Վարշավայում ընթացող ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի Մարդկային չափողականությունների կոնֆերանսի ընթացքում Ադրբեջանի ներկայացուցիչ Թողրուլ Մամադլին (Toghrul Mammadli) հայտարարել է, որ Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցին վերակառուցվում է՝ հիմնվելով պատմական փաստաթղթերի վրա:
Ի պատասխան բանախոս Իզաբելա Սարգսյանի խոսքի, թե Ադրբեջանը 2020 թ. պատերազմի ընթացքում երկու անգամ հարվածել է Ղազանչեցոցի եկեղեցուն, Մամադլին, մասնավորապես, նշել է, որ Ղազանչեցոցի եկեղեցին վերակառուցվում է, ինչպես բոլոր այլ պատմական և մշակութային հուշարձանները այդ տարածքում: «Ղազանչեցոցը վերականգնվում է պատմական փաստաթղթերի և արխիվային նյութերի հիման վրա»,- նշել է նա:
Իրականում, Ադրբեջանի ներկայացուցիչը կեղծում է: Թե՛ պատերազմի ընթացքում, թե՛ դրանից հետո, Շուշիի Սբ. Ամենափրկիչ եկեղեցին թիրախավորվել է, իսկ ներկայումս Ադրբեջանը այն, ըստ էության, ոչ թե վերականգնում, այլ աղավաղում է։
Ղազանչեցոցի թիրախավորումը ադրբեջանական զինուժի կողմից
Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցին վնասվել էր 2020 թ. 44-օրյա պատերազմի ընթացքում: Հոկտեմբերի 8-ին ադրբեջանական զինուժը երկու անգամ հրթիռակոծել էր եկեղեցին: Human Rights Watch միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը սա համարել էր հնարավոր պատերազմական հանցագործություն:
«Ըստ ամենայնի, կարևոր մշակութային նշանակություն ունեցող այս եկեղեցին մտածված կերպով էր որպես թիրախ ընտրվել, չնայած այն հանգամանքին, որ շինության՝ ռազմական նպատակներով օգտագործման որևէ ապացույց չկա»,- նշվել է կազմակերպության 2020 թ. դեկտեմբերի 16-ին հրապարակված զեկույցում:
Շուշիի գրավումից հետո Սբ. Ամենափրկիչ եկեղեցին պղծվել է: Ադրբեջանցի զինվորականները գրառումներ էին կատարել եկեղեցու պատերի վրա:
Ղազանչեցոցի եկեղեցու «վերականգնումը»
Պատերազմից ամիսներ անց հայտնի դարձավ, որ ադրբեջանցիները «վերականգնում են» եկեղեցին, իսկ եկեղեցու գմբեթը հեռացվել է:
Ադրբեջանական կողմը հայտնում է, որ վերանորոգումը վերադարձնելու է եկեղեցուն «սկզբնական» տեսքը՝ նկատի ունենալով 1920 թվականից հետո Ղազանչեցոցի վիճակը, երբ վեղարաձև գմբեթը հեռացված էր: Սակայն այդ պնդումը կեղծ է, քանի որ մինչև 1920 թվականը եկեղեցին ունեցել է հենց վեղարաձև գմբեթ:
Ղազանչեցոց եկեղեցին կառուցվել է 1868-1887 թվականներին: Եկեղեցին զգալի տուժել էր 1920 թվականի հայկական ջարդերի ժամանակ, իսկ գմբեթը ավերվել էր: Խորհրդային տարիներին այն օգտագործվում էր որպես պահեստ: Երբ հայկական ուժերը վերադարձրեցին Շուշին ԼՂՀ վերահսկողության տակ 1992-ին, Ղազանչեցոց եկեղեցին վերանորոգվեց և վերաբացվեց:
Ադրբեջանը համակարգված ձևով ոչնչացնում է հայկական մշակութային և կրոնական հուշարձանները
Նշենք նաև, որ սա միակ օրինակը չէ, երբ Ադրբեջանը թիրախավորում է իր տարածքում հայտնված հայկական մշակութային ժառանգության կոթողները:
Ավելին՝ տեղի է ունենում ոչ միայն հուշարձանների ֆիզիկական ոչնչացում, այլև դրանց «աղվանականացում», այսինքն՝ եկեղեցիների և այլ հուշարձանների հայկական պատկանելիությունը մերժվում է և վերագրվում է աղվանականին, իսկ եկեղեցիների հայերեն գրառումները ներկայացվում են իբրեւ ավելի ուշ արված հավելումներ և կրկին, ոչնչացվում են:
2021 թ. սեպտեմբերի 27-ին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը (ԵԽԽՎ) դատապարտել է պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո հայկական մշակութային ժառանգության դիտավորյալ վնասումը և աղվանականացումը:
Ադրբեջանական վերահսկողության տարածքներում մնացած մշակութային կոթողները պաշտպանելու անհրաժեշտության մասին հայտարարություններ են կատարել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և այլ բարձրաստիճան անձինք:
FIP.am-ը մի քանի անգամ անդրադարձել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական հուշարձանների պղծման դեպքերին:
Սակայն պաշտոնական Բաքվի այս քաղաքականությունը նոր չէ: Ըստ «Կովկասյան ժառանգության մոնիթորինգ» հարթակի զեկույցի՝ 1990-ականների վերջից սկսած Ադրբեջանը Նախիջևանում ոչնչացրել է 108 հայկական վանք, եկեղեցի և գերեզման:

В ходе Конференции по человеческим измерениям БДИПЧ ОБСЕ в Варшаве представитель Азербайджана Тогрул Мамадлы (Toghrul Mammadli) заявил, что собор Св. Всеспасителя Казанчецоц в Шуши реконструируется на основе исторических документов.
