Հեռուստաընկերությունները խոսում են ամեն ինչից, բացի «Իմ քայլը» ակցիայից (լրացված)
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը մարտի 31-ին հրապարակեց Սերժ Սարգսյանի վարչապետ դառնալու դեմ պայքարի ճանապարհային քարտեզը: Այն հրապարակվեց Գյումրի քաղաքի Վարդանանց հրապարակում, որից հետո հայտարարվեց, որ ՔՊ անդամները քայլերթով Գյումրիից հասնելու են Երևան, որտեղ ապրիլի 13-ին հանրահավաք են անցկացնելու: Տպագիր ԶԼՄ-ները ամենօրյա ռեժիմով, իսկ էլեկտրոնային կայքերն օրական մի քանի անգամ անդրադառնում են մինչ օրս ընթացող քայլարշավին: Բացի ՔՊ-ի գործողություններից երեկվանից ակտիվ քննարկվում է ԵԼՔ դաշինքի մաս կազմող ուժերից երկուսի՝ ՔՊ-ի և «Լուսավոր Հայաստանի» հեռակա բանավեճը: Նշենք, որ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունն առաջարկում է ճնշում բանեցնելով որոշակի վերահսկողական լծակներ ստանալ, սակայն ՔՊ-ից հիշեցնում են, որ այդ ճանապարհով «ՕԵԿ-ն ու ՀՅԴ-ն արդեն անցել են»:
Եվ չնայած առցանց ԶԼՄ-ների ակտիվ լուսաբանման, ՔՊ-ի «Իմ քայլը» նախաձեռնությունը չի լուսաբանվում հայկական հեռուստաընկերություններով՝ այդպիսով նվազեցնելով նախաձեռնության մասին քաղաքացիների տեղեկացվածության աստիճանը։
Հանրային հեռուստաընկերություն, «Օրակարգ» լրատվական
ՔՊ-ի ճանապարհային քարտեզը հրապարկվեց մարտի 31-ի ցերեկը: Հանրայինի  «Օրակարգի» հիմնական թողարկման նույն օրվա գլխավոր լուրերն էին՝ Ճրագալույցի պատարագը, որին ներկա է եղել Սերժ Սարգսյանը, «Ալեքսանդր» հյուրանոցի բացումը Երևանում, դիվանագետների կողմից Կարմիր բլուրում տեղի ունեցած ծառատունկը, սմարթ այգու հիմնադրումը, Աթեշյանի դեմ ակցիան Թուրքիայում, Չիվա գյուղի հյուրատան պատմությունը: Ապրիլի 1-ը կիրակի օր էր, Հանրայինը շաբաթն էր ամփոփում «360 աստիճան» թողարկմամբ, որի ժամանակ ոչ մի բառ «Իմ քայլը» ակցիայի մասին: Ապրիլի 2-ին «Օրակարգ»-ի հիմնական թողարկումը կարելի է ասել ամբողջությամբ նվիրված էր ապրիլյան պատերազմին: Ապրիլի 3-ի թողարկումը «Օրակարգ» լրատվականը սկսում է եղանակի վատթարացման մասին լուրով, որտեղ ներկայացվում էր, թե ինչպես սածիլները պաշտպանել ցրտից: Հետո խոսում են ջրամբարներից, վարկային կազմակերպություներից մեկի կողոպուտից, Մոսկվայում տեղի ուենցած հրդեհից, վիզաներ տրամադրող թուրքական ընկերությունից և վերջում կրկին եղանակից:
«Արմենիա» հեռուստաընկերություն, «Ժամը» լրատվական
Հանրային հեռուստաընկերության ոճը պահպանել է նաև «Արմենիա» հեռուստաընկերությունը, որը պատկանում է «Պանարմենիա մեդի գրուպ»-ին: «Ժամը» լրատվականի՝ մարտի 31-ից մինչև ապրիլի 3-ն ընկած ժամանակահատվածի բոլոր ռեպորտաժները շրջանցել են ՔՊ-ի «Իմ քայլը» քայլարշավիը: «Ժամը» լրատվականն այդ օրերին անդրադարձել է ճրագալույցի պատարագին, եղանակային փոփոխություներին, վարկային կազմակերպությունում տեղի ունեցած կողոպուտին, Սերժ Սարգսյան-երիտասարդ գիտնականներ հանդիպմանը, սննդի կետում տեղի ուենցած պայթյունին և այլն:
«Շանթ» հեռուստաընկերություն, «Հորիզոն» լրատվական
Այս հեռուստաընկերությունը, Հ1-ի և «Արմենիայի» հետ համարվում է Հայաստանի առաջատար հեռուստաընկերություններից մեկը: «Շանթ» հեռուստաընկերությանը ևս չի հետաքրքրում Սերժ Սարգսյանի դեմ պայքարի դուրս եկած քաղաքական ուժի գործունեությունը: Հորիզոնի և ոչ մի թողարկման ժամանակ ընդդիմադիրների գոյության և գործունեության մասին որևէ հիշատակում չկա:
