Oգոստոսի 28-ին «Ուրվագիծ» հաղորդման հյուրերն էին նախկին ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի նախկին խորհրդական Նարեկ Մալյանը և ֆեյսբուքյան ակտիվ օգտատեր Արթուր Դանիելյանը։ Վերջիններս մինչ հեղափոխությունը զբաղվում էին Սերժ Սարգսյանի և Հանրապետական կուսակցության քարոզչությամբ, իսկ այսօր զբաղվում են Նիկոլ Փաշինյանի և նրա գլխավորած կառավարությանը փնովելով։ Արթուրն ու Նարեկը համացանցում հայտնի են իրենց տեսանյութերով, որոնցում քննադատում են Նիկոլ Փաշինյանին, իսկ նրան սատարողներին անվանում «անուղեղներ»։
«Ուրվագծի» հաղորդավար Պետրոս Ղազարյանը հաղորդումը սկսեց խոսելով Նարեկի և Արթուրի ոչ օբյեկտիվ լինելու մասին՝ ասելով, որ նրանք պարզապես սև «փիարշիկներ» են։ Դրան ի պատասխան՝ Արթուրն ասաց, որ իրենք փորձում են «շուկան բալանսի բերել»։
«Մենք արդեն փաստեր ունենք, որ մարդիկ զանգում են, ասում են՝ էս հարցազրույցից էս նախադասությունը հանեք, Փաշինյանի դուրը չի գա» , — հայտարարեց Արթուրը։
«Խոսքը Առավոտ թերթի մասին է», — հավելեց Նարեկը։
Հայտարարությունը ստուգելու նպատակով կապվեցինք «Առավոտի» խմբագիր Մելանյա Բարսեղյանի հետ, ով մեզ հետ զրույցում հերքեց այդ տեղեկությունը։
«Նման հայտարարությունները բացարձակապես չեն համապատասխանում իրականությանը», — հայտնեց թերթի խմբագիրը։
Փաստորեն Նարեկը և Արթուրը ոչ միայն ստել են Հանրապետության ամենադիտվող հաղորդումներից մեկի ընթացքում՝ փորձելով սևացնել գործող իշխանությանը, այլ նաև, վստահելի թվալու համար, օգտագործել թերթի անունը։
Շարունակելով թեման՝ Նարեկը հայտարարում է, որ քարոզչական դաշտում նախորդ իշխանությունը (խմբ․՝ ՀՀԿ-ն) մենակ էր ու հիմա էլ է մենակ, և ոչ մի քարոզչություն երբեք չի եղել։
Նկատենք, որ Սերժ Սարգսյանի փեսային՝ Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Միքայել Մինասյանին, պատկանող «ՊանԱրմենիան Մեդիա Գրուպ»-ի կազմում են «Արմենիա», «Ա-Թիվի», «Արմնյուզ», «ՊանԱրմենիան» հեռուսատաընկերությունները, «Ռադիո ջան» և «Լավ ռադիո» կայանները, Tert.аm, Blognews, Armsport.am կայքերը։ Բացի այս, ՀՀԿ-ին են պատկանել Արարատ հեռուստաընկերությունը, բազմաթիվ լրատվական կայքեր։ Կուսակցական քարոզչության համար են օգտագործվել անգամ պետական՝ Հանրային հեռուստաընկերությունը և ռադիոն։ Ավելին, նախկին իշխանությունը ունեցել է լավ կոորդինացված բլոգերների խումբ, ովքեր քարոզչություն են իրականացրել համացանցում։ Քարոզչություն է իրականացվել նաև մանկապարտեզներում, դպրոցներում և բուհերում, թաղապետարաններում և քաղաքապետարաններում, բանակում և պետական այլ հաստատություններում։ Նախորդ իշխանությունները օգտվում էին նաև առանձին քարոզիչների (PR մասնագետների) ծառայություններից, որոնցից մեկը հենց Նարեկ Մալյանն է։
Հակակոռուպցիոն պայքար
Ապատեղեկատվությունը, սակայն, այսքանով չավարտվեց։ Հաղորդման հյուրերը հայտարարեցին, որ երկրում կոռուպցիոն պայքար չի ընթանում, և «ոչ մի կոպեկ էլ բյուջե չի վերադարձվել»։ Հակադարձելով այս պնդմանը՝ հաղորդավարը հայտնեց, որ պետական բյուջե է վերադարձել 45 մլն դոլար, ինչին Նարեկը պատասխանեց․ «անկեղծ չգիտեի, էտի երևի զալոգների փողն էլ ա հաշված»։
