Ոստիկանությունը «կարողացել է պարզել» վաղուց պարզվածը
Ոստիկանությունը մայիսի 17-ին կարճ զեկույցով հանդես եկավ՝ նշելով Երևանի Ավան վարչական շրջանում ապրիլ ամսին տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների հնարավոր մասնակիցների անուն ազգանունների առաջին տառերը: Հակիրճ ներկայացվեց նաև միջադեպի նկարագիրը:
Ոստիկանության հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված էր. «Ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել են մի խումբ անձինք, ովքեր ենթադրաբար կատարել են վերոհիշյալ հանցագործությունները, մասնավորապես՝ Երևան քաղաքի բնակիչներ Ա. Մ.-ն, Ա. Ե.-ն, Ս. Ղ.-ն, Գ. Ղ.-ն, Ա. Գ.-ն, Ա. Վ.-ն, Գ. Ա.-ն, Ա.Ա.-ն, Ս. Հ.-ն, Վ. Ս.-ն, Ս. Ս.-ն, Ա. Մ.-ն: Վերջիններիս տվյալները տրամադրվել են նախաքննական մարմնին՝ անհրաժեշտ քննչական գործողություններ կատարելու համար»: Առաջին հայացքից անուն ազգանունների հապավումները ոչինչ չեն ասում ենթադրյալ հանցանքը կատարած անձանց ով լինելու մասին: Սակայն «Հայկական ժամանակ» օրաթերթն իր մայիսի 19-ի համարում հրապարակել է նշված անձանց անուն ազգանուններն ու զբաղեցրած պաշտոնները: Նրանք են՝
Ա. Մ.- Արման Մակարյան՝ Երևանի կենդանաբանական այգու փոխտնօրեն. վերջինս քավոր-սանիկական հարաբերությունների մեջ է Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հետ: Նա և նրա առանց պետհամարանիշի Տոյոտա մեքենան գտնվել են Ավանում՝ դեպքի վայրում:
Ա. Մ.- Առնակ Մանուչարյան. Ավանի «Նարեկ» համատիրության նախագահ. ապրիլի 22-ին եղել է հանցավոր խմբի մեջ:
Ա. Ե.- Արմեն Երեմյան. «Միլենա» տաքսի ծառայության սեփականատերերից է՝ Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի մտերիմ ընկերը:
Ս.Ղ.- Սամվել Ղումաշյան. Ավան վարչական շրջանի ղեկավարի տեղակալ:
Գ.Ղ.- Գրիգոր Ղումաշյան. վերջինս Սամվել Ղումաշյանի որդին է: Նա Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի աշխատակից է: Ապրիլի 22-ին հոր՝ Սամվել Ղումաշյանի հետ եղել է Ավանում՝ Տարոն Մարգարյանի առանձնատան դիմաց:
Ա. Գ.- Արթուր Գասպարյան. Ավան վարչական շրջանի աշխատակազմի աշխատակից է, գլխավոր մասնագետ: Վերջինս մի պահ հայտնվել է երթի մասնակիցների մեջ, ապա գնացել Տարոն Մարգարյանի առանձնատան մոտ և վերջում արդեն բժշկական դիմակով ճանապարհը փակած խմբի շարքերում էր: Ողջ գործընթացի ժամանակ Արթուր Գասպարյանի հետ է կապույտ գույնի սպորտային համազգեստով մի երիտասարդ, ում ինքնությունը դեռ հայտնի չէ:
Ա. Վ.- Արմեն Վարդումյան. Ավանի պոլիկլինիկայի գլխավոր բժիշկ. վերջինս խմբի մեջ է եղել:
Գ. Ա.- Գեղամ Անտոնյան. Նա երևում է խմբի համատեղ լուսանկարներից մեկում՝ պատկերված սպորտային և զինվորական հագուստով:
Ա.Ա.- Արթուր Աղաջանյան. Հանրապետական կուսակցության անդամ է մոտ մեկ ամիս առաջ զբաղեցնում էր Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի օգնականի պաշտոնը։
Ս. Հ.-ն- Սերգո Հայրապետյան. ըստ մամուլում հրապարակված տվյալների՝ հանցավոր խմբի անդամների հավաքագրման գործընթացին մասնակից է եղել ՀՀԿ-ի Ավանի երիտասարդական կազմակերպության ղեկավար Սերգո Հայրապետյանը:
Վ. Ս.- Վրուլ Սարգսյան. Վերջինս Տարոն Մարգարյանի ավագ որդու ընկերների շրջապատից է:
Ս. Ս.- Սուրեն Սաֆարյան. Նա Ավան վարչական շրջանի աշխատակազմի եկամուտների հավաքագրման բաժնի գլխավոր մասնագետ է. Ավանում նույն խմբի անդամ է եղել:
Զարմանալի պատահականությամբ այդ անձինք նույն այն մարդիկ են, որոնց վերաբերյալ մենք երկու հրապարակում ենք ունեցել (Հրապարակում 1-ին և հրապարակում՝ 2-րդ):
Այսինքն, ոստիկանությունը, ունենալով քաղաքացիներին նույնականացնելու մի ողջ զինանոց, կարողացել է «պարզել» բացառապես այն անձանց տվյալները, որոնց մենք դեռ մեկ ամիս առաջ էինք պարզել:

Полиция «сумела выяснить» то, что уже давно выяснено
Полиция Армении 17 мая выступила с коротким докладом, в котором отметила первые буквы имен возможных участников апрельских массовых беспорядков, имевших место в административном районе Аван в Ереване. Было представлено также краткое описание инцидента.
