Գեղամ Մանուկյանը կոչ է անում օրենք խախտել
Օրերս պաշտոնաթող նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն իր երկրորդ հարցազրույցը տվեց դաշնակցական Գեղամ Մանուկյանին։ Քոչարյանն իր բողոքը հայտնեց նախաքննության գաղտնի լինելու հետ կապված՝ ասելով. «Եթե դուք՝ լրագրողներով, հասնեք նրան, որ այդ քրեական գործի նախաքննական գաղտնիքը հանվի՝ մենք շատ ազատ կարող ենք խոսել բոլոր դրվագներով, առարկայական։ Դա նաև ազատություն կտա փաստաբաններին։ Մենք կարող ենք ամբողջ դատաքննության ընթացքի ձայնագրությունը հրապարակել»։
Սրան ի պատասխան, հարցազրուցավարը Քոչարյանին առաջարկեց «ոչ պաշտոնական» հրապարակել այդ ձայնագրությունը։
Նկատենք, որ նախաքննության գաղտնիությունն ինքնանպատակ չէ։ Նախաքննական գաղտնիության չպահպանման պայմաններում քրեական գործի լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտման օրենսդրական պահանջը չի կարող արդյունավետ իրականացվել, իսկ նախնական քննության խնդիրները չեն կարող արդյունավետ լուծում ստանալ։ Այլ կերպ ասած, բազմակողմանի և օբյեկտիվ քննության համար անհրաժեշտ է գաղտնիություն։
Նախաքննության տվյալների հրապարակման անթույլատրելիությունն ամրագրված է նաև Քրեական դատավարության և Քրեական օրենսգրքերում։
Այսպես, Քրեական օրենսգրքի 342 հոդվածը սահմանում է. «Առանց դատախազի, քննիչի կամ հետաքննություն կատարող անձի թույլտվության` նախաքննության կամ հետաքննության տվյալները հրապարակելը` պատժվում է տուգանքով` նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից երեքհարյուրապատիկի չափով, կամ կալանքով` առավելագույնը մեկ ամիս ժամկետով»։
Այսպիսով Գեղամ Մանուկյանը կոչ է անում հանցագործություն կատարել։ Բացի այս, Մանուկյանը մարտի 1-ի գործի հետ կապված որոշակի մանիպուլյացիոն հայտարարություններ է արել։
«Կա հանրային կարծիք, որ եթե իշխանությունը չհայտարարեր արտակարգ դրություն՝ չէր լինի մարտի 1», — ասել է Մանուկյանը` հավելելով. «Ի վերջո, ի՞նչը մղեց նախագահ Քոչարյանին մարտի 1-ին արտակարգ դրություն հայտարարել»։
Արտակարգ դրություն հայտարարելը կապված չի եղել ողբերգական դեպքերի հետ, քանի որ այն հայտարարվել է դրանցից հետո կամ առավելագույնը այդ դեպքերի ընթացքում։ Վերականգնելով իրադարձությունների քրոնիկոնը` տեսնում ենք, որ մարտի 1-ի վաղ առավոտյան ներքին զորքերը, իրավապահ այլ մարմինների հետ միասին, ուժ էին կիրառել Ազատության հրապարակի վրաններում քնած ցուցարարների հանդեպ, ձերբակալվել էին ընդդիմության տարբեր ներկայացուցիչներ, իսկ ընդդիմության ղեկավար Լևոն Տեր-Պետրոսյանը տեղափոխվել էր իր առանձնատուն։
«Թատերական հրապարակը մաքրելուց հետո», ինչպես հայտարարել էր Ռոբերտ Քոչարյանը, ցուցարարները սկսել էին հավաքվել Մյասնիկյանի արձանին հարող տարածքում։ Ավելի ուշ սկսվել էին բախումները, որոնց արդյունքում զոհվեց 10 և վիրավորվեց ավելի քան 300 մարդ։ Միայն այս ժամանակ է ստորագրվել արտակարգ իրավիճակ հայտարարելու հրամանագիրը։ Այլ կերպ ասած` Գեղամ Մանուկյանի այն միտքը, որ «եթե չմտցնվեր արտակարգ դրություն՝ չէր լինի մարտի 1», ճիշտ չէ և աղավաղում է հանրային կարծիքը։
Թեգեր` 1 мартаеркир медиазаконКонституция АрменииРоберт КочарянԵրկիր մեդիաՀՀ ՍահմանադրությունՄարտի 1Ռոբերտ Քոչարյանօրենք
Իշխանյանը սխալվում է․ քաղհասարակությունը դատապարտել է «Երկիր Մեդիայի» տնօրենի ձերբակալությունը
14:55, 15 Հնս, 2022
Հունիսի 14-ին 168 TV-ի «Ռիվյու» հաղորդման ընթացքում լրագրող, ռեժիսոր Հովհաննես Իշխանյանը հայտարարել է, թե քաղաքացիական հասարակությունը, մասնավորապես, մի շարք մեդիա...
Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններ. 4 ղեկավարների դիրքորոշումները
12:30, 19 Հնս, 2021
44-օրյա պատերազմից հետո Հայաստանում ակտիվորեն քննարկվում են հայ- թուրքական հարաբերությունները, դրանց ձևավորման հավանականությունը և խոչընդոտները: Մասնավորապես, մեծ աղմուկ են հանել...

На днях отставной президент Роберт Кочарян дал второе интервью члену АРФД Гегаму Манукяну. Кочарян выразил свое недовольство в связи с тайной следствия, заявив: «Если вам, журналистам, удастся достичь того, чтобы тайна следствия данного уголовного дела была отменена, то мы сможем свободно разговаривать о всех эпизодах, предметно. Это также даст свободу адвокатам. Мы можем опубликовать аудиозапись всего судебного разбирательства».
В ответ на это интервьюер предложил Кочаряну «неофициально» опубликовать эту аудиозапись.
Заметим, однако, что установление тайны следствия не является самоцельным. В условиях несоблюдения тайны следствия законодательное требование о полном и объективном расследовании уголовного дела не может быть эффективно реализовано, а проблемы предварительного следствия не могут получить эффективного решения. Другими словами, для разностороннего и объективного следствия необходима тайна.
Недопустимость публикации данных предварительного следствия также закреплена в Уголовно-процессуальном и Уголовном кодексах.
Так, статья 342 УК закрепляет: «Разглашение данных предварительного следствия или дознания без разрешения прокурора, следователя или лица, производящего дознание, наказывается штрафом в размере от стократного до трехсоткратного размера минимальной заработной платы, либо арестом на срок не свыше одного месяца».
Таким образом, Гегам Манукян призывает совершить преступление. Кроме того, Манукян сделал ряд манипулятивных заявлений по делу 1 марта.
«Существует общественное мнение, что если бы власти не объявили чрезвычайное положение, то не было бы 1 марта», — сказал Манукян, добавив: «И наконец, что сподвигло президента Кочаряна объявить чрезвычайное положение 1 марта?»
Объявление чрезвычайного положения не было связано с трагическими событиями, поскольку оно было объявлено после них или, максимум, в процессе этих событий. Восстанавливая хронику событий, мы видим, что 1 марта, рано утром, внутренние войска наряду с другими правоохранительными органами применили силу в отношении спящих в палатках на площади Свободы демонстрантов, задержали многих представителей оппозиции, а лидер оппозиции Левон Тер-Петросян был отправлен домой.
После «зачистки театральной площади», как заявил Роберт Кочарян, демонстранты начали собираться в районе, прилегающем к памятнику Мясникяна. Позже начались столкновения, в результате чего было убито 10 и ранено более 300 человек. Только после этого был подписан указ об объявлении чрезвычайного положения. Иными словами, идея Гегама Манукяна о том, что «если бы не было введено чрезвычайное положение, то не было бы 1 марта», является неправдой и искажает общественное мнение.