Ապրիլի 22-ին կեսօրից հետո Երևանի Ավան վարչական շրջանում՝ Աճառյան փողոցի վրա, մի խումբ դիմակավորված անձինք նախ փակել են Երևանի կենտրոն տանող ճանապարհը, իսկ դիմադրություն ցույց տված անձանց մեքենաները մահակներով, քարերով և այլ առարկաներով վնասել են: Այդ անձանց ինքնությունը հանրությանը մինչ օրս հայտնի չէ:
Այսպես, տվյալ անձանց խումբը նախապատրաստվել և հրահանգավորվել է Ավան վարչական շրջանում գտնվող «Խութ» բարեգործական հիմնադրամի տարածքում: Հիմանդրամը ստեղծվել է 2005 թվականին Երևանի ներկայիս քաղաքապետ, ՀՀԿ-ի Երևանի տարածքային կազամկերպության ղեկավար Տարոն Մարգարյանի կողմից: Միայն 2017 թվականին հիմնադրամին Երևանի քաղաքապետարանը նվիրատվության կարգով շուրջ 30 միլիոն դրամ է հատկացրել:
Հավաքագրվել են Ավան վարչական շրջանի աշխատակազմի տղամարդ աշխատակիցները, վերջին ընտրությունների համար ՀՀԿ-ի համար ջանք ու եռանդ չխնայածներն ու այլոք: Հանցավոր խումբը կազմվել է Ավանի վարչական շրջանի աշխատակազմի աշխատակիցներից, համատիրությունների նախագահներից, երիտհանրապետականներից և այլ անձանցից: Խումբը ապրիլի 22-ին օրվա առաջին կեսին տեղակայվել է Բաբաջանյան փողոցում՝ «Z+» ավտոմեքենաների նորոգման պարկին հարող տարածքում: Իսկ նշված պարկից դեպի փողոց դուրս բերող մուտքից ևս այլ անձինք են միացել, այս մեկը երևում է լուսնակարներում:
Երբ «Իմ քայլը» նախաձեռնության երթը Նոր Նորք վարչական շրջանից Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ հասնում է նրանց, խմբի անդամները, բակային տարածքներով անցնելով, տեղակայվում են Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի տան մոտ, իսկ արդեն օրվա երկրորդ կեսին անցնում գործի: Մինչ այդ, սակայն նրանք հասցրել էին վնասել երթի վերջին շարքերի հետևից եկող մեքենաները:
Մեզ հաջողվել է պարզել հանցավոր խմբի որոշ անդամների տվյալներն ու պաշտոնները: Խմբի պարագլուխներից են եղել Ավանի «Նարեկ» համատիրության նախագահ Առնակ Մանուչարյանը, «Միլենա» տաքսի ծառայության սեփականատերերից Արմեն Երեմյանը, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի մտերիմ ընկեր, Ավան վարչական շրջանի ղեկավարի տեղակալ Սամվել Ղումաշյանը:
Արթուր Գասպարյանը Ավան վարչական շրջանի աշխատակազմի աշխատակից է, գլխավոր մասնագետ: Վերջինս մի պահ հայտնվել է երթի մասնակիցների մեջ, ապա գնացել Տարոն Մարգարյանի առանձնատան մոտ և վերջում արդեն բժշկական դիմակով ճանապարը փակած խմբի շարքերում էր: Ողջ գործընթացի ժամանակ Արթուր Գասպարյանի հետ է կապույտ գույնի սպորտային համազգեստով մի երիտասարդ, ում ինքնությունը մեզ առայժմ չհաջողվեց պարզել, սակայն տարբեր վայրերում նրա գործողությունների դիտարկմամբ մենք ունենք նրա դիմանկարը: Հանցավոր խմբի անդամների հավաքագրման գործընթացին մասնակից է եղել ՀՀԿ-ի Ավանի երիտասարդական կազմակերպության ղեկավար Սերգո Հայրապետյանը:
Լուսանկարներից մեկում Տարոն Մարգարյանի տան մոտ Արթուր Գասպարյանը կանգնած է Ավան վարչական շրջանի աշխատակազմի եկամուտների հավքագրման բաժնի գլխավոր մասնագետ Սուրեն Սաֆարյանի հետ, ով նույն խմբի անդամ է եղել: Ավան վարչական շրջանի աշխատակազմի եկամուտների հավաքագրման բաժնի ևս մեկ աշխատակից է եղել նույն խմբում Արման անունով, ով նաև ընտրությունների ընթացքում ղեկավարել է ՀՀԿ-ի շտաբերից մեկը: Որքան էլ տարօրինակ է, բայց փաստ, որ խմբի լուսանկարներից մեկում մենք գտել ենք նաև Ավանի պոլիկլինիկայի գլխավոր բժիշկ Արմեն Վարդումյանին: Խմբի համատեղ լուսանկարներներից մեկում պատկերված սպորտային և զինվորական հագուստով երիտասարդը Գեղամ Անտոնյանն է:
Տարոն Մարգարյանի և հանցավոր խմբի կապը ավելի է արմատավորվում, երբ մենք ֆիքսում ենք, որ Աճառյան փողոցը փակած դիմակավորված անձանց տվյալ վայր են տեղափոխել 5 համարի միկրոավտոբուսներով, որոնց չվացուցակը հանված էր, սակայն մեքենայի վրայից չէր մաքրվել ներկով դաջված «5» թիվը: Երթուղային այդ գիծը սպասարկում է «Ռոբերտ և Տարոն» ՍՊԸ-ն, որը հիմնադրել է Տարոն Մարգարյանը: Երթուղայինները հորիզոնական կանգնեցվել էին ճանապարհի վրա այնպես, որ մեքենաների անցուդարձը անհնարին էր դարձել:
Հույս ունենք, որ մեր հրապարակումը կօգնի իրավապահներին, որպեսզի հնարավորինս շուտ բացահայտվի այս ծանր հանցագործությունը:

