Դեկտեմբերի 17-ին կայացած Հայ ազգային կոնգրես կուսակցության համագումարի ժամանակ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն իր ելույթում, ի լրումն այլ պնդումների, հայտարարեց, որ hեղինակավոր քաղաքագետների ու տնտեսագետների կողմից «Հայաստանն արդեն իսկ դասվում է ձախողված պետությունների, այսինքն՝ Աֆղանստանի, Սոմալիի, Լիբիայի, Եմենի, Հարավային Սուդանի, Իրաքի եւ նմանատիպ այլ երկրների շարքին»:
Աշխարհահ
ռչակ Խաղաղության հիմնադրամը ամեն տարի պատրաստում ու հրապարակում է փխրուն (թույլ, անկայուն) պետականությամբ երկրների ցանկը: 2016 թվակականի ցանկի համաձայն, փխրուն պետությամբ երկրների ցանկը գլխավորում է Սոմալին: Այնուհետև գալիս են Հարավային Սուդանը, Կենտրոնական Աֆրիկայի Հանրապետությունը, Սուդանը, Յեմենը ու Սիրիան: Տեր-Պետրոսյանի հիշատակած Աֆղանստանը 9-րդ տեղում է, Իրաքը՝ 11-րդ:
Ամենակայուն երկրներն են Շվեյցարիան, Դանիան, Նոր Զելանդիան, Նորվեգիան ու Ֆինլանդիան, որոնք զբաղեցնում են 174-րդից 178-րդ հորիզոնականները:
Հայաստանը ցուցակում 109-րդ տեղում է՝ Հարավաֆրիկյան Հանրապետության, Մակեդոնիայի ու Մեքսիկայի հարևանությամբ։
Ու թեև Հայաստանը այս ցանկում գտնվում է «warning» («անհանգստացնող») երկրների խմբում, սակայն Հայաստանն ավելի ամուր պետականություն ունի, քան Վրաստանը, Ադրբեջանը, Թուրքիան, Իրանը, Ռուսաստանը և անգամ Չինաստանն ու Իսրայելը:
Այսինքն` Հայաստանը չի կարելի դասել «ձախողված պետությունների» ցանկին: Իսկ Հայաստանի պետականության աստիճանը անհամեմատելի է Աֆղանստանի, Սոմալիի, Լիբիայի, Եմենի, Հարավային Սուդանի կամ Իրաքի հետ:

Армения несостоявшееся государство?
17-го декабря на съезде партии «Армянский национальный конгресс» первый президент Армении Левон Тер-Петросян в своем выступлении, в дополнение к другим утверждениям, заявил, что авторитетными политиками и экономистами «Армения уже причисляется к ряду несостоявшихся государств, таких как Афганистан, Сомали, Ливия, Йемен, Судан, Ирак и других подобных стран».
Всемирн
23
о известный Фонд Мира каждый год составляет и публикует список стран, имеющих хрупкую (слабую, неустойчивую) государственность. В 2016 году, согласно  данным, список хрупких государств возглавляет Сомали. Затем идут Южный Судан, Центрально-африканская Республика, Судан, Йемен и Сирия. Упомянутый Тер-Петросяном Афганистан на 9-ом место, Ирак на 11-ом.
Страны, имеющие самую устойчивую государственность — Швейцария, Дания, Новая Зеландия, Норвегия, Финляндия,  занимают места с 174 по 178.
Армения в списке находится на 109-ом месте, по соседству с Южно-африканской Республикой (ЮАР), Македонией и Мексикой.
И не смотря на то, что Армения в этом списке находится в группе «warning» («тревожащих») стран, однако Армения имеет более твердую государственность, чем Грузия, Азербайджан, Турция, Иран, Россия и даже Китай и Израиль.
То есть нельзя причислять Армению к списку «несостоявшихся государств». А степень государственности Армении несравнима с Афганистаном, Сомали, Ливией, Йеменом, Суданом или Ираком.