«Կենսաբանական զենքերի» լաբորատորիան նաև ՌԴ-ից է փող ստանում
2016 թվականի նոյեմբերի 24-ին SUT.am-ը անդրադարձել էր «Բժշկա-կենսաբանական լաբորատորիաները Հայաստանի անվտանգության եւ ինքնիշխանության համատեքստում» թեմայով համաժողովին, որի ընթացքում սուտ տեղեկություններ էին հրապարակվել ՀՀ-ում ԱՄՆ ֆինանսավորմամբ կենսաբանական զենք ստեղծելու մասին։
Մասնավորապես, այդ համաժողովի ընթացքում հայտարարվել էր, թե ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի «Վտանգների նվազեցման գործակալության» ֆինանսավորմամբ 2016 թվականին Երևանում, Գյումրիում և Իջևանում բացված ռեֆերենս լաբորատորիաները կարող են կենսաբանական զենք ստեղծել և օգտագործել ՌԴ ռազմավարական դաշնակից Հայաստանի բնակչության դեմ։
Խոսքը, ըստ այդմ, Առողջապահության նախարարության «Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի «Ռեֆերենս լաբորատոր կենտրոնի»  մասին էր, որը հենց, ըստ այդ ժամանակ տարածվող ապատեղեկատվության, զբաղվում է «կենսաբանական զենքի մշակմամբ՝ այն ՌԴ-ի դեմ օգտագործելու նենգ մտադրությամբ»։
Բացահայտելով այս հայտարարությունների անհեթեթությունը՝ մենք, այնուամենայնիվ, շարունակեցինք ուսումնասիրել թեման և ՀՀ Առողջապահության նախարարությունից ստացանք բավական ուշագրավ մի գրություն։
Համաձայն փաստաթղթի, ՀՀ և ՌԴ կառավարությունների միջև ԵԱՏՄ-ին անդամակցության շրջանակներում Հայաստանին տեխնիկական և ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերելու մասին համաձայնագրի շրջանակներում ՀՀ առողջապահության նախարարության «Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի «Ռեֆերենս լաբորատոր կենտրոն» մասնաճյուղին Ռուսաստանի կողմից տրմադրվել են 14 տեսակի սարքեր-սարքավորումներ և  լաբորատոր կահույք՝ սանիտարա-քիմիական լաբորատորիայի համար։
Բացի սա, նույն համաձայնագրի շրջանակներում, հատուկ վտանգավոր վարակների լաբորատոր կարողությունների բարելավման (դաշտային պայմաններում հետազոտություններ իրականացնելու համար), բռնկումների արագ արձագանքման նպատակով՝ ՀՀ առողջապահության նախարարության «Հիվանդությունների վերահսկաման և կանխարգելման ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ին Ռուսաստանի կողմից տրամադրվել է ժամանակակից սարքեր-սարքավորումներով կահավորված 2 շարժական լաբորատորիա։
Ստացվում է, որ «Բժշկա-կենսաբանական լաբորատորիաները Հայաստանի անվտանգության և ինքնիշխանության համատեքստում» թեմայով համաժողովի բանախոսները եւ համաժողովը լուսաբանած լրատվականները հայտնվում են էլ ավելի անհեթեթ վիճակում։ Ըստ նրանց պնդումների՝ սույն ՊՈԱԿ-ը լծված է Ռուսաստանի դեմ «կենսաբանական դավադրություն» կազմակերպելով, այնինչ՝ ՊՈԱԿ-ը օժանդակություն է ստանում նաև Ռուսաստանից։
Այս տրամաբանական պարադոքսը, սակայն, չէր խանգարել քարոզիչներին «նկատել» կամ «նկարել» ամերիկյան ֆինասավորմամբ մի «ստոր գործընթաց» ընդդեմ հայ-ռուսական բարեկամության։ Այդ հրապարակումների և հայտարարությունների տրամաբանությամբ՝ եթե ՊՈԱԿ-ը օգնություն է ստանում ՌԴ-ից, ապա ըստ ամենայնի՝ պատրաստում է գերվտանգավոր ու հուժկու կենսաբանական զենք, օրինակ՝ մեգաթունավոր խավարասերներ՝ Վաշինգտոնի դեմ օգտագործելու համար։ Սա, սակայն, արդեն ոչ թե համաժողովի նյութ է, այլ պարզագույն խավարամտություն։
Թեգեր` ArmeniaBiological WeaponNATORussiaUSAUSAIDАрмениябиологическое оружиероссийская пропогандаспутник арменияСШАԱՄՆԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտկենսաբանական զենքՀամաշխարհային բանկՀայաստանՀՀ առողջապահության նախարարությունՆԱՏՕՌԴռուսական պրոպոգանդաՌուսաստան