Այս առումով հարկ ենք համարում հիշեցնել մի քանի աղմկահարույց բացահայտումներ, որոնց արդյունքում բյուջեում վերականգնվել են խոշոր չափերի վնասներ։
Ազգային անվտանգության ծառայության բացահայտման արդյունքում հայտնի դարձավ, որ Երևան սիթի սուպերմարկետների ցանցում գործում է հարկերից խուսափելու սխեմա։ Խանութը վաճառքը իրականացրել է ոչ թե իր անունից, այլ թվով 461 ԱՁ-ների անունից։ Այս ԱՁ-ները վճարում էին 2 տոկոս շրջանառության հարկ, մինչդեռ խանութը պետք է վճարեր 20 տոկոս եկամտահարկ։ Արդյունքում պետությանը հասցվել էր 7․2 մլրդ դրամի վնաս։
Մեկ այլ աղմկահարույց բացահայտում եղավ Սերժ Սրագսյանի եղբորը՝ Լևոն Սարգսյանին պատկանող «ՋԼՋ Պրոյեկտ Քոմփանի» ընկերությունում։ Պարզվել է՝ ընկերությունը խուսափել է մոտ 800 մլն դրամի հարկային պարտավորություններից, որը, ի դեպ, կամավոր վերադարձվել է բյուջե։ Լևոն Սարգսյանը մեղադրվում է ապօրինի հարստացման մեջ և այժմ հետախուզվում է։
Բացահայտումներ են եղել նաև «Ռոբերտ Տարոն», «Դավիթ և Էլինա», «Ուղեգիծ» ընկերություններում՝ 1 մլրդ դրամի, «Սեքյուրիթի դրիմ» ընկերությունում՝ 1 մլրդ դրամի, «Գյումրի» գարեջրի գործարանում՝ 360 մլն դրամի, Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամում՝ 326 մլն դրամի, «Սպայկա» ընկերությունում՝ 2 մլրդ դրամի, Շիրակի պետական համալսարանում՝ 168 մլն դրամի, մի շարք դպրոցներում, պետական և մասնավոր հիմնարկներում։
Արձանագրված բյուջետային մուտքերի աճի մասին առավել մանրամասն կարող եք կարդալ այստեղ։
Դատաիրավական համակարգ
Անդրադառնալով դատաիրավական համակարգին՝ նախկին ոստիկանապետի նախկին խորհրդականը նշեց, որ այն պղծվել է, իսկ պղծողը Նիկոլ Փաշինյանն է։ Որպես հիմնավորում Նարեկը հայտնեց հետևյալը․ «Նա, ով բաց է թողնում մարդասպան ահաբեկիչներին, պղծում է դատաիրավական համակարգը»։
Հատկանշական է, որ այս մարդը լռում էր, երբ, օրինակ, Սյունիքի նախկին մարզպետի որդին անպատիժ շրջում էր ազատության մեջ այն պարագայում, երբ առկա էին վերջինիս հանցագործություններ կատարելու բոլոր փաստերը։
Ինչ վերաբերում է «Սասնա ծռեր» խմբին, ապա հարկ է նշել, որ նրանք ոչ թե ազատ են արձակվել, այլ փոխվել է խափանման միջոցը, դատաքննությունը դեռևս ավարտված չէ։ Իսկ ոստիկանների սպանության մեջ մեղադրվողները այսօր էլ գտնվում են կալանքի տակ։
Կաշառակերության արդարացում
Խոսելով կաշառակերության մասին՝ Արթուրն արեց թերևս ամենից զավեշտալի հայտարարությունը՝ արդարացրեց ճանապարհային ոստիկանության կաշառակերությունը։
«Գայիշնիկը օրական ստանում է 8-10 լիտր բենզին։ Դրանով դու երկու կռուգ քաղաքում կանես ու էլ չես կարում քշես։ Առաջ ո՞նց էր, փող էր վերցնում, կաշառք էր վերցնում ոստիկանը, բենզին էր լցնում ու էլի էր քշում քաղաքում։ Հիմա բենզինի խնդիր ունի ու չի քշում, դրա համար 31 տոկոսով աճել են ՃՏՊ-ները։․․․ Փաստացի այդ կոռուպցիան մարդու կյանք էր փրկում»։
