«Ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի մասին ապատեղեկությունների մի մասին (թե իբր այն Եվրոպայի պարտադրանքն է ու կապ ունի նույնասեռականության հետ) մենք արդեն անդրադարձել ենք:
Սակայն հարցի շուրջ ապատեղեկությունները սրանով չեն սահմանափակվում: Օրենքի մասին ամենատարածվող ապատեղեկություններից մեկն այն է, որ այն միտված է երեխաներին խլել իրենց ընտանիքներից՝ խարխլելով հայ ավանդական ընտանիքի հիմքերը:
Այնինչ, իրականությունն այլ է: Խնդրո առարկա օրենքի նախագիծը որևէ կերպ չի անդրադառնում և չի կարգավորում դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության գործունեությանը և չի անդրադառնում երեխաներին խնամակալության հանձնելու հարցին: Այդ ամենն արդեն իսկ կարգավորված է ՀՀ Ընտանեկան օրենսգրքով:
«Ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի նպատակը ընտանեկան բռնությունից պաշտպանելն է և դրա կանխարգելումն է, ինչի համար Նախագծով ամրագրվել են համապատասխան նյութական և դատավարական նորմեր: Օրինակ՝ այն դեպքում, երբ ամուսիններից մեկը բռնություն է կիրառում մյուսի կամ երեխաների նկատմամբ, ապա մյուս ամուսինը կարող է դիմել ՀՀ ոստիկանություն՝ համապատասխան պաշտպանական միջոցներ կիրառելու մասին խնդրանքով: Ընդ որում՝ Նախագծի շրջանակներում սահմանվել են ոչ միայն պաշտպանական միջոցների համակարգը՝ ելնելով կատարված արարքի հանրային վտանգավորությունից, այլև դրանից բխող իրավասու պետական մարմինների լիազորությունները, ինչպես նաև սահմանափակման ենթակա իրավունքների շրջանակը:
«Այս ամենի նպատակը ընտանիքին և երեխաներին բռնությունից պաշտպանելն է՝ ամրապնդելով Հայաստանում ընտանիքի հիմքերը, որտեղ, իմ խորին համոզմամբ, բռնությունը չի կարող տեղ ունենալ»,- մեզ հետ զրուցում նշեց ՀՀ Արդարադատության նախարարության իրավական ապահովման վարչության պետ Բագրատ Ղազինյանը:
Նկատենք, որ եթե այժմ ոստիկանությունն ունի միմիայն բռնության տեղի ունեցած դեպքերը բացահայտելու լիազորություն, ապա օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո իրավապահները կստանան բռնությունները կանխարգելելու իրական մեխանիզմներ:
Ավելին, այժմ հանդիպում ենք իրավիճակի, երբ ամուսնու կողմից բռնության ենթարկված կանայք չեն կարողանում դիմել իրավապահներին, քանի որ դիմելուց հետո ստիպված են լինելու վերադառնալ նույն ամուսնու մոտ, ով էլ ավելի «բարկացած» կլինի կնոջ այդ արարքի համար: Օրենքով նախատեսվում է, որ նման դեպքերում պետությունը պետք է պաշտպանի ընտանեկան բռնությունից տուժողներին:

Закон против домашнего насилия не имеет ничего общего с опекой над детьми
Сайт Sut.am уже обращался к одной части распространяемой дезинформации вокруг  Закона Армении «О предотвращении домашнего насилия и борьбе с ним» (якобы это принуждение Европы и связано с гомосексуализмом).
Однако дезинформация вокруг данного вопроса не ограничивается этим. Одной из  наиболее распространяемой дезинформацией о законе является то, что он направлен на то, чтобы отобрать детей из их семей, расшатывая при этом основы традиционной армянской семьи.
Тогда как действительность совершенно иная. Указанный законопроект никоим образом не обращается и не регулирует деятельность Службы принудительного исполнения судебных актов и не касается вопроса о передаче детей  под опеку. Все это уже урегулировано Семейным кодексом Республики Армения.
Целью Закона Армении «О предотвращении домашнего насилия и борьбе с ним» является защита от домашнего насилия и его предотвращение, для чего по Проекту закреплены соответствующие материальные и  процессуальные нормы. Например, в случае, когда один из супругов применят насилие против своего супруга или детей, то другой супруг может обратиться в полицию РА с просьбой применить  соответствующие защитные меры. При этом, в рамках Проекта установлена не только система защитных мер, исходя из общественной опасности содеянного, но и вытекающие из этого полномочия компетентных государственных органов, а также круг прав, подлежащих ограничению.
«Целью всего этого является защита семьи и детей от насилия, укрепляя основы семьи в Армении, где,  по моему глубокому убеждению, не должно быть места насилию», — сказал в беседе с Sut.am начальник управления развития законодательства и правового анализа министерства юстиции Армении Баграт Казинян.
Заметим, что если сейчас полиция имеет только полномочие на раскрытие случаев насилия, то после вступления в силу закона правозащитники получат реальные механизмы предотвращения насилия.
Более того, сейчас мы сталкиваемся с ситуацией, когда женщины, подвергшиеся насилию со стороны своих супругов, не могут обратиться к правозащитникам, так как после обращения будут вынуждены вернуться к своим супругам, которые будет еще более «рассерженными» на жен за этот поступок. По закону предусмотрено, что в подобных случаях государство должно защищать пострадавших от домашнего насилия.