Վաչագան Ղազարյանի գումարների վերադարձման մասին լուրը կեղծ է
«Հրապարակ» թերթը իր հերթական համարում անդրադարձել է Սերժ Սարգսյանի թիկնազորի նախկին պետ Վաչագան Ղազարյանին՝ գրելով, որ վերջինիս գումարները ետ են վերադարձվել։
Հղում անելով անհայտ «տեղեկությունների»՝ թերթը գրում է․ «Օրերս հետ են վերադարձվել Սերժի Վաչոյի գումարները, նրա զարմիկը՝ ռուսահայ գործարար, ներկայացել է իրավապահ մարմիններին ու ասել, որ այդ գումարն իրենն է՝ ի պահ էր տվել։ Մեր զանգերին Վաչիկ Ղազարյանը 2 օր շարունակ չպատասխանեց, որ մեկնաբանություն վերցնեինք»։
Չստուգված այս տեղեկությունը լայն տարածում գտավ թե՛ համացանցում և թե՛ լրատվական կայքերի շրջանում։ Մինչդեռ լուրը իրականությանը չէր համապատասխանում։
Վաչագան Ղազարյանի փաստաբան Արմեն Հարությունյանը, տարակուսելով, թե ով է նման տեղեկություն տարածել, հայտարարեց, որ լուրը իրականության հետ որևէ աղերս չունի։
«Վաչագան Ղազարյանի գումարները չեն վերադարձվել, չենք հասկանում, թե ով է նման տեղեկություն փորձել մամուլի միջոցով տարածել: Իրականության հետ որեւէ աղերս չունի` իմ պաշտպանյալի գումարների վերադարձման մասին այսօր տարածված տեղեկությունները: Այսքանը կարող եմ ասել», — հայտարարել է փաստաբանը։
Նկատենք, որ «Հրապարակ»-ի նյութն առավելապես վերաբերում էր Ազգային անվտանգության ծառայությանը և Մարտի 1-ի գործին, ինչպես նաև Ռոբերտ Քոչարյանի զավակներին։ Թերթը, կրկին հղում անելով «լավատեղյակներին», գրել է, որ իրավապահները դժվարանալու են ապացուցման հարցում։

Газета «Грапарак» в очередном номере обратилась к бывшему охраннику Сержа Саргсяна Вчагану Казаряну, отметив, что последнему возвращена изъятая у него сумма.
Газета со ссылкой на неизвестные «сведения» пишет: «На днях была возвращена изъятая у Сержи Вачо сумма, так как его племянник — российский бизнесмен — сообщил правоохранительным органам, что это его деньги, которые Казарян отдал их ему на сохранение. Вачик Казарян уже два дня как не отвечает на наши звонки».
Эта непроверенная информация нашла широкое распростраение как в интернете, так и на новостных сайтах. Между тем как новость не соответствовала действительности.
Адвокат Вачагана Казаряна, Армен Арутюнян, недоумевая, кто распространил такую информацию, заявил, что новость не имеет ничего общего с действительностью.
«Деньги Вачагану Казаряну не возвращались, мы не понимаем, кто пытался через прессу расспространить эту информацию. Расспространные сегодня сведения о возвращении денег моему подзащитному ни имеют ничего общего с действительностью. Столько я могу тебе сказать, — заявил адвокат.
Отметим, что статья «Грапарак» в основном касалась Службы национальной безопасности и дела 1 марта, а также детей Роберта Кочаряна. Газета, вновь ссылаясь на «хорошо осведомленных», написала, что сотрудникам правоохранительных органов будет трудно в вопросе доказательства.