Ապրիլի 8-ին Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերության կիրակնօրյա ամփոփ թողարկման՝ «360 աստիճան»-ի շրջանակներում անդրադարձ է կատարվել 2017 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին: Ռեպորտաժի հեղինակը նշել է, որ ԵՄ-ն և ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը դրական են գնահատել տեղի ունեցած ընտրությունը: Հանրային հեռուստըանկերությունն այդ թողարկման ժամանակ ներկայացրել է դիտորդական խմբի զեկույցի և ԵՄ-ի հայտարարության բացառապես դրական կողմերը: Որևէ անդրադարձ չի կատարվել մատնանշված խնդիրների մասին:
«360 աստիճան»-ի հիշյալ ռեպորտաժի հեղինակը նշել է. «ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ն արձանագրեց՝ ընտրական գործընթացը համապատասխանել է ԵԱՀԿ-ի առջև ստանձնած պարտավորություններին ու ներպետական օրեսնդրությանը: Եվրամիությունը հայտարարեց՝ ընտրությունները լավ կազմակերպված էին, առկա էր հարգանք հիմնարար ազատությունների նկատմամբ, արդյունքն արտացոլում է Հայաստանի ժողովրդի կամքը»:
Նախ նշենք, որ Հ1-ը դեռևս նախորդ տարի կրկին հիշատակել էր ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի զեկույցը և մեջբերում էր կատարել, թե իբր Հ1-ը ընտրապայքարի մեջ մտած քաղաքական ուժերին հավասարակշռված էր լուսաբանել, մինչդեռ զեկույցում նման բան ասված չէր:
Ինչ էր ասված կոնկրետ ԶԼՄ-ների մասին ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի զեկույցում, որը Հ1-ով չասեցին: «Լրագրողները ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ԸԴԱ-ին տեղեկացրին, որ լրատվամիջոցների սեփականատերերի անհարկի միջամտությունն իրենց խմբագրական անկախությանը հանգեցրել է ինքնագրաքննության կիրառման և կառավարության մասին քննադատական լուսաբանումներից խուսափելուն, այդ թվում՝ Հանրային հեռուստաընկերությամբ: Ընտրություններին առնչվող հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող պատմություններին, ինչպիսիք են, օրինակ, դպրոցների տնօրենների կողմից աջակիցների ցուցակների հավաքագրումը և ԿԸՀ կողմից ընտրական բողոքների լսումները, անդրադարձ չի արվել հանրային հեռարձակող Հ1-ի ամենադիտվող եթերաժամի լրատվական թողարկումներում, բայց արվել է այլ լրատվամիջոցների կողմից: Լրագրողները նաև տեղեկացրին, որ լրագրողների դեմ բռնության որոշ վերջին դեպքեր և դրանց անբավարար հետապնդումը օրենքի կողմից խաթարում են իրենց անվտանգությունը և խոչընդոտում աշխատանքին»,- նշված է զեկույցում:
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ԸԴԱ-ի կողմից փետրվարի 24-ից մինչև մարտի 4-ը, այսինքն՝ նախքան քարոզարշավի մեկնարկը ընկած ժամանակահատվածի ընթացքում իրականացված ԶԼՄ մշտադիտարկման արդյունքները պարզեցին, որ մշտադիտարկվող հեռուստաընկերությունների մոտ առկա էր հստակ կանխակալություն հօգուտ հանրության կողմից ընկալվող իրենց կուսակցական պատկանելիության:
2017 թվականի ապրիլի 4-ին Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության մամուլի խոսնակի հայտարարությունից Հ1-ի եթերում հնչել է մեկ նախադասություն, որը կրկին գործընթացի դրական գնահատական է եղել: Ռեպորտաժում ոչ մի խոսք չի եղել խոսնակի հայտարարության հետևյալ հատվածի մասին. «Ընտրությունների վրա ստվեր է գցել արժանահավատ տեղեկատվություն առ այն, որ եղել են քվեներ գնելու դեպքեր, քաղաքացիական ծառայողների և մասնավոր հատվածի աշխատակիցների նկատմամբ ճնշումներ, որն էլ իր հերթին հանգեցրեց ընտրությունների նկատմամբ հանրային վստահության պակասի խորացմանը»:
Այնպես որ Հանրային հեռուստաընկերության «360 աստիճան» հաղորդումը բացառություն չէր Հ1-ի՝ 2017 թ-ի ապրիլին կայացած խորհրդարանական ընտրության վերաբերյալ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի ու ԵՄ-ի հնչեցրած գնահատականների կողմնակալ լուսաբանման հարցում։

8 апреля в воскресном выпуске программы «360 градусов» Общественного телевидения Армении была затронута тема парламентских выборов 2017 года. Автор репортажа отметил, что ЕС и ОБСЕ / БДИПЧ положительно оценили прошедшие выборы. В ходе этого выпуска Общественное телевидение представило исключительно положительные аспекты отчета мониторинговой группы и заявления ЕС. Никакого обращения к  указанным проблемам не было.
Вышеупомянутый автор репортажа программы «360 градусов» отметил, что «ОБСЕ/БДИПЧ зафиксировала, что избирательный процесс соответствовал обязательствам ОБСЕ и внутреннему законадательству. Европейский союз заявил, что выборы были хорошо организованы, соблюдались основные свободы, результат отражает волю народа Армении».
Для начала отметим, что еще в прошлом году H1 упомянул о докладе ОБСЕ/БДИПЧ и процитировал, что якобы H1 сбалансировано освещал политические силы в ходе избирательной борьбы, тогда как в докладе о подобном не говорилось.
Что было сказано в докладе ОБСЕ/БДИП конкретно про СМИ, что по H1 не сказали: «Журналисты сообщили ОБСЕ/БДИП, что неуместное вмешательство владельцев СМИ в их редакционную независимость привело к самоцензуре и предотвращению критического освещения правительства, в том числе на Общественном телевидении. В новостных передачах самой популярной публичной телекомпании H1 не было обращений к представляющим общественный интерес историям, связанным с выборами, таким как сбор списков директорами школ и слушания в ЦИК касательно жалоб, но к ним обратились другие СМИ. Журналисты также сообщили, что некоторые недавние случаи насилия в отношении журналистов и их необоснованное преследование законом угрожают их безопасности и препятствуют работе», — отмечается в докладе.
Результаты мониторинга СМИ, проведенного ОБСЕ / БДИПЧ с 24 февраля по 4 марта, т.е. до начала избирательной кампании, выявили, что у телекомпаний, подвергшихся мониторингу, наличествовала четкая предвзятость в пользу партийной принадлежности, воспринимаемой общественностью.
4 апреля 2017 года из заявления пресс-секретаря делегации ЕС в Армении в эфире H1 прозвучало одно предложение, которое вновь было положительной оценкой процесса выборов. Ни слова о данной части заявления пресс-секретаря в репортаже не было: «На выборы легла тень достоверная информация о том, что были случаи подкупа голосов, давления на государственных служащих и работников частного сектора, что, в свою очередь, привело к углублению общественного недоверия к выборам».
Так что, программа «360 градусов» Общественного телевидения не стала исключением в вопросе частичного освещения H1 оценок ОБСЕ / БДИПЧ и ЕС по парламентским выборам в апреле 2017 года.