Դեկտեմբերի 15-ին ՌԴ պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը հայտնել է, որ «Ռուսական ռազմաբազայի զինծառայողները Հայաստանում տեղի բնակիչներին օգնել են ձյան տեղումների դեմ պայքարում»։
Բառացիորեն այսպիսի ձևակերպմամբ վերնագրով է հրապարակված ՌԴ ՊՆ հաղորդագրությունը, որում ասվում է, որ այդ նպատակով ստեղծվել է ռուս զինծառայողների 50 հոգանոց խումբ, որոնց տրամադրվել են 10 ԿամԱԶ մեքենաներ և այլ տեխնիկա։
Ըստ հաղորդագրության, այդ խումբը եղանակային անոմալ պայմանների պատճառով առաջացած արտակարգ իրավիճակներում պետք է օգնի բնակչությանը։ Սակայն ըստ հաղորդագրության վերնագրի՝ այդ օգնությունն արդեն իսկ տրամադրվել է։ Ավելին՝ հրապարակումն ուղեկցվում է ԿամԱԶ-ի նկարով, որը կարծես հենց այդպիսի օգնություն է ցուցաբերում։
Մենք փորձեցինք պարզել այս տեղեկությունների իսկությունն ու կապվեցինք Գյումրիի քաղաքապետարանի հետ։ Քաղաքապետի մամուլի քարտուղար Սոնա Առաքելյանը, սակայն, հայտնեց, որ քաղաքապետարանը ռուսական ռազմաբազայից որևէ օգնություն չի ստացել։
«Ռուսական ռազմաբազայից մենք չենք ստացել ձնահավաք տեխնիկա կամ որևէ այլ օգնություն»,- հայտնեց մամուլի քարտուղարը։ Առաքելյանը նաև նշեց, որ քաղաքապետարանն ունի անհրաժեշտ քանակությամբ տեխնիկա, որի միջոցով իրականացվում են ձնամաքրման աշխատանքները։«Ձնամաքրման աշխատանքները վաղուց արդեն ավարտվել են, Գյումրիի բոլոր փողոցները մաքրված են իդեալական»,- վստահությամբ պնդեց մամուլի քարտուղարը։
Չանդրադառնալով Առաքելյանի այս վերջին պնդմանը՝ փաստենք, սակայն, որ վերջինս պաշտոնապես հերքեց ռուսական ռազմաբազայի մասնակցությունը Գյումրի քաղաքի ձնամաքրման աշխատանքներին։
Փաստենք, որ այսպիսի «մեքենայությունները» հատուկ են ռուսական գրեթե բոլոր պաշտոնական լրատվական կայքերին, սակայն այս դեպքում գործ ունենք ոչ թե ինչ-որ գործակալության, այլ ՌԴ ՊՆ մամուլի ծառայության հետ։

Мэрия Гюмри опровергает Минобороны РФ: военнослужащие снег не убирали
Сегодня пресс-служба Министерства обороны России сообщило, что военнослужащие российской военной базы в Армении помогают жителям Гюмри в борьбе со снегом.
«Создана группа из 50 военнослужащих, за которыми закреплено более 10 автомобилей КамАЗ, а также бульдозеры и грейдеры», — говорится в сообщении.
Мы попытались разузнать так ли это и где именно занимались снегоуборочными работами российские военнослужащие.
В ответ на это пресс-секретарь мэра города Гюмри Сона Аракелян сообщила, что от российской военной базы мэрия никакой помощи не получала.
15555466_1659408964084515_790320963_o-1
«От российской военной базы мы не получали снегоуборочной техники, или какой либо иной помощи», — заявила пресс-секретарь.
Аракелян также сообщила, что мэрия имеет достаточное количество техники, с помощью которой проводят снегоуборочные работы.
«Снегоуборочные работы давно уже окончены, все улицы города Гюмри идеально очищены», — сказала пресс-секретарь.
Не обращаясь к последним заявлениям пресс-секретаря, заметим, однако, что Аракелян официально опровергла участие российской военной базы в снегоуборочных работах в Гюмри.
Метки 102 ռազմաբազա102-я базаԳյումրիգյումրի ռազմաբազաձյունձնամաքրման աշխատանքներՌԴ ՊՆռդ պն-ն ստում էռուս զինծառայողներռուսական ռազմաբազառուսաստանը ստում է
По устному распоряжению прокурора ворвавшийся в свадебный салон военнослужащий был передан российской военной базе
11:59, 5 Окт, 2018
В прессе 9 сентября распространилась информация о том, что в свадебном салоне «Двин» в Гюмри произошло ЧП. Выяснилось, что сигнал...