Ամիսներ առաջ անդրադարձանք Երևանի քաղաքապետարանի կատարած բյուջետային գնումներից մեկին։ Պարզվել էր՝ քաղաքապետարանը, գնման ընթացակարգերը չպահպանելով և խախտելով, միլիոնավոր դրամների պայմանագրեր է կնքել։
Այսպես, քաղաքապետարանը մայրաքաղաքի թվով 5 մանկապարտեզների վերանորոգման նպատակով հայտարարել էր մրցույթ, որին մասնակցել էր 26 շինարարական կազմակերպություն։
Հաղթող էր ճանաչվել «Մեծ հիմք» ընկերությունը, որի հետ ստորագրվել էին 103 մլն դրամ ընդհանուր արժողությամբ պայմանագրեր։ «Մեծ հիմք» ընկերությունը, սակայն, ոչ միայն չէր կարող հաղթել այդ մրցույթում, այլև դրան մասնակցելու իրավունք անգամ չուներ։ Ընկերությունը ներառվել էր մինչ 2020 թվականը պետական գնումների գործընթացին մասնակցելու իրավունք չունեցող մասնակիցների ցուցակում։
Հրապարակումից անմիջապես հետո տեղեկությունը փոխանցել էինք նաև Ազգային անվտանգության ծառայության համապատասխան մարմիններին՝ ուսումնասիրելու խնդրանքով։
Որոշ ժամանակ անց, արդեն քաղաքապետարանի աշխատակազմի գնումների վարչությունից պաշտոնապես տեղեկացանք, որ քաղաքապետարանը, խորհրդակցելով Ֆինանսների նախարարության հետ, եկել է եզրահանգման, որ պայմանագրերը կնքվել են խախտումներով։ Ուստի դրանք միակողմանի լուծարվել են կառավարության 2017 թվականի 526-Ն որոշմամբ հաստատված կարգի 33-րդ կետի 8-րդ ենթակետով։ Չեղարկված բոլոր պայմանագրերի մասով հայտարարվել են գնման նոր ընթացակարգեր։ Դրանց մի մասով կնքված են նոր պայամանագրեր, և մանկապարտեզների վերանորոգման աշխատանքները մեկնարկել են։

В результате расследования SUT.am были аннулированы незаконные договоры на 103 млн драмов
Несколько месяцев назад мы коснулись одной из бюджетных закупок, сделанных мэрией Еревана. Выяснилось, что мэрия, нарушив процедуру закупок, заключила договоры на миллионы долларов.
Так, мэрия объявила тендер на реконструкцию 5 детских садов в Ереване, в котором приняли участие 26 строительных организаций.
Победителем была объявлена компания «Мец имк», с которой были подписаны договоры на 103 млн. драмов. Однако компания «Мец имк» не только не могла выиграть этот тендер, но и не имела права участовавать в нем. Компания была включена в список участников, которые до 2020 года не имеют право участвовать в процессе государственных закупок.
Сразу после публикации мы передали информацию в соответствующие органы Службы национальной безопасности с просьбой о ее рассмотрении.
Некоторое время спустя из управления по закупкам мэрии Еревана нас официально уведомили, что мэрия, проконсультировавшись с Министерством финансов, пришла к выводу, что договоры были заключены с нарушениями. Следовательно они были аннулированы в одностороннем порядке в соответствии с подпунктом 8 пункта 33 порядка, установленного решением правительства № 526-N от 2017 года. Объявлены новые процедуры закупок для всех аннулированных договоров. По части некоторых из них заключены новые договоры и дан старт ремонтным работам в детских садах.