Թե ինչու է հաղորդավարը որոշել հրավիրել այս ոչ այնքան հայտնի անձանց, հայտնի չէ: Կարող ենք փաստել միայն, որ այդ քայլի արդյունքում «Կենտրոն» հեռուստաընկերությունը դարձավ ապատեղեկատվության տարածման հարթակ։

Дезинформация в эфире телекомпании «Кентрон»
Гостями программы «Урвагиц» 28 августа были экс-советник экс-начальника полиции Владимира Гаспаряна Нарек Малян и активный пользователь Facebook Артур Даниелян. Последние до революции занимались пропагандой Сержа Саргсяна и Республиканской партии Армении (РПА), а теперь занимаются осуждением Никола Пашиняна и возглавляемого им правительства. Артур и Нарек известны в интернете своими видео, в которых критикуют Никола Пашиняна, а людей, которые его поддерживают, называют «безмозглыми».
Ведущий «Урвагица» Петрос Казарян начал программу с того, что отметил необьектовность Нарека и Артура, сказав, что они просто «пиарщики». В ответ на это Артур сказал, что они пытаются «привести рынок к балансу».
«У нас уже есть факты того, что люди звонят, говорят, что это предложение следует исключить из интервью, Пашиняну это не нравится», — заявил Артур.
«Речь идет о газете «Аравот», — добавил Нарек.
С целью проверки заявления, мы связались с редактором газеты «Аравот» Меланией Барсегян. В беседе с нами она опровергла эту информацию.
«Такие заявления абсолютно не соответствуют действительности», — сообщила редактор газеты.
Фактически, Нарек и Артур не только солгали в эфире одной из самых популярных программ республики, пытаясь очернить действующее правительство, но и для достоверности использовали имя газеты.
Продолжая тему, Нарек заявляет, что в пропагандистском поле предыдущие власти (РПА,— прим.ред.) были одни, и в настоящее время также одни, и никакой пропаганды никогда не было.
Отметим, что в состав «ПанАрмениан Медиа Груп», принадлежащей зятю Сержа Саргсяна, чрезвычайному и полномочному послу РА в Святом Престоле Микаелю Минасяну, входят телекомпания Армения TV, «ATV», «Armnews», «Pan Armenian TV», радиостанции «Радио Джан» и «Лав Радио»
сайты Tert.am, Blognews.am, Armsport.am. Кроме этого, РПА принадлежали телеканал Ararat TV и многие новостные сайты. Для партийной пропаганды использовалось даже государственное Общественное телевидение и радио. Более того, у предыдущих властей была хорошо скоординированная группа блогеров, которые вели пропаганду в интернете. Пропаганда велась также и в детских садах, школах и университетах, префектурах и мэриях, армии и других государственных учреждениях. Предыдущие власти также пользовались услугами отдельных пропагандистов (PR-специалистов), одним из которых является Нарек Малян.