В ответ на слова спикера Изабеллы Саркисян о том, что Азербайджан дважды в течение войны 2020 года обстреливал собор Казанчецоц, Мамадлы, в частности, отметил, что собор Казанчецоц реконструируется, как и все остальные историко-культурные памятники на этой территории. «Казанчецоц восстанавливается на основе исторических документов и архивных материалов», — заявил он.
На самом деле слова представителя Азербайджана не соответствуют действительности. Как во время, так и после войны собор Св. Всеспасителя в Шуши был мишенью, а в настоящее время Азербайджан его, по сути, не восстанавливает, а искажает.
Казанчецоц был мишенью ВС Азербайджана
Собор Св. Всеспасителя Казанчецоц в Шуши был поражен во время 44-дневной войны 2020 года. 8 октября ВС Азербайджана дважды обстреляли собор из ракетных установок. Международная правозащитная организация Human Rights Watch расценила это как возможное военное преступление.
«Судя по всему, этот собор, представляющий собой культурную ценность, был намеренно избран мишенью, несмотря на то, что нет никаких доказательств использования строения в военных целях», — отмечалось в докладе, опубликованном организацией 16 декабря 2020 года.
После взятия Шуши собор Св. Всеспасителя был осквернен. Азербайджанские военные «разукрасили» его стены надписями.
«Восстановление» собора Казанчецоц
Через несколько месяцев после войны стало известно, что азербайджанцы «восстанавливают» собор, а купол собора они сняли.
Азербайджанская сторона сообщает, что ремонт вернет собору «изначальный» вид, подразумевая вид Казанчецоц после 1920 года, когда шпилеобразный купол был снят с церкви. Однако это утверждение не соответствует действительности, поскольку до 1920 года на соборе был именно шпилеобразный купол.
Собор Казанчецоц был построен в 1868-1887 годах. Он сильно пострадал во время армянских погромов в 1920 году, а купол был разрушен. В советские годы здание использовалось в качестве склада. Когда в 1992 году армянские силы вернули Шуши под контроль НКР, собор Казанчецоц был восстановлен и открыт.
Азербайджан систематизированно уничтожает армянские культурные и религиозные памятники
Отметим также, что это не единственный пример, когда Азербайджан нацеливается на памятники армянского культурного наследия, оказавшиеся на его территории.
Более того, они не только физически уничтожают памятники, но и «албанизируют» их, то есть отрицается армянская принадлежность церквей и других памятников, им приписывается албанское происхождение, а армянские надписи в церквях объясняются более поздним появлением и также уничтожаются.
27 сентября 2021 года Парламентская ассамблея Совета Европы (ПАСЕ) осудила умышленное повреждение и албанизацию армянского культурного наследия во время и после войны.
С заявлениями о необходимости защиты памятников культуры, оставшихся на территориях, контролируемых Азербайджаном, выступили президент Франции Эммануэль Макрон, президент России Владимир Путин и другие высокопоставленные лица.
FIP.am несколько раз писали о случаях осквернения армянских памятников на территориях, перешедших под контроль Азербайджана.
Однако такая политика официального Азербайджана не нова. Согласно докладу платформы «Мониторинг кавказского наследия», начиная с конца 1990-х годов, Азербайджан уничтожил 108 армянских монастырей, соборов и могил в Нахиджеване.
Метки ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳՍուրբ Ղազանչեցոց
ВС Азербайджана взяли под прицел также культурный центр Арцаха – Шуши
20:22, 8 Окт, 2020
Сегодня, 8 октября, город Шуши дважды подвергся артиллерийскому обстрелу со стороны вооруженных сил Азербайджана. Как сообщает журналист Fip.am из Шуши,...
На Общественном телевидении 3 апреля в ходе основного выпуска информационной программы «Оракарг» в 21:00, освещая оценку парламентских выборов в Армении...