Նախագահի չխոսկան խոսնակը
Շուրջ մեկուկես տարի առաջ՝ 2015 թվականի հուլիսի 18-ին Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով ԱԱԾ աշխատակից Վլադիմիր Հակոբյանը նշանակվեց ՀՀ նախագահի մամուլի քարտուղար։
Այս նշանակումն ուղեկցվեց սկանդալով, որը, թերևս, դարձավ մամուլում Վլադիմիր Հակոբյանի անվան ամենանշանակալի շրջանառումը։ Պարզվեց, լրագրող, «Ժառանգություն» կուսակցության վարչության անդամ Հրայր Մանուկյանին, հենց Վլադիմիր Հակոբյանն էր սպառնալիքներով փորձել հավաքագրել իրեն (և ձախողվել էր)։ Այս թեման մամուլում շրջանառվեց Վլադիմիր Հակոբյանի նշանակումից անմիջապես հետո և ՀՀ նախագահի մամուլի քարտուղարը, կարելի է ասել, անցավ ընդհատակ։
Մամուլի խոսնակի պաշտոնը ենթադրում է, որ այդպիսի պարտավորություններ ունեցող անձը հաճախակի շփվում է ԶԼՄ ներկայացուցիչների հետ, բաց է մեկնաբանությունների համար, հասանելի է լրագրողներին և ընդհանապես՝ հանդիսանում է բավականին ճանաչելի մեդիա դեմք։ Հակոբյանի դեպքում, սակայն, կարելի է պնդել ճիշտ հակառակը։
Մեր թիմը որոնման ինտերնետային համակարգերի միջոցով փորձեց պարզել, թե իր պաշտոնավարման 17 ամիսների ընթացքում Վլադիմիր Հակոբյանը քանի անգամ է հանդես եկել մամուլի մեկնաբանություններով։ Եվ մեզ հաջողվեց գտնել ընդամենը 5 հղում, ուր խոսնակը զրուցել է մամուլի ներկայացուցիչների հետ: Ընդ որում, այդ 5-ից 1-ը վերաբերվում էր ԱԱԾ-ում իր անցյալին, իսկ մեկը՝ Վիկտոր Դալլաքյանին և միմիայն 3-ը՝ նախագահին: Ահա այդ 5 մեկնաբանությունները՝ Past.am, Tert.am, Armlur.am, «Ազատություն», «168 ժամ»:
Ակտիվությամբ աչքի չի ընկնում նաև Վլադիմիր Հակոբյանի թվիթերյան էջը, որը վերջինս ակտիվորեն օգտագործում է հատկապես Սարգսյան-Ալիև հանդիպումների ժամանակ։ Սույն նյութի հրապարակման պահին Հակոբյանի թվիթերյան էջի վերջին հրապարակումը կատարվել է օգոստոսի 30-ին, այն էլ՝ Դավիթ Հակոբյանի անհատական ցուցահանդեսի մասին։
Այս ամենից զատ՝ Վլադիմիր Հակոբյանի անունը մամուլում լայնորեն շրջանառվել է նաև հոկտեմբերի 16-17-ին, երբ կայքերում ակտիվորեն տարածվում էին մամուլի քարտուղարի պսակադրության լուսանկարները։
ՀՀ նախագահի մամուլի քարտուղարի «տիտղոսը», փաստորեն, ենթադրում է, որ մամուլի հետ շփումները պետք է հասցնել նվազագույնի և սահմանափակվել՝ «ուղարկեք պաշտոնական հարցում» կամ «կհայտնենք պատշաճ ժամկետներում» արտահայտություններով։ Այնինչ՝ այլ երկրների ղեկավարների մամուլի ծառայությունների ղեկավարները հանդիսանում են ազդեցիկ մեդիա դեմքեր, որոնք շաբաթվա կտրվածքով հանդես են գալիս բազմաթիվ հայտարարություններով, շփվում լրագրողների հետ։
Անգամ Հայաստանում դեռևս ոչ վաղ անցյալում (օրինակ՝ Տեր-Պետրոսյանի նախագահության տարիներին) նախագահի մամուլի խոսնակը հանդես էր գալիս ամենշաբաթյա բրիֆինգներով: Ժողովրդավար երկրներին վայել այս ավանդույթը, Հայաստանում, ցավոք, սպանվեց: Ընդ որում, այն աստիճանի, որ հարց է առաջանում, թե ինչի՞ համար է հարկատուների հաշվին պահվում նախագահի մամուլի խոսնակի հաստիքը, եթե խոսնակը մամուլի հետ չի խոսում:
Թեգեր` 168 ժամArmeniaArmlur.amHeritage PartyHrayr ManukyanLevon Ter-PetrosyanmediaNational Security ServicePast.amSargsyan-AlievSerzh SargsyanTert.amTwitterVladimir Hakobyan«Ժառանգություն» կուսակցությունВладимир АкопянЛевон Тер-Петросянмедияпартия «Наследие»Серж СаргсянСНБ АрменииաածԱզատությունԶԼՄԼևոն Տեր-ՊետրոսյանՀայաստանՀՀ նախագահի մամուլի քարտուղարՀրայր ՄանուկյանմեդիաՍերժ ՍարգսյանՎիկտոր ԴալլաքյանՎլադիմիր Հակոբյան
