Ապրիլյան պատերազմի մեղքը Իսրայելի՞նն է. զենքերի մատակարարման պատկերը
Դեկտեմբերի 22-ին ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի տնօրեն Կոնստանտին Զատուլինը, Երևանում լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում նշել է. «Փորձագետների մի խումբ հերքում է այն կարծիքը, որ Ռուսաստանից ձեռք բերած «Սոլնցեպյոկ»-ն ու «Սմերչ»-ը լուրջ դեր են խաղացել Ադրբեջանի կողմից ապրիլյան պատերազմը սկսելու համար։ Իսրայելից ձեռք բերած զենքերն ավելի մեծ դերակատարում ունեցան այդտեղ։ Այս թեմայի շուրջ չեմ ցանկանում ծավալվել, բայց ակնհայտ է, որ եթե Ռուսաստանը Ադրբեջանին չի վաճառում զենք, ապա Ադրբեջանը կգտնի այն ձեռք բերելու ուրիշ աղբյուր»:
Քանի որ ռուս փորձագետներն ու քաղաքական գործիչները պարբերաբար բարձրաձայնում են նույնանման տեսակետներ, հիշեցնենք, որ ըստ Միջազգային խաղաղության հարցերի Ստոկհոլմի ինստիտուտի 2015 թվականին  հրապարակած տվյալների՝ 2010-2014թթ. ընթացքում Ադրբեջանի կողմից գնված հարձակողական զինամթերքների 85 տոկոսը մատակարարել է Ռուսաստանը:
Ընդ որում 2005-2009 թթ համեմատ 2010-2014-ին Ադրբեջանը 249% ավելացրել է զինատեսակների ներկրումը (ինչպես նկատեցինք՝ հիմնականում Ռուսաստանից):  Հետևաբար, Իսրայելի կողմից մատակարարված զենքը 2010-2014 թթ կարող է կազմել Ադրբեջան ներկրված զինատեսակի ամենաշատը 15 տոկոսը:
Ռուսաստանը Ադրբեջանին անցած մի քանի տարիների ընթացքում վաճառել է անգամ միջազգայնորեն արգելված զինատեսակներ, ինչպես, օրինակ, Դուբլինյան կոնվենցիայով արգելված կասեթային մարտագլխիկներով «Սմերչ» համազարկային կրակի համակարգերն են, կամ, կոնվենցիաներով արգելման եզրին հայտնված «Սոլնցեպյոկ» հրանետները:
Հավելենք, որ Ռուսաստանը ծանր զենքեր արտադրող աշխարհի միակ երկիրն է, որը համաձայնվում է զինել Ադրբեջանին: Ռուսաստանի վաճառած զինատեսակների մեծ մասը Իսրայելում չեն արտադրվում, կամ պիտանի չեն այս տարածաշրջանի ու բնակլիմայական պայմանների համար:
Թեգեր` IskanderRA Ministry of DefenseRussiasut.amUICUnion of Informed CitizensСмерчԱդրբեջանադրբեջանական քարոզչությունզենքԻսկանդերիսրայելԻրազեկ Քաղաքացիների ՄիավորումԻՔՄԿոնստանտին Զատուլինհարձակողական զինամթերքՀՀ ՊՆՊաշտպանության նախարարությունՌուսաստանՍմեռչՍմերչՍոլնցեպյոկ
Հայաստանը ավելի քան 30 տարի միջուկային թափոն չի տեղափոխում Ռուսաստան․ «Հրապարակի» պնդումը կեղծ է
15:01, 1 Մյս, 2026
Մայիսի 1-ին «Հրապարակ» թերթը գրել էր, որ Ռուսաստանում Հայաստանի նկատմամբ «նոր պատժամիջոցների ցանկեր են մշակվում» և որպես այդ ցանկի մաս...

Виновником апрельской войны является Израиль? Картина поставок оружия
Директор Института стран СНГ Константин Затулин 22 декабря в Ереване во время беседы с журналистами отметил: «Группа экспертов опровергает мнение о том, что приобретенные у России «Солнцепек» и «Смерч» сыграли серьезную роль в инициировании Азербайджаном апрельской войны. Приобретенное у Израиля вооружение сыграло здесь еще большую роль. Я не хочу распространяться на эту тему, но очевидно, что если Россия не будет продавать оружие Азербайджану, то Азербайджан найдет другой источник для приобретения оружия».
Так как российские эксперты и политические деятели периодически оглашают подобные мнения, напомним, что согласно опубликованным данным Стокгольмского института исследования проблем мира за 2015 год, в течение 2010-2014гг. 85% наступательного вооружения, купленного Азербайджаном, поставила Россия.
При этом, по сравнению с 2005-2009гг. в 2010-2014гг. Азербайджан увеличил импорт вооружения на 249% (как было отмечено, в основном из России). Следовательно, поставляемое Израилем вооружение в 2010-20014гг. может составить не более 15% от вооружений, импортируемых в Азербайджан.
За прошедшие несколько лет Россия продала Азербайджану даже запрещенное на международном уровне оружие, такое, как, например, запрещеная Дублинской конвенцией  реактивная система залпового огня «Смерч» с кассетными боеголовками, или оказавшаяся на грани запрета конвенциями огнеметная система «Солнцепек».
Добавим, что Россия является единственной страной-производителем тяжелого вооружения, которая соглашается вооружать Азербайджан. Большая часть продаваемого Россией оружия не производится в Израиле, а израильские вооружения зачастую не пригодны для этого региона и климатических условий.
Метки IskanderRA Ministry of DefenseRussiasut.amUICUnion of Informed CitizensСмерчԱդրբեջանադրբեջանական քարոզչությունզենքԻսկանդերիսրայելԻրազեկ Քաղաքացիների ՄիավորումԻՔՄԿոնստանտին Զատուլինհարձակողական զինամթերքՀՀ ՊՆՊաշտպանության նախարարությունՌուսաստանՍմեռչՍմերչՍոլնցեպյոկ
Затулин фальсифицирует, утверждая, что заявлением от 9 ноября РА обязалась предоставить коридор Азербайджану
20:17, 12 Ноя, 2022
11 ноября на сайте Hraparak.am былo опубликованo интервью с заместителем председателя комитета Госдумы по делам СНГ Константином Затулиным, который недавно...