В административном районе Аван в Ереване 22 апреля после полудня группа людей в масках сначала перекрыла дорогу, ведущую в центр Еревана, а затем повредила дубинками, камнями и другими предметами автомобили тех, кто оказал сопротивление. Личность этих лиц до сих пор не установлена.
Так, группа лиц была подготовлена ​​и проинструктирована на территории благотворительного фонда «Хут», расположенного в административном районе Аван. Фонд был основан в 2005 году действующим мэром Еревана, руководителем Совета территориальной организации Республиканской партии Армении (РПА) Тароном Маргаряном. Только в 2017 году мэрия Еревана пожертвовала в фонд около 30 миллионов драмов. Были набраны сотрудники администрации административного округа Авана, те, кто во время недавних выборов не жалел ни усилий, ни энергии и др. Криминальная группа была сформирована из сотрудников администрации административного района Аван, председателей кондоминиумов, представителей молодежного крыла РПА и других лиц. В первой половине дня 22 апреля группа находилась на улице Бабаджаняна возле автосервиса «Z +». А с входа на улицу указанного автосервиса присоединились другие лица․ Все это видно на фотографиях.
Когда шествие инициативы «Мой шаг» во главе с Николом Пашиняном из административного района Нор-Норк доходит до них, члены группы проходят через дворы и распологаются возле дома мэра Еревана Тарона Маргаряна, и уже во второй половине дня переходят к делу. Перед этим, однако, им удалось повредить автомобили, идущие после последнего ряда митингующих․ Одними из лидеров группы были председатель кондоминиума «Нарек» Арнак Манучарян, один из владельцев службы такси «Милена» Армен Еремян, близкий друг мэра Еревана Тарона Маргаряна, заместитель главы административного района Аван Самвел Гумашян.
Нам удалось выяснить должности и данные некоторых членов преступной группы. Артур Гаспарян является главным специалистом администрации административного района Аван. Последний ненадолго оказался среди участников шествия, затем отправился к дому Тарона Маргаряна, а после уже в медицинской маске был в рядах перкрывшей дорогу группы․ На протяжении всего процесса рядом с Артуром Гаспаряном находится молодой человек в синей спортивной форме, личность которого нам пока не удалось выяснить, однако после изучения его действий в разных местах у нас есть его фоторобот. В процессе сбора членов преступной группы принимал участие глава Молодежной организации РПА Серго Айрапетян.
На одной из фотографий Артур Гаспарян стоит возле дома Тарона Маргаряна с главным специалистом отдела по сбору доходов администрации административного района Аван Суреном Сафаряном, который также был членом этой группы. Еще один сотрудник того же отдела по имени Арман также был в той группе. Он во время выборов возглавлял один из штабов РПА. Однако, как бы странно это ни было, на одной из фотографий мы нашли также главного врача поликлиники Авана Армена Вардумяна. Молодого человека в спортивной и военной форме, запечатленного на одной из групповых фотографий группы, зовут Гегам Антонян.
Связь между Тароном Маргаряном и преступной группой еще больше усиливается, когда мы фиксируем, что перекрывшие улицу Ачаряна люди в масках были доставлены в указанное место на микроавтобусах № 5, маршрут движения с которых был снят, но написанная краской цифра «5» не была удалена. Этот маршрут обслуживается ООО «Роберт и Тарон», которое было основано Тароном Маргаряном. Микроавтобусы были горизонтально раположены на дороге таким образом, чтобы движение автомобилей было невозможным.
Мы надеемся, что наша публикация поможет сотрудникам правоохранительных органов как можно быстрее раскрыть это тяжкое преступление.