Ներքաղաքական ամենաքննարկվող հարցերից մեկը մնում է խորհրդարանական արտահերթ ընտրութունների անցկացումը։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և «ԵԼՔ» խմբակցության դիրքորոշումը հստակ է՝ խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունները պետք է անցկացվեն հնարավորինս սեղմ ժամկետներում։ Այս կարծիքին են նաև արտախորհրդարանական ուժերն ու կուսակցությունները։
Սակայն ընդդիմախոսները պնդում են, որ ընտրական օրենսդրության բարեփոխումից հետո ժամանակ է պետք՝ նոր «խաղի կանոններով» ընտրություններին պատրաստվելու համար: Սակայն, իրականում, խաղի կանոնները վաղուց են հայտնի և ամրագրված են կառավարության ծրագրում:
Դիրքորոշումներ
Արտահերթ ընտրություններին դեմ չեն խորհրդարանական «Ծառուկյան» դաշինքը և ՀՅԴ-ն։ Նրանք դեռ հունիսի 7-ին կողմ քվեարկեցին կառավարության ծրագրին՝ համաձայնվելով դրանում առկա արտահերթ ընտրությունների անցկացման անհրաժեշտության կետին։
ԲՀԿ-ի և ՀՅԴ-ի համար կարևոր են ընտրությունների անցկացման ժամկետները, վերջիններս ուզում են դրանք անցկացնել ոչ թե դեկտեմբերին, ինչպես Փաշինյանն է առաջարկում, այլ գարնանը՝ տալով կուսակցություններին նախապատրաստվելու հնարավորություն։
«Հանրապետական» կուսակցության պարագայում հնչել են տարբեր դիրքորոշումներ։ Նախ ՀՀԿ-ն հայտարարեց, որ արտահերթ ընտրությունների կարիքը Հայաստանում չկա։ Որոշ ժամանակ անց, երբ Փաշինյանը հայտնեց խմբակցությունների ղեկավարների հետ հանդիպելու իր ցանկության մասին, Վահրամ Բաղդասարյանը հայտարարեց, որ պատրաստվում է քննարկել նոր Ընտրական օրենսգրքին վերաբերող հարցեր։ Արդեն երեկ, երբ Ազգային ժողովի մատույցներում բազմահազարանոց հանրահավաք անցկացվեց, Արփինե Հովհաննիսյանը հայտնեց, որ իրենք դեմ չեն արտահերթ ընտրություններին, իրենց խնդիրը ժամկետներն են։
Այսօր ՀՀԿ խմբակցությունը, տարածած հայտարարությամբ, հայտնեց, որ կողմ է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին, եթե դրանք անցկացվեն 2019 թվականի մայիս-հունիս ամիսներին՝ հավելելով, որ պետք է բարելավել օրենսդրությունը և քաղաքական ուժերին նախապատրաստվելու ժամանակ տալ։
Քաղաքական ուժերին պատրաստվելու համար ժամանակ տալու անհրաժեշտության մասին է խոսել նաև Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ)՝ Հայաստանի հարցով համազեկուցող Յուլյա Լովոչկինան։ Վերջինս կոչ է արել ապահովել, որ արտահերթ ընտրությունները լիարժեք կերպով համապատասխանեն ժողովրդավարական ընտրությունների եվրոպական չափանիշներին և նորմերին, և որ բոլոր քաղաքական ուժերը պատշաճ և բավարար ժամանակ ունենան այդ ընտրություններին պատրաստվելու համար։
Ընտրությունների «խաղի կանոնները» վաղուց են հայտնի
Ընտրական օրենսդրության բարեփոխման աշխատանքները գրեթե ավարտված են և գործադիրում նախատեսում են այս շաբաթ հրապարակել նախագիծը։ Օրենսդրության բարեփոխման հիմնական կետը ընտրակարգի փոփոխությունն է։ Վերացվում է ռեյտինգային ընտրակարգը և մնում է պարզ համամասնական ընտրակարգը։
Սակայն այս փոփոխության մասին բոլոր քաղաքական ուժերը տեղյակ են եղել դեռևս հունիսի 7-ից, երբ Ազգային ժողովը հավանության արժանացրեց կառավարության ծրագիրը։ Ծրագրով, մասնավորապես, ամրագրված է, որ Ընտրական օրենսդրության փոփոխություններով անհրաժեշտ է «Հրաժարվել ռեյտինգային ընտրական համակարգից և անցնել լիարժեք համամասնական համակարգի»:
Այսինքն, քաղաքական ուժերն արդեն ունեցել են 4 ամիս՝ նոր ընտրակարգին ադապտացվելու և ընտրություններին մասնակցելու նոր ռազմավարություն մշակելու համար։ Իսկ եթե հաշվի առնենք, որ առաջարկվող ընտրությունները պետք է անցկացվեն դեկտեմբերին, ապա քաղաքական ուժերը ունենալու են ևս 2 ամիս՝ դրանց նախապատրաստվելու համար՝ անկախ նրանից, թե այդ նորմերը երբ կիմպլեմենտացվեն Ընտրական օրենսգրքում:

