов, после убийства семьи Аветисянов, вопреки межгосударственному соглашению, в соответствии с которым Полиция РА должна была сообщить незамедлительно. О нарушениях межгосударственных соглашений российской стороной во время событий 2015 года можете прочитать здесь.