ԱՊՀ երկրների ղեկավարները նստած չեն այբբենական կարգով (լրացված)
Ինչպես հայտնի է, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գտնվում է Տաջիկստանի մայրաքաղաք Դուշանբեում, որտեղ մասնակցում է ԱՊՀ ղեկավարների հանդիպմանը։
Համացանցում ակտիվ քննարկվում է երկրների ղեկավարների պատվին Տաջիկստանի նախագահի տված ընթրիքի լուսանկարը, որտեղ երևում է, որ Փաշինյանը նստած է սեղանի ծայրին։ Ֆեյսբուքյան բազմաթիվ օգտատերերի կարծիքով, Փաշինյանը մեկուսացված է ընթրիքին հրավիրված մյուս երկրների առաջնորդներից։
Թեմայով հանդես եկավ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը՝ պարզաբանելով, որ ԱՊՀ երկրների ղեկավարները նստած են այբբենական կարգով և Հայաստանը, որպես Ա տառով սկսվող երկիր (Армения) նստած է «սեղանի գլխին»։
Իրականում, սակայն, երկրների ղեկավարները այբբենական կարգով չեն նստած։ Նիկոլ Փաշինյանի կողքին նստած է Ղրղզստանի նախագահ Սոորոնբայ Ժեենբեկովը, իսկ այբբենական կարգի համաձայն՝ պետք է նստած լիներ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն։
Ժեենբեկովին հաջորդում է Ուզբեկստանի ղեկավար Շավկատ Միզիոևը, ում փոխարեն պետք է նստած լիներ Ժեենբեկովը։ Վերջինիս էլ պետք է հաջորդեր ոչ թե Ռուսաստանի ղեկավար Վլադիմիր Պուտինը, այլ Մոլդովայի նախագահ Դոդոնը, որը, սակայն, նստած է սեղանի մյուս ծայրին։
Ըստ էության, կարող ենք փաստել, որ ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանի պարզաբանումը, որ ղեկավարները նստած են այբբենական կարգով, չի համապատասխանում իրականությանը։
Լրացում
Մեզ հետ զրույցում Տիգրան Բալայանը  հայտնեց, որ նման դեպքերում սովորաբար երկրների առաջնորդները սեղանի շուրջ նստում են այբբենական կարգով:
«Իսկ թե ինչ սկզբունքով են որոշել նստեցնել այս անգամ, կարող է պատասխանել տաջիկական կողմը», — ասաց Բալայանը։

Комментарий Тиграна Балаяна ложный: лидеры стран сидят не в алфавитном порядке
Как известно, премьер-министр Никол Пашинян находится в столице Таджикистана, Душанбе, где принимает участие в заседании лидеров стран – участниц СНГ.
В сети активно обсуждается фотография с ужина в честь лидеров стран-участниц СНГ, данного президентом Таджикистана, на которой видно, что Пашинян сидит на краю стола. По мнению многих пользователей Facebook, Пашинян изолирован от лидеров других стран, приглашенных на ужин.
По этому поводу с разъяснением выступил пресс-секретарь Министерства иностранных дел Тигран Балаян, по словам которого, лидеры стран-участниц СНГ сидят за столом в алфавитном порядке, и Армения, как страна, название которой начинается на букву «А», «сидит во главе стола».
Однако на самом деле лидеры стран сидят не в алфавитном порядке. Рядом с Николом Пашиняном сидит президент Кыргызстана Сооронбай Жээнбеков, согласно алфавитному порядку, должен был сидеть президент Беларуси Александр Лукашенко.
За Жээнбековым следует лидер Узбекистана Шавкат Мирзиеев, на месте которого должен был сидеть Жээнбеков. За последним должен был сидеть не президент России Владимир Путин, а президент Молдовы Игорь Додон, который, однако, сидит на другом конце стола.
По сути, мы можем аргументировать, что разъяснение пресс-секретаря МИД Тиграна Балаяна касательно того, что лидеры стран сидят в алфавитном порядке, не соответствуют действительности.
Дополнение
В беседе с FIP.am Тигран Балаян сообщил, что в подобных случаях лидеры стран садятся за стол в алфавитном порядке.
«А по какому принципу было решено рассадить на этот раз, может ответить только таджикская сторона», — сказал Балаян.