Վերջին շրջանում ռուսական ԶԼՄ-երում ակտիվորեն քննարկվում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորման որոշումը։ Այս առնչությամբ ռուսական մեդիադաշտում ապատեղեկատվության կամ փաստերի կամայական մեկնաբանության հաճախ կարող ենք հանդիպել:
ԱՄՆ դեսպանատունը՝ փոստատա՞ր
Այսպիսով, Regnum.ru-ն օգոստոսի 1-ին հրապարակել է «Քոչարյանի գործը․ ԱՄՆ-ի դեսպանատան հետքերը Երևանում» խորագրով նյութը։ Հղում տալով իր աղբյուրներին՝ թերթը գրում է, որ քննիչները Ռոբերտ Քոչարյանի ձերբակալման հիմքում դրել են Երևանում ԱՄՆ-ի դեսպանատան կողմից ստացված փաստաթղթերը, որոնք փոխանցվել են 2008 թվականին ՀՀ երկրորդ նախագահի հետ շփում ունեցող անձանց կողմից։ Սա, լրատվականի փոխանցմամբ, Քոչարյանի փաստաբանների կողմից որակվել է որպես պետական դավաճանություն։ Աղբյուրներին Regnum-ը անդրադառնում է շատ հպանցիկ՝  նշելով, որ տեղեկատվությունը ստացել է Քոչարյանի փստաբաններին մոտ կանգնած աղբյուրներից։
Մինչդեռ ՀՔԾ-ն, որպես հիմք, ընդունել է Պաշտպանության նախարարի 2008 թվականի փետրվարի 23-ի թիվ 0038 հույժ գաղտնի hրամանը։ Հրամանի համաձայն՝ Երևան քաղաքում փաստացի սահմանված ռազմական դրության և զինված ուժերի հակասահմանադրական օգտագործման շրջանակներում, այդ հրամանով ձևավորված զինվորական կառավարման նոր կառույցի կազմակերպմամբ իրականացվել է բանակային ստորաբաժանումների տեղաշարժ՝ Զինված ուժերի մի շարք ստորաբաժանումներ զինված դուրս են բերվել տեղակայման հիմնական վայրերից և տեղափոխվել Երևանում կամ քաղաքամերձ հատվածներում տեղակայված զորամասեր: Ակնհայտ է, որ Հատուկ քննչական ծառայությունը Երևանում ԱՄՆ դեսպանատան կարիքը չունի Պաշտպանության նախարարությունից 0038 հրամանը ստանալու համար:
Ընտրությունների կեղծումը չի քննարկվում
Իսկ հուլիսի 30-ին Life.ru-ն հրապարակել է «Վրեժխնդրություն առանց սահմանների կամ Ռոբերտ Քոչարյանի ձերբակալման իրական պատճառը» վերտառությամբ հոդվածը, որում Անդրեյ Բաբիցկին խոսում է Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորման մասին՝ մեղադրելով քննչական մարմնին գործը մանրակրկիտ չուսումնասիրելու համար։ Հոդվածագրի կարծիքով՝ առանց ապացուցելու, որ նախագահական ընտրությունները 2008 թվականին կեղծվել են, և որ Սերժ Սարգսյանը պարտություն է կրել, չէր կարելի մեղադրել երկրորդ նախագահին սահմանադրական կարգը տապալելու համար։
«Ներկայումս ստացվում է այնպես, որ 2008 թվականին Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հաղթանակը աքսիոմա է, որն ապացուցման կարիք չունի։ Իսկ քննչական մարմնի վրա ազդեցություն ունեցող քաղաքական գործիչներից ո՞ր մեկն է վստահ, որ այդ ընտրությունները կեղծված էին»,- նշում է Բաբիցկին։
Մի կողմ թողնելով 2008 թվականի ընտրություններում արձանագրված արդյունքների արդարացիությունը՝ պետք է նշել, որ վարույթ իրականացնող մարմինը Ռոբերտ Քոչարյանին չի մեղադրում ընտրությունների արդյունքները կեղծելու համար։ Ինչպես արդեն նշել ենք՝ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածով՝ սահմանադրական կարգը բռնությամբ տապալելու, Զինված ուժերի քաղաքական չեզոքությանը խոչընդոտելու և այն խաղաղ ցուցարարների դեմ օգտագործելու համար։
Սահմանադրական կարգը նախագահը չէ
Այնուհետև օգոստոսի 1-ին  «Հրապարակ»-ում լույս է տեսնում Regnum.ru լրատվական գործակալության գլխավոր խմբագիր, քաղաքագետ Մոդեստ Կոլերովի հարցազրույցը, որտեղ վերջինս նշում է․ «Իմ կարծիքով՝ եթե Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատական գործընթացը՝ սահմանադրական կարգը տապալելու մեղադրանքով,  արդար լինի, ապա այդ մեղադրանքը կփլուզվի: Գործող նախագահը չի կարող ինքն իրեն տապալել: Դա նոնսենս է»։
Քաղաքագետը խոսում է Քոչարյանի՝ իբրև  սահմանադրական կարգը կրողի, սեփական անձը տապալելու անհնարինության մասին։ Բայց շատ անգամներ արդեն շեշտվել է, որ Ռոբերտ Քոչարյանը չի մեղադրվում ինքն իրեն տապալելով՝ սահմանադրական կարգը բռնությամբ տապալելու համար։ Սահմանադրական կարգը ոչ թե անձ է, այլ Սահմանադրությամբ ամրագրված որոշակի նորմերի ամբողջություն: Սահմանադրական կարգի բռնությամբ տապալումը, ՀՔԾ-ի հայտարարության համաձայն, Զինված ուժերի քաղաքական չեզոքության խաթարումը, դրանք խաղաղ ցուցարարների դեմ օգտագործելն է, ինչի հետևանքով խախտվել են Սահմանադրության 1-ից 5-րդ հոդվածներով և 6-րդ հոդվածի առաջին մասով նախատեսված նորմերը։
Թեգեր` ապատեղեկատվությունՀրապարակ․amՀՔԾՌեգնումՌոբերտ Քոչարյանռուսական մանիպուլյացիառուսական պրոպագանդատեղեկատվության մանիպուլյացիա
#43 ՓԱՍՏԱՉԱՓ. Մանուկյանը, Տեր-Պետրոսյանը և քաղաքացիական պատերազմը
Նոյեմբերի 10-ին Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ռուսաստանի միջև կնքված հայտարարությունից հետո, որով Արցախի մի շարք տարածքներ հանձնվեցին Ադրբեջանին, հայ քաղաքական ուժերն ու...

