Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական e-draft.am կայքում հրապարակվել է Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու նախագիծը, որը, սակայն, սխալ է ներկայացվել մամուլում։
Օրենսդրական փոփոխությունը հիմնականում ենթադրում է ընտրական գործընթացում բարեգործության արգելքի խախտման քրեականացում (նախկինում այն եղել է վարչական իրավախախտում, այժմ առաջարկվում է քրեական պատասխանատվություն)։
ԶԼՄ-ները, սակայն, սխալ են ընկալել օրենքի նախագիծը` գրելով, որ այսուհետև ընտրակաշառքի համար կազատազրկեն։
Հարկ է նշել, որ այժմ գործող օրենսդրությամբ ընտրակաշառք վերցնելը պատժվում է տուգանքով` նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկից յոթհարյուրապատիկի (500-ից 700 հազար դրամի) չափով, կամ ազատազրկմամբ` մեկից երեք տարի ժամկետով (Հոդված 154.2, մաս 1)։
Նոր նախագծում այս մասով որևէ փոփոխություն չի կատարվել, պատժաչափը նույնն է՝ նույնքան տուգանք, կամ նույնքան ազատազրկում։ Այլ կերպ ասած, ընտրակաշառք վերցնելու համար ազատազրկման պատիժը նոր չէ, այն ընդունվել է դեռևս 2006 թվականին։
Թեգեր` выборы в НСизбирательный кодекскоррупцияложь в СМИԱԺ ընտրություններընտրական օրենսգիրքլրատվական սուտկոռուպցիա
«ՔՊ-ի» թեկնածուն նախընտրական շրջանում դրամական օգնություն է բաժանում Վեդիում
17:44, 10 Մրտ, 2022
Վեդիում համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար, գալիք ընտրություններում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության թեկնածու Գարիկ Սարգսյանը նախընտրական շրջանում համայնքային բյուջեից օգնություն է բաժանում։ Նախորդ...
Կաշառք ու աշխատավարձի «ատկատ»՝ Երևանի 122 դպրոցում
19:27, 2 Սպտ, 2021
Օրերս «Փաստերի ստուգման հարթակ» է դիմել Երևանի 122 դպրոցի ուսուցչուհի Մելինե Հակոբյանը և հայտնել, որ նույն դպրոցի տնօրեն Մարինա Մալախյանը...
Քոչարյանը մանիպուլացնում է իշխանությունների՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունքները
13:37, 18 Հնս, 2021
Երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը հունիսի 15-ին ընտրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել էր, որ ներկա իշխանությունները խոստացել էին...

На едином сайте для публикации проектов правовых актов e -draft.am был опубликован проект о внесении изменений в Уголовный кодекс, который, однако, был неправильно представлен в прессе.
Законодательная поправка в основном подразумевает криминализацию нарушения запрета на проведение благотворительности (ранее это было административное правонарушение, в настоящее время предлагается уголовная ответственность).
СМИ, однако, неправильно истолковали проект, написав, что отныне за избирательную взятку будут лишать свободы.
Следует отметить, что в настоящее время за получение взятки в соответствии с действующим законодательством грозит наказание в виде штрафа в 500-700-кратном размере минимальной зарплаты (500-700 тысяч драмов) или лишения свободы сроком от трех до пяти лет (статья 154.2, часть 1).
В новом проекте по этой части каких-либо изменений внесено не было, мера наказания та же – размер штрафа один и тот же, тот же и срок лишения свободы. Другими словами, наказание в виде лишения свободы за получение избирательной взятки не ново, оно было принято еще в 2016 году.
Метки выборы в НСизбирательный кодекскоррупцияложь в СМИԱԺ ընտրություններընտրական օրենսգիրքլրատվական սուտկոռուպցիա
27 августа на YouTube-канале второго президента Армении Роберта Кочаряна было опубликовано видео под названием «Экономика требует решений. Обсуждение экономических тем...