Одним из наиболее обсуждаемых внутриполитических вопросов остается проведение досрочных парламентских выборов. Позиция премьер-министра Никола Пашиняна и фракции «Елк» очевидна — парламентские выборы должны быть проведены как можно скорее. Этого мнения придерживаются также внепарламентские силы и партии.Однако оппоненты утверждают, что после реформирования избирательного законодательства необходимо время для подготовки к выборам по новым «правилам игры». Но на самом деле правила игры уже давно известны и закреплены в программе правительства.
Позиции
Не против досрочных выборов парламенстакая фракция «Царукян» и АРФ «Дашнакцутюн», которые 7 июня проголосовали за программу правительства, согласившись с пунктом о необходимости проведения досрочных выборов.
Для Процветающей партии Армении (ППА) и АРФ важны сроки проведения выборов. Они хотят провести выборы не в декабре, как предлагает Пашинян, а весной, чтобы дать партиям возможность подготовиься. В случае с Республиканской партией Армении (РПА) прозвучали различные позиции. Сначала РПА заявила, что в Армении нет необходимости в досрочных выборах. Через некоторое время, когда Пашинян объявил о своем намерении встретиться с лидерами фракций, Ваграм Багдасарян заявил, что собирается обсудить вопросы, связанные с новым Избирательным кодексом. Уже вчера, когда возле здания Национального собрании прошел многотысячный митинг, Арпине Ованнисян сообщила, что они не против досрочных выборов, их проблема заключается в сроках.
Сегодня фракция РПА распространила сообщении, в котором заявила, что она не против проведения досрочных парламентских выборов, если они состоятся в мае-июне 2019 года, добавив, что необходимо улучшить законодательство и дать политическим силам время для подготовки.
Коснулась небходимости предоставления политическим силам времени на подготовку и содокладчик мониторингового комитета ПАСЕ по Армении Юлия Левочкина. Последняя призвала власти и все политические силы обеспечить, чтобы при проведении досрочных выборов полностью соблюдались европейские стандарты и нормы, и чтобы все политические силы имели надлежащее и достаточное время для подготовки к выборам.
«Правила игры» выборов уже давно известны
Работы по реформироваию избирательного законодательства почти закончены, и исполнительный орган планирует на этой неделе опубликовать проект. Главным пунктом законодательной реформы является изменение избирательной системы. Рейтинговая система отменяется и остается простая пропорциональная избирательная система.
Однако все политические силы знали об этом изменении еще 7 июня, когда Национальное собрание одобрило программу правительства. В программе, в частности, закреплено, что с поправками к Избирательному кодексу необходимо «Отказаться от рейтинговой избирательной системы и перейти к полноценной пропорциональной системе».
То есть, у политических сил было 4 месяца на то, чтобы адаптироваться к новой избирательной системе и разработать новую стратегию участия в выборах. И если учесть тот факт, что предлагаемые выборы должны состояться в декабре, то у политических сил будет еще около 2 месяцев на подготовку к ним, независимо от того, когда эти нормы будут имлементированы в Избирательный кодекс.