Քոչարյանը դիմել է լոբբիստական ծառայության օգնությանը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը համագործակցում է բրիտանական լոբբիստական ընկերության հետ: Այս մասին համացանցում ինֆորմացիա տարածեց medium.com կայքը՝ նշելով, որ Մակրոն-Փաշինյան հանդիպումից առաջ երկու  եվրոպական կայքեր հոդվածներ էին հրապարակել, որոնցում Քոչարյանը ներկայացվում էր որպես քաղաքական հետապնդման զոհ և կոչ էր արվում Մակրոնին՝ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկել Քոչարյանին աջակցելու հարցը:
Հոդվածների հեղինակը  բրիտանացի Մայքլ Բերելն է, ով եղել է APCO Worldwide լոբբիստական գործակալության փոխնախագահ այն ժամանակ, երբ գործակալությունը աջացկում էր ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի շահերի ներկայացմանը` Ադրբեջանի տրանսպորտի նախկին նախարարի միլիարդատեր որդու կողմից ֆինանսավորվող հիմնադրամի միջոցով:
Հաջորդ հատվածում հոդվածագիրը ներկայացնում է լրագրող Գրիգոր Աթանեսյանի էլեկտրոնային հասցեին ուղարկված նամակները: Բերելի երկու օգնականները  լրագրողին հասցեագրված նամակում ուղղակիորեն նշում են, որ համագործակցում են Մարտի 1-ի գործով Քոչարյանի փաստաբան Արամ Օրբելյանի հետ:
Հոդվածում նշվում է նաև, որ ներկայումս Բերելը աշխատում է լոնդոնյան Eurasia Advisory ֆիրմայում, որի հաճախորդների թվում է նաև ռուսական «Գազպրոմ» ընկերությունը: Eurasia Advisory փիար (PR) գործակալությունը հիմնադրվել է Ռուսաստանի քաղաքացի Ալեքսանդր Անդրեևի կողմից, ով  մասնավորապես ներկայացնում է ռուսաստանցի միլիարդատեր Անդրեյ Մելնիչենկոյի շահերը:
Անդրադառնալով հոդվածները հրապարակած կայքերին՝ նշվում է, որ intellinews.com կայքի գրասենյակը գտնվում է Բեռլինում, այն ունի ներկայացուցչություններ տարբեր քաղաքներում, այդ թվում՝ Մոսկվայում, որտեղ էլ գտնվում է կայքի գլխավոր խմբագիրը:
Իսկ neweurope.eu կայքի գրասենյակը գտնվում է Բրյուսելում: Երկու կայքերն ունեն մոտ 85-100 հազար ամսական դիտելիություն, ինչից էլ լրագրողը եզրակացնում է, որ կայքը եկամուտ չի  ստանում գովազդների հաշվին՝ համեմատելով առաջատար euronews-ի կայքի հետ, որն ունի ամսական 14 մլն այցելություն:
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է  սահմանադրական կարգը տապալելու և բանակը քաղաքական նպատակներով օգտագործելու համար:
Լոբբիստները  ակտիվիստներ են, ովքեր գործում են հանուն ինչ-որ  անձի կամ կազմակերպության շահերի, կամ էլ իրավիճակին իրենց ցանկացած  ելքը տալու համար: Նրանք որպես կանոն քաջատեղյակ են օրնեսդրական գործընթացներից: Ներկայումս լոբբիստների մասնագիտությունը ամենաբարձր վարձատրվող մասնագիտություններից մեկն է:
Լուսանկարները՝ medium.com կայքի
Թեգեր` աածԱզգային անվտանգության ծառայությունՀատուկ քննչական ծառայությունՀՔԾՄակրոնՄարտի 1Նիկոլ ՓաշինյանՌոբերտ Քոչարյան

Второй президент Армении Роберт Кочарян сотрудничает с британской лоббистской компанией. В интернете данную информацию расспространил сайт medium.com, отметив, что накануне встречи Макрон-Пашинян на двух европейских сайтах были опубликованы статьи, в которых Кочарян был представлен жертвой политического преследования и озвучен призыв Макрону на встрече с Пашиняном обсудить вопрос оказания помощи Кочаряну.
Автором статей является Майкл Беррелл — бывший вице-президент лоббистской фирмы APCO Worldwide. Он работал в компании в тот период, когда она лоббировала интересы Азербайджана в Соединенных Штатах через фонд, финансируемый сыном миллиардера, экс-министра транспорта Азербайджана.
В следующей статье представлены письма, отправленные на адрес электронной почты журналиста Григора Атанесяна. В письме к журналисту два помощника Беррелли прямо указывает, что они работают с адвокатом Арамом Орбеляном, представляющим Кочаряна в рамках процесса по делу 1-го марта.
В статье отмечается, что среди клиентов Беррела на сайте Eurasia Advisory, лондонской фирмы, где он работает в данный момент, указана российская компания «Газпром». Eurasia Advisory — лондонская пиар-фирма, основанная российским гражданином Александром Андреевым, представляющим, в частности, интересы российского миллиардера Андрея Мельниченко.
Что касается сайтов, опубликоваших эти статьи, отмечается, что офис сайта intellinews.com расположен в Берлине, но имеет представительства в других городах, в том числе, в Москве, где базируется также главный редактор сайта. А офис сайта www.neweurope.eu расположен в Брюсселе.
Среднемесячный показатель посещаемости этих двух сайтов составляет 85–100 тысяч визитов, из чего журналист приходит к выводу, что основным источником их доходов не является реклама, по сравнению с показателями ведущего сайта euronews — 14 млн визитов в месяц.
Напомним, что Роберту Кочаряну предъявлено обвинение в свержении конституционного строя  и использовании армии в политических целях.
Лоббисты — это активисты, которые действуют ради интересов кого-либо лица или организации, или находят свой выход из ситуации. Они, как правило, хорошо осведомлены о конституционных процессах. В настоящее время профессия лоббистов является одной из самых высокооплачиваемых профессий.