Րաֆֆի Հովհաննիսյանի խոսքը խեղաթյուրվել է
Օրեր առաջ «Ժառանգություն» կուսակցության ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հրավիրել է մամուլի ասուլիս, որի ժամանակ խոսել է սեպտեմբերի 23-ին կայանալիք Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրությունների մասին՝ հայտարարելով քաղաքապետի իր թեկնածության առաջադրման մասին։
Բացի այս, վերջինս անդրադարձ է կատարել ներքաղաքական վերջին զարգացումներին, կապված երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ։
Լրագրողներից մեկի հարցին ի պտասխան, թե ինչպե՞ս է վերաբերվում Ռոբերտ Քոչարյանի, քաղաքականություն վերադառնալու հայտարարությանը, Հովհաննիսյանը նշել է՝ «Ռոբերտ Քոչարյանն իրավունք ունի վերադառնալ որտեղ ուզում է և որտեղ արժանի է՝ դա լինի քաղաքականություն, թե բանտ, թե ուրիշ տեղ, դա իմ որոշելիքը չէ»։
Մամուլում առավել շատ լուսաբանվեց հենց այս հայտարարությունը՝ որոշ տեղեր, սակայն, խեղաթյուրված ձևով։ Օրինակ, iravunk.am կայքը «Քոչարյանն իրավունք ունի վերադառնալ այնտեղ, որտեղ ինքն ուզում է» գլխագրով նյութ հրապարակեց՝ կցելով դրան Հովհաննիսյանի լուսանկարը։
Նմանօրինակ վերնագիրը, դատելով համացանցում տեղ գտած  մեկնաբանություններից, մոլորեցրել է շատերին։ Այն կտրված է ենթատեքստից և աղավաղում է Հովհաննիսյանի հնչեցրած միտքը։
Թեգեր` газета иравункРаффи ОваннисянРоберт КочарянԻրավունք թերթԻրավունք օրաթերթՀայկ ԲաբուխանյանՌոբերտ ՔոչարյանՐաֆֆի Հովհաննիսյան

На днях лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян созвал пресс-конференцию, в ходе которой затронул досрочные выборы в Совет старейшин Еревана, которые назначены на 23 сентября, заявив о выдвижении своей кандидатуры на пост мэра.
Кроме этого, Ованнисян коснулся недавних внутриполитических развитий, связанных со вторым президентом Робертом Кочаряном.
На вопрос одного из журналистов о том, как он относится к заявлению Роберта Кочаряна о возвращении в политику, Ованнисян отметил: «Роберт Кочарян имеет право вернуться куда хочет и куда достоин, будь то политика или тюрьма, или другое место, не мне решать».
В прессе наиболее ярко было освещено именно это заявление, некоторые места которого, однако, были представлены в искаженном виде. Например, сайт iravunk.am опубликовал статью «Кочарян имеет право вернуться туда, куда он хочет», сопроводив ее фотографией Ованнисяна.
Подобный заголовок, судя по комментариям в соцсетях, многих ввел в заблуждение. Он вырван из контекста и искажает озвученную Ованнисяном мысль.