Նյութը հրապարակելուց հետո պարզվեց, որ «Շանթ» հ/ը «Հորիզոն» լրատվականի ապրիլի 3-ի հաղորդման մեջ հակիրճ հաղորդվել է քայլերթի մասին, սակայն չի հիշատակվել, որ այն Սերժ Սարգսյանի դեմ է:
«Կենտրոն» հեռուստաընկերություն, «Էպիկենտրոն» լրատվական
«Կենտրոն» հեռուստաընկերության լրատվական թողարկումը նույնպես չի անդրադառնում Սերժ Սարգսյանի վարչապետ առաջադրվելու դեմ սկսված պայքարին: «Էպիկենտրոն» լրատվականը նույն հաջորդականությամբ լուսաբանել է պատարագը, ծառատունկը, ապրիլյան պատերազմը, Ծառուկյանի հանդիպումը զոհվածների հարազատներին, «Բուրգեր քինգում» տեղի ունեցած պայթյունը և այլն:
Նյութը հրապարակելուց հետո պարզվեց, որ «Կենտրոն» հ/ը «Ուրվագիծ» հաղորդման եթերում Քաղաքացիական պայմանագրի «Իմ քայլը» արշավը քննարկվել է։
«Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերություն, «Երկիրն այսօր» լրատվական
«Երկիր մեդիա» հ/ը, հետ չմնալով մյուս հ/ը-ներից, «Երկիրն այսօր» ծրագրի մարտի 31-ի թողարկումը սկսվում է պատարագի մասին լուրով, ապա անդրադարձ կատարում ԿԳ ՀՅԴ-ական նախարար Լևոն Մկրտչյանի մոսկովյան այցին, նախկին ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանի գործունեությանը, ծառատունկին և այլն: Ապրիլի 2-ի թողարկումն էլ նվիրված էր ապրիլյան պատերազմին, թուրք-կոսովոյական համագործակցությանը, Երևանում տեղի ունեցած պայթյունին և այլն: Ապրիլի 3-ի թողարկմանն էլ «Երկիրն այսօր» լրատվականը կրկին լուսաբանել է Երևանում տեղի ունեցած պայթյունի դեպքը, հետո անդրադարձել  վարկային կազմակերպության կաղոպուտին, հունվարի 3-5-ը աշխատանքային օր դարձնելու նախագծին, ապա ջրամբարների խնդրին և Պուտինի Անկարա կատարած այցին: «Երկիրն այսօր» լրատվականը ևս ոչ մի կերպ չի հիշատակել «Իմ քայլը» ակցիան:
«Հ3» հեռուստաընկերություն, «Օրը» լրատվական
«Հ3» հեռուստաընկերությունը վերը նշված հ/ը-ների օրինակով ձեռնպահ է մնացել Սերժ Սարգսյանի դեմ պայքարողներին լուսաբանելուց: «Հ3»-ի միօրինակ լրատվությունը ոչ մի անգամ այս օրերին չի անդրադարձել ՔՊ-ի քայլարշավին:
«ԱՐ» հեռուստաընկերություն, «Ազդարար» լրատվական
«Գրանդ հոլդինգ» ընկերությանը պատկանող «ԱՐ» հեռուստաընկերությունը, որը մշտապես աչքի է ընկել ներքաղաքական գործընթացներին հնարավորինս քիչ անդրադառնալով, այս անգամ էլ չի փոխել իր գործելաոճը: «Ազդարար» լրատվականի թողարկումներում անդրադարձ է կատարվել ապրիլյան պատերազմին, վիրավոր զինծառայողների առողջական խնդիրներին, մեռելոցի խորհրդին, եղանակային անբարենպաստ պայմաններին և այլն:
«Արարատ» հեռուստաընկերություն, «Հայլուր» լրատվական
Այսքանից հետո տարօրինակ կլիներ, որ Սերժ Սարգսյանի դեմ պայքարը լուսաբաներ ՀՀԿ-ի կուսակցության շենքում տեղակայված «Արարատ» հ/ը-ն: «Հայլուր» լրատվականի այս օրերի ոչ մի թողարկում չի անդրադարձել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության սկսած քայլարշավին:
Այսպիսով, դիտարկելով Հայաստանի Հանրային, «Արմենիա», «Շանթ», «Երկիր մեդիա», «Կենտրոն», «Հ3», «Արարատ» և «ԱՐ» հեռուստաընկերությունների լրատվական թողարկումները, կարող ենք արձանագրել, որ ընդդիմադիր այս քաղաքական միավորի գործունեությունն ընդհանրապես չի լուսաբանվում հեռուստատեսությամբ: «Հ2» հեռուստաընկերության արխիվը համացանցում պահպանված չլինելու պատճառով չենք կարող միանշանակ պնդել՝ անդրադարձ եղել է ՔՊ-ի քայլարշավին թե՞ ոչ:
Թեգեր` ԱրԱրարատԱրմենիա հեռուստաընկերությունԵրկիր մեդիաԵրկիրն այսօրԷպիկենտրոնԺամը լրատվականլրատվական թողարկումԿենտրոնՀ3ՀայլուրՀանրային հեռուստաընկերությունՀորիզոնՇանթՕրակարգՕրը լրատվական
