Նախորդ շաբաթ հանդես էինք եկել «Դեսպանը ՌԴ-ին է վերագրում Հայաստանի ու ՄԱԿ-ի՝ դպրոցական սննդի ծրագիրը» հրապարակմամբ, որին անդրադարձավ թե՛ Երևանում ՌԴ դեսպանատունը, թե՛ ԿԳ նախարարությունը, իսկ այսօր ՀՀ կառավարությունը ոլորտն ավելի թափանցիկ դրաձնելու համար անգամ հատուկ հիմնադրամ ստեղծեց:
Դժգոհությունները
Դեկտեմբերի 20-ին Երևանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանատան մամուլի ծառայությունը հանդես եկավ հրապարակմամբ, որով հրապարակումը որակեց «30 արծաթով գնված», «պատվիրված», «թարմ Պսակի» (ենթադրաբար նկատի ունենալով ԱՄՆ պետքարտուղարության նախկին խոսնակ Ջենիֆեր Պսակիին), «անստորագիր» և այլն:
Դեսպանատանը պնդում են, որ ՄԱԿ-ի՝ Հայաստանի դպրոցական սննդի ծրագրի հիմնական ֆինանսավորողը Ռուսաստանն է՝ 18 միլիոն դոլարով (չբերելով որևէ կոնկրետ հղում, բացի ոմն DLMN news կայքից): Sut.am-ի թիմը, իր հերթին հղվել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության ֆինանսատնտեսագիտական և հաշվապահական հաշվառման վարչության պետ Գևորգ Եղինյանին, ով հայտնել է, որ ծրագիրը ֆինանսավորում են ՀՀ պետական բյուջեն ու ՄԱԿ-ը և ոչ Ռուսաստանը, իսկ ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագիրը, ըստ Եղինյանի, Ռուսաստանի հետ «համագործակցում է» (աուդիոձայնագրությունը կգտնեք՝ այստեղ):
Հրապարակումը պատրաստելիս մեր թիմը իրապես ջանքեր է գործադիրել ամբողջական պատկերը ստանալու համար: Դրա հիմքում դրվել է թե՛ ԿԳՆ պաշտոնյայի ասածը և թե՛ այն, որ Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանը «Իրազեկ քաղաքացիների միավորմանը» ուղղված գրությամբ վերջերս հայտնել էր, որ ՌԴ-ն ՀՀ պետական, տեղական և դատական մարմիններին որևէ դրամաշնորհ չի տրամադրում: Այդուհանդերձ պարզվեց, որ ՌԴ-ն մասնակցում է ՄԱԿ-ի սննդի համաշխարհային ծրագրին:
Չփորձելով անդրադառնալ դեսպանատան հայտարարության քաղաքական մասին ու մեղադրանքներին՝ ռուսական կողմի բողոքից հետո մենք ևս մեկ անգամ հետաքննեցինք խնդրո առարկա հարցը և որոշեցինք ընթերցողին ներկայացնել մանրամասները:
ՄԱԿ-ի ծրագիրը
Այսպիսով, համաձայն ՄԱԿ-ի՝ Սննդի համաշխարհային ծրագրի կայքի, «Դպրոցական սնունդ-200128» ծրագիրը 2010-2017 թվականներին իրականացվում է Հայաստանի, Իսրայելի և Ռուսաստանի ֆինանսական աջակցությամբ: Ծրագրով 7 մարզերում, ՄԱԿ-ի ՊՀԾ միջոցով, մոտ 60.000 երեխաների հաշվարկով դպրոցներին հատկացվում է յոթ տեսակի սնունդ (բրինձ, մակարոն, հնդկաձավար, ձեթ, ալյուր և այլն):
Ընդ որում, դեսպան ն.գ. Իվան Վոլինկինը, իր հարցազրույցում չնշեց, որ ծրագիրը իրականացվում է ՄԱԿ-ի միջոցով և շեշտեց միայն Ռուսաստանի մասնակցությունը:
Իսկ ՄԱԿ-ի ՊՀ ծրագրին Ռուսաստանը մասնակցում է, քանի որ փաստացի գործող կանոնների համաձայն այդ ծրագրից օգտված, իսկ ապա հարստացած երկրները պետք է ներդրում ունենան այլ երկրներում այդ ծրագրի իրագործմանը: Ռուսաստանն այս ծրագրով 1995-ից 2008 թվականներին ստացել է 103 միլիոն դոլարի հումանիտար օգնություն, որի դիմաց այժմ աջակցում է Հայաստանում, Տաջիկստանում, Ղրղզստանում, Սիրիայում, Զիմբաբվեյում, Պաղեստինում, Հյուսիսային Կորեայում և այլ երկրներում ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրերին (գումարային առումով, տարեկան մոտ 30-40 միլիոն դոլարի չափով):
Հ.Գ. Հարկ ենք համարում նկատել, որ օրեր շարունակ մենք ապարդյուն փորձում էինք կապնվել ՌԴ դեսպանատան մամուլի բաժնի հետ, որպեսզի ստանանք ու ընթերցողին ամբողջությամբ ներկայացնենք ռուսական կողմի դիրքորոշման հայերեն տարբերակը:

Подробности о российском содействии и программе школьного питания ООН в Армении
На прошлой неделе Sut.am опубликовал статью, под названием «Посол приписывает России программу школьного питания Армении и ООН», которому обратились как посольство России в Армении, так и министерство образования Армении… А правительство, для того, чтобы сделать сферу более прозрачной, даже создало специальный фонд.