В заявлении Полиции в частности говорится: «В результате проведенных оперативно-розыскных мероприятий была выявлена группа лиц, предположительно совершивших вышеупомянутые преступления, в частности, жители города Ереван – А.М., А.Е., С.Г., Г.Г., А.Г., А.В., Г.А., А.А., С.А., В.С.,С.С., А.М. Данные последних предоставлены органу предварительного следствия для проведения необходимых следственных действий». На первый взгляд опубликованные имена и фамилии ничего не говорят о предполагаемых преступниках. Однако газета «Айкакан Жаманак» в номере от 19 мая опубликовала имена и фамилии, а также должности упомянутых лиц. Ими являются:
А.М. – Арман Макарян – заместитель директора Ереванского зоопарка. У последнего кумовские отношения с мэром города Ереван Тароном Маргаряном. Он и его автомобиль марки «Тайота»  без государственных номеров  находились на месте инцидента, в Аване.
А.М. – Арнак Манучарян – президент кондоминиума «Нарек» в Аване, 22 апреля находился в составе преступной группы.
А.Е. – Армен Еремян – один из владельцев службы такси «Милена», близкий друг мэра Еревана Тарона Маргаряна.
С.Г. – Самвел Гумашян – заместитель руководителя административного района Аван.
Г.Г. – Григор Гумаяшян – сын Самвела Гумашяна. Является сотрудником администрации мэрии Еревана. 22 апреля вместе с отцом, Самвелом Гумашяном, находился на территории административного района Аван, перед домом Тарона Маргаряна.
А.Г. – Артур Гаспарян – сотрудник администрации административного района Аван, главный специалист. Последний ненадолго оказался среди участников шествия, затем отправился к дому Тарона Маргаряна, а после уже в медицинской маске был в рядах перекрывшей дорогу группы․На протяжении всего процесса рядом с Артуром Гаспаряном находился молодой человек в синей спортивной форме, личность которого нам пока не установлена.
А.В. – Армен Вардумян – главный врач Аванской поликлиники. Последний входил в преступную группу.
Г.А. – Гегам Антонян – его можно увидеть в спортивно-военной форме на одной из совместных фотографий.
А.А. – Артур Агаджанян – является членом Республиканской партии Армении (РПА), около месяца назад занимал должность помощника мэра города Ереван Тарона Маргаряна.
С.А. – Серго Айрпетян – согласно опубликованным данным СМИ, в процессе сбора членов преступной группы принимал участие глава Молодежной организации РПА в Аване Серго Айрапетян.
В.С. – Врул Саргсян – входит в окружение сына Тарона Маргаряна.
С.С. – Сурен Сафарян  – главный специалист отдела по сбору доходов администрации административного района Аван. Был членом той же аванской преступной группы.
По удивительной случайности это те лица — те же люди, о которых мы писали в двух наших публикациях (публикация 1 и публикация 2). То есть, Полиция, имея целый арсенал идентификации граждан, сумела «выяснить» данные исключительно тех людей, личность которых мы выяснили месяц назад.