Հ1-ի հյուրը սխալվում է․ Շահրամանյանն ընդունել է Բաքվի՝ Աղդամ-Ստեփանակերտ ճանապարհի գործարկման առաջարկը
14:57, 13 Դկտ, 2023
Հանրային հեռուստաընկերության եթերում քաղաքագետ Հարություն Մկրտչյանը պնդել է, թե Լեռնային Ղարաբաղի վերջին նախագահ Սամվել Շահրամանյանը մերժել է ադրբեջանական կողմի՝ Աղդամ-Ստեփանակերտ...
Հանրայինը Թևանյանին վերագրել է չասված խոսքեր․ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորը ճիշտ է
18:11, 9 Փտր, 2023
Փետրվարի 9-ին Ազգային ժողովում ելույթ ունենալիս «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանը հայտարարել է, որ Հանրային հեռուստաընկերությունն Ազգային ժողովի փետրվարի 8-ի...
Անհիմն պնդում՝ Հանրայինի եթերում․ արդյոք խաղաղապահներն ադրբեջանցիներին միջանցքը բացելու վերջնաժամկետ էին տվել
17:38, 14 Դկտ, 2022
Հանրային հեռուստաընկերության «Հարցազրույցի» դեկտեմբերի 12-ի թողարկման ընթացքում հարցազրուցավարը պնդել էր, թե Ռուսաստանը «ժամանակ է տվել» Արցախը ՀՀ-ին կապող Լաչինի միջանցք...

Партия «Гражданский договор» 31 марта опубликовала «дорожную карту» борьбы против премьерства Сержа Саргсяна. Она была представлена на площади Вардананц в Гюмри, после чего было объявлено, что члены ГД шествием отправятся из Гюмри в Ереван, где 13 апреля проведут митинг. Печатные СМИ в ежедневном режиме, а электронные сайты в день по несколько раз обращаются к продолжающемуся по сей день шествию. Кроме деятельности ГД со вчерашнего дня активно обсуждается дальнейшая дискуссия между двумя силами «Лусавор Айастан» («Светлая Армения») и «Гражданский Договор», которые являются частью альянса «Елк». Следует отметить, что партия «Лусавор Айастан» предлагает взять путем давления некоторые контрольные рычаги, а из ГД напоминают, что «партия «Оринац еркир» и АРФД уже прошли по этому пути».
И, несмотря на активное освещение в онлайн-СМИ, инициатива ГД «Мой шаг» не освещается  армянскими телеканалами, тем самым снижая уровень информированности граждан об этой инициативе.
Общественное телевидение, информационная программа «Оракарг»
«Дорожная карта» ГД была опубликована днем 31 марта. Главными новостями основного выпуска программы «Оракарг» («Повестка дня») Общестенного телевидения того же дня были — литургия Пасхального Сочельника, на которой присутствовал Серж Саргсян, открытие гостиницы  «Александр» в Ереване, посадка дипломатами деревьев в районе Кармир Блур, основание Смарт-парка, акция против Атешяна в Турции, история о гостевом доме в деревне Чива.
Первое апреля было воскресеньем, Общественное телевидение подводило итоги недели выпуском программы «360 астичан» («360 градусов»), в ходе которой не было ни слова об акции «Мой шаг». Основной выпуск программы «Оракарг» 2 апреля, можно сказать, был полностью посвящен Апрельской войне. 3 апреля выпуск «Оракарг» начинается с новости об ухудшении погоды, в котором было представлено как защитить саженцы от холода. После говорится о водохранилищах, об ограблении одной из кредитных организаций, о пожаре в Москве, выдающей визы турецкой компании и в конце вновь про погоду.