Недовольства
Пресс-служба посольства России в Ереване 20 декабря выступила с публикацией, в которой квалифицировла публикации Sut.am как «заказные», «свежие ПСАКИ» (возможно, имея ввиду бывшего официального представителя Госдепартамента США Дженнифер Псаки), а  авторов этих статей «анонимными» и  купленными за «30 серебряников».
Посольство утверждает, что основным спонсором программы школьного питания ООН в Армении является Россия, которая выделила 18 млн.драмов (не приводя каких-либо конкретных ссылок, кроме ссылки на некий сайт DLMN). Команда Sut.am, в свою очередь, ссылалась на слова начальника отдела Финансового-экономического управления и бухгалтерского учета Министерства образования Армении Геворга Егиняна, который сообщил, что программу финансирует ООН (аудиозапись можете прослушать по ссылке).
При подготовке материала команда сайта приложила воистину немалые услилия для получения полной картины. В основу статьи были положены как слова чиновника из министерства образования Армении, так и то обстоятельство, что недавно посол Российской Федерации в направленном «Союзу информированных граждан» послании сообщил, что Россия не предоставляет каких-либо грантов государственным, местным и судебным органам власти Армении.
Не обращаясь к политической части заявления и обвинениям посольства, после жалобы российской стороны, Sut.am еще раз исследовал проблематичный вопрос и предоставляет вниманию читателей подробности нашумевшего дела.
Программа ООН
Таким образом, согласно сайту Международной программы питания ООН, программа «Школьное питание – 200128» в 2010-2017гг. осуществляется при финансовой поддержке Армении, Израиля и России. По программе в 7 регионах Армении посредством Всемирной продовольственной программы (ВПП) ООН, в расчете на 60.000 детей, школам предоставляется семь видов продовольствия (рис, макароны, гречка,  растительное масло, мука и т.д.)
При этом, отметим, что посол России в Армении Иван Волынкин в своем интервью не отметил, что программа осуществляется Организацией Объединенных Наций (ООН), представляя ее как чисто российскую программу.
А в этой программе Россия участвует фактически потому, что согласно действующим правилам, страны, воспользовавшиеся этой программой и потом ставшие на ноги, должны внести свой вклад в реализацию программы. Россия в 1995-2008гг. по этой программе получила 103 млн долларов гуманитарной помощи, а взамен, сейчас поддерживает программы ВПП ООН в Армении, Таджикистане, Кыргызстане, Сирии, Зимбабве, Палестине, Северной Корее и  в других странах ( в размере 30-40 млн долларов в год).
Метки ambassador volinkinrussia's ambassadorUNX volinkin liesволынкин вретиван волынкинложь волынкинаООНпосол россии в армениипосол россии вретпосол рф в армениипосольство россиипосольство россии в арменииդոլարիվան վոլինկինԿԳՆՀՀհհ դպրոցներՄԱԿՌԴռդ դեսպան ռդ դեսպանը ստում էսնունդը հհ դպրոցներումվարկվոլինկինը ստում էվոլինկինի սուտըՏանզանիա
Ложные заявления Алиева в эфире Fox News
21:42, 26 Окт, 2020
В интервью Fox News 25 октября президент Азербайджана Ильхам Алиев в очередной раз выступил с ложными и несоответствующими действительности заявлениями....
20:02, 20 Окт, 2020
После крупномасштабной войны, развязанной Баку против Республики Арцах 27 сентября, азербайджанские СМИ ссылаются на международные документы и конвенции, часто манипулируя...