Лаборатории по разработке «биологического оружия» финансируются также из России
Сайт SUT.am 24 ноября 2016 года обратился к конференции по теме «Медико-биологические лаборатории в контексте безопасности и суверенитета Армении», в ходе которой была опубликована ложная информация о создании в Армении биологического оружия при финансировании Соединенных Штатов Америки (США)
В частности, в ходе конференции было объявлено, что открытые в 2016 году при поддержке Агентства по уменьшению угроз биотерроризма (DTRA) Министерства обороны США референс-лаборатории в Ереване, Гюмри и Иджеване могут создать биологическое оружие и использовать его против населения стратегического союзника России  — Армении.
Речь, тем самым, шла о  референс-лаборатории «Национального центра по контролю и профилактике заболеваний государственной некоммерческой организацией (ГНКО)» Министерства здравоохранения РА, которая в соответствии с распространяемой дезинформацией, занимается разработкой «биологического оружия с коварным намерением  использовать  его против России».
Раскрыв абсурдность данного заявления, сайт SUT.am, тем не менее, продолжил изучение  этой темы и получил из Министерства здравоохранения Армении довольно интересное письмо.
Согласно документу, в рамках соглашения об оказании технического и финансового содействия Республике Армения, ГНКО «Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний государственной некоммерческой организацией» российская сторона предоставила 14 видов высококачественной аппаратуры и лабораторной мебели для санитарно-химической лаборатории.
Кроме этого, в рамках того же соглашения, для улучшения лабораторного потенциала по выявлению и исследованию особо опасных вирусов (для осуществления исследований в полевых условиях), для быстрого реагирования на вспышку вируса Россия предоставила ГНКО «Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний государственной некоммерческой организацией»2 передвижные лаборатории, оснащенные современным оборудованием.
Получается, что докладчики , выступающие на конференции по теме «Медико-биологические лаборатории в контексте безопасности и суверенитета Армении» и освещающие эту конференцию СМИ, оказываются в еще более абсурдной ситуации. Согласно их утверждениям, указанная ГНКО занимается организацией  «биологического заговора» против России, тогда как эта же ГНКО получает поддержку также из России.
Этот логической парадокс, однако, не помешал проповедникам «заметить» или «заснять»  финансируемый США «подлый процесс», направленный против армяно-российской дружбы. По логике этих публикаций и заявлений, если ГНКО получает помощь от России, то судя по всему создает сверхопасное и мощное биологическое оружие, например, мегаядовитых тараканов  для применения против Вашингтона. Это, однако, уже не материал конференции, а банальное мракобесие.
Метки ArmeniaBiological WeaponNATORussiaUSAUSAIDармениябиологическое оружиероссийская пропогандаспутник арменияСШАԱՄՆԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտկենսաբանական զենքՀամաշխարհային բանկՀայաստանՀՀ առողջապահության նախարարությունՆԱՏՕՌԴռուսական պրոպոգանդաՌուսաստան
Несколько армянских СМИ распространили видео, на котором вооруженные солдаты передвигаются в метро. В частности, по сообщению новостных сайтов «Аврора», MediaHub.am...