Телекомпания «Армения», информационная программа «Жам»
Стиль Общественного телевидения также сохранила и телекомпания «Армения», принадлежащая Panarmenian Media Group. Все репортажи информационной программы «Жам» («Время») с 31 марта по 3 апреля обошли стороной шествие ГД «Мой шаг». В эти дни «Жам» обратился к литургии Пасхального Сочельника, погодных изменений, ограбления в кредитной организации, встречи молодых ученых с Сержем Саргсяном, взрыва в пункте питания и т. а.
Телекомпания «Шант», информационная программа «Оризон»
Эта телекомпания наряду с H1 и «Армения», является одной из ведущих телекомпаний Армении. ТК «Шант» не заинтересована в деятельности политической силы, которая вышла на борьбу против Сержа Саргсяна. Ни в одном из выпусков  «Оризон» нет какого-либо упоминания о существовании и деятельности оппозиционеров.
Телекомпания «Кентрон», информационная программа «Эпикентрон»
Выпуск новостей на ТК «Кентрон» также не обращается к начатой борьбе против выдвижения Сержа Саргсяна на пост премьер-министра. Информационная программа «Эпикентрон» («Эпицентр») в той же последовательности освещала литургию, посадку деревьев, Апрельскую войну, встречу Царукяна с родственниками погибших, взрыв в «Бургер Кинге» и т.д.
Телекомпания «Еркир Медиа», информационная программа «Еркир айсор»
Не отставая от других ТК, «Еркир Медиа» начинает выпуск программы «Еркирн айсор» («Страна сегодня») от 31 марта новостью о литургии, затем обращается к московскому визиту члена АРФД, министра образования и науки Левона Мкртчяна, деятельности экс-министра иностранных дел Вардана Осканяна, посадки деревьев и т.д. Выпуск 2 апреля был посвящен Апрельской войне, сотрудничеству между Турцией и Косово, взрыву в Ереване и т.д. В выпуске 3 апреля «Еркирн айсор» вновь обратился к взрыву в Ереване, после к ограблению в кредитной организации, законопроекту о том, чтобы сделать 3-5 января рабочими днями, а затем к вопросу водохранилищ и визиту Путина в Анкару. Информационная программа «Еркирн айсор» также никоим образом не упомянула об акции «Гражданского договора» —  «Мой шаг».
Телекомпания «H3», информационная программа «Ор»
Телекомпания «H3», по примеру вышеуказанных ТК, воздержалась от освещения борющихся против Сержа Саргсяна. Однообразная информация «H3» ни разу за эти дни не затронула шествие ГД.
Телекомпания «АР», информационная программа «Аздарар»
Принадлежащая компании «Гранд Холдинг» телекомпания «АР», которая всегда выделялась тем, что как можно меньше обращалась к внутриполитическим процессам, на этот раз также не изменила своему стилю работы. Информационные выпуски «Аздарара» («Вестник») были обращены к Апрельской войне, проблемам здоровья раненых военнослужащих, символу Мерелоца, неблагоприятным погодным условия и т.д.
Телекомпания Арарат, информационная программа «Айлур»
После всего этого, было бы странным, что борьбу против Сержа Саргсяна должна была освещать ТК «Арарат», которая находится в здании партии РПА. Ни один из выпусков информационной программы «Айлур» («Армянские новости») не обратился к шествию партии «Гражданский договор».
Таким образом, проведя мониторинг информационных выпусков Общественного телевидения Армении, телекомпаний «Армения», «Шант, «Еркир Медиа», «Кентрон», «H3», «Арарат» и «АР», можем зафиксировать, что деятельность этой оппозиционной единицы вообще не освещается на телевидении. По причине того, что архив телекомпании H2 не сохранен в интернете, мы не можем однозначно утверждать – было ли обращение к шествию ГД или нет.
Метки ԱրԱրարատԱրմենիա հեռուստաընկերությունԵրկիր մեդիաԵրկիրն այսօրԷպիկենտրոնԺամը լրատվականլրատվական թողարկումԿենտրոնՀ3ՀայլուրՀանրային հեռուստաընկերությունՀորիզոնՇանթՕրակարգՕրը լրատվական
В рамках избирательной кампании журналист телекомпании «Кентрон» в одном из репортажей представил результаты опроса ассоциации Gallup International касательно выборов в...