В последнее время в российских СМИ активно обсуждается решение об аресте второго президента РА Роберта Кочаряна. И нередко в связи с этим на российском медиаполе можно столкнуться с дезинформацией или произвольной интерпретацией фактов.
Посольство США – почтальон?
Так, агентство Regnum.ru 1 августа опубликовало статью под заголовком «Дело Кочаряна: следы посольства США в Ереване». Ссылаясь на свои источники, агентство пишет, что обвинение, по которому был задержан Роберт Кочарян, следователи строят на основе документов, полученных из посольства США в Ереване, которые были переданы лицами, входившими в круг общения Кочаряна в 2008 году.  Это, согласно агентству, было расценено адвокатами Кочаряна как «национальное предательство». На источники Regnum.ru ссылается вскользь: информация получена от источников, близких к адвокатам Кочаряна, отмечает агентство.
Следует отметить, что в действительности Специальная следственная служба основывается на строго секретном приказе министра обороны Армении номер 0038 от 23 февраля 2008 года. Согласно приказу, посредством организации новой структуры военного управления, сформированной этим приказом в рамках фактически установленного в городе Ереване военного положения и антиконституционного использования вооруженных сил, было осуществлено передвижение армейских подразделений: ряд вооруженных подразделений Вооруженных сил был выведен с мест основной дислокации и переведен в воинские части, расположенные в Ереване и пригороде. Очевидно, что Специальная следственная служба не нуждается в помощи посольства США в Ереване для получения приказа 0038 из Министерства обороны.
Фальсификация выборов не обсуждается
А 30 июля Life.ru опубликовала статью «Месть по беспределу, или настоящая причина ареста Роберта Кочаряна», в которой Андрей Бабицкий говорит об аресте Роберта Кочаряна, обвиняя следственный орган в том, что тот не провел тщательное расследование дела. По мнению автора статьи, не доказав, что президентские выборы 2008 года были сфальсифицированы, и что Серж Саркисян потерпел поражение, нельзя было обвинять второго президента в свержении конституционного строя.
«Сейчас получается так, что следствие считает победу Тер-Петросяна в 2008 году аксиомой, не нуждающейся в доказательствах. А кто из политиков, которые могут оказывать давление на следственные органы, абсолютно уверен в том, что итоги тогдашних выборов были сфальсифицированы?» — отмечает Бабицкий.
Отбросив в сторону справедливость зарегистрированных результатов выборов 2008 года,  следует отметить, что орган, осуществляющий производство, не обвиняет Роберта Кочаряна в фальсификации результатов выборов. Как мы уже отмечали, Кочаряну было предъявлено обвинение по статье 300.1 Уголовного кодекса РА – насильственном свержении конституционного строя, нарушении политического нейтралитета Вооруженных сил и их использовании против мирных демонстрантов.
Конституционный строй – это не президент
Далее 1 августа в газете «Грапарак» было опубликовано интервью с главным редактором информационного агентства Regnum.ru, политологом Модестом Колеровым, в котором он отмечает: «По-моему, если судебный процесс по делу Роберта Кочарян по обвинению в свержении конституционного строя будет справедливым, то это обвинение рухнет. Действующий президент не может свергнуть самого себя. Это нонсенс». Политолог говорит о Кочаряне как о носителе конституционного строя, о невозможности свержения собственной личности. Однако уже много раз отмечалось, что Роберт Кочарян обвиняется не в насильственном свержении конституционного строя, свергнув самого себя. Конституционный строй – это не личность, а совокупность определенных норм, закрепленных Конституцией. Насильственное свержение конституционного строя, согласно заявлению ССС, состоит в нарушении политического нейтралитета Вооруженных сил, их использовании против мирных демонстрантов, в результате чего были нарушены нормы, предусмотренные статьями 1-5 и частью 1 статьи 6 Конституции.