Антикоррупционная борьба
Распространение дезинформации, однако, на этом не закончилось. Гости программы заявили, что в стране нет коррупционной борьбы, и «ни одна копейка в бюджет не возвращена». Этому утверждению противостоял ведущий, сообщив, что в государственный бюджет возвращено 45 миллионов долларов, на что Нарек ответил: «Честно, я не знал, это наверное, подсчитаны также деньги от залогов».
С этой точки зрения считаем должным напомнить некоторые скандальные раскрытия, в результате которых в бюджете были востановлены ущербы в особо крупных размерах.
В результате раскрытия Службы национальной безопасности выяснилось, что в сети супермаркетов «Еревана Сити» действует схема уклонения от уплаты налогов. Магазин вел торговлю не от своего имени, а от имени 461 индивидуальных предпринимателей (ИП). Эти ИП платили налог с оборота в 2%, между тем как магазин должен был платить 20% подоходного налога. В результате государству был нанесен ущерб в размере 7,2 млрд. драмов.
Еще одно скандальное раскрытие было сделано в компании JLJ Project Company, принадлежащей брату Сержа Саргсяна, Левону Саргсяну. Выяснилось, что компания избежала налоговых обязательств на сумму около 800 млн. драмов, что, кстати, было добровольно возвращено в бюджет. Левон Саргсян обвиняется в незаконном обогащении и в настоящее время находится в розыске.
Раскрытия были также в компаниях «Роберт Тарон», «Давид и Элина» «Ухегиц» на сумму в размере 1 млрд. драмов, «Секьюрити дрим» — 1 млрд. драмов, пивном заводе «Гюмри» — 360 млн драмов, в Молодежном фонде Армении — 326 млн драмов, в компании «Спайка» — 2 млрд. драмов, в Ширакском государственном университете — 168 млн драмов, в ряде школ, государственных и частных учреждениях.
Более подробно о зарегистрированном росте бюджетных поступлений можете прочитать здесь.
Судебно-правовая система
Обращаясь к судебно-правовой системе, экс-советник экс-начальника полиции отметил, что она осквернена, а осквернителем является Никол Пашинян. В качестве обоснования Нарек привел следующее: «Тот, кто выпускает на свободу террористов-убийц, оскверняeт судебно-правовую систему».
Примечательно, что этот человек молчал, когда, например, сын бывшего губернатора Сюника безнаказаннo находился на свободе, и это в том случае, когда были все факты преступлений, совершенных им.
Что касается группы «Сана црер», то следует отметить, что участники группы не были отпущены на свободу, а была изменена мера пересечения, судебное разбирательство еще не закончено. А те, кто обвиняется в убийстве полицейских, все еще находятся под арестом.
Оправдание взяточничества
Говоря о взяточничестве, Артур сделал, пожалуй, самое забавное заявление: оправдал взяточничество дорожной полиции.
«Гаишник ежедневно получает 8-10 литров бензина. Этого хватает на то, чтобы сделать пару кругов по городу. Раньше ведь оно как было: полицейский брал взятку, заливал бензин и дальше ехал по городу. Теперь у него есть проблема с бензином и он не ездит, поэтому дорожно-транспортные происшествия увеличились на 31% … Фактически, эта коррупция спасала жизни людей», — сказал он.
То, почему ведущий решил пригласить этих мало известных людей, неизвестно. Мы можем только аргументировать, что в результате этого шага телекомпания «Кентрон» стала платформой для распространения дезинформации.
Метки КентронНикол ПашинянОбщественное телевидениепетрос казарянсудыդատարաններԿենտրոնկոռուպցիաՀայաստանի հանրային հեռուստատեսությունՆիկոլ ՓաշինյանուրվագիծՊետրոս Ղազարյան
За последний год брат премьер-министра Никола Пашиняна – Армен Пашинян – был назначен директором сразу 4 компаний. Армен Пашинян переехал...