Ընտանեկան բռնության մասին օրենքը կապ չունի նույնասեռական ամուսնությունների հետ
Ընտանեկան բռնության մասին օրենքի անհրաժեշտության մասին խոսելուն զուգահեռ՝ Հայաստանում գլուխ բարձրացրած մի շարք ուժեր ապատեղեկատվություն են տարածում՝ փորձելով խեղաթյուրել պատկերացումները օրենքի կարգավորման առարկայի և նպատակների վերաբերյալ: Եկեք անդրադառնաք ընտանեկան բռնության մասին օրենքի նախագծի վերաբերյալ տարածվող ապատեղեկություններին:
Այսպիսով, տարածված կարծիք է շրջանառվում, որ ընտանեկան բռնության մասին օրենքի ընդունումը Հայաստանում նույնասեռական ընտանիքներ ստեղծելու օրենսդրական հիմք կդառնա:
Սա բացարձակապես կապ չունի օրենքի կարգավորման առարկայի և նպատակների հետ: Օրենքը պաշտպանում է ընտանիքում բռնության ենթարկվող ցանկացած անձի՝ անկախ սեռից, տարիքից, սեռական կողմնորոշումից և այլ հատկանիշներից: Ընտանեկան բռնության մասին օրենքը որևէ երկրում չի կարգավորում նույնասեռական ամուսնությունների հարցը և առհասարակ, ընտանեկան բռնությունից պաշտպանելու համար, ըստ օրենքի, պարտադիր չէ ՔԿԱԳ-ում պաշտոնապես գրանցված ամուսնական հարաբերության մեջ լինելը:
Այլ կերպ ասած՝ օրենքը չի կարգավորում ընտանիք կազմելու վերաբերյալ որևէ հարց, այլ պաշտպանում է անձանց բռնությունից: Ընտանիքի կազմավորման հարցերը կարգավորվում են Ընտանեկան օրենսգրքով:
Օրենքի նախագծի վերաբերյալ այսօրինակ սուտ տեղեկատվությունը նպատակ է հետապնդում այն արհեստականորեն կապել մի ոլորտի և խնդրի հետ, որը ընտանեկան բռնություն երևույթի հետ ուղիղ կապ չունի:
Այլ երկրներում և միջազգային կառույցներում ևս ընտանեկան բռնության օրենսդրության ծագումն ու զարգացումը որևէ կապ չի ունեցել և չունի նույնասեռականների իրավունքների պաշտպանության հետ: Այն եղել և մնում է կանանց իրավունքների պաշտպանության համատեքստում:
Ընտանեկան բռնության վերաբերյալ առանձին օրենքի ընդունումը հնարավորություն կտա կանխարգելել բռնությունը՝ ինչը պետության դրական պարտավորությունն է: Օրենքի նախնական, դեռևս վերջնականապես չհաստատված նախագծով նախատեսվում է ստեղծել մի շարք ինստիտուտներ, որոնք մինչ օրս չեն եղել ՀՀ իրավական համակարգում:
Դրանք պաշտպանական միջոցների տեսակներն են. նախատեսվում է ստեղծել  պաշտոնական նախազգուշացման, անհետաձգելի միջամտության և պաշտպանական որոշումների կայացման ինստիտուտներ:
Դրա շնորհիվ ՀՀ ոստիկանությունը կստանա լիազորություններ՝ անձանց ընտանեկան բռնությունից ավելի էֆեկտիվ պաշտպանելու և հանցագործությունները կանխելու համար… Այնինչ, այժմ ոստիկանությունն ունի միմիայն եղած ընտանեկան բռնությունների դեպքերը բացահայտելու ֆունկցիա:
Հ.Գ. Առաջիկայում մենք կանդրադառնանք այդ օրենքի մասին տարածվող այլ ապատեղեկություններին ևս:
Թեգեր` Domestic ViolenceLaw on Domestic Violencesame-sex marriagessut.amнасилие в доменасилие в семьеоднополые бракипропоганда против законасемейное насилиеընտանեկան անվտանգությունընտանեկան բռնության մասին օրենքընտանեկան բռնությունՀՀ ոստիկանությունհոմոսեքսուալիստներմիասեռականներնույնասեռականներստում են ընտանեկան բռնության մասինստում են օրենքի մասինքարոզչությունօրենքի նախագիծ

Закон о домашнем насилии никакой связи с однополыми браками не имеет
Параллельно с разговорами о необходимости закона о домашнем насилии в Армении, поднявшие головы некоторые силы распространяют дезинформацию, пытаясь исказить представления относительно предмета и целей регулирования закона. Обратимся к распространяемым дезинформациям относительно проекта закона о домашнем насилии.
Таким образом, распространяется бытующее мнение, что принятие в Армении закона о домашнем насилии станет правовой основой для создания однополых браков.
Это абсолютно не имеет ничего общего с предметом и целями регулирования закона. Закон защищает любого подвергшегося насилию лица независимо от пола, возраста, сексуальной ориентации и других признаков. Закон о домашнем насилии не регулирует вопрос об однополых браков в какой-либо стране, и вообще для защиты от домашнего насилия, согласно закону, не обязательно состоять в официально зарегистрированных в ЗАГСе супружеских отношениях.
Иными словами, закон не регулирует какого-либо вопроса, касающегося создания семьи, а защищает людей от насилия. Вопросы создания семьи регулируются Семейным кодексом.
Такого рода ложная информация относительно проекта закона направлена на то, чтобы искусственно связазать это со сферой, которое не имеет прямой связи с явлением домашнего насилия.
Возникновение и развитие законодательства о насилии в семье в других странах и международных учреждениях также не имели и не имеют никакого отношения к защите прав сексуальных меньшинств. Оно было и остается в контексте защиты прав женщин.
Принятие  специального закона касательно домашнего насилия даст возможность предотвратить насилие, что является положительной обязанностью государства. По предворительному, пока не утвержденному проекту закона, планируется создать ряд институтов, которых по сей день не было в правовой системе Армении.
Они представляют собой типы защитных средств: планируется создать институты по официальному предупреждению, экстренному вмешательству и принятию официальных  решений.