«Հայ հեղափոխական դաշնակցության» պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը, 2015 թվականին ընդունված նոր Սահմանադրությամբ վարչապետին տրվող լիազորությունների մասին խոսելով, հայտարարել էր, որ ոչ մի սուպերվարչապետ էլ չի տեսնում Սերժ Սարգսյանին տրվելիք լիազորություններում։
Նա, մասնավորապես, պնդում էր, որ «վարչապետի վրայից ամբողջ դատական իշխանությունն է անջատված, որը շատ կարևոր է։ Երկրորդ գլխավոր փոփոխությունը, որ կա, ինքը վարչապետը և կառավարությունն ամբողջությամբ հաշվետու է Ազգային ժողովի առաջ, որը մինչև հիմա չկար»։
Սերժ Սարգսյանի հրաժարականից հետո, մայիսի 7-ին, Ռուստամյանը արդեն խոսում էր վարչապետի լիազորությունները նվազեցնելու անհրաժեշտության մասին։
«Վարչապետի լիազորությունները պետք է սահմանափակվեն: Ոստիկանության, ազգային անվտանգության նկատմամբ վերահսկողություն ունենալը բխում է խորհրդարանական համակարգի տրամաբանությունից։ Դրանց նկատմամբ վերահսկողություն նաև ԱԺ-ն պետք է ունենա»,- հայտարարում էր նա։
Լրագրողների հարցին ի պատասխան, թե ինչու է փոխվել նրա դիրքորոշումը, Ռուստամյանը պատասխանել է, որ այդ հարցը ՀՅԴ-ն բարձրացրել է ներսում՝ ելնելով էթիկայի սկզբունքներից:
Հոկտեմբերի 2-ին՝ ԱԺ կանոնակարգ օրենքի վիճահարույց փոփոխության շուրջ իրադարձություններից հետո, Ռուստամյանը կրկին խոսեց վարչապետի լիազորությունների մասին՝ այս անգամ օգտագործելով, իր իսկ կողմից մերժված, «սուպերվարչապետ» եզրույթը։
«Հայաստանի սուպերվարչապետական համակարգը պետք է փոխարինվի վարչապետական համակարգով, որն իրենից ենթադրում է առնվազն ոստիկանության վերաենթակայեցում Կառավարությանը, իսկ այդ փոփոխությամբ նաև Ազգային ժողովը կկարողանա վերահսկողություն իրականացնել ոստիկանության վրա»,- հայտարարեց նա՝ Փաշինյանի կառավարությունից ՀՅԴ-ի դուրս գալուց հետո։
Հարգելի՛ ընթերցող, տեղեկացնում ենք, որ SUT.am–ը շուտով հանդես է գալու նոր՝ «Փաստերի ստուգման հարթակ» անունով և FIP.am կայքով։

Депутат от АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД) Армен Рустамян, говоря о полномочиях премьер-министра согласно новой Конституции, принятой в 2015 году, заявил, что не видит никакого супер-премьерства в предоставляемых Сержу Саргсяну полномочиях.
В частности, он утверждал, что: «Судебная власть отделена от премьер-министра, что очень важно. Второе важное изменение заключается в том, что премьер-министр и правительство полностью подотчетны Национальному собранию, чего до сих пор не было».
После отставки Сержа Саргсяна, 7 мая, Рустамян уже говорил о необходимости сокращения полномочий премьер-министра.
«Полномочия премьер-министра должны быть сокращены. Контроль над полицией, Службой национальной безопасности вытекает из логики парламентской системы правления. У парламента должен быть контроль над этими органами», — заявил Рустамян.
Отвечая на вопрос журналистов о том, почему поменялась его позиция, Рустамян отметил, что этот вопрос поднимался внутри АРФД, исходя из принципов этики.
После событий вокруг поправок к закону «О регламенте НС», 2 октября, Рустамян вновь коснулся полномочий премьер-министра, использовав на этот раз откланенный им же  термин «супер-премьер-министр».
«Супер-премьерская система Армении должна быть заменена премьерской системой, которая предполагает, как минимум, переподчинение полиции правительству, а по этой поправке Национальное собрание также сможет осуществлять контроль над полицией», — заявил он после выхода АРФД из правительства Пашиняна.