«Ազատությունը» հերքել է իր իսկ բանախոսին․ Քալֆայանի կասկածները հիբրիդային պատերազմի մասին և «20 ընտրող բերելու» պնդումը
16:05, 15 Մրտ, 2026
Հայաստանում խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ  «International Observatory for Democracy in Armenia» (IODA) անվանումով նորաստեղծ նախաձեռնության հիմնադիր, ֆրանսահայ Ֆիլիպ Քալֆայանը մի շարք...

Секретный секретарь президента
Около полутора лет назад, 18 июля 2015 года указом Сержа Саргсяна сотрудник СНБ Армении Владимир Акопян был назначен пресс-секретарем президента РА.
Это назначение сопровождалось скандалом, который, возможно, стал самым значительным упоминанием имени Владимира Акопяна. Выяснилось, что журналиста, члена правления партии «Наследие» Грайра Манукяна пытался угрозами завербовать именно Владимир Акопян (но потерпел неудачу). Эта тема в прессе распространялась сразу же после назначения Владимира Акопяна, после чего, можно сказать, пресс-секретарь президента РА ушел в подполье.
Пост пресс-секретаря предполагает, что человек с такими обязательствами часто общается с представителями СМИ, открыт для комментариев, доступен для журналистов и в целом — является вполне узнаваемым медиа лицом. В случае же с Акопяном можно утверждать обратное.
Команда Sut.am при помощи поисковых систем интернета попробовала выяснить – сколько раз за 17 месяцев после своего назначения Владимир Акопян выступил с комментариями. В результате поисков удалось найти всего 5 ссылок, где пресс-секретарь беседовал с представителями прессы. При этом одна из пяти ссылок касалась его прошлого в СНБ, а еще одна – Виктора Даллакяна и только три ссылки – президента. Вот эти 5 комментариев — Past.am, Tert.am, Armlur.am, «Свобода», «168 жам»:
Не бросается в глаза своей активностью и страница Владимира Акопаня в Twitter, которую последний активно использует особенно в ходе встреч Саргсяна и Алиева. На момент публикации данного материала последняя публикация на странице в Twitter Акопяна была сделана 30 августа и была про персональную выставку Давида Акопяна.
Помимо всего этого, имя Владимира Акопяна широко упоминалось в прессе также 16-17 октября, когда на сайтах активно распространялись фотографии со свадьбы пресс-секретаря.
Фактически, «титул» пресс-секретаря президента Армении предполагает, что общение с прессой должно быть доведено до минимума и ограничено выражениями – «отправьте официальный запрос» или «сообщим в надлежащие сроки». Между тем, как руководители пресс-служб лидеров других стран являются влиятельными медиа — фигурами, которые в течение недели выступают с многочисленными заявлениями, общаются с журналистами.
Даже в Армении в недавнем прошлом (например, в годы президентства Левона Тер-Петросяна) пресс-секретарь президента выступал с еженедельными брифингами. Эта традиция, свойственная демократическим странам, к сожалению, исчезла. При том, в той степени, что возникает вопрос – для чего за счет налогоплательщиков содержится штат пресс-секретаря президента, если пресс-секретарь не общается с прессой?